Středa , 05. 02. 2025

Dobromila

Bluetooth funguje oficiálně už i ve vesmíru

03. 05. 2024

03. 05. 2024

Bluetooth existuje již několik desetiletí a jeho význam nelze podceňovat. Je to jedna z nejběžnějších metod připojení zařízení k jiným zařízením a používáme ji s našimi herními ovladači, sluchátky, reproduktory a bezpočtem dalších zařízení. Brzy by mohla získat důležitou roli i mimo naši planetu Zemi.

Připojení k satelitu na oběžné dráze

Hubble Network, startup se sídlem v Seattlu, učinil technologický průlom tím, že úspěšně připojil standardní Bluetooth zařízení k satelitu na oběžné dráze. Tento bezprecedentní úspěch otevírá obrovské možnosti pro internet věcí (IoT). První družice HST, vypuštěné v březnu, již přijaly signály z čipů Bluetooth vzdálených přes 600 kilometrů.

Je to docela důležitý vývoj, když vezmeme v úvahu skutečnost, že Bluetooth byl historicky spolehlivý způsob připojení, ale s krátkým dosahem, o čemž svědčí věci, jako je skutečnost, že se vaše sluchátka odpojí od telefonu, pokud se dostanete o několik místností pryč. Jak jsme se tedy dostali od signálu, který teprve relativně nedávno začal fungovat skrz zdi, k signálu, který se dokáže dostat až z naší atmosféry? Prozatím řešení zahrnuje použití sfázované antény jako lupy, která dokáže zachytit jinak krátké rádiové vlny s nízkým výkonem ze země. Pokud implementace zůstane takto, představovali bychom si, že by fungovala docela podobně, jak se telefony jako iPhone 15 v současné době připojují k satelitům, jen se standardnějším protokolem Bluetooth namísto specifických satelitních antén/hardwaru.

Půjde o technologický průlom?

Zda to povede k silnému spojení, se teprve uvidí, ale v tuto chvíli je to nedokončená práce. Společnost si představuje širokou škálu aplikací pro svou technologii, včetně logistiky, sledování dobytka, chytrých obojků pro domácí mazlíčky, dětských bezpečnostních oděvů, monitorování staveb a precizního zemědělství. Řešení Hubble řeší dlouhodobé problémy spotřeby energie, nákladů a síťových omezení, které brání širokému rozšíření zařízení IoT s technologií Bluetooth.

K TÉMATU  Novinky v oblasti AI? Je to opravdu naše budoucnost?

Pokud se to stane věcí, možná budeme muset dlouho čekat, než skutečně uvidíme vzdáleně užitečné implementace. Mezitím zůstane běžná satelitní připojení metodou volby pro chytré telefony.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Není to klasická recenze, ale takové dosti drzé srovnání. Vychvalovaných česko-italských Xavian Joy a čínsko-britských Wharfedale Diamond. Rozdíl v ceně je přitom více, než dvojnásobný. A není to odlišnost jediná. Ale co ten hlavní rozdíl? Totiž zvuk?
Jako má Renault svoji Dacii, podobně má Lamax značku BML (sdílí stejného majitele) - tedy produkt, který vždy bude o něco levnější za cenu kompromisů. U akčních kamer to dříve fungovalo, i když BML již dlouho nevyrukovalo s ničím novým. Proč by tomu mělo být jinak u reproduktorů? Říkám si. Rovnou kupuji nový reproduktor BML S6, nechce se mi totiž čekat. A lidi na srovnávači cen jej chválí...
Elektronické obchodování umožnilo kupujícím nakupovat z pohodlí domova, ale když nevíte, od koho kupujete, může být online nakupování riskantní. Často však můžete zaznamenat znaky, které odlišují podvodného prodejce od autentického. Pojďme prozkoumat některé z těchto znamení.
První humanoidní robot s AI vyvinutý pro výuku v Indii přitahuje pozornost napříč platformami sociálních médií. Humanoidní žena v sárí zvaná „Iris“, vyvinutá firmou Makerlabs Edutech, začala učit v jižním státě Kerala. Iris je také součástí projektu Atal Tinkering Lab 2021 NITI Aayog (špičkový think tank indické vlády pro veřejnou politiku), jehož cílem je zvýšit mimoškolní aktivity ve škole.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek