Neděle , 22. 12. 2024

Šimon

Čtenářská inspirace: HPTC podle EraserHead díl 2.

22. 02. 2009

22. 02. 2009

 

Až bude navrhovaný počítač hotový, bude nutné zvolit Media Center. Když jsem procházel internet, zjistil jsem, že je jich docela hodně – jak pro Windows, tak i pro Linux. Prozatím jsem zkusil iMON iMEDIAN HD, XBMC, Pinnacle PCTV MediaCenter a MediaPortal.

 

 

Článek je pokračování seriálu o stavbě HTPC jednoho z našich čtenářů. První díl najdete zde.

 

V mém HTPC jsem použil ovladač iMON UltraBay. Důvodem k této volbě byla tlačítka pro výběr módu na čelním panelu – ne vždy je ovladač po ruce, většinou je zahrabaný někde na stole, takže možnost ovládat počítač ze dvou míst považuji za výhodu. Nevýhodou je, že zabere dvě 5,25″ pozice, takže těžko seženete vhodnou HTPC skříň. Alespoň mě se to tedy nepovedlo. Proto jsem se rozhodl postavit si vlastní case na míru (o stavbě casu bude další díl).

 

 

Ovladač iMON se v systému prezentuje jako hardwarová klávesnice (HID). Takže jestliže chcete MCE zcela přizpůsobit k obrazu svému, je nutné proniknout do systému klávesových zkratek. Ten je u každého MCE jiný, ale lze ho (většinou) na Internetu dohledat.

V podstatě to funguje tak, že spustíte iMON Manažer a tlačítku na dálkovém ovladači přiřadíte klávesovou zkratku z klávesnice. Přesný popis za mě už udělal Domenico z Itálie, (zde je originál jeho návodu pro ovládání XBMC).

Pro tento ovladač existují již v instalačním balíčku hotové „sady“ pro ovládání různých programů, takže pokud je používáte, máte usnadněnou práci. Další přednastavené konfigurační soubory je ještě možné získat na http://www.soundgraph.com/Eng_/Supports/DownloadList.aspx?topMenu=4&subMenu=1&leftMenu=3

 

Jestli vás ještě něco ohledně ovladače iMON zajímá, zeptejte v diskuzi.

 

Media Center – co jsem zatím vyzkoušel

Protože HTPC ještě není dostavěný, testoval jsem MCE na starém počítači bez TV karty. Proto nemohu (a nebudu)  hodnotit kvalitu záznamu, EPG a dalších věcí týkajících se sledování televize. Všechna Centra bez problémů pracovala s češtinou.

 

iMON iMEDIAN HD

 

První systém na ráně, protože je přiložen k ovladači. S ovladačem je nejlépe provázaný, ale bohužel pro mě nevhodný. Neukazuje stromovou strukturu, takže když zabloudíte do podrobnějších nastavení, snadno se ztratíte, protože nevíte kde jste. Často jsem nevěděl, jestli mám nastavovat adresář s obrázky nebo videem.

K TÉMATU  Recenze HP 250 G2 a HP 255 G2 – levně a kvalitně

 

 

XBMC

Systém odvozený z Xbox. Velmi pěkné provedení, na ovládání velice intuitivní. Pro mě má jeden podstatný nedostatek – nelze v něm sledovat televizi. Videa přehrává bez problémů, včetně titulků. Slideshow fotografií je geniální – fotografie se pomalu pohybuje, což jí dodává dynamiku. Nikde jinde jsem to neviděl, ale vypadá to opravdu moc hezky. Jestli bude někdy dodána podpora sledování TV, určitě ho vyzkouším ještě jednou.

Pinnacle PCTV MediaCenter

Systém dodaný k TV kartě. Zaměřen na ovládání pomocí myši. Pro použití s dálkovým ovladačem se jeví jako nevhodný. Seznam klávesových zkratek se mi nepodařilo sehnat.

MediaPortal

Zatím favorit pro můj MCE. Vzhled a ovládání se velmi podobá Windows MediaCenter 2005. Podporuje mou TV kartu, nastavení výchozích adresářů s videem, obrázky a hudbou bez problémů. Vlastní instalace není zrovna jednoduchá, ale po „seřízení“ zatím vše funguje bez problémů.

 

Další alternativy

Ještě jsem uvažoval o „Originál“ Windows MediaCenter 2005, ale je za peníze, takže pro mě poslední možnost. Pro ty, co se nebojí tučňáka je asi nejlepší variantou MythTV nebo MythUbuntu. Chtěl jsem je vyzkoušet, ale nepodporují mojí TV kartu. V budoucnu se jim ale vyhýbat nehodlám.

Pokračování příště

Tento článek berte jako návnadu na další díl, ve kterém ukážu fotografie ze stavby svého HTPC. V současnosti (22.2.09) už mám všechny díly potřebné pro stavbu. Teď už to jen nějak poskládat dohromady a vyřešit přenos obrazu z PC do CRT obrazovky přes SCART.

EraserHead

Související články

Čtenářská inspirace: HPTC podle EraserHead díl 1.
Windows 7: první zkušenosti s Media Center
Vista Media Center: co umí a neumí (video)
HTPC pro odvážné: skříň, zdroj, deska a testovací oživení – díl 1
Stavíme HTPC: Díl první

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Od té doby, co se mainstreamové smartphony zbavily konektoru pro sluchátka, někteří nemohou přestat myslet na to, jak skvělé by bylo, kdyby jej nahradili druhým portem USB-C. Některé nové handheldy, jako je ASUS ROG Ally X, byly upgradovány na dva porty USB-C a telefony by měly následovat. Představíme si hlavní důvody, proč by telefony měly mít dva USB-C porty.
Znáte cloudové úložiště? To je to magické místo, kde mizí vaše data, aby se znovu objevila kdekoli na světě, kdykoli si vzpomenete. Ale jak bezpečné toto místo je? A může váš cloudový účet někdo vykrást, nebo jsou vaše data chráněná lépe než Fort Knox? A co vlastně znamená end-to-end a zero-knowledge šifrování nebo dvoufaktorová autentizace? Připravte se na informativní jízdu světem cloudové bezpečnosti, kde zjistíte, zda jsou vaše online data skutečně v bezpečí.   

Pokud však nepřichází, přestaň čekat dál... Nabízí se parafráze populární písničky, která by mohla pokračovat v duchu, že stačí střídavý, střídavý elektrický proud a do něj připojit TP-Link TL-WA855RE. Samozřejmě to chce také tu Wi-Fi, ale kdo by se zabýval takovými drobnostmi?

Do kompletace portfolia akčních kamer od Niceboy nám chyběl poslední a nejnovější model mířící na nenáročného zákazníka, klidně dítě či teenagera, který touží ovládat ji přes mobilní telefon. Niceboy obohatil svůj základní typ VEGA o podporu Wi-Fi právě pro účel komunikace s majitelem a jeho telefonem. My vám model VEGA wifi nyní představíme.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek