Středa , 15. 01. 2025

Alice

Duel Lamax X8 Electra a BML cShot3 4K – vodníci pro Full HD

Dnešní test se zaměří na dvě akční kamery Lamax a BML od českých značek, které své produkty navrhují samy s výrobou v Číně. Pokud jde o parametry, výbavu i samotný hardware, vcelku se podobají. Proto jsme je postavili tak říkajíc do ringu v jednom článku. Kdo si vedl lépe?

07. 08. 2017

07. 08. 2017

Dnešní test se zaměří na dvě akční kamery Lamax a BML, tedy českých značek, které své produkty navrhují samy s výrobou v Číně. Pokud jde o parametry, výbavu i samotný hardware, vcelku se podobají. Proto jsme je postavili tak říkajíc do ringu v jednom článku.

 

TIP: Rollei Actioncam 420 – mrňous k akci připraven

Kameru Lamax X7 Mira jsme recenzovali, schopnostmi byla průměrná, zaujala nicméně možností nákupu příslušenství se snad nekonečnými variacemi k již tak bohaté výbavě, přičemž doporučená koncová cena 1 990 Kč není vysoká. Podobně si stojí Lamax Action X8 Electra, která by měla mířit výše, což činí svými parametry – zvládne vyšší rozlišení videa při vyšším FPS, také vodotěsné pouzdro má propracovanější.

BML cShot3 4K svojí cenovkou 2 490 Kč cílí mezi oba konkurenty. Na první pohled se tváří jako větší drsňák – šroubky jako na skafandru, dvojité jištění spony i dvířek pro baterii hovoří za vše. Na nějaké 4K rovnou zapomeňte, berte to jako výkřik marketingového oddělení, zde není přínosem pro kvalitu obrazu. Podobně si vede Lamax X8, který to hrdě hlásí pouze na krabici. Přirovnali bychom to k „maximálkám“ na tachometru u aut. Felicia měla 200 km/h, má Octavia má 270 km/h (palubní deska pochází z modelu RS). Hezky to vypadá, ale takovou rychlost by dosáhla snad při skoku z útesu.

 

Hardware jako základ

Čeho si všimne každý? Velikosti displeje. Electra se svým 1,5palcový LCD působí až dětsky vedle BML s displejem přes celou zadní stranu. Zde též lépe uvidíte většinu věcí.

Přejděme od teorie k praxi. Něco říkají titulky a něco kamery opravdu zvládnou tak, aby video bylo kvalitní a použitelné – 4K při 10 FPS (Lamax) či interpolované 4K při 30 FPS (BML) taková nejsou ani v jednom případě. Upřímně jsem obojí vyzkoušel natočit a říkal si, že nemá cenu plýtvat MB a uploadovat videa na YouTube. Nakonec jsem tak učinil, posuďte sami.

Pro přehled schopností obou kamer nabízíme tabulku se základními parametry. Papírově vypadá levnější BML lépe, zvládá vyšší rozlišení fotografií i jeho maximální, řekněme akceptovatelné video při 30 FPS, dosahuje 2,7K (to má nastaveno nativně), kdežto Lamax dosáhne „pouze“ na 2K. Obojí vnímáme coby dostatečné, i když reálně si myslíme, budou kamery používané ve Full HD. Zde naopak ztrácí BML, protože 60 FPS zvládá pouze interpolovaně (jako vážně?), Lamax v plné kvalitě. Ve výsledku jsou si tak kamery dle našeho soudu rovny. Rozhodovat bude kvalita výsledných fotografií a videí.

  Lamax Action X8 Electra BML cShot3 4K
Velikost displeje 1,5 palce 2 palce
Rozlišení videa 4K 10 sn./s, 2,7K 15 sn./s, 1 440p (2K) 30 sn./s, 1080p 30/60 sn./s, 720p 60/120 sn./s 4K 30 fps (interpolované), 2.7K 30 fps, 1080p 30/60 fps (interpolované), 720p 30/60/120 fps
Formát videa MOV MP4
Rozlišení fotek 12 Mpix 16 Mpix
Porpoda mikro SD až 32 GB až 64 GB
Wi-Fi / aplikace ano / ano omezené / ne
Vodotěsnost 30 m 30 m
Akumulátor 900 mAh 900 mAh
Hmotnost s pouzdrem 135 g 154 g
Hmotnost bez pouzdra 62 g 61 g
Doporučená koncová cena (s DPH) 3 290 Kč 2 490 Kč

 

Videa a fotky BML cShot3 4K

 

Fotografie v plném rozlišení můžete stahovat zde.

 

Videa a fotky Lamax Action X8 Electra

 

Fotografie v plném rozlišení stahujte zde.

 

Pokud se ptáte, proč jsem nenatáčel s cShot3 pod vodou jako s Lamaxem, vězte, že jsem tak učinil, ale BML na kartu před tím použitou v X8 nic neuložilo, i když se tvářilo, že nahrává. Nezkontroloval jsem to včas, bohužel. Obráceně to funguje bez problémů. V BML musíte kartu naformátovat. Zvláštní. Stejně tak se oba produkty podobají po stránce funkcí a klíčových vlastností, s drobnými rozdíly.

K TÉMATU  Digitální covidové prepperství

TIP: Veselé Velikonoce s akční kamerou a pštrosím vejcem

 

cShot3 4K – zpomalený pohyb bez mobilu

BML se sice chlubí podporou Wi-Fi pro připojení mobilního telefonu, ale nenašel jsem v menu možnost, jak u něj nastavit jiné heslo než, hezky česky řečeno, defaultní (tedy přednastavené). Podobně jsem na webu ani v obchodu Google nenašel aplikaci od výrobce, takže po této stránce ji prohlašuji za nepoužitelnou. Možná bych při dedukci detektiva Colomba v kombinaci s delším hledáním našel bezplatnou aplikaci, se kterou by možná kamera běžela, ale nechtělo se mi. Toto očekávám dořešené od výrobce. Historii, kdy jsem kvůli ovladačům k nějaké základní desce musel projít několik fór, abych konečně stáhl soubor, abych jím v konečném důsledku „sestřelil“ celá Windows 98 (což nebyl zas takový problém), nehodlám prožívat v roce 2017. Sorry jako.

Konec konců máme tu ještě dálkové ovládání, to bude stačit, říkám si. Lamax takovým ve výbavě ani nedisponuje. Ono by stačilo, kdyby fungovalo… Zkoušel jsem jej se zapnutou Wi-Fi, bez ní, hledal nastavení na kameře, kde jej aktivovat, neuspěl jsem. Stáhl jsem z webu uživatelskou příručku. Jaké překvapení mě čekalo. Má asi 4 strany pro všechny jazykové mutace a nic užitečného v ní není. Lamax servíruje knihu o asi 120 stranách! Za nás opět špatně. Chci zapnout a fotit, když už se tím výrobce vytahuje na webu.

Co je lepší než u konkurenta, je snadné nastavení slow motion videa, kdy si v menu nastavíte jaké rozlišení pro něj chcete a při zapnutí se k němu snadno (a povinně) proklikáte – jde o třetí možnost po běžné sekvenci: video, focení, přehrávání videí a nastavení. Pokud „ulítáváte“ na tomto stylu natáčení, tenhle prcek se vám zalíbí.

Otravný je zvuk při zapnutí. Nejde vypnout ani jiné zvuky v menu, tohle Lamax umí, považujme to za samozřejmost. Ouch, slovy kreslené komiksové postavičky.

 

X8 Electra – kamera do auta

Taky se vám hned vybaví hvězda mnoha teenagerských snů minulé dekády, vlastně přelomu tisiciletí? Nemyslím, Ježíše, ale ženu křestním jménem Carmen. Pokud ne, netrapte se, o žádnou pointu nepřijdete. Není tu. Zpět ke kameře, která nenabízí dálkový ovladač, za to má poměrně vychytanou aplikaci, dokonce hned ve dvou verzích, které jsme podrobně popsali v recenzi levného modelu X7 Mira. A jelikož by bylo bláhové opakovaně nevyužít jednou již odvedenou práci opakovaně, odkažme zájemce na starší recenzi.

Z dalších funkcionalit zmiňme ty pro použití v automobilu, i když budete muset improvizovat (lepit na palubku apod.) nebo koupit držák na sklo. Tím se Lamax odlišuje od konkurenta. Režim Automobil automaticky kameru zapíná při připojení k nabíjení a vypíná při jeho vypojení či vypnutí startování vozu (u starších aut však zůstává zásuvka pod proudem i po vytažení klíčku ze zapalování). Samozřejmostí je detekce pohybu jako u jiných kamer, což umožní automatické zapnutí např. při tom, když někdo do vašeho stojícího vozu narazí apod. X8 Electra spustí natáčení videa v případě, kdy dojde k nárazu nebo hrubým pokusům o vniknutí do vozidla díky G-Senzoru. Do záznamu může kamera vložit i vámi zadanou SPZ vozu, z čehož se jistě každý policista i soudce posadí na zadnici. Ale vážně, pokud máte více aut a kamer, možná to usnadní orientaci ve videích, samozřejmě může kamera vložit i čas. Cyklické natáčení pak znamená, že bude přepisovat starší záznamy apod.

Pohyb v menu u X8 je subjektivně méně uživatelsky příjemný než u BML, máte v něm ale vše a musíte si zvyknout, povinné kroky jako video / focení / prohlížení videí a fotek / nastavení vás neminou ani zde. V tomto mají akční kamery rezervy.

K TÉMATU  Dálkové ovladače – třikrát učící se univerzál s cenou kolem 500 korun

 

Fotogalerie

 

Příslušenství kopa, přesto něco chybí

Obě kamery mají v balení doslova hromadu věcí. U většiny jsem ani neřešil, k čemu by mi mohly být dobré. Osobně bych volil méně bižuterie a nižší cenu – stačil by běžný vodotěsný box se samolepkou, snad náhradní víko a třeba to dálkové ovládání či náhradní akumulátor a teoreticky USB kablík (těch není nikdy dost). Obešel bych se bez nabíječky a opět raději ušetřil peníze. Obě kamery nabídnou zdroj s výstupem 2 A pro rychlé nabíjení. Věřím, že cílová skupina těchto foťáčků, u kterých často nevíte, zda vystříknou vodu nebo opravdu natáčí, má jistě podobných nabíječek plnou zásuvku u stolu. Možná plastový obal přizpůsobený pro focení jen tak v ruce, třeba s otvorem pro nabíjení bez nutnosti vyndat celou kameru z obalu, ale to by nebylo nutné. Však se koukněte sami na soupis věcí.

Soupis příslušenství pro Lamax a BML.

Co má Lamax a BML ne, je druhý akumulátor. To chválím bez debat, ten se hodí zejména při delších akcích, i když máte třeba power banku. Pro nabíjení musíte kameru vyndat z obalu. O dálkovém ovládání jsme se již zmínili, hoďte ho psovi.

Když se kouknete na plastové obaly kamer, již jsme je viděli několikrát na fotografiích, musím říci, že subjektivně mě více oslovil ten od BML. Vypadá prostě drsně (byť obě kamery slibují těsnost do 30 m, což je až až pro většinu zákazníků) jako potápěč z filmů K. Zemana na motivy verneovek. Uzávěr má dvojité jištění, takže odpadá možnost náhodného otevření třeba pod vodou. I cílené otevíraní si budete muset nacvičit. Otravné bylo toto dvojité jištění u dvířek k akumulátoru, kam jsem se dostával opravdu nelehce. Na druhou stranu nemáte druhou baterii v základu, proto často dvířka otevírat nebudete.

 

Kdo s koho?

Pokud patříte k těm trpělivým, dočetli jste až na konec (za což děkuji), očekáváte (odborný) závěr. Zkusím naplnit vaše přání a říci, kterou z kamer bych si koupil já.

Lamax X8 Electra působí uhlazeněji, vyváženěji po stránce funkčnosti, výbavy nebo podpory na webu. Nenabízí nic moc navíc oproti X7 Mira, za co bych byl ochotný připlatit relativně vysokou částku. Příplatek by ospravedlnilo plné 4K, což Carmen, pardon Electra, neumí. K čemu přirovnat 10 snímků za sekundu? Koupili byste si myčku, která umyje jen talíře, anebo, když ji naskládáte plnou, bude umývat 3krát déle? Čím může zákazníky přesvědčit, je schopnost natáčet Full HD video při 60 FPS (pro případné zpomalování záběrů apod.), což soupeř neumí zcela. Zbylé funkcionality i výbavu sdílí X8 se slabším modelem X7 z vlastní stáje. Lamax tu má před BML náskok.

cShot3 4K si na papíře vede po hardwarové stránce lépe. Rozhodně se mi nelíbí nedotaženost funkcí. Nespolupracující ovladač bych vyměnil za druhý akumulátor, pokud by to šlo. Přestože jeho nahrazení ve fotoaparátu vyžaduje hbité prsty zkušeného kapsáře. K Wi-Fi či Full HD natáčení při 60 FPS pouze interpolovaně nemá cenu se opakovaně vyjadřovat. Pokud vyloženě netoužíte po rozlišení vyšším 1080p, nedává kamera smysl. 2,7K použitelné být může, i když je otázka, jak bude zvládat opravdu rychlé akční záběry. Samá kritika? Abychom byli fér, subjektivně vnímám, že ze zmiňované trojice fotí nejlépe. Kdybych si tak musel vybrat z testovaného dua, kvůli fotkám, ceně (o 1 000 Kč nižší) a displeji bych z testované dvojice zvolil spíše tu.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Hledáte videokameru téměř bez kompromisů a jste ochotni za ni zaplatit vyšší částku, pak zbystřete, protože společnost Canon dodala již na podzim roku 2017 trh model Legria GX10. Konstruktérům se vše povedlo implementovat do stále ještě poměrně kompaktního těla, které padne do ruky přímo dokonale a vy s ním ihned po prvním uchopení jakoby srostete v jeden celek. Jsem si vědom toho, že úvod článku může někomu připadat spíše jako reklamní sdělení. Nejde to však popsat jinak nežli v superlativech, a to téměř bez výhrad. Jednu tu ale pro vás přece mám. Je to můj náhled na dle mého přemrštěnou cenu. O tom ale až později.
První humanoidní robot s AI vyvinutý pro výuku v Indii přitahuje pozornost napříč platformami sociálních médií. Humanoidní žena v sárí zvaná „Iris“, vyvinutá firmou Makerlabs Edutech, začala učit v jižním státě Kerala. Iris je také součástí projektu Atal Tinkering Lab 2021 NITI Aayog (špičkový think tank indické vlády pro veřejnou politiku), jehož cílem je zvýšit mimoškolní aktivity ve škole.
Není lepší věci pro zrychlení počítače nebo notebooku, než přechod z klasického plotnového disku na SSD. Ať už v podobě SATA SSD, nebo lépe NVME M.2. Nástrojů na migraci dat ze starého disku na nový zdarma je ale docela málo.
Čína plánuje do roku 2025 velký technologický krok ke konkurenčnímu Neuralinku Elona Muska Čínské ministerstvo průmyslu a informačních technologií (MIIT) představilo své ambiciózní plány na vývoj mozko-počítačových produktů do roku 2025. MIIT nedávno zveřejnilo komplexní politický dokument, v němž nastiňuje svůj závazek učinit převratné kroky v oblasti špičkových technologií.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek