Sobota , 10. 05. 2025

Blažena

Nová řada plazem Panasonic: televize budou online

11. 04. 2009

 

V nové modelové řadě výrobků Panasonic pro rok 2009 se zaměříme na plazmové televizory. Některé modely dokonce mají přístup na Internet, třeba k online archivu televize Nova! Objevují se i tunery s MPEG-4 nebo satelitním HD příjmem.

Jak už je zvykem, u televizorů roste kontrast (a jiné kvalitativní obrazové parametry) a snižuje se spotřeba. Kromě toho ale výrobci začínají tlačit na pilu v rozšiřování funkcí směrem k interaktivitě. To je asi nejvýznamnější technologická inovace, kterou letos mezi dražšími výrobky najdeme. Panasonic si vzal dále příklad u konkurence (Sony) a konečně u některých modelů rozšiřuje typy tunerů – neomezuje se tedy jen na analog a DVB-t, ale přidává třeba podporu MPEG-4 v DVB-t nebo satelitní DVB-S. K tomu všemu zde najdeme i nějakou tu podporu HDTV příjmu.

Luxusní řada Z1

Na špičce najdeme řadu Z1, která obsahuje modely TX-P46Z11E a TX-P54Z11E. Z1 jsou televizory s ultra tenkým designem, nabušenými parametry a propracovanou multimediální podporou. Nejen, že přehrají DivX, s funkcí DLNA se připojí k počítači, ale s funkcí Viera Cast dokonce využijí zdroje na Internetu – přehrají videa z YouTube, fotografie z Picasy nebo vám pohodlně zpřístupní online archiv televize Nova a mnohé další.

High-end V

O něco levnější, ale stále high-endová, bude řada V, která nabídne menší úhlopříčky 42“ a 50“, přičemž výbavou (včetně Viera Cast a DLNA) budou velmi podobné řadě Z, pouze design je konzervativnější. Ohlášeny jsou modely TX-P42V10E a TX-P50V10E. Za 42“ model odhadujeme cenu podle zahraničních obchodů okolo 40 tisíc korun (i když doporučovaná česká cena je smutnějších 48 tisíc).

Rozumný plně funkční kompromis G10 a G15

Dále se ještě potkáme s řadou G10 a G15. I ty disponují Full HD rozlišením a inovativním Viera Castem. Na trhu budou k dispozici modely TX-P42G15E a TX-P46G15E, TX-P42G10E, TX-P46G10E a TX-P50G10E. Například model TX-P42G10E by se mohl cenově vejít pod 30 tisíc korun. Dražší série G15 zase může mít jak MPEG-2, MPEG-4 tak i integrovaný HD satelitní tuner (cenou potom začnou okolo 35 tisíc korun).

K TÉMATU  „Operátor“ ChatGPT prohlíží web za vás

Stále ještě Full HD řada S

Řada S potom bude nejlevnější sérií s Full HD plazmovými obrazovkami pro rok 2009. Konkrétně zde najdeme modely o třech velikostech TX-P42S10, TX-P46S10 a TX-P50S10. V nejmenší 42“ velikosti by se cenově mohly pohybovat okolo 25 tisíc korun. V S-kové řadě ale nečekejte Viera Cast a podobné vychytávky.

Nadějný Viera Cast najdete jen v řadách Z, V a G

Klasika v podobě levné HD Ready řady X a low end C

Pravděpodobně nejoblíbenější bude opět mírně lepší druhá nejnižší řada, tentokrát značená X. Ta se vyznačuje již jen HD Ready nálepkou, to znamená podporou 720p. Opět tu budou 3 velikosti, 37palcový TX-P37X10E, 42palcový TX-P42X10E, a 50palcový TX-P50X10E. Model TX-P42X10E se již u nás prodává za cenu mírně pod 20 tisíc s daní. Ve výbavě je na výběr i verze nejen s MPEG-2 tunerem, ale s MPEG-4 tunerem (ty nesou označení TX-P37X10Y, TX-P42X10Y a TX-P50X10Y).

Low-end u Panasonicu nakonec zastupuje ještě levnější řada C s modely TX-P37C10E, TX-P42C10E a TX-P50C10E. Zde již ale narážíme na hodně omezenou funkcionalitu a malou konektivitu (jen dva HDMI).

Podrobné srovnání vlastností a doporučených cen najdete na webu výrobce.

 

Související články

Recenze plazmy Panasonic TH-42PX70E – nebezpečně blízko realitě?
Panasonic TH-42PX80E: prostě lepší plazma  
Recenze Samsung PS50A457: velká plazma za málo peněz

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Elektronické obchodování umožnilo kupujícím nakupovat z pohodlí domova, ale když nevíte, od koho kupujete, může být online nakupování riskantní. Často však můžete zaznamenat znaky, které odlišují podvodného prodejce od autentického. Pojďme prozkoumat některé z těchto znamení.
Záludná otázka – víte, kdy vznikl první chytrý telefon? Applu je z velké části přisuzováno to, že v roce 2007 zahájil boom chytrých telefonů s původním iPhonem. Samozřejmě, že iPhone nebyl první smartphone – ten přišel o mnoho let dříve a překvapivě nenesl jméno BlackBerry nebo Nokia. Pojďme se trochu vzdělat v historii smartphonů.
Polská značka nás nedávno vcelku překvapila sluchátky Argon 600, a proto jsme se již bez větších předsudků pustili i do testování herní myši Krypton 550. Produktoví specialisté si evidentně libují v chemických názvech vzácných plynů, nemyslíte? Jak tedy zvládají navrhnout herní myš?
Na jaře jsem si vyzkoušel první sluchátka od firmy Lamax, jednalo se konkrétně o model Elite E-1. A byl jsem velmi mile překvapen. Na podzim jsem dostal k dispozici sluchátka Blaze B-1, která se v portfoliu firmy Lamax nachází ve spektru levnějších modelů (cena 1 190 Kč). Otázka tedy je, zda milé překvapení z Elite E-1 přetrvalo.

Nepřehlédněte

Bezdrátová komunikace je výsadou našeho propojeného světa, od útulných koutů sousedských knihoven, kde studenti připojují své notebooky k síti Wi-Fi, až po vzdálené základny v Antarktidě, kde vědci monitorují počasí. Zatímco žasneme nad rychlostí našich současných sítí, výzkumní pracovníci po celém světě se již dívají za hranice 5G, aby utvářeli budoucnost komunikace v sítích 6G. Dokážete si představit svět, kde okamžitá komunikace pohání zážitky z virtuální reality nebo umožňuje chirurgům ovládat roboty na míle daleko?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek