Čtvrtek , 21. 11. 2024

Albert

Převod MOV do AVI: jednoduše a zdarma

12. 12. 2008

12. 12. 2008

Možná vlastníte přístroj, který produkuje video soubory s příponou MOV. Tento soubor ale vyžaduje pro přehrání na počítači poměrně nepodařený software od Apple a na stolních nebo přenosných přehrávačích jej nepřehrajete skoro vůbec. Navíc je dosti prostorově neúsporný. Jak jej jednoduše a zadarmo převést na universální AVI, poradí tento návod.

Nejjednodušší cesta

Nesjnáze můžete převést video ve formátu MOV například do AVI v programu nazvaném Convert MOV to AVI. Program je zdarma a nevyžaduje instalaci dalších programů. Convert MOV to AVI stahujte například zde

Chcete-li výsledný soubor jako AVI, zvolte podle obrázku volbu XVID. Právě tyto volby mají vliv na výsledný formát souboru. V každém případě ale bude potom soubor jednak lépe komprimovaný (zabere méně místa) a také bude snáze přehratelný na různých zařízeních a počítačích. 

 

Pokročilejší metoda

K převodu souboru nám poslouží volně dostupný nástroj RAD Video Tools (stahujte zde). Po přímočaré instalaci nic nebrání jeho spuštění. Objeví se následující obrazovka, na které si nalistujete složku například s videi uloženými z fotoaparátu. Dále kliknete na soubor, který chcete převést na AVI video a stisknete tlačítko Convert a file.

Na další obrazovce můžete změnit název výsledného souboru (ale není to nutné), stejně jako změnit mnoho jiných parametrů. Ty jsou ale určeny zkušenějším uživatelům, přičemž pro náš účel není potřeba měnit vůbec nic. Stačí stisknout tlačítko Convert.

V dalším kroku je potřeba vybrat, jakou kompresi pro vytvoření AVI souboru použijeme. V roletce vybereme kompresi Xvid MPEG-4 Codec nebo případně DivX (či něco těmto názvům hodně podobného). Když stisknete OK, spustí se převod videa. Ve stejné složce jako původní MOV video najdete nyní i nové AVI video.

Pokud nejste s výsledkem spokojeni, můžete před stisknutím tlačítka OK stisknout ještě tlačítko Konfigurace. Pomocí něj se nastavují parametry komprese, které mají vliv na velikost výsledného souboru a kvalitu videa. Zde již jde o značně náročnou část. U Xvidu můžete zkusit nastavení podle následujícího obrázku, přičemž pro změnu kvality a velikosti videa můžete jen měnit táhlem hodnoty kbps – většinou se používají hodnoty mezi 400 a 1800 kbps. Abyste viděli na táhle měřítko v kbps, může být potřeba kliknout na tlačítko Target quantizer čímž se změní na Target bitrate.

Pro přehrávání souborů MOV se může hodit QuickTime Alternative a na žádném počítači by neměl chybět nainstalovaný XviD kodek.

K TÉMATU  Recenze reproduktoru Sony SRS-XB41 – kamarád na oslavu i do deště

 

Převod MOV do AVI bez rekomprese

MOV lze převést na AVI i bez nutnosti změny komprese videa a zvuku. Dojde pouze ke změně kontejneru, což může některým přehrávačům vadit, nicméně i tak to může být užitečné. Výhodou je, že převod je velmi rychlý. Za tímto účelem použijte aplikaci MP4Cam2AVI Easy Covnerter

 

Související články

Přehrávání videa na PC: kodeky, formáty, filtry
AVI na DVD přehrávačích – proč jedno hraje a jiné ne
Textové titulky ve stolních přehrávačích

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

DigiLidi vás zve na cestu časem s naším novým článkem. Podívejte se s námi na návrat klasických technologií v moderním kabátě. Retro technologie se vracejí do hry s úžasným moderním designem. Od klasických gramofonů po ikonické fotoaparáty - objevte, jak se oblíbené technologie z minulosti stávají stylovými a funkčními kousky v dnešní digitální éře. Připravte se na vzrušující setkání s retro technologiemi, které zaujmou každého nadšence a milovníka klasiky.
Záludná otázka – víte, kdy vznikl první chytrý telefon? Applu je z velké části přisuzováno to, že v roce 2007 zahájil boom chytrých telefonů s původním iPhonem. Samozřejmě, že iPhone nebyl první smartphone – ten přišel o mnoho let dříve a překvapivě nenesl jméno BlackBerry nebo Nokia. Pojďme se trochu vzdělat v historii smartphonů.

Nepřehlédněte

Lamax před Vánoci chrlil jednu novinku za druhou, podobně jako konkurence. Nabídka se potěšitelně rozrostla o další a další zařízení, zejména v oblasti těch "chytrých". Lamax startoval na trhu s akčními kamerami, přidal reproduktory a sluchátka. Ty mám od nich dosud nejraději. Posledním kouskem, který jsem mohl vyzkoušet, je model Street2, jenž se s pořizovací cenou 890 Kč řadí mezi dostupnější bezdrátové reproduktory. Na cenové akce si zatím musíme počkat.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek