Pátek , 17. 01. 2025

Drahoslav

Proč je RCS textování velkým problémem pro iPhone i Android?

14. 12. 2024

14. 12. 2024

Nový standard Rich Communications Services (RCS), který Apple a Google konečně přijaly, jde dlouhou cestu k vyřešení nekompatibility mezi jejich vestavěnými nástroji pro zasílání zpráv. Ale standard RCS neřeší všechny tyto problémy a stále je na čem pracovat.

Textové zprávy byly vždy složité

V počátcích mobilních telefonů používal každý operátor jeden ze dvou komunikačních protokolů mobilní věže: GSM a CDMA. Evropa primárně používala GSM, zatímco většina amerických operátorů upřednostňovala CDMA. Můžete volat lidem bez ohledu na to, jaký standard používá jejich poskytovatel, ale nemůžete používat telefon určený pro GSM v síti CDMA a naopak. Nakupující si obvykle vybírali svůj mobilní nosič podle toho, který měl v jejich regionu více věží.

Mezinárodní cestování přidalo na složitosti, protože uživatelé museli zvážit standardy v různých oblastech, kde pracovali nebo navštívili. Vzhledem k tomu, že většina Evropy je na GSM a velká část USA a Asie na CDMA, museli si lidé vybrat poskytovatele podle toho, kam mohli cestovat.

Není to tak dávno, ale před rokem 1992, kdy byla vynalezena služba krátkých zpráv (SMS), nic takového jako textové zprávy neexistovalo. Nebyl navržen pro posílání zpráv mezi zákazníky, byl vyvinut tak, aby mobilní operátoři mohli zákazníkům posílat upozornění. Zábavným faktem je, že první textová zpráva byla odeslána v prosinci 1992 a byla odeslána od Neila Papwortha, který pracoval na základech SMS svému kolegovi Richardu Jarvisovi. Zpráva zněla: „Veselé Vánoce.“ Papworth napsal zprávu na svém počítači, protože mobilní telefony té doby neměly žádný způsob psaní.

SMS byla původní „textová zpráva“ a obsahovala pouze alfanumerické znaky a několik speciálních znaků. Pokud jste chtěli poslat smajlíka, museli jste napsat 🙂 pouze pomocí číselných kláves. A pokud jste chtěli poslat emoji lilku, měli jste smůlu.

Zprávy odeslané prostřednictvím SMS měly limit 160 znaků, což je mimochodem důvod, proč se Twitter usadil na limitu 140 znaků. To stačilo k odeslání zprávy a uživatelského jména přes SMS.

MMS na záchranu?

Brzy se ukázalo, že většina lidí potřebuje ke komunikaci více než 160 znaků. Protokol Multimedia Messaging Service (MMS) byl vynalezen a zahrnoval možnost posílat GIF a krátká videa. Textový limit byl zvýšen na 1600 znaků a zprávy mohly mít až 30 sekund video nebo audio dat.

Brzy začaly přicházet aplikace, které poskytovaly funkce, které se nenacházejí ve standardu MMS, a tyto funkce nebyly kompatibilní s aplikacemi pro „textové zprávy“ zabudovanými do zařízení Google a Apple.

K TÉMATU  Recenze Lamax Street2 - excelentní pouliční umělec

To je důvod, proč existují aplikace jako Snapchat, Kik, Messenger, WhatsApp a mnoho dalších komunikačních nástrojů. Každá z těchto společností provozuje své vlastní servery a vlastní aplikaci, takže tyto nástroje nejsou omezeny tím, co MMS zvládnou. Pokud chcete někomu poslat zprávu přes Facebook Messenger, oba potřebujete Facebook Messenger, ale nejste omezeni na text a jeden GIF.

Apple a Google preferují každý své vlastní nekompatibilní šifrovací systémy. Pokud ale používáte například WhatsApp, nepotřebujete, aby Apple a Google spolupracovaly na meziplatformním end-to-end šifrování. Každý spuštěný klient WhatsApp dostane své šifrování. Uživatel iPhone v USA může provádět zabezpečené přenosy souborů s uživatelem Chromebooku v Africe, pokud oba používají WhatsApp. Mezitím mají Apple a Google samostatné vestavěné nástroje pro zasílání zpráv plné funkcí, které podporují pouze jejich operační systémy. Většina lidí tyto vylepšené komunikační systémy založené na operačních systémech označuje jako „textové zprávy“.

Ve skutečnosti používáte vyhrazený nástroj pro chat, který funguje jako WhatsApp, Facebook Messenger a další, ale je součástí operačního systému, nestahuje se z obchodu s aplikacemi. V podstatě používáte verzi WhatsApp společnosti Apple nebo Google. Jiný způsob, jak si to představit, je, že Facebook Messenger je oficiální chatovací nástroj pro každého, kdo má účet na Facebooku, a iMessage je oficiální chatovací nástroj pro každého, kdo používá produkt Apple.

Co RCS přináší do vašeho telefonu

Zasílání zpráv napříč platformami je nepořádek, ale brzy bude o něco méně nepořádku. RCS je důležité, protože jeho funkce usnadní komunikaci mezi uživateli Androidu a Apple. RCS podporuje indikátory psaní, potvrzení o přečtení a přenos velkých souborů. Je vázán na telefonní číslo uživatele, takže se nemusíte přihlašovat ani stahovat software.

RCS poskytuje tyto moderní funkce pro většinu konverzací mezi uživateli Mac a Android. Obě skupiny uživatelů mohou s očekáváním sledovat, jak se objevují tečky v textových zprávách, a pak se starat o to, co to znamená, když druhá osoba přestane psát a tečky zmizí. RCS umožňuje sdílení souborů a lepší podporu skupinových chatů a zvukových zpráv. Nejužitečnějšími funkcemi ve standardu RCS mohou být stav doručení, potvrzení o přečtení, reakce a indikátory psaní. Bylo frustrující komunikovat s uživateli Androidu a nevědět, jestli viděli moje zprávy. Totéž platí pro mé přátele používající Android, když se mnou mluví.

K TÉMATU  Kaiboer K-200: Popcorn v hliníku s 5.1 výstupem

RCS stále postrádá mnoho funkcí

Standard RCS byl poprvé oznámen v roce 2008 a má za sebou skalnatou cestu. Společnost Google, která začala fungovat jako proprietární komunikační technologie pro mobilní operátory a výrobce hardwaru, koupila společnost vyvíjející RCS v roce 2015 a začala vytvářet systém mírně nekompatibilní s jinými standardy. Průmyslový tlak na skutečný multiplatformní standard zplodil RCS Universal, soubor funkčních standardů, které mohou společnosti zabudovat do svých chatovacích nástrojů. RCS nepodporuje textové animace, formátování textu ani žádné textové efekty zavedené v iOS 18 nebo novějších verzích Androidu. Nebudete moci posílat Apple Cash, používat malé aplikace, které běží v iMessage, ani někomu posílat text s efekty, jako je ohňostroj.

Google používá ve Zprávách Google šifrování RCS a začal podporovat vývojáře, aby jej používali jako preferovanou variantu šifrování pro zasílání zpráv.

Apple se rozhodl využít šifrování RCS a pracovat na svých nástrojích založených na iCloud. Na rozdíl od zpráv odesílaných mezi více uživateli iPhonu nebo odeslaných mezi více uživateli Androidu neexistuje žádné end-to-end šifrování, když si uživatel Androidu a uživatel iPhonu navzájem posílají zprávy, a to ani s RCS.

Apple přijetí RCS je trochu seismický posun. Znamená to větší kompatibilitu mezi platformami, ale také to usnadňuje přepínání platforem. Pokud můžete získat stejnou základní funkčnost s Androidem i iPhonem, je menší odpor k provedení změny.

Být zeleným není snadné

Nedostatek meziplatformního šifrování pravděpodobně brání Applu v používání modrých bublin pro uživatele Androidu, a to i pomocí RCS. Apple si se svým šifrováním udělal velkou věc a zprávy se během doručování nečtou. Různé barvy jsou dobrou připomínkou toho, že nejste chráněni před špehováním při psaní textových zpráv se zařízeními Android využívajícími RCS.

Modré bubliny také naznačují, že osoba, se kterou komunikujete, může používat pokročilé funkce jedinečné pro protokol iMessage. Apple také pravděpodobně oceňuje barevný rozdíl jako jakýsi symbol statusu, protože prodává více iPhonů.

Co přijde po RCS?

První textová zpráva byla odeslána před více než 30 lety. Když byly zavedeny, SMS, MMS a RCS byly již zastaralé. Nelze předvídat, na jaké funkce se lidé v budoucnu začnou spoléhat při vzájemném „textování“. Alespoň prozatím RCS přináší do zařízení větší paritu funkcí a zlepšuje komunikaci, čímž zmenšuje propast mezi těmi s modrými bublinami a těmi bez nich.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Vega je jednou z nejjasnějších hvězd na našem nebi. Dokáže však základní model značky Niceboy zazářit v recenzi? Zaujal nás hlavně nízkou cenou 990 Kč, která z ní činí nejlevnější akční kameru, jakou jsme měli v redakci k testování. Papírově neslibuje zázraky, ale papír je jedna věc, nás zajímala realita.
Po takřka nezničitelné AData D16750 se dnes podívejme na méně odolný a levnější model powerbanky od stejného výrobce, který nabídne krytí „pouze“ IP54 a kapacitu 8 000 mAh. Čím naopak vyčnívá, je 18 diod se čtyřmi módy svícení. Na táboření tak může být velmi užitečným pomocníkem.
Nabídka Umaxu v posledních týdnech zažívala změny – a sice ve složení procesorů, kdy mělo býti více modelů s „Gemini Lake“, ale nestane se tak v brzké době. Intel nestíhá, takže pokud jste čekali na novou generaci úsporných mobilních procesorů, jiná možnost než 14Wg Plus nezůstává. Což nevadí, on se totiž notebook povedl, opět je o něco lepší.
Poměrně dlouhou dobu jsem neměl možnost vzít do rukou telefon z jiné země původu, než asijské. Až nyní jsem dostal možnost podívat se na smartphone od polského výrobce myPhone. Ten zatím zcela neprorazil (alespoň na tuzemském trhu), nicméně vyrazil do boje s nejlevnějším smartphonem na trhu – myPhone 6 FUN Lite. Telefon se dá pořídit za doporučených 1 490 Kč, nebo levněji. Otázka zní, co za oněch 15 stovek dostaneme?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek