Neděle , 05. 01. 2025

Dalimil

Recenze Ainol Venus – Dostupný 4jádrový tablet s IPS displejem

17. 02. 2013

17. 02. 2013

Otestovali jsme tablet prestižního čínského producenta Ainol Novo 7 Venus. Svým provedením i výkonem se velmi podobá oblíbenému tabletu Google Nexus 7. V něčem trochu ztrácí, jinde zase předbíhá. V každém případě za nižší cenu získáte povedený a v podstatě rovnocenný přístroj.

 

Aktuální cena Ainol Novo 7 VENUS v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

 

Že neznáte žádnou firmu Ainol? Tak to je škoda. Jde o čínskou značku, která to nijak neskrývá. A na rozdíl od spousty tabletů vyráběných v Číně a různě přejmenovávaných lokálními distributory, se za nic stydět nemusí. Jde o specialistu, jehož výrobky jsou kvalitní a leckdy i inovativní. Důkazem toho budiž i ocenění prestižního veletrhu CES (2012 CES best tablet award). Zároveň ale drží tento výrobce ceny za své produkty na příznivé úrovni. V Česku je Ainol zastupován oficiálním distributorem, takže podporu i lokalizaci mají jeho produkty zajištěnu.

Parametry na úrovni

Nabídka Ainolu je široká. Na DigiLidi jsme již dříve recenzovali tablet Aurora, který se rozhodně povedl. Co tu máme dnes? Ainol Venus je 7palcový tablet s IPS displejem o vysokém rozlišení 1280×800 obrazovkových bodů, který pohání 4jádrový procesor a 1 GB RAM. Ucelenější specifikace přináším dále:

  • 7“ displej, IPS, 1280 x 800
  • 4 x 1,5 (reálně 1,1) GHz procesor Atm7029 (ARM Cortex A9)
  • 1 GB DDR3 RAM
  • 16 GB paměť
  • 0,3 MPx + 2,0 MPx kamery
  • microSDHC slot, miniHDMI, microUSB
  • Android 4.1 Jelly Bean
  • 4000 mAh akumulátor

Technické specifikace jsou úctyhodné, ale samy o sobě ještě nic neříkají. S tabletem jsme v kontaktu mnohem bližším, než je tomu u desktopu nebo notebooku. A proto by měl mít na úrovni jak dílenské zpracování, tak i komfort obsluhy. Po nedávném testu nejlevnějšího tabletu můžeme být konečně spokojeni. Úroveň Venuše je úplně někde jinde…

Levný čínský tablet? Tak Ainol Venus rozhodně nepůsobí.

 

Profesionální provedení, radost z doteku

Ainol Venus si zamilujete hned na první pohled i dotek. Vypadá hezky, profesionálně. Ale tento tablet je tak i postavený – nikde nic nevrže, tablet působí pevným a celistvým dojmem. Vroubkovaná záda zvyšují jistotu držení a nejsou na nich vidět otisky.

Konečně žádné lesklé plasty, ale příjemný povrch bez otisků…

 

Na straně displeje najdeme pouze decentní logo a snímač kamery určené zejména videohovorům, tedy s nižším rozlišením 0,3 MPx. Na zadní straně je kamera 2MPx, která slouží k fotografování a záznamu videa. Pak je tu již jen reproduktor. Horní strana disponuje hardwarovými ovládacími tlačítky – kolébka voliče hlasitosti, domácí tlačítko a on/off tlačítko (s funkcí uspání/probuzení). Pravý bok je potom vyhrazen konektorům – napájení, sluchátkový výstup, microSDHC slot, miniHDMI a microUSB.

K TÉMATU  Recenze reproduktoru Niceboy Raze – muzikant pod vodou

 

Velké rozlišení, slušný, leč umírněný obraz

Od popisu přejděme k hodnocení. Displej má velké rozlišení 1280 x 800 bodů a příjemný poměr stran. Vše je krásně jemné. Barevné podání je velmi dobré, jak se na IPS displej sluší. Pozorovací úhly jsou rovnoměrné, tedy dobré ze všech stran. Nikoli však ultimátní. Podsvícení můžeme ručně regulovat v dostatečné škále, bohužel však jen manuálně (chybí automatické čidlo). Reakce na až 5 současných doteků jsou příkladné. Celkové hodnocení displeje – velmi dobrý. Od IPS technologie jsme čekali o kousek více, trochu více živosti, ale na druhou stranu, nejde o nejvyšší model výrobce. Rozhodně nejsme celkově zklamaní, pořád je radost tento displej využívat.

 

Tlačítka a kamera – tak trochu průměr

Jsme rádi, že Ainol Venus nabízí hardwarová tlačítka. Ale vzhledem k jejich umístění, malým rozměrům a větší „tuhosti“ jsme je nakonec ani moc nevyužívali. Tedy kromě nutného uspávacího/probouzecího hlavního spínače.

Kamera pro videohovory má nízké rozlišení, ale ke svému účelu postačuje. Snímač na zadní straně pak již má rozlišení obstojné a pro zaznamenání pracovních a dočasných záležitostí dostačující. Na archivní záběry s ním ale samozřejmě pomýšlet nelze. Video natáčí v rozlišení 720p, ale při nízkém počtu snímků za sekundu 12,5 FPS. A chybí zde jakékoli volby pro změnu, například pro přepnutí do nižšího rozlišení při vyšším FPS (Frames Per Second – snímků za sekundu).

Reproduktor je sice jen mono, ale hlasitost poskytuje dostatečnou pro domácí poslech. Ani při nejvyšší úrovni hlasitosti nic nerezonuje nebo neruší. Konektorová výbava nám dává slušné možnosti – najdeme tu slot pro paměťové karty i HDMI výstup pro připojení k televizi. Ani jedno například nemá populární Google Nexus 7, který je pro Venus přímou konkurencí. Na druhou stranu Ainol Venus narozdíl od Nexusu postrádá bluetooth a GPS. Wi-Fi zde najdeme formátu 802.11 b/g/n a v našich podmínkách fungovala naprosto spolehlivě s běžným dosahem (lepším, než u posledně testovaného GoClever R75).

K TÉMATU  Recenze Umax VisionBook 9Wi – modrý trpaslík

 
 

Natáčecí a fotografická část je slabá…

 

Slušná výdrž při solidním výkonu

Tablet Ainol Venus je vybaven akumulátorem o slušné kapacitě 4000 mAh, která vydrží při občasném používání tabletu i na 2 dny. V zátěžové zkoušce přehrávání HD videa v jednom tahu dosáhla Venuše lehce na 4 hodiny, což je velmi slušné. Nabíjení pak netrvá nikterak dlouho a můžeme k tomu využít jak určený napájecí konektor a drobnou nabíječku, tak i USB port.

Velkým tahákem testovaného tabletu má být jeho výkon. 4 procesorová jádra patří dnes k tomu lepšímu, co můžeme pořídit. Navíc běží na vysokém taktu 1,1 GHz a spadají k novější technologii ARM A9. Ono to nemusí být tak úplně jisté, ale ve výsledku to ale až tak zásadní není. Výpočetního výkonu má tablet dostatek. Zejména v oblasti hrubé síly procesoru a práce s pamětí. Trochu horší je to s grafickým čipem. Jde o zatím nepříliš rozšířený a ani nijak extrémně výkonný grafický procesor Vivante GC1000+.

 

AnTuTu benchmark – v jedné řadě změnili vývojáři metodiku, takže vidíte výsledky ze starší verze a z verze nové (3.1.1).

 

Výsledky testů Quadrant a SmartBench 2012.

 

Hry a video mají splněno

Celkově vzato, s tabletem se pracuje dobře. Výkon je naprosto dostačující pro všechny činnosti, které bychom při konzumaci obsahu a „tabletoidní“ kancelářské práci mohli potřebovat. Přitom se nijak nezahřívá. Venus si poradí i se spoustou her, i když ne se všemi na jedničku. Různé verze Angry Birds jej samozřejmě nerozhážou. Také například závodní hra s velmi pěknou grafikou Beach Buggy Blitz běhá svižně. Hrát se dá i 3D akční řežba Dead Trigger a také Shadowgun: Dead Zone. Avšak u obou je patrné, že pro plynulý zážitek by to chtělo přece jenom výkonu více.

Filmy zvládá Venus bez potíží, samozřejmě i v HD rozlišení. Jen sporadicky se objeví nějaký ten nekompatibilní soubor (takový, se kterým si neporadí HW akcelerace). Taktéž HDMI výstup na televizi a následné přehrávání videa na velké obrazovce funguje zcela dle očekávání.

 

 

Střední cesta?

Pokud chcete reprezentativní tablet za dostupnou cenu, na kterém budete převážně pracovat, brouzdat po internetu či sledovat multimédia, je Ainol Venus velmi dobrou volbou. Na rozdíl od konkurence potěší slotem na karty a HDMI výstupem, někoho možná zarmoutí absencí GPS či bluetooth. Nezklame ani svou výdrží a mnohým bude stačit i na občasné hraní her. Pro opravdové hráče ale bude lepší volbou Google Nexus, který má přece jenom výkonu více…

 

Aktuální cena Ainol Novo 7 VENUS v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

 

zápory klady
– Absence GPS a bluetooth + Velmi dobré dílenské zpracování a pěkný design
– Méně výkonná grafická část + Dobrý IPS displej s velkým rozlišením
– Méně použitelná HW tlačítka + Výkonný procesor, dostatek RAM i úložného prostoru
– Jen průměrná kamera + Slot na paměťové karty a HDMI televizní výstup
– Chybí automatické nastavení jasu + Nová verze Androidu
  + Slušná výdrž – 4 hodiny přehrávání HD videa v kuse

 

Za zapůjčení děkujeme společnosti Satomar, jejíž nabídku tabletů Ainol
najdete na webu www.ainol-novo.cz

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Německý výrobce Rollei se primárně zaměřuje produkci akčních kamer, stativů a vybavení pro fotografy. My jsme měli možnost otestovat jednu ze tří nabízených autokamer, a sice model DVR-318, kterou pořídíte ve značkovém eshopu za 3 490 Kč, čímž se stává vlajkovou lodí (do auta) firmy v této kategorii.
Je tomu několik let, co jsem si kupoval auto a napadlo mě, jak by mělo být možnostech dnešních technologií jednoduché vlastnit věcičku, která by mi auto lokalizovala a dala vědět, kde se zrovna nachází. Profesionální monitorovací systémy byly nad moje (a obecně hodně předražené) možnosti. A nyní přichází Lamax s touto myšlenkou. Uchopili tento nápad za správný konec? Co vše vlastně za své peníze dostaneme?

Nepřehlédněte

Google oznámil vydání tří nových funkcí v prohlížeči Chrome. Mezi nové funkce patří návrhy vyhledávání na základě toho, co hledají ostatní, více obrázků pro navrhovaná vyhledávání a možnost najít návrhy vyhledávání i při špatném připojení.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek