Čtvrtek , 21. 11. 2024

Albert

Recenze disku Adata HD710 – nezná bolest ani bratra

Pár kousků odolného hardwaru jsme již testovali a vždy přežil, co měl (i neměl). Bude takový i pevný disk HD710 od Adata, který se honosí certifikacemi IP68 (odolnost proti prachu a vodě) či armádním standardem MIL-STD-810G 516.6 (odolnost proti pádu)?

12. 11. 2016

12. 11. 2016

Pár kousků odolného hardwaru jsme již testovali a vždy přežil, co měl (i neměl). Bude takový i pevný disk HD710 od Adata, který se honosí certifikacemi IP68 (odolnost proti prachu a vodě) či armádním standardem MIL-STD-810G 516.6 (odolnost proti pádu)?

TIP: TP-Link a Transcend v testu, TP-Link UH400 – čtyři do mariáše

 

Specifikace externího disku Adata HD710:

  • kapacita 500 GB až 2 TB (my měli 1TB model);
  • 3 barvy šasi – modré, žluté a černé (my měli „maskáčový“);
  • materiály na povrchu – guma a plast;
  • odolnost dle IP68 a MIL-STD-810G 516.6;
  • hmotnost 220 g;
  • USB 3.0 (kompatibilní s USB 2.0) a tedy konektor USB typu A;
  • záruka 3 roky.

Co ono magické zaklínadlo IP 68 znamená, jsme si již vysvětlili dříve. Wikipedie učí: „…udává odolnost elektrospotřebiče proti vniknutí cizího tělesa či vniknutí kapalin. Vyjadřuje se v tzv. IP kódu (z anglického ingress protection) definovaném mezinárodním standardem IEC 60529…“

Zdroj: Wikipedie

  • I – značí ochranu před nebezpečným dotykem a vniknutí cizích předmětů (zejména prachu), udává se na stupnici 1 až 6;
  • P – upřesňuje míru ochrany před vniknutím vody na stupnici 1 až 8.

 

Jak je rychlý a jak odolný?

Po stránce rychlosti čekejme velmi dobrý standard, přenos dat běží přes 100 MB/s. Proti dřívějším měření u podobných USB 3.0 zařízení vychází tedy z našeho pohledu jako dost rychlý.

Srovnání rychlosti Adata USB 3.0 a Seagate SATA3.

Výsledky měření pro představu – externí disk Verbatim 250 GB USB 3.0 a Transcend SDXC 128GB class 10.

Pro představu jsme jej nyní srovnali s interním SATA diskem Seagate, který má rychlejší čtení, za to pomalejší zápis. Výkony testovaného disku vnímáme jako vyrovnanější, což se nám líbí.

Nyní přejděme k testování odolnosti. Co k tomu říci? Vydržel, co má – pád z 1,5 m na podlahu v bytě (klasicky ze stolu) i venku (vyklouznutí z ruky), stejně tak i namočení (viz video). Po ponoření nějakou dobu vycházely bublinky a po vytažení se pogumovaný a členitý povrch špatně osoušel ručníkem.

K TÉMATU  Recenze sluchátek Lamax Base1 - koncertní síň přímo na uších

Opravdu legitimní soud bychom však mohli vyslovit třeba po užívání půl roku, kdy by nám z ruk a do kaluží padal třeba několikrát denně. Takto krátkodobé trápení disk přežil bez problémů. Na internetu jej uživatelé hodnotí vcelku kladně.

 

Fotogalerie

 

Zkušenost nadevše

Popovídejme si nyní krátce o samotném disku a jeho zpracování. Víme již, že něco vydrží a je to rozhodně více než bychom čekali u běžných externích disků. Pogumovaný povrch při tom kromě zmírnění dopadu zajistí, že vám disk bude z ruky padat méně.

Výrobek je to poměrně velký a těžký. Praktické je uschování USB kabelu do hrany těla, to je hezké. Na druhou stranu je kabel krátký a tuhý. Také bychom se dlouhodobě obávali o těsnost gumové krytky konektoru třeba po několika letech intenzivního používání.

Rychlý je dost. Bez výhrad. Poslední věcí je intenzivně svítící dioda, zbytečně moc intenzivně. My bychom si určitě vybrali jinou barvu, ne tu vojenskou.

A cena? Tu si jistě ctěný čtenář zhodnotí sám. Je vyšší než u těch nejlevnějších disků se stejnou kapacitou, rozhodně najdete i dražší kousky. Pokud vám disk jen leží v zásuvce u pracovního stolu a jednou za měsíc tam něco zazálohujete (jako třeba autor), HD710 nepotřebujete. Pokud jste naopak zvyklí disk nosit všude s sebou, batoh často odkládáte na zem třeba v hromadné dopravě, škole a… …no, víme jak… Zvažte tenhle model. Navíc je tu záruka 3letá, což není doba pro 90 % disků nikterak kritická, jak stojí psáno v jiném článku.

 

Aktuální cena ADATA HD710 1TB, AHD710-1TU3 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Zápory Klady
– Rozměry a hmotnost + Rychlé čtení a zápis
– Krátký kabel + Odolný a neklouže
  + 3 roky záruka
K TÉMATU  Zkusili jsme: nákup v Datartu

Za zapůjčení odolného externího disku Adata HD710 děkujeme společnosti

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

V oblasti digitálních A/V propojení dochází pořád k dramatickému vývoji. Objevují se nové standardy, typu DisplayPort, ale také dochází k vývoji těch dosavadních. DVI-I, DVI-D, HDMI verze 1.2 a 1.3, různá kabeláž a konektory. Pokusíme se v tom udělat trochu jasno v následujícím přehledu.

Notebook Umax 13Wa Plus se musel spojit s Celeronem „Apollo Lake“, protože novější Gemini prý u Intelu není k mání. To nevadí. Za velmi sympatickou cenu, která vykazuje navíc tendence klesat, dostanete slušné 4 GB RAM, hlavně slot pro SATA SSD disk a Full HD displej s maticí IPS. Pokud by vám to nestačilo, nálepka Intel Celeron inside jistě misky vah převáží ve svůj prospěch. Neberte to. :o)
Tisk na barevných inkoustových tiskárnách už dávno nemusí patřit k těm nejdražším. Naopak, díky nádržím na inkoust, který se jednou za čas jednoduše dotankuje, jde o tisk velmi levný. Srovnatelný s tiskem laserovým. Jak si vedla v našem testu tiskárna Epson L3060? A zmíníme se i o konkurenční rivalce Brother DCP-T500W.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek