Sobota , 27. 04. 2024

Jaroslav

Recenze kamery BML cShot1 – umí levně

Dobrých levných akčních kamer je jako šafránu, BML cShot1 4K s doporučenou cenou 1 390 Kč vypadá jako jedna z nich. Příbuznost s dražším sourozencem BML cShot3 4K nezapře a to je dobře.

07. 02. 2018

07. 02. 2018

Dobrých levných akčních kamer je jako šafránu, dříve testovaná Vega se nám svým způsobem zamlouvala, pořídíte ji pod 1 000 Kč, ale kvalitou výstupů nepřesvědčila natolik, abychom ji doporučili jako jediný stroj např. na dovolenou. Ano, srovnání nové 4K kamery a starší HD kamery může působit jako to, že nerozeznáme hrušky o jablek, ale přes to nám to odpusťte, obě jsme totiž měli v redakci a z jablek i hrušek vyrobíte džus… BML cShot1 stojí asi o 40 % více (doporučená cena činí 1 390 Kč), je o tolik lepší? Dost možná.

Příbuznost s dražším sourozencem BML cShot3 4K nezapře, ruku do ohně bychom dali za to, ze je to stejný hardware (s totožným rozlišením videí, fotek, shodným menu, podporou pro 64GB karty atd.) s chudší výbavou. Např. nedostanete náramkové dálkové ovládání, Wi-Fi ale již má. To nevnímáme jako takovou ztrátu. Naopak. Možná grafický čip bude jiný.

Srovnání s Niceboy Vega. Zvenku moc rozdílů nevidíme, pouze to pozdro je drsnější, uvnitř je to jiná píseň.

Uvnitř nabitá

Pokud bychom přímo srovnávali s Niceboy Vega, roznese ji cShot1 doslova „na kopytech” minimálně o těch 40 % ceny. Počítejme s vymoženostmi dražších kamer jako Wi-Fi, nativním 2,7K videem i podporou 64GB karet.

TIP: Lamax X7.1 Naos – Darwinovi k vůli?

Pokud bychom mluvili o cShot3 4K, hledejme rozdíly ve výbavě (chybí dálkové ovládání a nějaké to příslušenství). Zde si musíme vystačit s výpisem, protože nejsme zdaleka prvními testujícími, a tak chybí mnoho věcí. Jako bychom slyšeli, pana Wericha: „Ten vezme to a ten zas tohle a DigiLidi nebudou mít nic…” 🙂

Specifikace mluví o velmi schopném hardwaru, balení je chudší. Hmotnost činí 156 g v ochranném obalu, resp. 58 g bez něj.

Bytelný je opět „skafandr”, který disponuje i pojistkou proti nechtěnému otevření (užitečné to bude např. pod vodou). Rozhodně se nám líbí podpora 64GB paměťových karet, i když 32 GB bohatě stačí.

K TÉMATU  Penál na digitální TV: recenze Philips DTR220

Dříve jsme pro BML nenašli funkční aplikaci, v současnosti již existuje a běží na ní více akčních kamer. GoAction (pro Android i Apple) se s testovaným kouskem spojila bez problémů. Fungovalo nastavování videí i fotografií, vše jak má. Nastavení jsou bohatá. V telefonu zabere více než 100 MB.

2,7K a jiná rozlišení

Držme se paradigmatu, že jde o levnou kameru, a touto optikou posuzujme i výsledné fotografie a videa. I když se opět kamera chlubí 4K (interpolovaným), to nevnímáme ho coby moc vhodné. Nativní rozlišení 2,7K není z principu nepoužitelné. My bychom opět zůstali u Full HD (30 nebo 60 FPS), tedy ověřené a nakoukané klasiky. Avšak rozlišení 1 080p vykazuje různé zhoršení obrazu (např. fragmentování) při rychlejším pohybu. Že by pomalý grafický čip? Video je též hodně „zrnité”, působí jako by ho někdo opakovaně „prohnal” automatickým filtrem na zostření. Video ceně odpovídá, zázrak to není. 

2,7K, 30 FPS

1 080p, 30 FPS / 60 FPS

720p (slow motion)

Dokáží fotografie nadchnout?

Nás ano, nejsou dokonalé, ale u této kamery se stalo poprvé, že fotografie se nám líbí mnohem více než videa po stránce kvality. Nemáme k ní výraznějších výhrad, poměr ceny a kvality výsledných fotografií hovoří ve prospěch cShot1.

Fotografie v plném 8MPix rozlišení můžete stahovat zde.

Akční fotoaparát za babku

BML cShot1 mi trošičku (vzdáleně) připomíná Potěmkinovu vesnici – na první pohled toho umí opravdu hodně, vlastně vše, co o poznání dražší kamery, např. rovnou bratříček cShot3. Až podrobnější testování ukáže, že se mu nevyrovná minimálně v kvalitě videa. Video nám přijde dokonce hezčí u levnější Niceboy Vegy (byť ta nezvládne vyšší než HD rozlišení 720p), fotografie jsou si naopak na míle vzdáleny ve prospěch BML.

Fotografie, to je zcela jiná kapitola, možná úplně jiná kniha. Nejsou bezvadné, přes to se ná zamlouvají hodně, protože jsou ostré i v interiérech. Zde chceme pouze chválit a drze si dovolíme odhadnout, že nebude mít BML v této cenové hladině asi konkurenci. Stejně tak kvitujeme podporu Wi-Fi a 64GB paměťových karet. 2palcový displej již vnímáme jako standard.

K TÉMATU  Recenze notebooku HP Stream 14 – hliníkový mrak

BML cShot1 není vůbec špatnou volbou, za dané peníze nabízí hodně. O tom není pochyb. Ale… Zůstává otázkou, co vlastně chcete? Levnou nebo schopnou kameru? Pokud bych chtěl opravdu levnou, ušetřím čtyři stovky a koupím Vegu. Toužím-li po schopné, bude lepší naopak těch pár stovek připlatit a koupit spíše cShot3. BML cShot1 se nachází přesně uprostřed. Jen tedy pouze takovým „kočkopsem”, nebo naopak vyváženou koupí? Pro nás spíše tím prvním, bez urážky. Pokud tedy hlavně nefotíte a z nějakeho důvodu nejste prostě fanouškem akčních kamer, který nechce platit víc, než musí. Práci odvede a k telefonu se připojí.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pro dnešní recenzi, či spíše preview, jsme konkrétně zvolili prostřední variantu powerbanky značky Lamax s kapacitou 15 000 mAh (existují ještě 10 000 mAh a 20 000 mAh). Prostě zlatou střední cestu jako optimální volbu pro náročnějšího kupce, který nechce neustále řešit dobíjení záložního zdroje pro svůj mobilní telefon a popř. jej využije pro tablet i úsporný notebook s USB-C napájením.

Nepřehlédněte

Když se řekne pojem „domácí tiskárna“, většina z nás si představí kompaktní inkoustovou tiskárnu. Ty jsou totiž, na rozdíl od laserových tiskáren, univerzálnější a v domácnosti využitelnější – vytisknete s nimi jak texty, tak i vysoce kvalitní obrázky a fotografie. U českých spotřebitelů jsou pak nejpopulárnější inkoustové tiskárny značek Canon, Epson a HP. V tomto článku vám nabízíme srovnání nákladů na tisk vybraných TOP modelů tiskáren od zmíněných výrobců.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek