Neděle , 22. 12. 2024

Šimon

Pro zastánce značky: Recenze DVB-T Philips DTR 210

19. 04. 2007


Vybíráme-li vhodný set top box, narazíme už na nepřeberné množství nejrůznějších výrobků od desítek výrobců. A to od těch absolutně neznámých doslova za pár stovek až po přístroje renomovaných značek. Dnes tu máme jeden kousek z druhého konce spektra, Philips DTR 210 a podíváme se, zda má smysl investovat do “značky“.

Černá opět v kurzu

Z útlého balení prostého zbytečných polystyrénů se lehce “vyloupne“ sympatický, velmi tenký a celkově subtilní přístroj. Černé vyvedení jeho plastu ho činí ještě nenápadnějším a útlejším. Velké svítící stavové displeje už jsou také z módy, takže zde najdeme jen decentní červenou stavovou diodu, která bliká jen při příjmu povelů z DO. Celá konstrukce však nepůsobí nikterak bytelně, přístroj je tak nějak plastově “rozvrzaný“ a od Philipsu bych čekal preciznější dílenské zpracování.


Elegantní černé tělo z až příliš tenkého plastu

Na první potěžkání zarazí i jeho zanedbatelná hmotnost daná absencí elektrického zdroje uvnitř přístroje. Ten je jako malé 12V trafo přibalen samostatně. To má výhodu jednak v prakticky nulovém zahřívání samotného set top boxu, ale také (po zakoupení příslušného napájecího kabelu do zásuvky popelníku) v možnosti použití třeba v auto karavanu. Zarážející je pouze jedna věc. V manuálu se udává maximální spotřeba v chodu 7W, ale ve Stand-by 5W, což je na spánkový režim dost (3600W měsíčně ale asi zatím každý navíc uplatí:).


Dva SCARTy budou většině stačit

Philips nijak zvlášť nehýřil konektory a tak si každý bude muset vystačit se dvěma SCART výstupy a digitálním koaxiálním výstupem pro vedení zvuku do receiveru. Kdybyste zatoužili po S-Videu nebo kompozitu, budete muset do druhého SCARTu, který na rozdíl od prvního nepodporuje RGB, muset přikoupit redukci. Přistroj též není vhodný pro televizory bez SCART vstupu, protože anténní průchodka není vybavena RF modulátorem. Chybí také obvyklý RS232 sériový vstup pro aktualizaci firmware. Přístroj sice podporuje stahování aktualizací přímo z DVB-T vysílání, ale takové služby zatím žádný z providerů digitální televize nevysílá a těžko odhadnout, jestli u nás vůbec kdy budou. Firmware nahraný v přístroji je však již sám o sobě dobře vyladěn a aktualizaci ani nepotřebuje viz dále.


Do by mohlo být přehlednější, ale dobře padné do ruky

Dálkový ovladač se příjemně drží. Dnes poněkud nezvykle ho napájí dvě klasické tužkové baterie. Je přehledný, ale tlačítka by mohla být víc velikostně i barevně rozlišena. Mačkají se ale pohodlně a jeho citlivost je dobrá. Se směrovostí je to horší a budete si muset zvyknout mířit alespoň přibližně směrem k přístroji.

K TÉMATU  Recenze Hammer Blade 2 Pro - odolnost a styl na prvním místě

V balení už toho mnoho dalšího nenajdete. SCART kabel pro propojení, dvě AA baterie a krátká, nicméně precizně provedená příručka pochopitelně i v českém jazyce.

Jednička z českého jazyka

Instalace Philipsu je otázkou několika okamžiků. Při prvním zapojení lze hned na začátku v průvodci nastavit český jazyk OSD. Po navolení základních parametrů (například poměr stran TV) začne automatické ladění. V návodu píší, že je bleskové, s čímž bych polemizoval, ale po cca třech minutách nalezl Philips všechny dostupné programy. Zajímavou možností je před laděním zvolit úsek pásma, který se má prohledat, což vyhledávání opravdu dosti zkrátí.


EPG jak má být

Rychle dostupné podrobnosti k pořadu

Trošku zamrzí zbytečná prodleva po probuzení ze Stand-by. Na obrazovce svítí dobrých 10 sekund nápis “loading“ a musíte si na svůj milovaný pořad trpělivě počkat. Citlivost tuneru je na solidní úrovni. Na malou pokojovou anténku se pohybovala vždy kolem 90-95%, zatímco většina dosud zkoušených přístrojů vykazovala hodnoty někde kolem 80-85%. Obrazu ani zvuku těžko něco vytknout, respektive v rámci možností českého dost špatného DVB-T streamu. Nedocházelo ani ke kostičkování nebo viditelným stopám vysoké komprese (CRT televize, na LCD nebo plazmě to uvidíte vždy). SCART produkoval barevně vyvážený RGB obraz bez nějakého barevného nádechu, obrysy a kontury byly opět v rámci možností vysílání ostré a nezubatily se.


Ovládání a nastavení zvládne každý

České OSD menu je pěkně graficky vyvedeno ve firemní modré barvě. Češtinu podporuje také interní dekodér teletextu. Rychlost načítání stran není oslnivá, do mezipaměti se ale vejde cca 20 stran. Interní teletext lze v menu zcela vypnout a používat dekodér v televizi. Kamenem úrazu je stále u některých set top boxů čeština v EPG. Zde se opět není čeho obávat, české znaky se zobrazují korektně a EPG je i díky vhodnému fontu dobře čitelné. V základním zobrazení ukazuje program na následujících 7 dnů, velice snadno se dostanete na ten který den, zvolit lze i zda zobrazit dopolední nebo odpolední program. Stiskem tlačítka INFO se rozbalí detailní informace k danému pořadu a stiskem jedné klávesy je také možno na kterýkoliv program nastavit časovač. Ten je nutný, pokud chcete ze set top boxu nahrávat, aby se vám ve správný čas zapnul a přepnul na správný kanál. Je třeba však vzít v potaz, že jako drtivá většina set top boxů, je osazen Philips pouze jedním tunerem, takže budete muset sledovat pouze nahrávaný kanál. Velkou pochvalu si zaslouží i samotná rychlost dekódování kompletní EPG informace.


Taktéž teletext zobrazuje češtinu, mohl by být rychlejší

Hračičky bude mrzet absence nadstandardních funkcí (které jsou většinou stejně nevyužívané), jako zmrazení obrazu, hry nebo zoom. Ty standardní jsou však nabízeny v plně funkční formě. Titulky z teletextu pro neslyšící a přepínání zvukových stop u duálního vysílání jsou samozřejmostí.

K TÉMATU  Hackeři se zaměřují na tento router a D-Link jej neopraví

Celkové hodnocení je pozitivní. Po minulém modelu DTR-200 Philips ještě malinko dotáhl firmware, přístroj se jednoduše a rychle ovládá. Po designové stránce ostudu v obýváku neudělá (a to ani dálkový ovladač, největší to slabá stránka většiny neznačkových set top boxů). Mezi značkovými přístroji přitom nepatří mezi nejdražší, je ale třeba počítat s nižší možností konektivity. Za úvahu stojí pro všechny majitele CRT televizorů, kterým nesmí neznačkový přístroj přes domovní práh, pro LCD nebo plazmu bych volil raději jiný DVB-T tuner s HDMI. Na internetu se tento Philips prodává ve velkém cenovém rozpětí od necelých 1700Kč ve speciálních akcích až po zhruba 2000Kč.

+ design
+ kompletní čeština
+ jednoduše nastavitelný timer
– nemá RF modulátor
– pro někoho málo výstupů
– velká spotřeba ve Stand-by

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jak dosáhnout vyšší organické návštěvnosti? Chcete, aby se váš web stal hvězdou vyhledávačů? Nebo vám už lezou na nervy neustálé změny algoritmů Googlu? SEO – optimalizace pro vyhledávače je jako skládačka, a když najdete všechny správné dílky, výsledkem bude web, který si návštěvníci i vyhledávače zamilují. Připravili jsme pro vás jednoduchý návod, jak se stát mistrem v SEO. A nezapomeňte, že dobrá optimalizace není sprint, ale maraton.  
Japonská vláda používá peníze daňových poplatníků na seznamovací aplikaci s názvem Tapple, která spojuje lidi na základě společných koníčků a zájmů. Proč? Země čelí bezprecedentnímu poklesu populace a vláda pravděpodobně chce, aby se lidé množili. „Proč si taky nenajdeš milého milence?“ říká webová stránka Tapple ve volném překladu z japonštiny.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek