Středa , 29. 01. 2025

Otýlie

Panasonic TH-42PX80E: prostě lepší plazma

14. 09. 2008

Plazma TH-42PX80E je přímým nástupcem loňského modelu TH-42PX70E, který nás oslovil, ale současně jsme mu přísně vytýkali mnohé chyby. Panasonic se opravdu poučil a aktuální model je výrazně lepší. Poměrem kvality, funkcí a ceny aspiruje na nejlepší plazmovou televizi střední třídy.

Na rozdíl od nedávno testovaného DVD přehrávače a HDD rekordéru z nové modelové řady Panasonicu, které příliš inovací nepobraly, TH-42PX80E je něco docela jiného. Už na první pohled jsou patrné změny. Design je sice podobný (stále oblíbený klavírní lak), ale odlišný je podstavec (nyní působí pevnějším dojmem) a ve spodní části přibyla stříbrná linka. Televizor se zdá drobnější, byť je jen o centimetr nižší a méně hluboký, než předchůdce. Hmotnost klesla o jeden kilogram na 26 kg.

Vstupů a výstupů je dostatek. CI slot může v budoucnu umožnit příjem kódovaného DVB-T vysílání, možná i DVB-T v MPEG-4 ve standardním rozlišení. Na HD vysílaní ale stačit skoro určitě nebude

 

Vstupy, výstupy, dálka – samé přírůstky

Výrazné změny se týkají konektorové výbavy. Nyní jsou k dispozici 3 HDMI vstupy. Přibyly i vstupy/výstupy pod předním panelem, kde najdeme výstup na sluchátka, S-Video a kompozitní video vstup se zvukovým stereo vstupem. Potěší také čtečka SD karet, která svižně a kvalitně zobrazuje i velmi rozměrné fotografie. Pokud bychom chtěli najít nějakou drobnější chybu, mohl být přítomen i nějaký digitální audio výstup.

Loňský model neměl vůbec přední konektory, což byla pěkná ostuda

Dálkové ovládání je u televizoru jedna z nejdůležitějších věcí. Zní to nepravděpodobně, ale je to tak. Právě dálka udává komfort obsluhy TV a za dobu požívání TV s ní odpracujete mnoho hodin. Není nic horšího, než televizor špatně reagující na povely, nebo dálka se zmateným rozložením tlačítek.

Dálkové ovládání je stále vynikající, ale směrová citlivost by ještě šla vylepšit

Už u minulé řady bylo dálkové ovládání téměř dokonalé. Nyní je o kousíček větší (delší), některá málo používaná tlačítka zmizela pod dvířky. Tlačítka jsou nyní plastová (původně gumová – měkká) a pod nimi se ukrývá mikrospínač (jemně cvaká). Změn se zdá hodně, ale používá se pořád excelentně. Reakce jsou rychlé a přesné. Směrovost není špatná, ale o kousek by zlepšit ještě určitě šla.

EPG je super, ale musíte si jej hacknout

TH-42PX70E jsme mimo jiné vytýkali mizerného programového průvodce EPG, který je vysílán v DVB-T. Pokud si nastavíte televizor podle manuálu, opět najdete jen značně degradované informace o současném a následujícím pořadu. U TH-42PX80E už ale funguje „hack“, jak docílit zobrazení podrobného programového průvodce. TV je potřeba nastavit lokalitu Švédsko, jazyk a podobně lze ponechat česky. A rázem máme vynikající TV program!

Informace o aktuálním pořadu a programový průvodce

Citlivost analogového i digitálního tuneru je pro většinu situací dostatečná. Systém ale pracuje s tunery odděleně, takže je potřeba přepínat mezi analogovými a digitálními programy (nelze si je přiřadit do jedné číselné řady). V rámci jednotlivých tunerů si lez vytvořit profily s vlastním pořadím programových kanálů. Funkce PIP ani PAP Panasonic tradičně neumí.

K TÉMATU  EaseUS Data Recovery Wizard – nic není ztraceno

Vyšší kontrast, více stupňů gradace, dvojitých 100 Hz

Obraz na nás po naladění kanálů vykoukl rovnou přímo dokonalý. Nic není potřeba upravovat, stačí si vybrat některý z přednastavených režimů – Normální, Dynamický, Kino a Eko. Nově přibyl režim Eko, který pomocí senzoru na předním panelu (C.A.T.S.) upravuje kontrast podle intenzity okolního prostředí. V TH-42PX80E je osazen plazmový panel 11. generace, který slibuje skoro dvojnásobnou životnost oproti předchozí generaci (až 100 000 hodin, než klesne maximální kontrast na polovinu). Jelikož jsme měli předchozí model TH-42PX70E k dispozici dlouhou dobu, dostal se nám pod kůži. I proto se nám na první pohled zdál obraz na nástupci znatelně lepší, což jsme nečekali. Přece jenom rozdíl v reálném kontrastu 10 000:1 a 15 000:1 a také rozdíl 3072 versus 4096 stupňů gradace už něco znamená.

Z úrovní kontrastu si vybere každý, případně to lze nechat na automatice, která ale nastavuje obraz spíše nekontrastní

Předchůdci jsme hodně vytýkali blikání obrazu, především ve světlých velkých plochách. Pravděpodobně je to kvůli technologii ochrany a vylepšení obrazu, kterou Panasonic používá. Tohoto jevu si ale každý nemusí všimnout a nemusí mu ani nijak vadit. TH-42PX80E je podle výrobce vybavena dvojitým 100Hz snímáním. A blikání je opravdu méně patrné i v náročnějších situacích, o sledování filmů, kde to je bezproblémové už od minula, nemluvě. Co nám u předchozího modelu také celkem vadilo, bylo hlučnější trafo (nebo jejich soustava). TH-42PX80E má o 15 W nižší průměrnou spotřebu (255 W) a trafa jsou výrazně tišší. Ale úplně neslyšná nejsou – to je ale běžný jev (i u LCD). V režimu stand-by je spotřeba zanedbatelných 0,7 W.

Režimy poměru stran a zoomu jsou stejné, jako u předchozího modelu. Ale i ty nám sloužily k naprosté spokojenosti

 

Zvládne počítač i Blu-ray

Plazmu jsme připojili i k počítači pomocí HDMI. Tradičně nastává problém s poměrem stran a rozlišením. Při poměru stran 16:9 má plazma fyzické rozlišení 1024×768 bodů (což je poměr 4:3). Klíč je v tom, že plazma má obdélníkové obrazovkové body. Obdélníkové obrazovkové body lze konfigurovat v některých počítačových přehrávačích, takže lze do panelu pouštět nativní rozlišení 1024×768 a obraz při tom bude ostřejší a poměr stran videa bude v pořádku. Ale nelze to bohužel vnutit celému operačnímu systému. Takže je potřeba posílat do TV rozlišení s poměrem stran 16:9 a vše je potom bez problémů. Obraz je i tak stále velmi dobrý.

I když plazmový panel nemá Full HD rozlišení, umí jej přijmout (1080p). Elektronika v 42PX80E odvádí celkově výbornou práci, ať už při přepočtu nižšího TV vysílání do vyššího, nebo z Full HD do HD ready. Podporován je i režim 24p, který produkují Blu-ray přehrávače a kvůli kterému je jinak v obrazu patrné mírné cukání. Možná vás napadne, že v dnešní době je nerozum kupovat obrazovku s takto „nízkým“ rozlišením, když i levnější LCD nabízí Full HD. Ano, Full HD je o kousek lepší i na obrazovce o rozměrech 42 palců. Ale zase ne tak markantně. I 720p vypadá na této plazmě naprosto nádherně. Za stejné peníze, jako Panasonic 42PX80E, koupíte možná LCD s Full HD, které ale nebude mít takto velkou úhlopříčku a obrazově se plazmě ani zdálky nepřiblíží. Pokud jste si jisti, že budete mít dostatek materiálu ve Full HD, má investice do dražšího modelu smysl. Ať už třeba do 1080p plazmy Panasonic 42PZ80E, nebo do dražšího LCD. S běžným TV vysíláním, DVD a počítačovými HD ripy si i námi testovaný model poradil nadmíru dobře.

K TÉMATU  Dálkové ovladače – třikrát učící se univerzál s cenou kolem 500 korun

Skvělá podívaná, dobrá výbava a ještě lepší cena

Panasonic TH-42PX80E dostál tomu, co jsme avizovali v úvodu. Poskytuje především vynikající kvalitu obrazu i zvuku. Opraveno bylo dost chyb z minulého modelu, přibyly vstupy a výstupy a to vše za velmi dobrou cenu. Plazmu Panasonic TH-42PX80E prostě jen koupíte, zapojíte a kocháte se. Kompromisů je přitom vzhledem k ceně jen zanedbatelné množství. Jelikož budeme model 42PX80E používat pro testování i nadále, zhruba za měsíc doplníme recenzi i o dlouhodobou zkušenost. Cena Panasonic 42PX80E se aktuálně pohybuje okolo 21 tisíc včetně daně. Specifikace výrobce najdete na http://www.panasonic.cz/vyrobek.aspx?id=AAB_4289.

Dlouhodobé zkušenosti

Po více než měsíčním používání testované televize jen těžko hledám něco, co bych mohl vytknout. Částečně je to způsobeno tím, že jsem předtím rok používal předchozí model, na kterém jsem spoustu věcí kritizoval. A u nového modelu byly chyby převážně odstraněny a některé drobnosti jsem jednoduše akceptoval. Takže při každodenním použití mne nejvíce vadí menší směrovost dálkového ovladače, což je ale způsobeno pravděpodobně umístěním senzoru na spodní straně TV. Jelikož mám i celou TV poměrně nízko, často stojí v cestě signálu nějaká překážka. I tak se ale domnívám, že směrovost DO by mohla být lepší. Přesto je ale pořád DO od Panasonicu velice zdařilé – po stránce ergonomie i celkového zpracování (například oproti tomu, co občas vidím u Samsungu, je DO Panasonicu o 100 % lepší). Přetrvávající nedostatky jsou absence PIP a PAP a nutnost přepínat režim tuneru z digitálního na analogový a zpět, pokud přijímáte programy v obou režimech. Také přepínání programů je mírně pomalejší, než by mohlo být. Stále ale jde jen o drobné výtky, se kterými se dá žít. Jinak je totiž TH-42PX80E (případně stejný model přejmenovaný na TH-42PX80EA) vynikající přístroj. Ať po stránce kvality obrazu, zvuku, zpracováním, propojitelností a ergonomií ovládání.

 

Plusy a mínusy
+ skvělý obraz – chybí PIP/PAP
+ obvody pro úpravy obrazu – sporadicky patrné blikání obrazu
+ design a zpracování  
+ dostatek vstupů/výstupů  
+ výborný zvuk  
+ dobrá podpora 24p  

Související články

Recenze plazmy Panasonic TH-42PX70E – nebezpečně blízko realitě?

Nebojme se vypalování plazmy více

Plazmová evoluce podle Panasonicu

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Nepřehlédněte

Vinylové desky (LP) se v posledních letech dokázaly vrátit na výsluní a jejich prodeje rostou. I malé dítě dnes stále ví, jak gramofonová deska vypadá. S audiokazetami či „cédéčky“ to ale, alespoň zatím, na podobný comeback nevypadá. To však nebrání tomu na tyto hudební nosiče alespoň zavzpomínat.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek