Pátek , 12. 07. 2024

Bořek

Cilent/Server konfigurace

Mám rád SW Media Portal. A zvlášť jeho schopnost pracovat v Client/Server modu. A tak, když jsem se rozhodl inovovat svoji A/V sestavu, byla volba koncepce celkem jasná.

Již dva roky před tím jsem si postavil domácí server, který jsem s úspěchem používal pro zálohování dat a jako media server pro ukládání všech multimediálních souborů. Protože mám v domě rozvedenou počítačovou síť, nebyl problém naučit všechny domácí uživatele (celkem máme doma 4 PC) využívat služby serveru, takže velmi vrzy se stal nedílnou součástí naší domácnosti. Když jsme začal laborovat s HTPC, brzy jsem dospěl k myšlence, že by bylo dobré, pokud bych mohl funkce přijmu TV a jeho nahrávání, oddělit od funkcí sledování a poslechu pořadů, a tak jsme nakonec skonči u Media Portalu a jeho Clien/Server nebo Multiseat (jak říkají jeho autoři) konfigurace.

Nebudu celou anabázi cesty ke konečnému řešení popisovat, skončil jsme nakonec u následujícího konceptu:

1. Centrální server, který v sobě bude slučovat funkce datového a multiomediálního serveru, který bude umožňovat příjem TV a nahrávání vybraných TV pořadů, plus řadu dalších funkcí (UPnP server, Download Server – klasické soubory a samozřejmě torrenty, …)
2. Řada klientů, ať už klasická PC rodinných příslušníků nebo specializovaná PC ve funkci HTPC

[b]Centrální Server[/b]

Po prvních pokusech s FreeNAS distrem (mimochodem je to velmi povedený SW), jsem přešel na 3 měsíce (trial perioda) na Windows Home Server (WHS), abych nakonec skončil u Windows XP Pro (to proto, že jsme měl jednu volnou licenci k dispozici). Konfigurace serveru:

Case: Sharkoon Rebel 8 Economy
MoBo: MA74GM-S2
Zdroj: Chieftec Green Angel 350W
CPU: Athlon X2
RAM: 2GB DDR II 800MHz
HDD: WD 3,5″ 1x500GB, 3x 1TB
Grafika: integrovaná a nepoužívaná (server je provozován jako headless)
TUNER: USB tunery DVB-T 1x NOVA-T Stick, 1x WinFast Dongle

SW: Windows XP Pro, media Portal Server, TVersity (UPnP Server), uTorrent s Web GUI + řada dalších utilit a “udělátek”´

Server běží v kombinovaném režimu 24/7, tzn.že pokud jsou na něj nějaké požadavky, probudí se z hibernace a pracuje, pokud po něm nikdo nic nechce, “hibernuje se”. kritéria pro to aby běžel jsou kombinovaná a obsahují (m.j.): spuštěn alespoň jeden klient, je požadavek na nahrávání nějakého TV programu, je požadavek na download souboru nebo je aktivní nějaká torrent funkce, probíhá automatická konverze vidou souboru, je aktivován z Internetu přes VPN (například z mého PC v práci).

[b]HTPC Client[/b]

Zatím jsem se dal do stavby jednoho dedikovaného klienta pro funkce HTPC. Předpodkládám ho umístit v obýváku, kde už mám LCD TV Samsung řady “N”, 40″. Zvolil jsem cestu minimalizace a po počátečních úvahách o koupi nějakého Nettopu (Asus, Asrock, Acer, AOpen, …), jsem šel nakonec cestou stavby vlastního HW. Hlavně proto, [b]”abych si to víc užil”[/b]. Protože jsme chtěl něco, co by designově ladilo s TV samsung, skončil jsme nakonec u case AOpen S120. No a pak už to bylo celkem jasně determinováno. Deska musel abýt mini-ITX, chtěl jsme něco úsporného, s výkonem na střední úrovni (Media Portal není zas tak velký “žrout” výkonu), hlavně s dobrou grafikou (nejlépe DXVA nebo CUDA). No a tak jsem si pochopitelně nemohl nevšimnout Atom desek s ION-em. A když jsme už byl u té miniaturizace, šel jsme do toho důkladně anakonec tedy zvítězil Zotac ION A, tedy i s integrovaným DC zdrojem. Zde je tedy konfigurace:

CASE: AOpen S120 + rozšíření pro slim mechaniku DVD
MoBo: ZOTAC ION A
CPU: Intel Atom 330
RAM: 2GB DDR II 800MHz
HDD: WD 2,5″ 1x160GB
Grafika: integrovaná ION
ZDROJ: Zotac brick + integrovaný DC zdroj na MB
DO: Logitech Harmony One

SW: WinXP Home s úpravou pro Remote Desktop (kvůli údržbě systému po síti), Media Portal Client 1.1 + řada pluginů, skin BlackGlass

[b]Další klienti[/b]

Těmi jsou PC rodinných příslušníků. využívají funkce Server-u v podstatě třemi způsoby:

1. Jako datový a multimediální server – tak ho znají už delší dobu a každý ho používá trochu jiným způsobem. společné je pouze pravidelné zálohování dat a občasné zálohování (případně obnova) systému. Pak samozřejmě i další funcke – např.dcera hojně využívá torrent klienta, v podstaě jen tak, že nakopíruje soubor s torrentem do příslušného adresáře serveru a pak už si jen šáhne do jiného adresáře pro stažená data.

2. Podobně jako HTPC klient, tzn. s plnou instalací Media Portal Client. To pokládám za obrovskou výhodu, protože každý uživatel si může na svém PC spustit klienta se stejným GUI, jako je (bude) na HTPC v obýváku.

3. S “tenkým” TV klientem, který umožňuje spustit si live TV program.

Přidejte komentář

234 komentářů

  1. Cilent/Server konfigurace, obrázek
    K popisu mé konfigurace přidávám odkazy na dva obrázky. Na prvním je “rodinné foto” obou počítačů [url=http://picasaweb.google.com/lh/photo/_j3IAyNEIaogBRzZOvOeIA?feat=directlink]Client a Server[/url], na druhém pak koutek v mé pracovně, kde je trvale umístěný [url=http://picasaweb.google.com/lh/photo/EbL_LV4pnpomFys32fmrDw?feat=directlink]Server[/url]. Plánuji to celé ještě “zabalit” do skříňky, takže nakonec bude celý kout schovaný. Každopádně už teď se ukazuje, že jsme měl při stavbě domu přemýšlet více koncepčně. Příště bych už asi počítal s nějakou nikou, do které bych umístil regulérní počítačovou skříň a řešil bych to všechno standardní technologií (ale to odbočuji od tématu).

    Pokud máte zájem, můžete si více o mém HTPC přečíst na mém blog-u [url=http://www.jaluvci.com]Jalůvčí[/url].

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.