Neděle , 03. 12. 2023

Svatoslav

Krátká recenze tabletu ARCHOS 80b Platinum

23. 12. 2014

Archos patří k poměrně známým výrobcům tabletů. Měl jsem možnost krátce otestovat model 80b Platinum, který je sice již na sklonku své kariéry, ale o to lákavější cenu může v brzké době nabídnout.

Archos 80b Platinum je robustnější 8palcový tablet v hliníkovém těle. S tím souvisí několik faktů. Tělo je pevné, ale zároveň již těžké – 440 gramů. Poměrně nemoderní jsou velké okraje kolem displeje. Ale byť to nelahodí oku, z praktického hlediska je to užitečné pro pohodlný úchop.

Poměr stran displeje je 4:3, a použit je IPS panel s rozlišením 1024×768 bodů. Pozorovací úhly jsou dobré, barvy taktéž, kontrast a ostrost by mohla být o kousek lepší. Displej kryje plast, nikoli sklo, ale to je u této cenové třídy tabletů běžné.

Na tomto Archosu zaujme výkon – najdeme zde 4jádrový procesor taktovaný na 1,6 GHz (Rockchip RK 3188). K tomu pak 1 GB RAM a 8 GB flash paměti. Tu lze rozšířit SD kartou o kapacitě až 64 GB.

Ještě je tu jedna zajímavost – tablet disponuje dual band Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, tzn. funguje jak v pásmu 2,4 tak i 5 GHz. Dále je obsažen Bluetooth a HDMI výstup, avšak chybí GPS.

Velký nezvyk je umístění ovládacích tlačítek na levou stranu tabletu, drtivá většina tabletů využívá stranu pravou. Avšak dá se na to zvyknout. Další parametry najdete na přehledném webu výrobce

Vysoko taktované 4jádro ukazuje svůj výkon a například v testu AnTuTu skládá 22 308 bodů, což je velmi slušná hodnota. Grafická část Mali-400 je také výkonná, postačí na mnohé i náročné hry, i když v dnešní době už na trhu nacházíme i výrazně výkonnější modely.

S tabletem Archos 80b Platinum se pracuje dobře, zejména díky slušnému výkonu. Android 4.2.2 je na něm svižný. Dokonce podporuje i multiuživatelský režim. 5000 mAh akumulátor je nadstandardní kapacitou v této třídě tabletů, i když výsledná doba provozu je jen mírně nadprůměrná. Při náročnější a nepřetržité práci vydrží v chodu téměř 4 hodiny se zapnutou Wi-Fi a jasem displeje naplno. Při vypnuté Wi-Fi a nižším jasem klidně vydrží i 5-6 hodin.

K TÉMATU  Střídání TV hráčů v týmu Samsung

Tablet není žádný designový skvost, navíc se se svou hmotností docela pronese. Ale má velmi slušný výkon a mírně nadprůměrnou výdrž. Co zamrzí? Namísto 8 GB flash paměti by bylo dnes již vhodnějších 16 GB. Trochu problém též bude sehnat na něj rozumné a užitné pouzdro. Pokud jeho cena bude ve výprodejích kolem 2 tisíce korun, nebáli bychom se jeho pořízení doporučit. 

  

Výsledky testu: 3Dmark, PCmark a AnTuTu

 

Test výdrže akumulátoru pomocí aplikace PCmark (plný jas displeje, Wi-Fi zapnutá)

Zlevněné produkty v sekci Tablety
Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Niceboy voděodolné reproduktory umí, o tom jsme se již několikrát přesvědčili (např. první Raze nebo Raze 2 Twins). Dnes rozbalíme novinku Raze 4 Origin, která chce kromě krytí IP67 oslovit také výkonem 20 W a výdrží kolem 20 hodin a FM rádiem s integrovanou anténou. Nic z toho nezní špatně, tak uvidíme v recenzi.
Jednou za čas mě přepadne touha hledat nejlepší příslušenství pro notebooky. Reproduktorů jsme již měli v redakci mraky, podobné množství akčních kamer či powerbank. Delší dobu mě mysl nutila uvažovat nad chladicími podložkami. Yenkee se neosvědčila zcela, podobně Trust GXT 220 (bez recenze), takže se vtírala myšlenka zkusit osvědčenou firmu, která má s chlazením bohaté zkušenosti, Cooler Master.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek