Úterý , 28. 05. 2024

Vilém

Recenze Sencor Element 7.85 – tablet pro internet

30. 05. 2014

30. 05. 2014

Pokud patříte k těm, kteří soudí, že tablet bez 3G modemu není skutečným tabletem, možná oceníte dnešní recenzi Sencor Element 7.85Q102G. Nabízí pouze 3G modem pro dobrou práci s internetem kdekoliv, anebo má další eso v rukávu?

TIP: Recenze tabletu Sencor Element 7D002 – krotký živel

Tradičně začneme vzhledem a zpracováním, které není špatné. Tělo tabletu je pevné s kovovou zadní stranou. „Slícování“ bez vad. V balení dostanete kromě USB kabelu, redukce mini USB / USB a adaptéru také sluchátka a hadřík na utírání osahaného displeje. Tablet nabíjí USB port, což vnímám jako lepší řešení, než napájení přes samostatný napájecí konektor.

Tablet Sencor Element 7.85Q102G
LCD 7,85 palců, 1024 × 768 (720), IPS
Procesor AMR MediaTek MT8389 (ARM Cortex A7)
4 jádra, 498 MHz – 1,2 GHz
Grafické jádro PowerVR SGX 544MP
1 jádro
RAM 1 GB DDR3
Interní paměť 16 GB
Čtečka paměťových karet micro SDHC
Konektivita 3G, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0
Zvuk mono reproduktor vpředu
Porty mini USB, 3,5mm pro sluchátka
Kamery přední 0,3 Mpix ,zadní 2 Mpix
Další výbava GPS, USB kabel, USB Host kabel, stereo sluchátka
Akumulátor Li-Pol, 4000 mAh
Hmotnost tabletu 356 g
Hmotnost adaptéru 75 g
OS Android 4.2.2 (Jelly Bean)
Doporučená cena (s DPH) 3 990 Kč
Záruka 2 roky

 

Těžká váha útočí…

Z tabulky jste mohli vyčíst dvě věci, které tablet činí specifickým. Je poměrně vysoká hmotnost na tablet s úhlopříčkou pod 8 palců, za kterou může kromě nadstandardní výbavy (GPS a 3G), zejména baterie s vyšší kapacitou.

Jde o odlišný přístup, než volil nedávno testovaný Ainol  Nummy 3G. Byl menší, ještě více nabitý funkcemi, ale na akumulátor, jako by se při návrhu zapomnělo. Vešel se tam o poznání menší, než zde. Vidět je to poměrně dobře i na naměřených dobách provozu na baterii. Myslím, že pár desítek gramů navíc se jistě, vzhledem k výdrži, vyplatí.

Další zajímavostí je rozlišení IPS displeje – deklarované je XGA 1024 × 768 (reálné 720) s poměrem stran 4:3, což se hodí například při prohlížení internetu. Uvidíte více… U běžného širokoúhlého displeje klasických WSVGA tabletů s rozlišením 1024 × 600 činí 128 : 75. Perfektní jsou pozorovací úhly, kdy obraz můžete sledovat hezky ze všech stran.

Pro test mobilní GSM části tabletu jsem opět zvolil tarif od operátora FAYN. Ten nabízí nejlevnější volání  i mobilní datové balíčky bez závazků. Existuje navíc možnost pořízení SIM bez paušálu jen pro převažující „datování“. Balíček 500 MB mobilního internetu na měsíc pořídíte za 200 Kč.

Jako mobilní zařízení pro rychlý přístup k internetu kdekoliv na cestách tablet funguje. Po snadném nastavení připojení můžete bez problémů „surfovat“. Pokud přejdete do prostorů s Wi-Fi a připojíte se, tablet začne automaticky využívat pro stahování dat právě rychlý a levný „bezdrát“, čímž ušetří 3G data a oddálí propad při FUP. Pokud Wi-Fi opustíte, opět se aktivuje 3G. Rychlé a snadné. Zcela bezproblémové. Wi-Fi fungovala stabilně.

K TÉMATU  Který zdroj do HTPC? Přece notebookový!

Zkoušel jsem i GPS. Hledání bylo v otevřeném prostoru či na kopci pomalejší ale fungovalo. V Údolí Bílého potoka se mi signál nepodařilo chytit. Spolupráce s mapami od Googlu i Seznamu byla bezproblémová.

 

Slabší pravý hák

Po stránce výbavy a výdrže si tablet stojí velmi dobře. Hůře si vede po stránce výkonu, který zatím stačil na všechny mé oblíbené hry, avšak bez zásadnější rezervy.

Výsledky testů Pipo U2 Sencor Element 7.85Q102G Srovnání
3DMark
Ice Storm 2950 2568 87%
Ice Storm Extreme 1968 1294 66%
Ice Storm Unlimited 2865 2138 75%
AnTuTu X Benchmark
Custom Test 16078 11828 74%
OpenGL ES 2.0 2143 2150 100%
GFXBench 3.0 / 3.0.11
Manhattan N/A N/A  
T-Rex 365 257 70%
ALU 586 168 29%
1080p Driver Overhead 1678 363 22%
Ostatní testy
SmartBench 2012 3915 3178 81%
NenaMark 2.4 58,5 39,1 67%
Výdrž akumulátorů
Běžné užívání (Wi-Fi, 3G, internet, filmy, hry) 3 h 55 min. 5 h 24 min.  
Sledování HD filmů (1080p; bez Wi-Fi i 3G) 4 h 5 min. 5 h 55 min.  

RealRacing 3 se spouští opravdu dlouho, občas „trhne“, ale rámcově byl plně hratelný v dobré grafické kvalitě. Angry Birds Go! jely v horším rozlišení. GT Racing 2, Top Gear: Race The Stig bez potíží. Stejně jako další aplikace včetně internetu, HD videa a všeho.

Škoda slabšího 3D výkonu jediného grafického jádra PowerVR SGX 544MP a nižšího taktu 4jádrového procesoru MediaTek MT8389. Zbytek patří ke standardu: 16 GB datového úložiště i 1 GB RAM paměti.

 

Fotoaparát

Na zadní straně je 2MPixelová kamera s fotoaparátem. Umístění v levém rohu odpovídá opět ergonomii uzpůsobenou spíše užívání na výšku, protože Sencor umí i telefonovat. Alespoň je čočka nahoře a ne dole, jako tomu bylo u „Nummyho“, fotografování je tak komfortnější (nezakrýváte jej prstem), i když ideální to také není. Nejvíce by de mi líbilo klasicky nahoře při používání „na široko“.

Ke kvalitě fotografií se nebudu dlouze vyjadřovat, zkuste posoudit sami. Subjektivně mi přijde lepší, než u podobných tabletů, které jsem testoval. Stále je to „nouzovka“. Zrnitost snímků pořízených za horších světelných podmínek je vysoká, ostrost mizerná.

V menu nastavení naleznete několik snímacích režimů či definování vlastností expozice (nastavení bílé, barev) jako u ostatních Androidů. Já jsem se držel toho od výrobce.

K TÉMATU  Xoro HSD 7570 – přenosný, levný a schopný

 

Fotogalerie

 

Čím mě tablet nezaujal?

Bohužel byla vzhledem k tomu, že tablet může i telefonovat, ergonomie přizpůsobena pro držení a užívání tabletu coby telefonu – na výšku. Ovladač hlasitosti opět nelogicky komunikuje s menu na obrazovce, kdy „jdou proti sobě“ (mačkáte levou / horní část a ovladač jede vpravo / dolů). Na tohle si prostě musíte zvyknout, stejně jako na tlačítko „Zpět“ hned vedle ovladače hlasitosti. Občas jej omylem při zeslabování zvuku zmáčknete a „shodíte“ si aplikaci.

Výkon? Je dostačující. Ale vzhledem k ceně bych nepohrdl výkonnějším procesorem či alespoň více grafickými jádry pro vylepšení 3D výkonu. Testovaný Sencor cílí na internetové „závisláky“, nikoliv hráče. Zvládl i všechny hry, jaké jsem vyzkoušel. Neměl problémy ani s plynulostí užívání internetu či HD filmy.

Těm bohužel již méně dobře sekunduje mono reproduktor, který je umístěn v pravém dolním rohu, další dva slouží k telefonování. Škoda, že výrobce reproduktory nepropojil tak, aby spolupracovaly při přehrávání filmů a hraní her dohromady. Zvuk by byl o dost lepší. Hlasitost má dostatečnou.

Abych nezapomněl rozměry tabletu odpovídají úhlopříčce LCD, takže se nevejde do kapsy.

Čím mě tablet zaujal?

Je toho víc, v prvé řadě komfortem užívání, dobře se mi držel a pěkně se mi s ním hrálo hry i „surfovalo“ na internetu. I díky větší klávesnici než mají standardní 7palcové tablety s širokoúhlým displejem. Větší zobrazovaná plocha byla příjemná pro čtení webových stránek.

Samozřejmě oceňuji 3G modul i spolupráci s Wi-Fi – obě se spouští bez problémů a zkrátka to funguje. Umí logicky i telefonovat a i bez vložené SIM karty zvládne zavolat na tísňové linky, ostatně jako každý mobilní telefon.

Ruku v ruce s tím jde i výdrž akumulátoru přesahující 5 hodin – dle způsobu užívání i o hodinu a půl. Celkově ale mohu potvrdit, že mi vydržel vlastně celý den vyplňovat prázdné chvíle cestou do práce apod.

Celkově si Sencor Element 7,85 stojí po stránce výbavy dobře, nechybí ani GPS. V cenové kategorii kolem 3 500 Kč Sencor jistě nijak nezaostává, snad jenom tím (teď trošku spekuluji) výkonem… Zasvěcenější odhad srovnání sil s konkurenčními tablety by každopádně vyžadoval podrobnější zkoumání recenzí napříč internetem.

Také se mi vcelku zamlouvá i kvalita fotografií, s přihlédnutím k možnostem, jaké může takový tablet mít a nabídnout. Rozhodně patří k lepším mezi tablety, které jsem již testoval.

 

Aktuální cena Sencor Element 7.85Q102G v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Zápory Klady
– Pomalý start systému + 3G modem a GPS
– Slabší 3D výkon + Velikost a úhlopříčka displeje
– Mono reproduktor + Výdrž akumulátoru

Za zapůjčení děkujeme panu Liboru Hladíkovi, FAST ČR

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Tradiční americká firma Motorola se v roce 2011 rozdělila na dvě části. Divizi, která má na starost vývoj a výrobu mobilních zařízení (Motorola Mobility) v roce 2014 koupila firma Lenovo. Nyní, po cca 2 letech reorganizace, přichází na český trh značka Moto.

Recenzi akční kamery Rollei 420 jsme vám nabídli před rokem, od té doby se stále chytáme na novější a „nadupanější“ model 430, který odlišuje hlavně displej na čelní straně a schopnost natáčet 4K při 30 FPS. V době představení jistě špička, jak si povede kamera v době, kdy se nachází prakticky na konci životního cyklu?

Na trhu s příslušenstvím pro videokamery a fotoaparáty Sony, se objevil kabelový ovladač od čínské firmy JJC, která má ve svém portfoliu velké množství příslušenství v oboru pořizování záběrů, ať již statických či pohyblivých.

Nepřehlédněte

Nabídka Umaxu v posledních týdnech zažívala změny – a sice ve složení procesorů, kdy mělo býti více modelů s „Gemini Lake“, ale nestane se tak v brzké době. Intel nestíhá, takže pokud jste čekali na novou generaci úsporných mobilních procesorů, jiná možnost než 14Wg Plus nezůstává. Což nevadí, on se totiž notebook povedl, opět je o něco lepší.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek