Sobota , 20. 04. 2024

Marcela

Recenze kamery YI Home – jednoduchá (skoro) a levná bezpečnostní kamera

Bezpečnostní kameru YI připojíte k Wi-Fi, spárujete s aplikací v mobilu, nastavíte si notifikace a pokaždé, když někdo projde kolem, uvidíte to na svém telefonu. Co víc si přát?

25. 07. 2017

Kamera YI Home by měla být jednoduchá a přitom výkonná. Rozlišení 720p je dostatečné a nechybí ani IR diody pro noční režim. Spojení s telefonem je dnes takřka nutnost. V Česku YI Home pořídíte za 1500 korun, v zahraničí i za polovinu.

Někteří prodejci spojují kamery YI s Xiaomi. Tento velký čínský moloch se kolem potuloval, ale aktuálně má YI své vlastní stránky. Ať je to jak chce, YI dělá slušné produkty, ať již s Xiaomi nebo bez.

Jakmile kameru vybalíte, budete ujištěni jejím dobrým zpracováním. Tedy zatím alespoň tím hardwarovým. Máme zde solidní stojan s naklápěním dopředu a dozadu, kameru s čočkou lze pak v držáku otáčet, nebo ji ze stojánku vyndat. Napájení je řešeno přes microUSB konektor. Je tu také slot na microSD kartu a čelní modrá dioda (tu lze vypnout v ovládacím rozhraní). Prostě kamera vypadá hezky.

 

Mobil je nutný

Od bezpečnostní kamery tak nějak čekáme, že nás bude informovat rychle a přesně, tedy na mobil. To YI Home splňuje. Alespoň webové rozhraní mít ale mohla (protože jak dlouho bude YI aktualizovat ovládací aplikaci?). Na druhou stranu, k dispozici je dále takřka plnohodnotná aplikace pro Windows a Mac.

Takže kameru zapojíme k napájení a na mobil si musíme nainstalovat aplikaci YI Home – je dostupná na oficiálních tržištích (Obchod Play, AppStore) a zaregistrovat se. Následně musíme oba přístroje propojit. V aplikaci na telefonu zvolíme typ kamery a nastavení Wi-Fi. Aplikace zobrazí na displeji QR kód a ten ukážeme na kameru, která si konfiguraci opticky načte. Pak se připojí k Wi-Fi síti a my se k ní dostaneme přes mobil (odkudkoli, nejen z lokální sítě) nebo přes počítačovou aplikaci. Citlivost Wi-Fi je velmi dobrá.

K TÉMATU  Duel sluchátek Sennheiser PX100 II versus V-Jays

Při párování jsme bohužel ztratili hodinu života, protože český obchod poslal kameru pro US trh, takže vybírat Evropu v nastavení aplikace bylo dost marné. Spárování prošlo až při reinstalaci aplikace a výběru US regionu. Soudě dle diskusí na internetu se s potížemi při párování potýká mnoho uživatelů. 

Co umí a neumí

Aplikace je intuitivní, můžete kameru nastavovat, sledovat dění jejím okem, prohlížet si zaznamenané události. V aplikaci můžete mít přidáno více kamer různých typů téhož výrobce.

Co tedy prakticky s tím? V aplikaci si nastavíme region, kde bude sledován pohyb. Pokud tedy nechceme detekovat po celé ploše. Záznamy dění pak najdeme jak v aplikaci v mobilu, tak na počítači. Detekce pohybu a zvuku jsou zvýrazněny.

Jakmile kamera detekuje pohyb, může vám poslat notifikaci na mobil s krátkým videem (pokud si to nastavíte jako žádoucí a lze si nastavit i časová okna). A to dokonce i tehdy, když nemáte v kameře vloženu paměťovou kartu (pokud máte, můžete si prohlédnout delší záznam). Celkem spokojenost, co si přát více?

Obraz je zcela v pořádku a to až do šera. Pak přijdou na řadu IR přisvětlovací diody. Ty však považujeme na hraně užitečnosti, protože jejich dosah je malý. Tedy zloděj s brýlemi nočního vidění bude mít navrch. Pokud si ale posvítí, budete o něm vědět.

Detekce pohybu jako taková funguje výborně. Dosti hloupé je, že při přechodu na/z nočního režimu dojde k falešnému poplachu (detekci pohybu, přičemž žádný nenastal). Opravdu dost otravné! I to ale lze řešit nastavením citlivosti a míry notifikací. 

TIP: Pokud uvažujete o koupi v zahraničí, dívejte se po International případně EU/US verzi této kamery. K mání je třeba na AliExpress nebo GearBest. Na trhu také již najdeme verzi YI Home 2 s rozlišením 1080p. 

Ano i ne

Kamera plní svůj bezpečnostní účel dobře. Mobilní aplikace je dobrá, ta pro počítač taky (ale neumí kameru nastavit). Absence webového rozhraní zamrzí. Slabé IR přisvícení je vzhledem k ceně akceptovatelné. Falešná detekce změny režimu den/noc pochopitelná není, ale je to věcí nastavení citlivosti. Taktéž přílišná vázanost na mobil a aplikaci výrobce může být v budoucnu k tíži (byť se to vyplnit nemusí).

K TÉMATU  Recenze TP-Link AC1200 – luxusní domácí síť

Takže: Za 1500 korun z českých obchodů? Spíše ne. Za 30 dolarů z Číny? Ano, to by šlo.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Na myšlenku vyzkoušet si výkonnou víceportovou USB nabíječku mě přivedly dvě skutečnosti, na stole se i začaly množit věci, čekající na nabití, a koupě hybridního tabletu s Atomem, který je nabíjen prostřednictvím USB. Hledal jsem alternativu k přehřívající se 2A nabíječce dodané s počítačem.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek