Sobota , 15. 06. 2024

Vít

Samsung BD-C5500: střední výbava pro mírně pokročilé

15. 07. 2010

15. 07. 2010

Samsung BD-C5500 je jen o málo dražší, než konkurenční základní blu-ray přehrávače. Nabízí toho ale více – internetové aplikace jako Youtube, Facebook nebo Twitter; dále umí přehrát multimedia ze sítě a nakonec i z USB disku. Něco zvládá lépe, něco hůře, ale určitě si získá příznivce.

Pro netrpělivé uvedeme několik zásadních zjištění, díky kterým se mohou snadno rozhodnout, zda si přečtou i zbytek naší podrobné recenze. 

Má smysl o BD-C5500 uvažovat?
Je přístroj hlučný? Ano, ale jen při výraznějším posunu čtecí hlavy.
Jak rychle načte a spustí disk? Rychle.
Jaké má grafické prostředí? Povedené.
Jak se ovládá? Mohlo by to být lepší.
Odkud přehrává? CD, DVD, Blu-ray, Internet, síť (DLNA), USB (včetně HDD), volitelně Wi-Fi.
Co přehrává Na blu-ray přehrávač je toho docela dost, včetně MKV v HD.
Kvalita zpracování a výstupu Velmi dobrá.
Kolik stojí? Aktuální cena Samsung BD-C5500 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

O designu si každý udělá úsudek jistě sám, já hodnotím kladně. Dotyková tlačítka na čele přístroje nejen, že působí luxusně, ale dokonce se i příjemně ovládají. Jsou ale podsvícená, což je zbytečné. Regulovat přitom lze pouze jas displeje. Dálkové ovládání je bytelné a na první potěžkání mne nadchlo. Naneštěstí při ovládání to bylo horší – směrový kříž, který hraje při práci v menu důležitou roli, je sice efektní, ale nepraktický. Směrová tlačítka na sebe velmi těsně navazují a Enter se často plete do cesty. Také tlačítko Return bych uvítal spíše napravo, než vlevo dole. Delší soužití s přístrojem snad tyto stesky smaže… 

Velká a jistá tlačítka, robustní provedení. Až na nepovedený směrový kříž slušné dálkové ovládání.

Narozdíl od předního USB konektoru ten zadní zvládal i žravý přenosný harddisk. Zajímá-li vás spotřeba, tak Samsung si dal záležet – ve stand-by je to hodně pod 1 W a při přehrávání blu-ray disku 10 W.

 

Trochu, jen trošičku zabržděné reakce

Reakce přístroje na povely nejsou právě bleskové. I když je grafické rozhraní velmi pěkné a funkčně vyvedené, na povely reaguje s mírným zpožděním. V menu to ale v podstatě nevadí. U příkazů prováděných při přehrávání videa je to mírně nepříjemné, ale současně to ještě nedosahuje tak extrémních hodnot, aby se to dalo přehrávači nějak výrazněji vytýkat.

 

Grafické menu přístroje se opravdu povedlo.

Dobrý přístroj často úplně zabije hlučná optická mechanika, nebo jiný zdroj hluku. Námi testovaný kus o sobě dával vědět snesitelně, polekal nás vždy jen při intenzivnější práci s médiem (což při plynulém přehrávání nenastává často). Optická mechanika nebyla přehnaně vybíravá a četla ochotně i poškozená média. Bez reptání přehrála i vypálený blu-ray disk (Verbatim BD-R 25 GB). Zato nepoškrábané pálené dvouvrstvé DVD+R DL Imation se jí už tolik nelíbilo. 

 

Jak uspokojí nenáročné?

Pokud nefandíte filmům staženým z internetu a vypáleným na DVD či uloženým na přenosný disk, věnujte pozornost tomuto odstavci. Zaměříme se na standardní funkce blu-ray přehrávače. Byť jde o elementární záležitosti, i zde občas výrobci nesplní závazek vůči uspokojení zákazníka. U Samsungu BD-C5500 se tak naštěstí nestalo.

Častá výtka vůči prvním blu-ray přehrávačům byla jejich ukrutná pomalost načtení média a spuštění filmu. Zde naštěstí Samsung exceluje, je opravdu rychlý. Hlavní menu přehrávače uvidíme už za 20 sekund po spuštění. Start přístroje a počátek přehrávání filmu “Já, legenda” nastává zhruba za 40 sekund. U disku s náročnějším menu “Zohan: Krycí jméno Kadeřník” už je to sice 60 sekund, ale stále dobrých. Vzhledem k výbornému obrazu a sadě běžných funkcí pro přehrávání standardních DVD a blu-ray filmů lze tento přístroj pro toto určení i doporučit. Méně nároční uživatelé by sice nemuseli připlácet za internetové a síťové funkce, které nechtějí a nevyužijí, ale přístroj je dražší maximálně o tisíc korun, oproti těm úplně základním modelům (např. Philips BDP3100). 

K TÉMATU  Uzoun: Genius DVB-T32

 


 Titulky v blu-ray videu. Přece jenom o kousek větší by být mohly. Byť je to i otázka dioptrií ctěného diváka.

Průlet ovládáním Samsungu BD-C5500

 

Odkud a co přehraje 

Když pokročíme k přehrávání méně typických médií, zjistíme, že je třeba volit, zda chceme prohlížet videa, hudbu nebo obrázky. Samozřejmě musíme zvolit i umístění, odkud chceme souboru procházet. To je vyřešeno pěkně a k umístěním se lze dokonce dostat vícero cestami. Různé AVI, MKV, WMV, MPG, TS nebo MP3 či WMA soubory mohou být na CD, DVD, BD-R/E (zatím neověřeno), na externím flash nebo HDD USB disku a také na síti (třeba na vašem počítači). 

 

Odkud budeme přehrávat? K cíli se lze dostat dvěma způsoby.

Při pokusu o připojení přenosného harddisku na přední USB port jsme neuspěli. U zadního USB už to šlo bez potíží, přičemž tento port zvládnul napájet i náročnější přenosný disk HP Pocket Media Drive PD1200S (Disku stačil jen jeden USB konektor. Tento disk při slabších USB portech vyžaduje zapojení do dvou). Přenosný disk měl kapacitu 120 GB a byl naformátován na NTFS souborový systém. S 500 GB diskem jiného výrobce (Verbatim 47510) jsme ale neuspěli (což neznamená, že to s jiným velkým diskem nepůjde). Procházení obsahu disku bylo svižné a bez zádrhelů, stejně tak přehrávání obsahu.

 

DLNA a spol. – hloupé síťové obezličky

Přehrávání ze sítě bývá zaštítěno standardem DLNA. Praxe ale ukazuje, že tento „standard“ se velmi často příliš standardně nechová. Takže přehrávač sice viděl na síti počítač, ale na jeho sdílené adresáře se nedostal (ani ty určené pro DLNA). Bylo tedy nutné nainstalovat a mít spuštěnou nepříliš povedenou aplikaci Samsung PC Share Manager. Poté již byly vybrané složky po síti přístupné. Rychlost procházení i přehrávání byla rychlá. Nutno ale poznamenat, že Samsung u tohoto výrobku DLNA nikde neinzeruje, a síťové funkce nazývá AllShare. Tím se částečně zříká potíží s DLNA a řeší věc po svém.

Sdílení souborů přes standard DLNA není vždy jednoduché. Samsung pro jistotu vyvinul vlastní aplikaci, která s tím na počítači pomáhá.

 

MKV v HD? Ano, ale spíše jako doplněk

Když už jsme dali dohromady odkud BD-C5500 umí přehrávat, je na čase říct si, co umí přehrávat. Tam, kde před pár lety skončily lepší DVD přehrávače, tento blu-ray přehrávač navazuje. Samozřejmě přidává podporu vysokého rozlišení. Nepřehraje sice zdaleka vše, co na internetu najdete, ale vzhledem k tomu, že je to jen obyčejný blu-ray přehrávač, to považujeme za slušný výsledek. 

 

Velikost externích titulků lze měnit ve třech ne příliš výrazných krocích.

Podrobný přehled toho, jaké formáty BD-C5500 zvládá, najdete v další kapitole. V Xvidu neumí GMC, v H264 nezvládne 16 referenčních snímků. Ale to jsou chytáky, které slouží spíše k vymezení limitů přístrojů. Smutnější je, že při přehrávání MKV neumí zobrazit v kontejneru uložené titulky a dokonce nezvládne přepínání zvukových stop. Naštěstí titulky v externím, stejně pojmenovaném souboru, umí. Diakritika mu nečiní potíže. Dále lze volit velikost titulků ve třech ne příliš výrazných krocích. Manuální úpravu časové synchronizace titulků s videem bychom zde opravdu nečekali. To je bod k dobru.

 

Internet – počítač to není, ale…

Blu-ray přehrávače se běžně připojují na internet. Primárně kvůli doplňkovým materiálům k filmům – BD Live. Ale opravdu tohle někoho zajímá? Vždyť kolik lidí se dívá na bonusové materiály na disku, natož si nějaké stahovat z internetu… Ale Samsung využívá připojení k internetu naštěstí efektivněji. Například automatické aktualizace firmwaru potěší. 

K TÉMATU  S HPmarketem na Rock for People 2014 - reportáž

 

Internetové aplikace si lze vybrat a nainstalovat do cca 60MB paměti přehrávače.

Kromě toho jsou tu internetové aplikace. Ty si lze volit a instalovat do paměti přehrávače, byť jich není extrémně mnoho. Přístup na YouTube, Twitter, chystaný Facebook, nějaké hry nebo informační zdroje se mohou hodit. Internetové aplikace jsou použitelné, obstojně svižné, s ovládáním, které je značně omezeno možnostmi dálkového ovládání. Počítač to není a nikdy nebude… Ale snad ani nemá být. Své základní přehrávač vykoná. 

 

Je libo YouTube nebo Google Picasa v blu-ray přehrávači?

 

Doporučujeme. Všemi devíti

Samsung BD-C5500 je povedený blu-ray přehrávač, který nadchne i mírně náročnější zákazníky. Jde o kvalitní kus hardwaru s povedeným grafickým rozhraním, které jen sporadicky působí pomalejším a nepřehledným dojmem. Doporučit jej můžeme jak pro přehrávání základních standardních formátů jako DVD a BD Video, tak pro interpretaci filmů stažených z internetu, nebo vlastního videoarchivu. Zde již sice ani zdaleka nedosahuje komfortu a funkcí multimediálních síťových přehrávačů, ale vzhledem k ceně si vede také slušně.

Plusy Mínusy
+ kvalita a design – místy horší ovládání
+ slušná rychlost  
+ síťové a internetové funkce  
+ dobrý poměr výkon/cena  

 V další kapitole najdete výsledky testů přehrávání videa

 

 

Samsung BD-C5500 zevnitř.

Testovací sada HD videa 

 

Kontejner/přípona Komprese Level/ref Zvuk Rozlišení Bitrate Výsledek
Matroska/MKV MPEG-4 AVC h264 5.1/8 AC3 1280×544 5 Mbps ano
Matroska/MKV MPEG-4 AVC h264 5.1/16 AC3/AC3 1280×720 2 Mbps ne
Matroska/MKV MPEG-4 AVC h264 5.1/16 AC3/AC3 1920×1080 40 Mbps ne
Matroska/MKV MPEG-4 AVC h264 5.1/8 DTS 1920×1040 5 Mbps jen zvuk
Matroska/MKV MPEG-4 AVC h264 5.1/9 AC3/AC3 1280×720 6 Mbps zvuk zadrhává
DivX HD/MKV MPEG-4 AVC h264 4.0/3 AAC LC/AAC LC 1920×1080 7 Mbps ano
MPEG-TS/MPEG MPEG-2 x AC3 1920×1080 11 Mbps ano
QuickTime/MOV MPEG-4 AVC h264 4.0/2 AAC LC 1920×816 9 Mbps ne
QuickTime/MOV MPEG-4 AVC h264 4.0/2 AAC LC 1920×816 10 Mbps ne
MPEG-TS/TS MPEG-2 x AC3 1920×1080 37 Mbps ano
Windows Media/WMV VC-1 (WMV3) x WMA3 1440×1080 8 Mbps bez zvuku
Windows Media/WMV VC-1 (WMV3) x WMA3 1280×720 7 Mbps bez zvuku
BDAV-AVCHD/MTS MPEG-4 AVC h264 4.0/2 AC3 1440×1080 15 Mbps ne
BDAV-AVCHD/M2TS MPEG-4 AVC h264 4.0/2 AC3 1440×1080 12 Mbps ne
BDAV-AVCHD/M2TS MPEG-4 AVC h264 4.1/3 AC3 1920×1080 8 Mbps ne

 

Testovací sada SD videa

Podpora MPEG 4
divx3_fast_motion_mp3_cbr_29fps_640x432 ano
divx3_low_motion_mp3_25fps_688x416 ano
divx3_low_motion_mp3_VBR_25fps_640x336 ano
divx651_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ano
divx651_hometheatreprofile_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ano
divx651_qpel_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ano
divx651_qpel_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ano
xvid_ac3_23976fps_640x272 ano
xvid_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano
xvid_bvop_nvop_ac3_29fps_672x288 ano
xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps_576x304 ano
xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps_608x336 ano
xvid_gmc_ac3_23976fps_640x272 ne
xvid_gmc_ac3_bvop_23976fps_640x272 ne
xvid_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 ne
xvid_gmc_qpel_ac3_23976fps_640x272 ne
xvid_PB_ac3__bvop_23976fps_640x272 ano
xvid_qpel_ac3_23976ps_640x272 ano
xvid_qpel_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano
xvid_qpel_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 ne
xvid_qpel_mp3_vbr_25fps_672x272 ano
xvid_qpel_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano
DivX Ultra ano
Nero Digital Standard Profile ano
Soubory z DVD-Videa ne

 

 

Samsung BD-C6500 jako alternativa

Pokud dáte přednost bezdrátovému připojení k síti oproti kabelovému, máte sice možnost u BD-C5500 dokoupit si Wi-Fi adaptér, ale v tomto případě bychom doporučili raději rovnou koupi Samsungu BD-C6500, který má Wi-Fi vestavěné. BD-C6500 má navíc větší integrovanou paměť pro BD-Live (1 GB) a má vícekanálový analogový výstup. Jinak jde o velmi podobné přístroje.

 
Samsung BD-C6500 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Po odolném reproduktoru, který jsem pořádně potrápil, si dnes představíme další kousek, který sice autem přejíždět nehodláme, ale pod vodu se koukne – nabízí krytí IPx7. Zaujmout chce jinými zbraněmi – kvalitním prostorovým zvukem, dobrými basy, výkonem 12 W a výdrží akumulátoru přes 7 hodin.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek