Pátek , 14. 06. 2024

Roland

Jaký je dobrý teplotní rozsah GPU?

01. 06. 2024

01. 06. 2024

Právě jste nainstalovali grafickou kartu a nechcete, aby vzplanula? Co vlastně znamená průměrná teplota na vašem GPU? Jaké horko je příliš horké? Jaký je normální teplotní rozsah při hraní her nebo provádění jiných úkolů? Pojďme se do toho ponořit.

Jak horké je příliš horké pro GPU?

Každý GPU má maximální teplotu, kterou výrobce považuje za bezpečnou. Přesné číslo se liší podle modelu, ale až do této teploty bude GPU fungovat tak, jak bylo slíbeno. Pokud se GPU zahřeje na vyšší teplotu, než je maximální navržená teplota, karta provede opatření ke snížení teploty. Pokud teplota neustále stoupá, nakonec vypne celý počítač, aby nedošlo k poškození součástí.

Stručně řečeno, dobrá teplota GPU při hraní nebo jakékoli jiné činnosti je jakákoli teplota v rámci konstrukčních specifikací. Můžete si přečíst obecnou radu, která říká, že všechny GPU by měly být pod určitou teplotou nebo označují normální teplotu GPU pro hraní her, ale to je ve většině případů založeno na intuitivních pocitech. Teplota jako 80°C je pro člověka horká, ale GPU nejsou lidé, takže to tady neplatí. Pokud je teplota vašeho GPU ve specifikovaném rozsahu a jste spokojeni s jeho výkonem a úrovní hluku, můžete se přestat starat o to, jak je vaše GPU horké, a místo toho strávit čas tím, že si ho užíváte.

Jak teploty GPU ovlivňují rychlost a škrcení

Pokud tedy samotná teplota GPU není opravdu důležitá, na čem záleží? Odpověď zní, že na výkonu vašeho GPU záleží. Na teplotě záleží pouze tehdy, když nějakým způsobem omezuje váš výkon, ale tento vztah je trochu komplikovaný. Moderní GPU mají dvě rychlostní kategorie: základní takt a zesílení. Základní takt je minimální frekvence, na které poběží GPU při zátěži, pokud je v rámci jmenovitého teplotního rozsahu. To je úroveň výkonu, kterou výrobce garantuje.

Na druhou stranu, boost clock je maximální rychlost, které GPU dosáhne, pokud je k dispozici dostatek energie a chlazení. To může být výrazně rychlejší než základní takt a vyplatí se dát vašemu GPU tolik prostoru, kolik potřebuje k dosažení maximálního taktu zvýšení.

Škrcení je často nepochopeno a je jedním z důvodů, proč se majitelé GPU obávají teplot. Běžně se šíří mylná představa, že když GPU nedosáhne maximálního taktu zesílení, sám se škrtí. Jak jsme však řekli výše, základní takt je skutečně slibovanou výkonnostní úrovní karty. Jinými slovy, k omezení dochází, když GPU sníží své rychlosti pod základní hodiny, aby se jeho teploty vrátily do bezpečné zóny.

K TÉMATU  Recenze Umax VisionBook 9Wi – modrý trpaslík

Zde je návod, jak se to rozpadá

Pokud vaše GPU dosáhne maximálních hodin zvýšení, zatímco je stále v bezpečné teplotní zóně, máte ideální situaci.

Pokud vaše GPU dosáhne jakékoli úrovně zvýšení taktu, zatímco zůstane v bezpečné teplotní zóně, jste naprosto v pořádku, ale možná budete chtít nabídnout více výkonu a chlazení, abyste z karty dostali maximum.

Pokud vaše GPU klesne pod základní takt, musíte zlepšit situaci chlazení.

Pointa je opět taková, že teplota není nijak zvlášť důležitá, pokud hmatatelným způsobem neovlivňuje výkon vašeho GPU.

Jaký je normální teplotní rozsah GPU při hraní her?

Máte stále obavy, že je vaše průměrná teplota GPU při hraní příliš vysoká? Věřte tomu nebo ne, ale hraní není tím nejtěžším cvičením, které můžete GPU dát. Na rozdíl od profesionálního vykreslování s akcelerací GPU, které přivádí GPU a jeho paměť na nejvyšší výkonovou úroveň a nechává je tam, dokud není práce hotová, je hraní her dynamickou zátěží.

Je tu spousta přetaktování nahoru a dolů, přestávky v akci, kdy se GPU může trochu ochladit, a další komponenty, jako je CPU, které mohou působit jako úzké hrdlo. To je důvod, proč benchmark zátěžového testu může způsobit, že se GPU sám sníží nebo se dokonce přehřeje, zatímco hodiny hraní videoher nezpůsobují žádné problémy. V každém případě platí stejná pravidla. Dokud vaše GPU nebude taktovat pod číslem základního taktu nebo vaše boost clock jsou při hraní stabilní na maximu nebo blízko něj, nemáte se čeho bát, pokud jde o teplotu GPU.

A co teploty GPU v nečinnosti?

Zatímco teploty GPU při zátěži přitahují většinu pozornosti, mnoho lidí se obává o své nečinné teploty, když GPU nedělá téměř nic. I když se váš GPU při zatížení příliš nezahřívá, můžete se obávat, že se vám jeho teplota při nečinnosti nezdá příliš vysoká. Jaká je normální teplota GPU při nečinnosti?

Je to složitá otázka, protože váš výrobce GPU pravděpodobně nespecifikuje, jaká by měla být teplota při nečinnosti. Je normální, že teploty při nečinnosti jsou o několik stupňů vyšší než okolní teplota v místnosti. Některé GPU budou při nečinnosti o něco teplejší než toto, protože úplně zastaví své ventilátory, pokud je zatížení GPU pod určitou úrovní. To snižuje hladinu hluku počítače, když děláte nenáročnou práci nebo chcete sledovat film nebo poslouchat hudbu.

K TÉMATU  Jak vybrat tiskárnu domů i do kanceláře?

Pokud se vaše grafická karta při zátěži nepřehřívá a neškrtí, je nepravděpodobné, že by vaše teploty při nečinnosti stály za to, abyste si dělali starosti, a opět platí, že jakákoli teplota pod maximální jmenovitou provozní teplotou je v pořádku.

Ovlivňují teploty GPU životnost?

I když jsme řekli, že na teplotě záleží pouze v případě, že ovlivňuje výkon nebo úroveň hluku, skutečným důvodem, proč se hráči a profesionální uživatelé obávají teplot, jsou obvykle obavy z poškození GPU nebo životnosti.

Opět platí, že vztah mezi životností procesoru a teplotou je složitý. Jako problém se běžně uvádí například elektromigrace. Jedná se o proces na atomové úrovni, kde jsou atomy mědi nerovnoměrně zachycovány a ukládány uvnitř obvodů procesu, což vede ke zkratům nebo přerušením obvodu. Může se také stát, že teplotní výkyvy jsou závažnějším problémem než jakákoli daná absolutní teplota, zejména při opakovaném přechodu z vypnuté na provozní teplotu.

Teploty mohou negativně ovlivnit procesory i mnoha dalšími způsoby, ale důležité je, že vyšší teplota znamená kratší životnost procesoru. Takže případ uzavřen. To, že běh procesoru při vyšších teplotách zkracuje jeho životnost, neznamená, že snížení životnosti má smysl. Kromě toho, když výrobce udává maximální teplotu pro GPU, tento výpočet zahrnuje zamýšlenou průměrnou životnost čipu. Toto předpokládané číslo je téměř jistě delší, než bude relevantní samotný GPU.

Najít tvrdá data o životnosti GPU není snadné, ale obecně se zdá, že GPU běžící bez jakýchkoliv zvláštních environmentálních kontrol poběží asi 15 let s přísně kontrolovanými teplotami, které přidají desetiletí nebo více. V obou případech je to daleko nad rámec toho, co by první, druhý nebo dokonce třetí vlastník GPU potřeboval.

Jak můžete zchladit svůj GPU?

Pokud se váš GPU sám omezuje, nedosahuje maximálních taktů nebo se vypíná kvůli přehřátí, toto jsou nejúčinnější způsoby, jak jej ochladit:

  • Zkontrolujte, zda fungují ventilátory GPU.
  • Ujistěte se, že váš počítač má funkční ventilátory skříně a dostatečné proudění vzduchu ve skříni.
  • Upravte rychlost ventilátoru skříně a/nebo ventilátoru GPU, abyste zajistili dodatečné chlazení.
  • Zkontrolujte, zda je tepelná pasta mezi GPU a chladičem stále funkční.
  • Upgradujte chladič GPU.
  • Podpětí GPU.
  • Nepřetaktujte to.

Pokud se vaše GPU přehřívá i přes tato opatření, možná bude nutné ji zhodnotit odborníkem nebo vrátit vašemu prodejci, pokud je stále v záruce.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Každý, kdo vlastní chytrý i hloupý mobil, jistě někdy řešil problém s nabíječkou, resp. absencí energie pro dobití telefonu, když jste třeba v přírodě či nemůžete dlouze setrvávat u zásuvky. Pro takové případy „bůh“ vymyslel powerbanky jako A-Data A10050.

Osobně jsem podlehl kouzlu malých 10 až 12palcových notebooků či hybridních tabletů s klávesnicí. Jsou však lidé, kterým na velikosti záleží, i když výkon moderních 4jádrových Atomů by jim zcela stačil i s 2 GB RAM. Pro ty nabízí Umax řešení v podobě ultra-levného 14palcového notebooku…

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek