Pátek , 12. 07. 2024

Bořek

EVOLVE DX580 HDMI: uživatelská recenze DVD přehrávače

30. 07. 2009

30. 07. 2009

V minulosti jsem řešil problém s přehráváním DVD na svém notebooku, kdy přehrávaná média při načítání „hučela“ takže tímto se stal můj noťas pro tento účel nepoužitelným. Samozřejmě, že klasický DVD přehrávač mám, ale potřeboval jsem ještě jeden „nic moc“ do ložnice ke klasické CRT TV. Měl jsem tři favority Philips DVP 3360, Toshibu SD 370 a novinku Evolve 580 DX HDMI. Nakonec jsem se rozhodl pro poslední uvedený přehrávač, který mě především nalákal na 5.1 analogový výstup.

 

Aktuální cena Evolve DX580 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Balení obsahuje – DVD přehrávač, dálkové ovládání, velmi stručný návod v češtině a kabeláž k propojení přehrávače do sterea. Přehrávač je černé barvy tzv. slim, působí poměrně solidním dojmem zpracování, žádné falešné chromy a jasně svítící diody zde nejsou. V přední části se po levé straně přístroje nachází tlačítko k vypnutí a zapnutí přehrávače, dále dvířka mechaniky, stavový display žluté barvy, ovládací prvky ( play, přetáčení atd.). Zcela vpravo je umělohmotná krytka pod kterou je USB port (zda se jedná o 1.1 nebo 2.0 jsem nezjistil) a čtečka SD/SDHC karet.

Zadní část je vybavena opravdu na výtečnou, je tu zmíněné 5.1, dále HDMI, výstup na 2.1, koaxiální výstup, komposit, optický výstup, YUV – komponentní video výstup a SCART. Já jsem využil pouze SCART výstup, takže kvalitu obrazu přes HDMI jsem nezjistil, nicméně k tomu co je DVD přehrávač schopen zvládnout přehrát i obyčejný TV CRT Grundig 61 cm zcela postačil, obraz jsem posuzoval pouze subjektivně. Dálkové ovládání hezky padne do ruky, na můj vkus je ovládacích prvků až moc, směrovost je dobrá ( vzdálenost ze třech metrů bez problému). V manuálu je popsáno jakési tlačítko DISPLAY, které se na dálkovém ovladači vůbec nenachází.

Jak to vlastně hraje?

Nějakou chvíli jsem „bádal“ jak spustit USB nebo paměťovou kartu, tlačítko SOURCE na dálkovém ovladači se sice přímo nabízí, ale chyba lávky. Účel tohoto tlačítka mi je dosud utajen, takže jak na to? Přístroj vypnete hlavním vypínačem a vložíte SD nebo USB, při zapnutí přehrávač načítá z paměťového média. V případě, že je i vloženo DVD nebo CD je USB/SD čtečka ignorována a dojde k načtení DVD/CD. Výrobce varuje před současným používáním SD a USB zařízení.

K TÉMATU  Testujeme VDSL včetně rychlého profilu 35b na modemu Asus DSL-87VG

Po zapnutí přístroje se objeví logo EVOLVE a menu, které vypadá „alias Ferguson“, podle mého názoru je DVD osazen Mediatek čipem, který není sice z nejnovějších ale na druhou stranu je prověřený a zajišťuje dobrou kompatibilitu s AVIčky, ale má i drobné neduhy (GMC, zobrazování fotografií). Berte můj názor s rezervou, k demontáži přístroje jsem se z důvodu záruky nerozhodl, berte to jako můj názor do diskuse.

Menu přístroje je kompletně počeštěné, poměrně dobře je propracován zvuk – 5.1, virtual surround, stereo + equalizer, levý a pravý kanál, DRC. Nastavení obrazu (sytost, kontrast atd.) lze nastavovat z přístroje, nastavení titulků je provedeno velmi dobře, podkres, obrys, velikost písma, barva, umístění vše velmi podobné Fergusonu. Příjemné je, že vše lze ovládat při provozu tlačítkem SETUP. Na druhou stranu při přehrávání AVI souborů se na stavový display objeví nic neříkající nápis MP4, to je vše co se o souboru dozvíme, žádná informace o kodeku nebo streamu.

Audio

Přehrávání MP3 bez problémů, ovšem bez ID3 tagů, v horní části se nachází informace o bitrate přehrávaného souboru, WMA 9 96 kb/s CBR a VBR bez problémů, OGG Vorbis 96CBR/VBR se přehrává s tím, že na obrazovku „vyběhne“ logo EVOLVE které nejde odstranit.

Obrázky
 

Otestoval jsem JPEG soubory o velikosti 2 až 6 mil. pixelů načítání proběhlo svižně. Zobrazování je možné menšími náhledy (thumbnails) obrázků, prohlížeči chybí počeštění. Bohužel při prohlížení dochází k deformaci některých snímků, která je patrná zvláště na deformovaných obličejích, pokud si dobře vzpomínám s tímto jevem byly problémy na MTK čipech.

Podpora videa

VCD, SVCD, DVD
AVI – MPEG 4
+ MP3 96 kb/s CBR
+ MP3 96 kb/s VBR
+ AC3 multichannel 384 CBR
+ DX audio CBR /old WMA/
+ MP3 128 CBR/VBR
+ MP3 192 – 320 kb/s
OGM – MPEG 4 + OGG Vorbis 96 CBR 

K TÉMATU  Natáčení videa zrcadlovkou aneb CANON EOS 7D

Nero digital (standard profile) – nepřehraje

Při přehrávání lze použít odstupňovaný zoom nebo zpomalení, zrychlení.

Přenosná zařízení

V zařízení jsem vyzkoušel SDHC 2 GB Kingston a USB flash A-data a Imation 2 GB, abych zjistil, jakou rychlostí zvládá přehrávač načítání dat. Přehrával jsem AVI soubor s AC3 5.1 dále AVI s postupně zvyšujícím se bitrate od 750 kb/s do 6000 kb/s. Nezjistil jsem žádná trhání, přehrávané složky se chovají tak, jako by byly přehrávány z DVD mechaniky. Při rychlosti 6000 kb/s došlo jak u DVD, tak u přenosných médií k trhání obrazu. Přenosný HDD jsem nezkoušel.

5.1 výstup výhodou

Podle mého názoru se jedná o poměrně vyvedený přístroj, vše záleží na tom, zda výrobce vydá další aktualizaci firmwaru. DVD mechanika čte rychle, při médiích horší kvality (škrábance apod.) chvíli „loaduje“, při přehrávání jak originálních, tak pálených médií čte potichu. Jedinou výtku bych měl k dvouvrstvému DVD Emtec, kde mechanika načetla pouze půlku souborů – další zůstaly nezobrazeny. Při přehrávání lisovaného DVD 9 docházelo zřídka k zadrhávání zvuku – není však vyloučeno, že to bylo způsobeno přehrávaným médiem. Hezky je vyřešena „paměť“ u přehrávání DVD, kdy si přehrávač pamatuje konec posledního přehrávání a při zapnutí na úsek naváže.

Postrádám však bližší informace o AVI souborech, (datový tok, kodek, zvuková stopa) a podporu NERO digital (SD). Myslím si, že přístroj naopak zaujme potencionální zákazníky 5.1 výstupem a konektorem HDMI, které jsem však netestoval. Vzhledem k příznivé ceně (kolem 1200,-Kč) přístroj lze doporučit nejen uživatelům, kterým „odešel“ jejich stávající DVD přehrávač, ale i těm kterým připadá větší finanční investice za nákup SD DVD přehrávače zbytečná a plánují v brzké budoucnosti pořízení nějaké HD mašinky.

Autor: Karel Huml
 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Opět se dostáváme k novince z dílen Umaxu (řečeno s nadhledem). Prostě tu máme nový cloudbook, který se pyšní 13,3palovým IPS displejem s plným HD rozlišením. V době masové propagace 4K u čehokoliv působí vlastně velmi adekvátně. Je na čase posunout rozlišení u levných notebooků kupředu, což VisionBook 13Wa dělá. Na takto levný stroj to není málo, dokáže vás motivovat ke koupi?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek