Středa , 29. 05. 2024

Maxim

OpenMTK: jak dostat ze svého DivX přehrávače maximum (2. díl)

20. 02. 2007


První díl našeho seriálu se zabýval problémem, jak získat kvalitně upravený firmware pro MTK1389 DivX přehrávač. Dnes se podíváme na několik utilit, které nám umožní upravit si firmware svépomocí, přesně podle vlastních potřeb. Také se seznámíme s tvůrcem většiny utilit, který vystupuje pod přezdívkou NewAge.

Softwarová produkce OpenMTK

Zajímá-li vás dění okolo programování a zejména optimalizace oficiálních firmware pro DVD přehrávače s MTK13xx čipem, nemusím vám jistě představovat skupinu OpenMTK. Dostatečný prostor jí byl věnován v minulém díle této minisérie. Vychválil jsem jejich bohulibé aktivity do nebes, neboť díky zapáleným členům OpenMTK má doma leckterý obyčejný uživatel konečně přehrávač s přívětivějšími funkcemi, než tomu bylo dříve.

Na internetu koluje spousta neoficiálních firmware přidávajících do přehrávačů to či ono rozšíření. Ale všichni víme, že člověk není nikdy úplně spokojen. Vrtá mu hlavou, jestli by tahle funkce nemohla být vypilovanější, font zase čitelnější atd. Navíc přehrávačů s Mediatek čipem je jako smetí, a ne všem se úpravci firmware věnují. Pak nezbývá než proniknout trochu hlouběji pod povrch problematiky a naučit se provádět některé zajímavé i užitečné úpravy svépomocí.

O dílčích a jednoduchých úpravách jsme psali už minulý rok, ale od té doby se samozřejmě vývoj posunul zase o kus dál a přinesl nové možnosti. (Těm, kterým článek utekl, doporučuji si jej nejdříve přečíst, protože následující text na něj volně navazuje. Tak abyste byli v tom správném obraze!) V době vzniku předešlého článku nebylo vůbec možné v řídicích kódech firmware něco měnit, byly povoleny pouze kosmetické úpravy datové části. Chytří lidé z OpenMTK však celou tu dobu neprospali, a proto je aktuální generace používaných utilit už o poznání užitečnější.

Na spoustu věcí, s nimiž se setkáte v některých upravených firmware (id3tagy, změny v menu atd.), zatím utility bohužel neexistují. Navíc takové věci umí předělat jen pár vyvolených v assembleru. Ale uznejte, kdyby bylo všechno možné už teď, o čem bych asi tak za půl roku opět psal?! Naštěstí možnosti MTK čipu nebyly ještě ani zdaleka prozkoumány, a tak bude o čem psát ještě delší čas.

Tradiční varování

Opět se musím opakovat, ale jako vždy platí, že do úprav firmware by se neměl pouštět nikdo, kdo o této problematice nemá širší povědomí. Pokud něco zkazíte, přehrávač vám může při laborování „umřít“ a pak už vám nezbude nic jiného než si přečíst článek o záchraně mrtvého přehrávače.

Novinek je tolik, že tentokrát nebudeme zabíhat do úplných podrobností. Seznámíme se s nimi pouze v obecnější rovině. Detaily si může každý zjistit sám, k dispozici jsou například diskusní fóra nebo samostudium.

Mtk Remaker od MaBreaker

S tímto základním kompilačním nástrojem MTK firmware jste se mohli důkladně seznámit už loni. Nyní si přiblížíme jen několik novinek, které MaBreaker přidal do nové verze 0.2 Final. Hlavní je, že přibyla možnost, kromě výměny stávajících fontů a jazyků, přidávat další. Implementována byla také utilita Mtk Subtitle Patcher (níže popsaná), ale přehlednější se mi zdá její samostatné použití. Nyní je možné exportovat/importovat také celý řídicí kód ARM procesoru, ale laik by to neměl ani zkoušet.

K TÉMATU  Panasonic DVD-S54: Usnul Panasonic na hnojníku?

Některé volby nejsou standardně přístupné, protože jejich použití je bez dokonalé znalosti toho, co děláte, velmi nebezpečné a může způsobit „umrtvení“ přehrávače. Pokud jste v MTK již experty, jistě vám nemusím prozrazovat, jak Expert Móde aktivovat.


V Remakeru vyměníte nebo přidáte vše, co potřebujete

MTKFontCreator od NewAge

Zcela určitě vás už napadlo, že byste nejraději vyměnili font titulků, který vám výrobce laskavě implementoval do přehrávače, za nějaký hezčí, větší a lépe čitelný. Dříve bylo nutné už hotový font „vykrást“ z jiného firmware. To už je dnes minulostí, pomocí programu MTKFontCreator si můžete vytvořit libovolný vlastní font z jakéhokoliv Truetype písma, které máte ve Windows. Stejně tak lze nastavit jeho velikost a orámování, takže pokud máte slabší zrak, můžete si klidně udělat font, přes který samotný film už ani neuvidíte.


Font titulků může být opravdu, ale opravdu veliký

Samozřejmostí je volba libovolné znakové sady ze seznamu. Pro nás je důležitá stará dobrá sada pana Gatese – Win1250. K tomuto programu si dovolím alespoň malou konkrétní poznámku: při vytváření fontu si zaškrtněte volbu „Widths are the multiple of 4“, jinak se vám budou místo hlasitosti a slova „MUTE“ zobrazovat nesmysly. (Teď to víte, takže jsem vám ušetřil celý jeden den, během něhož mi trvalo, než jsem na to přišel, resp. než jsem si to přečetl na fóru.)

Mtk Subtitle Patcher od MaBreaker

Většina výrobců si u prvních přehrávačů nedělala zrovna těžkou hlavu s čitelností titulků. Byly zpravidla bílé, bez orámování, a v první světlejší scéně zalité sluncem zmizely rovnou před očima. Museli jste se pak spolehnout na své skromné jazykové znalosti, pokud jste nechtěli ztratit orientaci v ději. Což se vám asi stejně nepovedlo, zvlášť když jste sledovali třeba finský film. Přitom stačilo pouze změnit snad jednu jedinou konstantu a zákazníci mohli být spokojenější!

Mtk Subtitle Patcher nejenže aktivuje orámování kolem titulků (máte-li nahraný font, který má orámování – viz MTKFontCreator), ale může změnit i barvu titulků, případně za nimi nastavit pozadí. Navíc lze zvolit, který font bude pro zobrazení titulků použit. Pozor, všechny uvedené hodnoty je možné touto utilitou změnit pouze jednou.

Mtk Windows od NewAge

Všechno, co vidíte na své obrazovce, jako OSD zprávy, filebrowser, ukazatel hlasitosti, DivX titulky atd., má ve firmware přesně stanoveno „okno“, ve kterém se zobrazuje. Navíc pro určité položky může být aktivní jen část okna. Umístění, velikost a aktivní plochu těchto oken lze takřka libovolně měnit pomocí Mtk Windows.

Nedoporučuji však být příliš kreativní a pozice oken moc měnit. Pokud se dva takové segmenty, které mají být na obrazovce zobrazeny současně, začnou překrývat, budou se zobrazovat špatně. V lepším případě se ukáže jen informace v jednom okénku, v horším se nezobrazí vůbec nic.

K TÉMATU  Vánoční technologické dárky: recenze a doporučení pro nadcházející sezónu

Nás bude nyní samozřejmě nejvíc zajímat okno s titulky. Jak už bylo napsáno výše, výrobci asi nevěnovali titulkům žádnou pozornost a dali je na první místo, kam jim ve vývojovém prostředí “upadly“. Tak bývají zpravidla příšerně vysoko v obraze a často nejsou ani vycentrované. Tato utilita vše napraví, ale umí ještě o poznání více.


Pozici titulků si zvolíte (takřka) podle svých představ

Zde bude zřejmě nutné být opět konkrétnější. Okno s titulky má index 0x11 (ve většině fw) a poté, co si ho najdete, ho můžete libovolně posunout a co nejvíce rozšířit až k okrajům. Aby titulky ale nevyjely úplně z obrazu, je možné dát si zobrazit orientační čtverce bezpečných oblastí obrazovky. Všechny hodnoty se zde udávají v bodech. Důležité je nastavit především dostatečnou výšku okna. Záleží hlavně na tom, jak velký font chcete použít.

Pokud jste si třeba v MTKFontCreatoru vytvořili font výšky 31 pixelů a chcete zobrazovat tři řádky titulků (některé fw tři řádky umí, jiné nikoliv …doufejme, že i to půjde brzy nastavit), potřebujete logicky okno o celkové výšce 93 pixelů. Potom je nutné zvětšit oblast pro titulky uvnitř okna, aby to celé mělo nějaký efekt. K tomu slouží volba „Set to max“.

Libovolně nastavit lze také vertikální a horizontální zarovnávání titulků. Některé firmware ale mívaly problém se zobrazením znaků z horní části ASCI tabulky. Pokud jste tedy vyměnili znakovou sadu za českou, nebylo to nic platné, místo češtiny se stále nic nezobrazovalo. I tento problém lze ovšem vyřešit. Stačí zaškrtnout volbu „Display all 256 chars“.

Mtk FilenameLen Patcher

Jistě jste si už povzdechli, že váš filebrowser dokáže zobrazit jen pár znaků ze jména souboru. Přitom v pravém okně, jež je určeno pro náhledy obrázků, případně mp3tagy (které stejně nejsou většinou implementovány), je spousta nevyužitého prostoru. V některých neoficiálních firmwarech jste se již mohli setkat s tím, že filebrowser byl upraven na celou obrazovku. Vyžadovalo to však nutné úpravy v assembleru.

Nyní už existuje utilita, kterou použijete na svůj firmware a ona tohle rozšíření udělá za vás (až na 40 znaků). Pozor, takto upravený firmware je nutné nejdříve otevřít v MTKRemakeru, který opraví kontrolní součet (jinak přehrávač firmware nepřijme, protože součet kontroluje), a budete muset také vyměnit obrázek s pozadím. Náhledy obrázků se budou stále zobrazovat na stejném místě a můžou tam zůstat „viset“, ale komu to vadí?

Mtk LangCreator od NewAge

Na závěr jedna nová, docela jednoduchá utilita pro tvorbu jazyků OSD. Nedělá nic jiného, než že převádí z MTKRemakeru vyexportovaný soubor s jazykem OSD do vlastního formátu, který je čitelný v jakémkoliv textovém editoru, a zpět. MaBreaker už dříve naprogramoval podobný, ale složitější prográmek s názvem MTK Language Editor. Opět se ale potvrdilo, že jednodušší věci pracují vždy spolehlivěji. Pokud se tedy chcete pustit do překladu OSD třeba do esperanta, doporučuji spíš volit LangCreator.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Budoucnost technologií přináší nekonečné možnosti a inovace, a rok 2024 slibuje být naplněný revolučními změnami. V našem článku se podíváme na Top 10 trendů, které budou formovat technologickou krajinu. Od umělé inteligence až po pokročilé ekologické technologie – představíme vám klíčové směry, které definují budoucnost a ovlivní způsob, jakým interagujeme s technologiemi ve světě, který se neustále vyvíjí
Hledáte videokameru téměř bez kompromisů a jste ochotni za ni zaplatit vyšší částku, pak zbystřete, protože společnost Canon dodala již na podzim roku 2017 trh model Legria GX10. Konstruktérům se vše povedlo implementovat do stále ještě poměrně kompaktního těla, které padne do ruky přímo dokonale a vy s ním ihned po prvním uchopení jakoby srostete v jeden celek.
Sluchátka Genesis Oxygen 400 jsou vcelku netradičně mezi herními periferiemi v provedení do uší, tedy tzv. „špunty“. Přes to, aby mohla být herní, nabízí možnost připojit mikrofon. Vedle toho nás při vcelku nízké ceně překvapila bohatá výbava.
V brněnském sídle společnosti Zoner se v pondělí 4. 9. 2017 uskutečnila tisková konference, která představila poslední aktualizace ZPS X a byla i oslavou prvního roku prodeje programu formou předplatného. Nejvýznamnější novinky uvádíme v článku.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek