Úterý , 28. 05. 2024

Vilém

Vzestup AI vytváří nárůst podvodů na sociálních sítích

06. 05. 2024

06. 05. 2024

Vzestup umělé inteligence má potenciál změnit řadu aspektů našich životů. Tato výkonná technologie však také představuje nové výzvy, zejména v oblasti podvodů na sociálních sítích. Pokud nemáte bystré oči, bystré uši a trochu kritického myšlení, můžete se stát obětí. Pokud vás zajímá, o jakých podvodech mluvím, čtěte dále. Podělím se o některé z nejběžnějších podvodů souvisejících s umělou inteligencí, které jsem sám viděl a slyšel od ostatních, kteří je zažili.

Reklamy propagující malwarový podvod

Při procházení Facebooku a dalších platforem sociálních médií si pravděpodobně všimnete reklam na nástroje AI. Zatímco některé z těchto reklam jsou autentické a týkají se skutečných nástrojů, mnoho z těchto reklam jsou podvody, které se snaží propagovat trojské koně a viry, aby infikovaly vaše zařízení. Některé z těchto podvodných reklam přímo cílí na známé nástroje umělé inteligence, jako jsou ChatGPT , Gemini a Microsoft Copilot, aby vypadaly věrohodněji.

Dalším běžným případem je, když některý z těchto nástrojů AI obdrží významnou aktualizaci. Takže tyto falešné stránky vytvářejí reklamy související s aktualizací a žádají vás, abyste si stáhli nejnovější verzi nástroje. Zde je příklad.

Co je více znepokojující, je, že někteří lidé těmto podvodům skutečně propadají. Angažovanost v takových reklamách tomu ukazuje. Jakmile si stáhnete poskytnutý „software“, rozbalíte jej a nainstalujete, instalujete do svého zařízení malware. Je pravděpodobné, že podvodník může získat přístup k celému vašemu systému, včetně přihlašovacích údajů sociálních médií a dalších citlivých informací.

Podvod s profilem na sociálních sítích generovaný umělou inteligencí

Zatímco se podvodníci snaží zneužít vaše data pomocí reklam souvisejících s umělou inteligencí, další vznikající hrozbou je vytváření zcela falešných profilů na sociálních sítích. Bývaly doby, kdy lidé vytvářeli roboty pro účely sledování a zapojení. Ale mohli byste je snadno identifikovat. Díky možnostem generování obrázků AI může kdokoli vytvářet realistické obrázky lidí v měřítku.

Nyní máme AI influencery, virtuální lidi, kteří neexistují, s tisíci sledujícími. I když to na první pohled nemusí vypadat tak špatně, zlovolní lidé mohou tento nápad využít k oklamání ostatních. Představte si společnost zabývající se suplementy, která využívá tyto AI influencery k propagaci svých nebezpečných produktů. Lidé spadnou do pasti influencerů a koupí si je. Některé společnosti mohou jít nad rámec a vytvářet obrázky před a po, aby ukázaly, jak jejich produkt funguje. Masová produkce falešných posudků je dalším možným využitím sociálních profilů AI.

K TÉMATU  Podle studie stojí bitcoinová transakce tolik vody, jako bazén na zahradě

Tyto profily generované umělou inteligencí mohou být také navrženy tak, aby se zapojovaly do zdánlivě skutečných konverzací a budovaly vztah s naivními lidmi. To je obzvláště nebezpečné v souvislosti s romantickými podvody, kde podvodníci využívají emocionální zranitelnost k získávání peněz nebo osobních informací.

Podvod s předstíráním identity

Tento typ podvodu posouvá sociální profily generované umělou inteligencí na další úroveň. Podvodníci se nezastaví pouze u vytváření náhodných profilů, ale zaměřují se na skutečné lidi a vytvářejí profily, které odpovídají jejich vzhledu a osobnosti. Dělají to tak, že do modelů umělé inteligence předávají skutečná data této osoby. Největšími oběťmi jsou celebrity a internetové osobnosti.

Podvodníci používají umělou inteligenci k vytvoření pozoruhodně přesvědčivých zpodobnění skutečných lidí. Mohou používat deepfakes a AI vygenerované fotografie populárních osobností, influencerů nebo dokonce vašich přátel a rodiny. Tyto zosobnění se pak používají k získání vaší důvěry a k finančnímu a emocionálnímu vykořisťování. Některé technologie umělé inteligence dokážou klonovat lidské hlasy , což je ještě katastrofálnější.

Podvod s prodejem produktů souvisejících s umělou inteligencí

Nejedná se nutně o podvod specifický pro nástroje AI. Nicméně, umělá inteligence je trendy téma, podvodníci mohou využívat zájmy lidí ještě více. Jedním druhem podvodu je reklama na nějaký druh špičkového softwaru AI. Teprve když si jej koupíte a použijete, uvědomíte si, že je to nějaká falešná bootleg verze stávajících nástrojů a nabízí minimální funkce ve srovnání s tím, co bylo inzerováno.

Někteří další podvodníci vám nabízejí předplatné nástrojů AI za nižší cenu. To, co opravdu dělají, je koupit si předplatné a sdílet tento účet s více lidmi. Pokud někdo jiný nebo sám prodejce změní přihlašovací údaje k účtu, nebudete moci tento účet nadále používat. Ještě horší je, že někdy vás po obdržení peněz okamžitě zablokují. Pokud něco na sociálních sítích vypadá příliš dobře na to, aby to byla pravda, pravděpodobně to tak je.

Pak samozřejmě máme takzvané AI guru, kteří vám neprodávají nástroje, ale produkty s nimi související. Některé z běžných produktů, které nabízejí, zahrnují „osvědčené“ výzvy AI, průvodce nástroji, kurzy a vše o vydělávání peněz pomocí AI. Ve skutečnosti mají produkty pouze povrchové informace a nic zvláštního, za co by stálo za to platit. Je zábavné, že vydělávají peníze pomocí AI tím, že učí lidi, jak vydělávat peníze pomocí AI.

K TÉMATU  Recenze VisionBooku 14Wi Plus – vítej, Godote, černá ti sluší

To neznamená, že je na prodeji produktů souvisejících s AI něco špatného nebo že neexistují žádní skuteční odborníci na AI. Ale tolik lidí se staví jako experti na AI s přebalenými informacemi, aby mohli vydělat jmění na úkor ostatních.

Jak se před tím zachránit

Vzhledem k tomu, že na sociálních sítích přibývá podvodů, musíte být při všech svých online interakcích obezřetnější. To zahrnuje, s kým se spojujete, od koho nakupujete a jaké informace spotřebováváte. Nástroje umělé inteligence se rychle zlepšují, ale naštěstí je možné najít zprávy generované umělou inteligencí , fotografie a dokonce i videa . Můžete si vzít pomoc z nástrojů, ale trénovat se v tom, co je skutečné a co ne, může být prospěšné pro nadcházející dny.

Dejte si pozor na reklamy pocházející z neoficiálních zdrojů. Poznáte je podle špatné gramatiky, podezřelých odkazů a nerealistických slibů. Obvykle jsou oficiální stránky společností ověřené (zkontrolujte modré zaškrtnutí na Facebooku a X) a mají dobrou historii zapojení.

Buďte opatrní při nákupu online. Nakupujte pouze u důvěryhodných prodejců s dobrou pověstí. Pokud najdete něco levnějšího, než je oficiální cena, musí tam být něco podezřelého. Zkuste si udělat vlastní výzkum. To zahrnuje vyhledávání recenzí, kontrolu webových stránek společnosti a použití úřadů pro kontrolu faktů.

Neberte vše, co vidíte na sociálních sítích, za nominální hodnotu. Pokud najdete podezřelé sociální profily, reklamy, zprávy nebo jiné aktivity, nahlaste je sociální platformě. To pomáhá společnostem sociálních médií rychleji identifikovat a odstranit podvody.

Zůstaňte v bezpečí na sociálních sítích ve věku AI

Jak se nástroje AI neustále zlepšují, měli bychom být v online světě opatrnější. Objeví se dveře nových příležitostí, protože budou muset překonat nové výzvy. Dodržováním výše uvedených tipů můžete snížit riziko, že se stanete obětí, a zajistit si pozitivní zážitek ze sociálních médií.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek