Úterý , 28. 05. 2024

Vilém

Recenze DVD Sencor SPV-7903T: počertech modulární combo

26. 03. 2007


V nedávném preview jsme vám slíbili recenzi netrpělivě očekávané novinky od Sencoru a teď slib plníme. Přenosných LCD TV s DVD přehrávačem je na trhu už spousta. Sencor však vybočuje svou obojetností (analogový i digitální tuner) a podivuhodnou přestavitelností svého těla. Výčet vlastností je impozantní, ale zvládá vše jak slibuje?

Přestavte si, přestavte si, co já všechno dovedu!

Model 7903T navazuje na svého levnějšího a menšího kolegu se 7“ LCD displejem 7702T. Ten však má i úplně jiné tělo. Větší kolega disponuje obrazovkou o úhlopříčce 9,2“ (23,5cm). Dosud měli zákazníci při výběru přehrávače dilema, zda zvolit rozevírací notebookovou koncepci (jak se jeví tento Sencor), nebo raději kompaktní monolitické tělo, které se hodí lépe třeba k zavěšení na opěrku v autě, ale je při přenášení náchylné na poškození displeje.


Na první pohled klasická notebooková koncepce

Sencor v tomto konkurenci poněkud zamotal hlavu (není ale první), protože díky možnosti obrazovku o 180° otočit a opět přiklopit k tělu nabízí obě koncepce v jednom úhledném balení. Samozřejmě se tím zakryje i přístup k mechanice a většina ovládacích tlačítek. Ty nejdůležitější jsou však ve zdvojeném vydání pod rámečkem displeje.


Displej v polovině cesty své rotace

Šedo-černo-stříbrné provedení těla nepůsobí nikterak lacině, všechny základní funkce jsou ovladatelné i bez dálkového ovladače. Na tlačítka je však nutno vyvinout malinko vyšší tlak. Mechanika DVD se tradičně plní seshora a větší úhel výklopu dvířek by zaručil pohodlnější zakládání disku.


Jeden ze dvou USB portů je určen pro gamepad, chybí čtečka karet

Všechny konektory jsou soustředěny na pravý bok a najdeme mezi nimi i dva USB porty (jeden je vyhrazen pro přibalený joystick, ale o tom později), jeden sluchátkový konektor, anténní vstup a po jednom video a audio vstupu/výstupu (ten může posloužit i pro druhá sluchátka, ovšem poněkud nezvykle nejsou ani jedny špunty v příslušenství). Marně byste hledali dnes už celkem obvyklou čtečku na paměťové karty, což je u přístroje aspirujícího na extratřídu v univerzálnosti škoda. Zespoda je pod krytem přímo do těla usazená moderní Li-pol baterie, která však nejde nijak lehce vyjmout a výrobce to v manuálu i zakazuje.


Ovladač není na první pohled příliš přehledný

Celkem rozměrný dálkový ovladač má tlačítka řešena pomocí mikrospínačů pod vypouklou fólií. Tato varianta se poněkud hůře mačká, ale v terénu alespoň nehrozí vniknutí prachu a vlhka pod klávesy. Ovladač dobře funguje i z velkých bočních úhlů a má dobrý dosah.


Z rutinního seznamu příslušenství poněkud vybočuje obsažený gamepad

Zbývá vyházet z krabice, co tam zbylo, tedy adaptér do sítě a do auta, pozlacené audio a video kabely (pozlacení mi přijde spíš jako laciné gesto, než něco, co by pomohlo obrazu a zvuku. Samotné konektory přehrávače totiž pozlaceny nejsou). Prutová anténa s magnetickým stojánkem je také spíše dopočtu. Zkušenost říká, že u těchto přenosných zařízení ji lze použít jen v extrémně dobrých přijímacích podmínkách. Trochu nezvyklým příslušenstvím je CD s hrami a hlavně joystick vypadající jako dětská varianta gamepadu herních konzolí.


Startujte motory

Co jiného po zapnutí zhodnotit, než kvalitu 9,2“ TFT displeje (rozměry 203x123mm) formátu 16:9 a rozlišení 800×480 bodů. A nutno dodat, že v hodnocení obstál. Zvláště jemný rastr, dobré boční úhly pohledu a “nepřepálená“ barevnost, která lze ještě dále upravovat. Bohužel na jeho propojení s D/A převodníkem základny přehrávače výrobce moc pečlivosti neukázal a dochází k jemnému rušení obrazu způsobujícímu vlnění přes celý obraz, zvláště viditelnému na jednolitých barevných plochách, a k mírnému rozostření. Ideální by bylo přímé digitální propojení, ale to v současnosti nenabízí žádný výrobce.


Z notebooku je rázem monolitický displej

Problém se stíněním obrazové RGB cesty se bohužel projevuje i v rušivém šumu integrovaných stereo reproduktorů. Původně jsem přístroj podezíral z toho, že obsahuje nějaký malý aktivní větráček, protože ten rušivý zvuk jeho ševelení odpovídal, ale ruch okamžitě jako mávnutím kouzelného proutku ztichne po vypnutí LCD displeje. Při standardní hlasitosti je tento zvuk zanedbatelný a jeho přítomnost si uvědomíte hlavně při přímém porovnání právě se zvukem při vypnutém displeji. Přesto ruší a zajímalo by mě, zda se jedná o vlastnost kusu nebo celé série. Zvukový doprovod integrovaných minirepráčků je jinak průměrný. Při vyšších hlasitostech rychle ztrácejí dech a začínají “chrchlat“. O poznání kvalitnější je zvukový výstup na sluchátka limitující úroveň poslechu jen jejich vlastní kvalitou. Z nepochopitelných důvodů chybí zcela funkce MUTE.

K TÉMATU  Xavian Joy versus Wharfedale Diamond 225: Drzé srovnání

Režim přehrávání

Veškeré možnosti a funkce přehrávání různých druhů médií jsou dány vždy použitým řídícím čipsetem. V tomto případě byl použit čip Sunplus, který nepovažuji zrovna za technologického leadera. Jeho výhodou je poměrně dobrá rychlost reakcí a hodí se dobře pro obsluhu přehrávačů, kde jsou hlavně přehrávány disky DVD a ostatní mediální formáty jsou spíše minoritní. Většinu z nich sice zvládne (JPEG, MP3, WMA a obyčejný DivX, Xvid), ale dost často narazíte na nekompatibilitu s tím kterým kodekem obrazu nebo zvuku. Moc si nerozumí třeba s DivX Pro. Alespoň že titulky stejného názvu formátu SUB, SRT a TXT fungují s českou diakritikou, i když jejich nažloutlé zbarvení bez orámování (rychle se ztratí ve světlejší scéně, viz obrázek), zbytečné rozestupy mezi písmeny a z toho vyplývající formátování až do čtyř řádků není zrovna ideální. U videa a obrázků je dostupná lupa ve čtyřech krocích.


Na to, koho hlavní hrdina neviděl přijdete jen stěží

Sunplus má bohužel i jeden z (podle mě) nejhorších souborových manažérů. Pokud si potrpíte na dodržování vaší adresářové struktury disku, tak na to zapomeňte. Přehrávač vám vnutí filtrování obsahu podle druhu (hudba, video, obrázky, hry) a všechny adresáře a podadresáře s obsahem souborů daného typu naseká pod sebe do jedné adresářové linie.

Ani v kočírování USB 2.0 portu není žádným přeborníkem. Většinu běžných flashdisků zvládne, ale u všech ostatních zařízení podporujících Mass Storage, jako mobilní telefon, digitální fotoaparáty atd. jsem, na rozdíl např. od naposledy testovaného Biosteku PDX-950U, narazil. Přehrávání multimedií z USB má jednu velkou výhodu. Neprodukuje hluk. Což se nedá bohužel říci o použité DVD mechanice. Roztáčí všechny disky zbytečně vysokou rychlostí a její ševelení je dobře slyšet. Na druhou stranu mechanika přečte všechny běžné typy lisovaných i pálených médií včetně disků, které mají nejlepší léta už za sebou.

Režim digitální televize

Nalézám se asi čtyři kilometry na dohled vysílače digitálního vysílání. Přesto na přibalenou anténu přístroj žádný signál nezachytl, což je u těchto antén spíše pravidlem, jak již bylo zmíněno. Při napojení na domovní rozvod však již rychle nalezl všechny dostupné TV i rozhlasové kanály. Stejně jako u DVD části, rozhoduje o DVB-T do jisté míry použitý čip.


Čeština v EPG je OK

V tomto případě zvolil výrobce Cheertech, který nesází na graficky úchvatná OSD menu ( v tomto případě v češtině stejně jako všechna ostatní OSD menu), ale na stabilitu příjmu a ta je skvělá. Citlivost tuneru je lehce nadprůměrná a obraz je hlavně díky výbornému displeji skvělý (pomineme-li již zmíněné rušení projevující se ve všech módech).Pozitivně hodnotím možnost jednoduše přepínat poměr stran 16:9 a 4:3. EPG je přehledné, celkem rozsáhlé a hlavně s bezchybnou češtinou. Stejně tak jsou správně české znaky zobrazeny i u teletextu.


Stejně tak čeština funguje v teletextu

Režim staré dobré analogové TV

U analogového příjmu jsem měl u přibalené antény větší štěstí. Několik kanálů se naladilo a jako nouzový příjem se daly i sledovat. Pořádný obraz však opět zajistilo až připojení na domovní anténu. Vyhledávání trvalo déle a kromě použitelných kanálů bylo uložena zbytečně i spousta šumících “neprogramů“. Pokud přijímáte z éteru i zahraniční programy (např.: Markýzu, ORF atd.) narazíte na menší problém. Analogový tuner má pouze jednoduchá nastavení a zvuková norma jde zvolit jen jedna pro všechny programy. Takže pokud zvolíme PAL B/G, nepůjde u programů s PAL D/K zvuk a obráceně. Vyladění PAL tuneru je uspokojivé a dalšího nemilého překvapení už se nedočkáme. Tento tuner navíc nutno brát jako dočasný. Něco, co nám usnadní problematický přechod z analogové do digitální vysílací doby. Analogový tuner také neobsahuje dekodér teletextu.

K TÉMATU  Nový Winamp je téměř tady

Režim A/V vstupu a výstupu

Jak už začalo být dobrým zvykem, disponuje tento přehrávač jak A/V kompozitním vstupem tak výstupem. Nic tedy nebrání tomu, použít displej jako náhledový monitor pro jiné zařízení, třeba kameru. Stejně tak ho můžeme připojit k velké televizi a použít jako multiformátový DVD přehrávač a hlavně plnohodnotný settopbox. Chybí digitální koaxiální výstup pro případné digitální zapojení do domácího HiFi systému, což se dá oželet.

Něco pro nostalgiky

Nebývá zvykem, aby byl k přenosnému přehrávači přibalený gamepad pro hraní her. Výrobce využil nepřeberného množství starých, ale populárních her z milovaných osmibitů, které nepotřebují prakticky žádný výpočetní výkon a jsou velmi zábavné. Na tří sta her na přibaleném CD a další stovky na internetu volně ke stažení ve formátu NES. Škoda jen, že CD není dotaženo tak, aby byl každý titul pojmenován, protože soubory jsou jen očíslované a tak se jimi budete muset probrat a najít si své oblíbené perly. Ale který fanda osmibitů, vyrůstající na ZX Spectru nebo Atari by tomu s radostí pár hodin nevěnoval?:)


Stovky klasických osmibitových her na CD jsou lákadlem i pro starší ročníky

Hlavně dobrá televize

Nakonec se ukázalo, že Sencor tentokrát víceméně dostál všem svým slibům. Navrch má především s kombinovaným tunerem, svou fyzickou koncepcí a kompletní podporou českého prostředí. Výborný displej poněkud degraduje rušený přívodní video signál a rušivý zvuk z integrovaných reproduktorů dohromady se zvukem DVD mechaniky předurčuje přístroj spíš k hlasitému poslechu nebo použití sluchátek. Zajímavou zábavu na dlouhé cesty určitě umožňuje přítomnost tří set osmibitových her ovládaných přibaleným joystickem. S cenou něco přes 7000Kč se určitě na trhu lačnícím po kombinovaných přehrávačích neztratí.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Druhá, resp. třetí, herní sluchátka od polské značky Genesis, udělají pod stromečkem radost. Už jenom ta velikost krabice… Dítě pak místo bot vybalí sluchátka a to jej jistě potěší. Znalci komedie Pelíšky si jistě vzpomenou na obdobnou scénu. Nicméně nic zde není samoúčelné, krabice skrývá haldu příslušenství a Neon 750 působí opravdu monstrózním dojmem.
Hledáte videokameru téměř bez kompromisů a jste ochotni za ni zaplatit vyšší částku, pak zbystřete, protože společnost Canon dodala již na podzim roku 2017 trh model Legria GX10. Konstruktérům se vše povedlo implementovat do stále ještě poměrně kompaktního těla, které padne do ruky přímo dokonale a vy s ním ihned po prvním uchopení jakoby srostete v jeden celek.
Po odolném reproduktoru, který jsem pořádně potrápil, si dnes představíme další kousek, který sice autem přejíždět nehodláme, ale pod vodu se koukne – nabízí krytí IPx7. Zaujmout chce jinými zbraněmi – kvalitním prostorovým zvukem, dobrými basy, výkonem 12 W a výdrží akumulátoru přes 7 hodin.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek