Čtvrtek , 30. 05. 2024

Ferdinand

O2 TV: První zkušenosti s digitální TV přes Internet

07. 12. 2007

K čemu jsou nám všechny ty nové LCD a plazmové obrazovky, když je nenakrmíme kvalitním zdrojem obrazu a zvuku. Analogové TV vysílání i kabelovky poskytují tristní kvalitu, digitální (DVB-T) vysílání nabízí jen minimum kanálů na omezeném území a digitální satelit (DVB-S) nezaujme každého. Zbývá už jen IP TV, neboli televize přes datové sítě (např. ADSL).

Je až s podivem, jak svižně Telefónica O2 zareagovala a tuto moderní technologii u nás uvedla v život. Inu už to není ten zaostalý „žlutý mor“ Český Telecom, ale španělská štika, se zkušenostmi s konkurenčním prostředím. Ale některé věci se bohužel i tak příliš nezměnily…

Proč O2TV a ne něco jiného?

K otestování O2TV jsem se dostal následovně: Daná rodina využívala linku O2 pro telefonování a ADSL. Kabelová TV v místě dostupná nebyla, satelit se zavrhl pro relativní velkou počáteční finanční investici. Všemu nahrála speciální nabídka, kdy O2TV při spojení do jednoho balíčku tří služeb (O2 Trio), není až tak předražená, jak se samostatně jinak jeví. Vezmeme-li totiž v potaz, že základní služba stojí asi 550 korun s daní a k tomu je ještě nutné platit dalších 400 korun „paušál“ za linku, dostaneme se na naprosto nehoráznou sumu, která se nevyplatí vůbec nikomu. Takhle v balíčku neomezené volání na pevnou + ADSL 2 Mb/s + O2TV zaplatíme „jen“ 1367 korun s daní a k tomu dostaneme nějaký ten dárek za 2 tisíce zdarma navíc.

Během týdne po objednání dorazil samoinstalační balíček se vším potřebným. ADSL 2+ modemem/routerem, set-top boxem a všemi potřebnými kabely, návody a podobně.

Instalace

Modem D-link DSL 584-T byl předkonfigurovaný, stačilo jej zapojit na místo původního jednoduššího zařízení a propojit s počítačem. Dále došlo na natahování kabelu k televizoru. Naštěstí dodavatel myslel na to, že ten nemusí být hned u PC a dodal 10 m dlouhý síťový kabel. V našem případě to přesně vyšlo a konec kabelu čekal na připojení set-top boxu (přijímače).

Set-top box značky iCAN 3800TW je slušně vybaveným přístrojem. Mimo jiné disponuje i HDMI výstupem s podporou rozlišení až 1080i, čtečkou dešifrovacích karet pro placené kanály a navíc i digitálním DVB-T tunerem.

Set-top box iCAN 3800TW je dobře vybaveným zařízením

 

K TÉMATU  Koncept HTPC

Ovládání a funkce

Při spuštění vás překvapí neumě provedené stavové diody na předním panelu, ale žít se s tím nevkusem dá. Grafická nabídka je docela přehledná a intuitivní, rychlost ovládání dostatečná. Nepříjemné je, že pozice kanálů je daná na pevno a pokud naladíte i DVB-T kanály, zařadí se až za pozici 300 a dále. Samotné spouštění přístroje je dosti zdlouhavé, stejně jako přepínání kanálů. Ale vzhledem k tomu, že to vlastně běží přes Internet, počítal jsem, že to bude horší. Není a dá se to strávit.

Menu služby je povedené, i když na menších obrazovkách hůře čitelné

Kvalita

Obraz je kvalitní, přece jenom MPEG-4 nabídne při datovém toku 3 Mb/s mnohem více, než MPEG-2. Zvuk je také v pořádku, navíc občas i ve vícekanálovém provedení. Bohužel zcela marně jsem se snažil zprovoznit zvuk na výstupu SCART. Přitom na stereo CINCH výstupech k dispozici byl. Provoz jako takový byl během několika hodin, po které jsem službu zkoušel, bezproblémový. Modem disponuje funkcí QoS, která zajistí, že data pro TV mají absolutní přednost, takže je další internetový provoz neovlivňuje.

Pozor na úzké trubky!!

Největší potíž ale je, že na technicky slabších linkách dochází k tomu, že se jednoduše současný provoz TV a Internetu do „úzkých trubek“ nevejde. Běžně se stávalo, že na internetu se občas nedalo pracovat, rychlost downloadu padala k 0,2 Mb/s, o už tak omezeném uploadu nemluvě. Na tuto skutečnost sice O2 TV někde hluboko na svém webu upozorňuje, nicméně při nabídce této služby a jejím prodeji se nikdo neobtěžoval zákazníka upozornit. A pokud si chcete stěžovat, nebo odstoupit od smlouvy, musíte se zcela ve stylu O2 připravit na hodiny čekání na telefonu, než se někam dovoláte, a nakonec vám stejně řeknou, že máte smůlu, a že je potřeba zaplatit tučné odstupné, které vám potom možná v případě zjištění jejich pochybení, někdy vrátí…

K TÉMATU  Testujeme VDSL včetně rychlého profilu 35b na modemu Asus DSL-87VG

Není špatná, ale…

Služba O2TV mě tedy jako taková docela oslovila. TV archiv s Křesťanským magazínem (ano, jsou tam jen vybrané a „vysoce hodnotné“ pořady domácí produkce) se může někomu hodit. Stejně tak videopůjčovna se slušným výběrem filmů a cenami podobnými jako v DVD půjčovnách (tedy spíše o něco málo vyššími). K tomu všemu je dobrý i obraz a zvuk a budoucí flexibilitu této služby dokazuje i jeden kanál, který je v HDTV. Vše ale sráží neadekvátní přístup k zákazníkovi a velice vysoká cena.

Užitečné odkazy

Interaktivní demo služby

Video o instalaci služby

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Dnešní test se zaměří na dvě akční kamery Lamax a BML od českých značek, které své produkty navrhují samy s výrobou v Číně. Pokud jde o parametry, výbavu i samotný hardware, vcelku se podobají. Proto jsme je postavili tak říkajíc do ringu v jednom článku. Kdo si vedl lépe?
Naos znamená posvátnou schránu pro sochy bohů. Co tím chce asi Lamax říci? Má přidomek evokovat nečekané schopnosti novinky? Modelové číslo X7.1 naopak naznačuje dílčí evoluci předchozí X7 Mira. Jak zní tedy odpověď? Nepůjde jen o evoluci, zjistíte záhy, protože přibylo nejen funkcí, ale též vybavení včetně dálkového ovladače a mnoho dalšího. Čekejme více, než byste tipovali, není to jen o dálkovém ovladači.
Přinášíme unboxing video sluchátek Niceboy HIVE Pins, která již mají noevé logo a také nabízí Bluetooth 5.0 pro zaručený kvalitní přenos zvuku. Krytí IPx4 sluchátkům zaručuje bezpečné používání v dešti a díky třem velikostem nástavců padnou do každého ucha. A hlavní má být nárůst výdrže oproti pědchůdcům při dobrém poměru cena/výkon.

Spousty souborů, videa, obrázky a hudba se závratnou rychlostí rozrůstají, a už ani nevíme, kam s nimi. Než bude vše přístupné a dostupné online ještě chvíli potrvá, a tak se v mezičase můžeme upírat jedině k pevným diskům. A pokud to má mít řád a efekt, chce to síťové úložiště NAS.

Každému z nás se jistě stalo, že jsme omylem smazali soubor, zavadili o Delete, anebo se k němu chtěli později vrátit. První možností je Koš ve Windows již od pradávna. Co dělat, když jste jej vysypali (často automaticky), anebo jste tak učinili např. na paměťové kartě či flash disku, kde koš není nastaven? Zde přichází ke slovu různé utility, které data dokáží „vytáhnou ze záhrobí“. Jako dnes testovaný program EaseUS Data Recovery Wizard.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek