Čtvrtek , 28. 09. 2023

Václav

Sony SDXC SF64UZ – paměťová karta pro 4K video

25. 05. 2015

25. 05. 2015

Kvalitní videokamera či fotoaparát je jedna věc, zároveň ale potřebujete dostatečně rychlou paměťovou kartu s adekvátní kapacitou. Tím spíše, chcete-li se věnovat záznamu Full HD a 4K videa. Jednu takovou vám dnes představíme.

TIP: Test SDXC paměťových karet – rychlá a rychlejší

Konkurenční produkty jsem testoval asi před rokem, dnes přidám novou rychlou kartu od Sony SDXC SF64UZ 64 GB. Před tím si jen rychle zopakujeme, co daná čísla na etiketě znamenají.

 

Parametry důležité pro výběr

Hlavním dělením, které slouží pro rychlou orientaci, je rozdělení na 3 typy dle kapacit. Pro přehlednost si specifikujme jednotlivé typy nejrozšířenějších paměťových médií:

  • Zdroj: Wikipedie; cs.wikipedia.org/wiki/SDXC  (Secure Digital) – 1 MB až 2 GB

 

  • Zdroj: Wikipedie; cs.wikipedia.org/wiki/SDXC  (Secure Digital High Capacity) – 4 GB až 32 GB

 

  • Zdroj: Wikipedie; cs.wikipedia.org/wiki/SDXC  (Secure Digital Extended Capacity) – 32 GB až 1 TB

 

Zpětně při tom tyto modely nebývají kompatibilní, což znamená, že kartu SDXC „nepřežvýká“ váš stařičký fotoaparát určený pouze na SD karty. Ten nový, určený pro SDXC však se starou SD kartou nebude mít žádný problém. 

Zdroj: SD Association; www.sdcard.org

SD karty se liší nejen kapacitami, ale též rychlostí zápisu a čtení. Tyto parametry vedly organizaci SD assotiation k zavedení různých tříd výkonosti (viz tabulka).

Zdroj: SD Association; www.sdcard.orgZdroj: Wikipedie; cs.wikipedia.org/wiki/SDXC

 

Rychlá kartička není pro pokrové hráče

Tuto paměťovou kartu jsem měl zapůjčenou spolu s UHD 4K videokamerou Sony FDR-AX100E. 100Mbit/s XAVC S 4K videa zvládla bez problémů. Otestování v Crystal Disk Mark 3.0.3 x64 a HD Tune Pro 5.50 ukázalo, že má daleko navíc, než potřebuje UHD 4K video záznam. Naformátovaná byla na exFAT 512kB.

  • Rychlá paměťová karta typu SDXC, UHS-1 U3, rychlostní třída Class 1;
  • kapacita 64GB;
  • rychlost čtení 95 MB/s;
  • rychlost zápisu 90 MB/s;
  • hmotnost 2 g.
K TÉMATU  Recenze Niceboy HIVE podsie – sluchátka, která s vámi srostou

Ideální pro 4k záznam např. pro Sony AX100, AS100, Alpha 7, 7R, 7S atd. Určitě ale vyhoví i přístrojům ostatních světových výrobců záznamové techniky.

 

Testy v CrystalDiskMark 3.0.3. x64

Test probíhal s 50 MB až 4 GB dat, výsledky jsou stabilní, což je důležité zejména u zápisu.

 

Testy v HD Tune Pro 5.50 – měření rychlosti čtení

Testy byly provedeny přes USB 3.0 externí čtečku Kingston MobileLite G3.

 

Tato rychlá paměťová karta dozajista splní očekávání všech, kteří si jí pořídí k záznamu 4K videa nebo pokročilých fotoaparátů. Sice při otestování nedosáhla na papírové údaje, ale opravdu jen těsně. Není tedy důvod jí při rozhodování o nákupu rychlé SDXC karty, vynechat. Právě naopak. Určitě splní očekávání všech fanoušků záznamu fotografií a videa v maximálním možném rozlišení. Její naměřené rychlosti nebudou v žádném záznamovém přístroji překážkou, spíše naopak. Výrobce na ní poskytuje záruku pět let. Tak proč si ji nepořídit, že?

 

Aktuální cena Sony SDXC 64GB class 10 UHS-I U3 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Zápory Klady
– Není tak rychlá, jak udává výrobce + Rychlá, zvládne 4K
– Vyšší cena + 5 let záruka

Za zapůjčení děkujeme firmě

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Spousty souborů, videa, obrázky a hudba se závratnou rychlostí rozrůstají, a už ani nevíme, kam s nimi. Než bude vše přístupné a dostupné online ještě chvíli potrvá, a tak se v mezičase můžeme upírat jedině k pevným diskům. A pokud to má mít řád a efekt, chce to síťové úložiště NAS.

Dobrých levných akčních kamer je jako šafránu, BML cShot1 4K s doporučenou cenou 1 390 Kč vypadá jako jedna z nich. Příbuznost s dražším sourozencem BML cShot3 4K nezapře a to je dobře.
Niceboy voděodolné reproduktory umí, o tom jsme se již několikrát přesvědčili (např. první Raze nebo Raze 2 Twins). Dnes rozbalíme novinku Raze 4 Origin, která chce kromě krytí IP67 oslovit také výkonem 20 W a výdrží kolem 20 hodin a FM rádiem s integrovanou anténou. Nic z toho nezní špatně, tak uvidíme v recenzi.
Jak oznámila firma Dolby Laboratories, budou první evropské stanice s HDTV používat Dolby Digital. Ten bude integrován přímo do set top boxů.

Nepřehlédněte

Notebook HP nám do redakce zavítal po dlouhé době, což kvitujeme s radostí. Nečekejte herní stroj, takové nás nezajímají, spíše oceňujeme něco univerzálnějšího jako testovaný model. Vůbec ale netvrdíme, že půjde o slaboučkého rachitika. Kupujete řádně vybavený stroj pro plnohodnotné domácí použití.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek