Neděle , 04. 06. 2023

Dalibor

Sony SDXC SF64UZ – paměťová karta pro 4K video

25. 05. 2015

25. 05. 2015

Kvalitní videokamera či fotoaparát je jedna věc, zároveň ale potřebujete dostatečně rychlou paměťovou kartu s adekvátní kapacitou. Tím spíše, chcete-li se věnovat záznamu Full HD a 4K videa. Jednu takovou vám dnes představíme.

TIP: Test SDXC paměťových karet – rychlá a rychlejší

Konkurenční produkty jsem testoval asi před rokem, dnes přidám novou rychlou kartu od Sony SDXC SF64UZ 64 GB. Před tím si jen rychle zopakujeme, co daná čísla na etiketě znamenají.

 

Parametry důležité pro výběr

Hlavním dělením, které slouží pro rychlou orientaci, je rozdělení na 3 typy dle kapacit. Pro přehlednost si specifikujme jednotlivé typy nejrozšířenějších paměťových médií:

  • Zdroj: Wikipedie; cs.wikipedia.org/wiki/SDXC  (Secure Digital) – 1 MB až 2 GB

 

  • Zdroj: Wikipedie; cs.wikipedia.org/wiki/SDXC  (Secure Digital High Capacity) – 4 GB až 32 GB

 

  • Zdroj: Wikipedie; cs.wikipedia.org/wiki/SDXC  (Secure Digital Extended Capacity) – 32 GB až 1 TB

 

Zpětně při tom tyto modely nebývají kompatibilní, což znamená, že kartu SDXC „nepřežvýká“ váš stařičký fotoaparát určený pouze na SD karty. Ten nový, určený pro SDXC však se starou SD kartou nebude mít žádný problém. 

Zdroj: SD Association; www.sdcard.org

SD karty se liší nejen kapacitami, ale též rychlostí zápisu a čtení. Tyto parametry vedly organizaci SD assotiation k zavedení různých tříd výkonosti (viz tabulka).

Zdroj: SD Association; www.sdcard.orgZdroj: Wikipedie; cs.wikipedia.org/wiki/SDXC

 

Rychlá kartička není pro pokrové hráče

Tuto paměťovou kartu jsem měl zapůjčenou spolu s UHD 4K videokamerou Sony FDR-AX100E. 100Mbit/s XAVC S 4K videa zvládla bez problémů. Otestování v Crystal Disk Mark 3.0.3 x64 a HD Tune Pro 5.50 ukázalo, že má daleko navíc, než potřebuje UHD 4K video záznam. Naformátovaná byla na exFAT 512kB.

  • Rychlá paměťová karta typu SDXC, UHS-1 U3, rychlostní třída Class 1;
  • kapacita 64GB;
  • rychlost čtení 95 MB/s;
  • rychlost zápisu 90 MB/s;
  • hmotnost 2 g.
K TÉMATU  Test chladicí podložky Yenkee YSN 120 - modré tornádo

Ideální pro 4k záznam např. pro Sony AX100, AS100, Alpha 7, 7R, 7S atd. Určitě ale vyhoví i přístrojům ostatních světových výrobců záznamové techniky.

 

Testy v CrystalDiskMark 3.0.3. x64

Test probíhal s 50 MB až 4 GB dat, výsledky jsou stabilní, což je důležité zejména u zápisu.

 

Testy v HD Tune Pro 5.50 – měření rychlosti čtení

Testy byly provedeny přes USB 3.0 externí čtečku Kingston MobileLite G3.

 

Tato rychlá paměťová karta dozajista splní očekávání všech, kteří si jí pořídí k záznamu 4K videa nebo pokročilých fotoaparátů. Sice při otestování nedosáhla na papírové údaje, ale opravdu jen těsně. Není tedy důvod jí při rozhodování o nákupu rychlé SDXC karty, vynechat. Právě naopak. Určitě splní očekávání všech fanoušků záznamu fotografií a videa v maximálním možném rozlišení. Její naměřené rychlosti nebudou v žádném záznamovém přístroji překážkou, spíše naopak. Výrobce na ní poskytuje záruku pět let. Tak proč si ji nepořídit, že?

 

Aktuální cena Sony SDXC 64GB class 10 UHS-I U3 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Zápory Klady
– Není tak rychlá, jak udává výrobce + Rychlá, zvládne 4K
– Vyšší cena + 5 let záruka

Za zapůjčení děkujeme firmě

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Na jaře jsem si vyzkoušel první sluchátka od firmy Lamax, jednalo se konkrétně o model Elite E-1. A byl jsem velmi mile překvapen. Na podzim jsem dostal k dispozici sluchátka Blaze B-1, která se v portfoliu firmy Lamax nachází ve spektru levnějších modelů (cena 1 190 Kč). Otázka tedy je, zda milé překvapení z Elite E-1 přetrvalo.
Powerbanku D16750 jsem poprvé viděl na tiskovce společnosti AData a, když se přiznám, že mám tyto odolné věci prostě tak nějak rád, nepřekvapí vás, že jsem okamžitě zatoužil po jednom kousku na recenzi. Přání se mi splnilo, ba co víc: „Dejte jí, co proto!“ Dostal jsem požehnání k drsnějšímu zacházení…
Nejsem fanouškem nakupování elektroniky či sportovního vybavení v supermarketu. Dlouhou dobu jsem byl vyloženým odpůrcem. Když jsem narazil na tuto lampu, která jakoby z oka vypadla námi testovanému Lamaxu, zaujala mě i cenou. Pak jsem ji objevil ve výprodeji za 50 % původní ceny, neodolal a 399 Kč (včetně desátek pro Babiše) vytáhl z peněženky bez okolků.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek