Středa , 06. 12. 2023

Mikuláš

Čtenářská zkušenost: Dva roky s Digi TV

05. 10. 2009

05. 10. 2009

Jsou tomu již dva roky, co mne nenasytnost místního kabelového operátora donutila změnit poskytovatele televizního signálu. Po zavržení možnosti vrátit se zpět k analogovému pozemnímu vysílání s třemi programy zůstala jediným řešením digitální satelitní televize. Výhodnou nabídku poskytoval satelitní DTH (Direct To Home) operátor zaměřující se na východoevropské trhy DIGI TV.

K přenosu signálu využívá satelity Intelsat 10-02 (1°W) a nově Thor 5. Za cenu 260Kč měsíčně nabízel v základní nabídce více než třicet programů. Z toho většinu s českým nebo slovenským dabingem, popřípadě titulky. Navíc při uzavření smlouvy na dobu delší než jeden rok byl pronájem paraboly a set-top boxu zcela zdarma. V té době byl o tuto platformu tak veliký zájem, že dodavatel koncových zařízení (Set-top boxů) nebyl schopen zajistit dostatečný počet přístrojů pro firmy provádějící instalace. Objednací lhůta se pohybovala kolem tří měsíců.

Nikdo není dokonalý, aneb kvalita odpovídá ceně

Jako jeden z prvních uživatelů jsem dostal dvou-tunerový STB pro připojení dvou zařízení. Mám tedy dvě dekódovací karty za jeden paušální poplatek. Z počátku převládala spokojenost s poskytovanými službami. Digitální kvalita obrazu i zvuku bez šumů a obrazových duchů. Široká nabídka televizních programů všech žánrů. Rovnoměrně zastoupené filmové, sportovní, dokumentární i zpravodajské kanály. Do dnešního dne se rozrostla základní nabídka až na 46 programů. Je zde dokonce, jako u jednoho z mála poskytovatelů, sportovní program Eurosport 2.

Časem bohužel přišlo vystřízlivění z původního nadšení. Část programů vysílají v maďarské mutaci. Z toho vyplývá jazyk použitý pro reklamy a upoutávky (pro diváka, který tímto jazykem nevládne, je to časem obtěžující). Navíc se vysílací schéma neshoduje s evropskými nebo mezinárodními mutacemi dané televizní stanice, takže podle tištěných televizních programů se člověk nedozví, co a kdy se bude vysílat. EPG (elektronický programový průvodce) českého diváka také příliš neuspokojí, protože na českých programech chybí zcela a na ostatních je vysílaný většinou v maďarském nebo rumunském jazyce. Často dochází vlivem počasí k výpadkům vysílání. Někdy nemusí ani pršet, stačí že je zataženo (onen pověstný klid před bouří). Výpadky signálu nejčastěji postihují transpodéry s českými programy.

K TÉMATU  Recenze sluchátek Genesis Oxygen 400 - zašpuntujte svůj herní svět

Dodávaný STB bohužel na kvalitě a spokojenosti příliš nepřidá. Do dnešního dne nemá počeštěno menu. Použít se dá naštěstí Slovenština. Několika vteřinové výpadky obrazu formou zatuhnutí statického obrazu či výpadky zvuku patří k dennímu pořádku (což zrovna nepotěší, když se na konci detektivky kvůli pěti sekundovému výpadku nedozvím kdo byl vrah). Na druhou stranu kostičkování se děje pouze za špatného počasí nebo u programů s příliš nízkým datovým tokem.

V loňském roce provedli jeden update firmwaru v STB (automatickým stažením přes satelit), čímž se znatelně snížilo tepelné vyzařování přístroje a zlepšil příjem kódovaných programů. Práce s dálkovým ovladačem začíná být utrpením. Jeho reakce se stále zhoršuje a někdy dojde dokonce ke stisknutí jiného tlačítka než chci (typicky při zesilování přepíná na první program). Může to být ale pouze vada jednoho kusu. V poslední době rozvoj platformy probíhá hlavně pro maďarský, rumunský a další východoevropské trhy. Diváci z České republiky jsou odstaveni na vedlejší kolej. Neprobíhají ani žádné pokusy o implementaci moderních technologií jako HDTV (vysílání ve vysokém rozlišení), které se u konkurence stává standardem.

Závěrem

Digi TV je vhodnou platformou pro nenáročného diváka, požadujícího více televizních stanic než nabízí DVB-T (pozemní digitální televize), ale přitom nechce zbytečně utrácet za satelitní komplet (zde dostane vše zdarma v rámci paušálu). Náročnějšího diváka, vyžadujícího EPG, HDTV nebo západoevropské televizní stanice, však svými službami neuspokojí.

Autor: Štejdýř Martin

 

Tento článek je z roku 2009 a nemusí odrážet aktuální situaci uvedené služby. Ta změnila majitele i strukturu služeb. Na žádost Digi TV byly z diskuse pod tímto článkem odstraněny některé komentáře, jelikož jsme jako provozovatel tohoto webu za komentáře spoluzodpovědní. Více se dozvíte v tomto článku. Chcete-li zde zmínit svou zkušenost se službou Digi TV, pak je to možné. Ale disktujte prosím slušně, pokud možno ne anonymně tak, aby případné výtky mohla protistrana spojit s reálným případem a aby dostala možnost se k němu vyjádřit. Jestli se vám něco nelíbí, je vaše právo se o to podělit. Ale musíte být schopni se za svá tvrzení postavit a konfrontovat své činy s činy protistrany. Děkujeme za pochopení. 

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jak oznámila firma Dolby Laboratories, budou první evropské stanice s HDTV používat Dolby Digital. Ten bude integrován přímo do set top boxů.
O bitcoinu a dalších kryptoměnách se dnes mluví skoro všude. Pořád ještě není pozdě se o tuto oblast začít zajímat. Vysvětlíme si, co to kryptoměny jsou a poradíme, jak si koupit bitcoin, litecoin nebo třeba ethereum. A zkusit s námi můžete i vlastní těžbu na svém počítači.
Přinášíme unboxing video sluchátek Niceboy HIVE Pins, která již mají noevé logo a také nabízí Bluetooth 5.0 pro zaručený kvalitní přenos zvuku. Krytí IPx4 sluchátkům zaručuje bezpečné používání v dešti a díky třem velikostem nástavců padnou do každého ucha. A hlavní má být nárůst výdrže oproti pědchůdcům při dobrém poměru cena/výkon.
Nabídka Umaxu v posledních týdnech zažívala změny – a sice ve složení procesorů, kdy mělo býti více modelů s „Gemini Lake“, ale nestane se tak v brzké době. Intel nestíhá, takže pokud jste čekali na novou generaci úsporných mobilních procesorů, jiná možnost než 14Wg Plus nezůstává. Což nevadí, on se totiž notebook povedl, opět je o něco lepší.
Niceboy voděodolné reproduktory umí, o tom jsme se již několikrát přesvědčili (např. první Raze nebo Raze 2 Twins). Dnes rozbalíme novinku Raze 4 Origin, která chce kromě krytí IP67 oslovit také výkonem 20 W a výdrží kolem 20 hodin a FM rádiem s integrovanou anténou. Nic z toho nezní špatně, tak uvidíme v recenzi.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek