Neděle , 23. 06. 2024

Zdeňka

Recenze USB flash disků: Velký a rychlý versus miniaturní a pomalý

28. 01. 2012

28. 01. 2012

Recenze dvou USB flash disků – Kingston Data Travel R500 16 GB a miniaturní SanDisk Cruzer Fit 8GB.

USB flash paměti jsou dnes doslova spotřebním zbožím, které se povaluje v množství větším, než malém, v kdejakém šuplíku. To ale může jít o starší kousky menších kapacit. Co když ale potřebujete nový s větší kapacitou? Dnes tu pro vás máme hned dva adepty pro dva scénáře. Robustnější a rychlý Kingston a miniaturní SanDisk, vhodný pro takové situace, kdy by měl zapojený budit co nejmenší pozornost.

 

Kingston Data Traveler R500 16 GB

Patří ve své třídě a rozhraní USB 2.0 k těm nejrychlejším. Výrobce uvádí na prodejním obalu 30 MB/s čtení a 20 MB/s zápis dat. Podle našich testů si až tak moc nevymýšlí: 32 MB/s čtení a 17 MB/s zápis jsou slušné hodnoty. Jeho tělo je celé z pryže a zajišťuje tak přirozeně zvýšenou odolnost proti pádu a vlhkosti. Jeho vzhled – oranžovo-černá kombinace – vylučují, že by ji člověk mohl přehlédnout. Díky svému mimikry je vidět na první pohled i ve velkém nepořádku na pracovním stole či v tašce. Potěší i výrobcem garantovaná záruka pět let.

Můj první dojem byl, že klíčenku musím silněji stisknout, aby mi z prstů nevyklouzla. Také jsem ji čekal podle vzhledu těžší, než je tomu ve skutečnosti. Hmotnost je tedy nepatrná a v kapse ji ani neucítíte.

Pryžové víčko, které chrání USB konektor před poškozením, při transportu drží dobře. Stáhnout jde dosti ztuha a to je dobré znamení, že vydrží i časté vysunutí a nasunutí, bez velkých obav z možné ztráty víčka postupným vyvikláním. Na zadní straně zasunuté víčko drží jen silou vůle a bude lepší ho mít položené při zasunutém disku do počítače, raději někde stranou.

K TÉMATU  Jak nakupovat elektroniku na internetu: vybrat a nepřebrat

Práce disku je detekována blikáním ledově modré diody v zadní části před poutkem k zavěšení. Přihlášení do systému trvá o něco déle, než se nainstaluje vhodný ovladač. Při dalších použitích ve Windows 7 x64bit, trvá cca 20 – 30 sekund. Disk je výrobcem naformátován v souboru FAT32. Dá se naformátovat také na exFAT a NTFS. Budete-li chtít na tento disk ukládat větší data vcelku, jak 2GB (např. video), je třeba zvolit NTFS formátování.

USB 2.0 flash disk Kingston Data Travel R500, se povedl jak provedením, tak i rychlostí obousměrného přenosu dat. Zárukou kvality může být i firma Kingston, která je pověstná svými kvalitními výrobky na poli pamětí obecně. Data jsou přenášena u USB 2.0 flash disků nadprůměrnou rychlostí a to je hlavní rys, který láká k zakoupení.

Aktuální cena Kingston DataTraveler R500 16GB v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

SanDisk Cruzer Fit 8GB

Druhý testovaný flash disk najde úplně jiné uplatnění. Díky své miniaturnosti poslouží všude tam, kde potřebujeme trvaleji připojený disk. Ideálně takovým způsobem, aby co nejméně překážel a současně aby nepřitahoval pozornost nevkusným provedením. Toto SanDisk Cruzer Fit bez potíží splní. Nad rámec vlastního USB 2.0 konektoru přidává opravdové minimum další „hmoty“. V autorádiích či netboocích bude jako doma. Dioda svítí naprosto decentně a navíc jen při inicializaci. 

S tím ale samozřejmě vznikají i určité potíže. Takto titěrný předmět snadno ztratíte, nehodí se tedy moc na častější manipulaci a přenášení po kapsách. Při nahrávání hudby a následném přehrávání v autorádiu jsme nezaznamenali žádné anomálie. Disk dělá přesně to, k čemu je určen. Daní za miniaturnost jsou menší přenosové rychlosti. Rychlost čtení je s 20 MB/s naprosto dostatečná, sekvenční zápis 4 MB/s už je podstatně horší. Při využití jakožto dlouhodobějšího nosiče nás to ale až tak moc trápit nemusí. 

K TÉMATU  Konečně zas něco nového pro příznivce HD videa!


Aktuální cena Sandisk Cruzer Fit 8GB v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Dalším zástupcem herních periferií značky Genesis, kterého vám představíme, je vrcholný model sluchátek Neon 750 RGB. Ty mají tradičně velmi bohatou výbavu včetně obalu pro přenos. Zaujmout chtějí mimo jiné aktivním osvětlením, které je přímo nabíjeno USB portem.
Druhá, resp. třetí, herní sluchátka od polské značky Genesis, udělají pod stromečkem radost. Už jenom ta velikost krabice… Dítě pak místo bot vybalí sluchátka a to jej jistě potěší. Znalci komedie Pelíšky si jistě vzpomenou na obdobnou scénu. Nicméně nic zde není samoúčelné, krabice skrývá haldu příslušenství a Neon 750 působí opravdu monstrózním dojmem.
I v dnešní době je hodně lidí, kteří telefonování za volantem řeší po staru – buď nevolají, nebo zvednou telefon k uchu, bezpečnost nebezpečnost, pokuta ne pokuta. Já jsem nějakou dobu toto řešil telefonem v držáku a hlasitým odposlechem. Levné, ale nepohodlné. Do doby, než na mě vykoukl testovaný produkt od BML doslova za pár korun…

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek