Neděle , 10. 11. 2024

Evžen

Jak fungují sluchátka s potlačením hluku a proč jsou tak populární?

20. 12. 2023

20. 12. 2023

Trh se skutečnými bezdrátovými sluchátky do uší dramaticky rostl s rostoucí popularitou spotřební elektroniky. Ale mezi těmito produkty udělala jedna specifická vlastnost obrovský skok v tom, že se stala běžnější a cenově dostupnější pro běžnou veřejnost. Jedná se o funkci aktivního potlačení hluku, která byla před deseti lety docela specifická pro konkrétní skupinu uživatelů.

Funkce potlačení hluku se stala běžnou

Tato funkce bývala specializovaným produktem pro vybranou skupinu uživatelů, především pro lidi cestující letadlem. Ale nyní, kdy je technologie dostupnější, je v mnoha současných tržních nabídkách zřetelněji vidět. Vezměte si například AirPods Pro nebo AirPods Max od společnosti Apple nebo řadu WH 1000 XM5 nebo WF 1000 XM5 od Sony nebo řekněme řadu Bose Quite Comfort. Existuje mnoho možností, od cenově dostupných po drahé, a výkon ANC se v rámci cenového rozpětí liší.

Stručně řečeno, pokud rádi posloucháte hudbu, podcasty nebo audioknihy, víte, jak nepříjemné může být, když vám vnější hluk ruší váš zážitek. Ať už je to provoz, dav nebo vítr, nechtěné zvuky mohou zničit vaši náladu a odvést vaši pozornost od vašeho zvukového obsahu.

Proto jsou sluchátka s potlačením hluku skvělou investicí pro každého, kdo oceňuje jejich kvalitu zvuku a pohodlí. Sluchátka s potlačením hluku jsou navržena tak, aby blokovala okolní hluk a umožnila vám soustředit se na to, co chcete slyšet. Používají chytrou technologii zvanou aktivní regulace hluku (ANC) k vytvoření zvukové vlny, která ruší hlukovou vlnu a zanechává vám ticho nebo vámi zvolený zvuk. Ale jak fungují? A jaké jsou výhody jejich používání?

Co je aktivní potlačení hluku?

Aktivní potlačení hluku (ANC) je technologie, která snižuje množství hluku, který se dostane do vašich uší, vytvořením zvukové vlny opačné k té šumové. To je založeno na principu destruktivní interference, který říká, že když se setkají dvě vlny stejné frekvence a amplitudy, vzájemně se vyruší.

K TÉMATU  Larmor ochrání displeje digitálních fotoaparátů – domácí úpravy nedoporučuji

Abyste pochopili, jak to funguje, představte si rybník s vlnkami na hladině. Pokud do jezírka pustíte oblázek, vytvoří kruhovou vlnu, která se šíří ven. Pokud upustíte další oblázek ve stejnou dobu a na stejné místo, vytvoří další vlnu, která je identická s tou první. Dvě vlny se sečtou a vytvoří větší vlnu. Tomu se říká konstruktivní interference.

Nyní si představte, že pustíte do jezírka oblázek, ale tentokrát upustíte další oblázek ve stejnou dobu a na stejném místě, ale s mírným zpožděním. Druhá vlna bude mírně za první a vrcholy a minima obou vln nebudou synchronizovány. Tyto dvě vlny se od sebe odečítají a vytvoří menší nebo žádnou vlnu. Tomu se říká destruktivní rušení.

Aktivní potlačení hluku využívá destruktivní interference k potlačení šumu. Používá mikrofon k zachycení hluku, procesor k analýze hluku a generování protihlukového signálu a reproduktor k přehrávání protihlukového signálu do ucha. Protihlukový signál je zvuková vlna se stejnou frekvencí a amplitudou jako šumová vlna, ale s obrácenou fází. Když se tyto dvě vlny setkají, navzájem se vyruší, takže nezůstane žádný zvuk nebo zvuk velmi tichý.

Jak fungují sluchátka s potlačením hluku?

Nyní, když znáte základní fyziku aktivního potlačení hluku, můžeme se podívat na to, co tuto funkci usnadňuje. V podstatě každé sluchátko s ANC funguje na stejném principu se třemi hlavními součástmi: mikrofonem, procesorem a reproduktorem. Mikrofon je umístěn mimo náušník nebo špunt a někdy také uvnitř špuntu. Mikrofony zachycují okolní hluk, často vypočítávají rozdíl a předávají informace procesoru. Procesor nebo čip umístěný uvnitř náušníku nebo sluchátek analyzuje hluk a generuje protihlukový signál, který je opačný k šumu. Reproduktory uvnitř náušníku nebo náušníku pak současně přehrávají do vašeho ucha protihlukový signál, který nakonec vnější hluk ruší, takže jej uslyšíte mnohem méně.

K TÉMATU  Co je RCS a jak ukončí rozdělení zpráv mezi iOS a Androidem?

Proces probíhá v reálném čase a neustále se přizpůsobuje měnícímu se hlukovému prostředí. Výsledkem je tišší a příjemnější poslech.

Aktivní potlačení hluku by se však nemělo zaměňovat s tichem, ale někteří to dělají tak dobře, že to téměř nehraje roli. Nejlépe funguje pro nízkofrekvenční a ustálené zvuky, jako je hučení motoru, rachot letadla nebo rachot vlaku. Je méně účinný pro vysokofrekvenční a přerušované zvuky, jako je štěbetání lidí, troubení klaksonu nebo štěkot psa. Záleží také na kvalitě a výkonu mikrofonu, procesoru a reproduktoru a také na usazení a utěsnění sluchátek.

Sluchátka s potlačením hluku také používají pasivní izolaci hluku, fyzickou bariéru, která brání vstupu určitého hluku do ucha. Pasivní izolace hluku závisí na designu a materiálu náušníku nebo koncovky, stejně jako na velikosti a tvaru vašeho ucha. Čím lepší je lícování a těsnění, tím lepší je izolace hluku. Akumulace všech těchto faktorů spolupracujících je skutečným kouzlem sluchátek s ANC.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Sluchátka Lamax Base1 již “z praku” nabízejí dobrý poměr ceny a výkonu - 790 Kč neomráčí ani méně movité. Nabízejí kromě klasické reprodukce přes Bluetooth 5.0 i audio kabel (když se vybijí) specialitku v podobě přehrávání hudby z micro SD karty (podobně jako drobný bezdrátový reproduktor Sphere SP-1). Umí být autonomním přehrávačem hudby umístěným přímo na hlavě. Tím z masy sluchátek na trhu vyčnívají podobně jako doga na výstavě beaglů.
Těsně před Vánoci přinášíme srovnávací test čtyř malých bezdrátových reproduktorů, které se jistě ocitnou v hledáčku nejednoho „ježíška”: novinku Energy Music Box 1+ Pear, léty ověřený Lamax Sphere SP-1, nedávno zlevněný Niceboy Raze Mini a základní model Sony SRS-XB01. Který bychom doporučili?
Po dlouhé době přinášíme unboxing video bezdrátového reproduktoru. Testovaný výrobek se však od těch v poslední době testovaných liší, Genesis Helium 300BT ARGB jsou klasickou stereo soustavou dvou reproduktorů o celkovém výkonu 24 W.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek