Úterý , 28. 05. 2024

Vilém

Google doufá, že modernizuje soubory JPEG pomocí nové kompresní techniky

03. 04. 2024

03. 04. 2024

Komprimované obrázky nemusí vypadat úžasně, ale poskytují rychlejší načítání webových stránek. Nyní Google doufá, že posune kompresi obrázků do budoucnosti pomocí „Jpegli“, což je knihovna s otevřeným zdrojovým kódem, která poskytuje 35% zlepšení kompresního poměru oproti starým technikám kódování JPEG.

Jaké výhody má Jpegli?

Jpegli je nová technika pro kódování a dekódování tradičních souborů JPEG. Knihovna kódování Jpegli je plně kompatibilní s 8bitovým JPEG, což znamená, že obrázek zakódovaný ve formátu Jpegli lze otevřít v jakémkoli starém prohlížeči, editoru fotografií nebo prohlížeči fotografií. Připomínáme, že se jedná o metodu kódování JPEG, nikoli o nový formát souboru.

S Jpegli Google doufá, že poskytne efektivnější kompresi obrázků s minimální ztrátou kvality. To povede k rychlejšímu načítání stránek, kvalitnější grafice na webových stránkách a snížení režie pro webové podniky. Jpegli může také snížit závislost webu na WebP , což je obrázkový formát vytvořený společností Google, který se netěšil širokému přijetí (ačkoli mnoho sítí CDN používá WebP).

Google slibuje 35% zlepšení kompresního poměru s kódováním Jpegli. Toto je podstatný skok oproti kodérům. Populární kodér MozJPEG například poskytuje pouze 20% zlepšení oproti tradičnímu kompresnímu poměru JPEG.

V srdci Jpegli najdete přepracovanou verzi adaptivního kvantizačního heuristického algoritmu JPEG XL. JPEG XL, formát souborů nové generace, který byl krátce testován v prohlížeči Chrome, než byl kvůli obavám z údržby vyřazen, je nyní asi tři roky starý.

I zde jsou některé nové technologie, včetně optimalizované sady kvantizačních matic, která zachovává kvalitu obrazu prostřednictvím procesu komprese. Jpegli může také kódovat na 10+ bitů bez ztráty 8bitové interoperability – pokud aplikace nebo prohlížeč podporuje dekódování Jpegli, vidí 10+bitový obrázek. Pokud je použita jiná metoda dekódování, obraz se zobrazí jako 8bitový.

K TÉMATU  Recenze Samsung PS50A457: velká plazma za málo peněz

Jpegli může ke kódování a dekódování obrázků používat každý jednotlivec, firma nebo aplikace. Je to open-source a volně dostupné na Github. Přijetí Jpegli mezi aplikacemi, prohlížeči a sítěmi CDN však může být pomalé. A přestože se jedná o metodu zpětně kompatibilního kódování (na rozdíl od nového formátu souboru), někteří vývojáři se mohou rozhodnout Jpegli vyhnout.

Dá se s jistotou předpokládat, že služby vlastněné společností Google budou první, které skutečně přijmou Jpegli. Výjimečný kompresní poměr nabízený Jpegli by mohl výrazně snížit provozní náklady služby, jako jsou Fotky Google, a to vše bez kompromisů v kvalitě obrazu nebo použitelnosti.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Hledáte videokameru téměř bez kompromisů a jste ochotni za ni zaplatit vyšší částku, pak zbystřete, protože společnost Canon dodala již na podzim roku 2017 trh model Legria GX10. Konstruktérům se vše povedlo implementovat do stále ještě poměrně kompaktního těla, které padne do ruky přímo dokonale a vy s ním ihned po prvním uchopení jakoby srostete v jeden celek.

Spousty souborů, videa, obrázky a hudba se závratnou rychlostí rozrůstají, a už ani nevíme, kam s nimi. Než bude vše přístupné a dostupné online ještě chvíli potrvá, a tak se v mezičase můžeme upírat jedině k pevným diskům. A pokud to má mít řád a efekt, chce to síťové úložiště NAS.

Po odolném reproduktoru, který jsem pořádně potrápil, si dnes představíme další kousek, který sice autem přejíždět nehodláme, ale pod vodu se koukne – nabízí krytí IPx7. Zaujmout chce jinými zbraněmi – kvalitním prostorovým zvukem, dobrými basy, výkonem 12 W a výdrží akumulátoru přes 7 hodin.

Nepřehlédněte

Spolu s Halloweenem (resp. v USA po Dni díkůvzdání) nás již několik dní prodejci atakují nabídkami na tzv. Black Friday, prodejní akci importovanou s již zmíněným svátkem z USA. Každý někdy podlehne a koupí věc, kterou nepotřebuje. Zalíbila ss Ferrari PowerBank Soft Rubber 5000 mAh Black. Záložní kapesní baterie jako každá jiná, pouze vybavená logem Ferrari. Za cenu prý o 40 % nižší, nekupte to. :o)

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek