Středa , 19. 06. 2024

Leoš

Recenze Sencor Element 8 4Kids Dual – pane, pojďme si hrát

15. 12. 2014

15. 12. 2014

Na trhu najdeme vcelku dost dětských tabletů, ale většinou jsou spíše hračky, v tomhle je testovaný kus jiný, jde o plnohodnotný tablet s plnohodnotným Androidem, který je kromě hravého vzhledu vyzbrojen také aplikací umožňující rodičům mít obsah tabletu plně pod kontrolou.

 

Šaty dělají (nejen) člověka

Uvnitř běžný tablet jistě svým atraktivním vzhledem zaujme (nejen) menší děti. Nabízí se ve třech barevných kombinacích: zeleno-modré, modro-oranžové a růžové ve stylu Hello Kitty.

TIP: Recenze Pipo U2 – trpaslík na steroidech

Plastové šasi působí na dotyk velmi příjemně. Povrch je matný a jakoby pogumovaný, což vyvolává pocit odolnosti proti pádům. Výrobce nic takového ale neslibuje, takže jsem 4Kids ušetřil pádů. Pár škrábancům jistě odolá se ctí.

I balení jistě zalahodí dětskému oku, je barevné a precizní. Výbava čítá napájecí adaptér a propojovací USB kabel. Chyběla mi redukce z mini USB na klasické USB pro připojení externího disku a třeba taková sluchátka by jistě nevadila.

 

Velký bratr pomáhá s výchovou

Po zapnutí tablet nastartuje přímo do aplikace EKids, která je určena pro snadnou orientaci i kontrolu nad nainstalovanými programy.  EKids neobsahuje prakticky žádné vlastní programy – jde o malovaný souborový manažer s adresáři v kresleném menu. Okamžitě tak můžete zapnout pouze aplikace pro nahrávání audia, ovládání fotoaparátu, přehrávání filmů a videí. Zbytek je nutno doinstalovat, anebo alespoň zpřístupnit.
 

Přidat (ne)musíte internetový prohlížeč. A když tak učiníte, věnujte čas nastavení jeho interní rodičovské kontroly nevhodného obsahu (pokud na tom trváte), tablet to sám neudělá. Já osobně nejsem příznivcem těchto restrikcí, ale naopak spíše zájmu o to, co dítě dělá a komunikace s ním o rizicích apod. Tato debata však není cílem recenze.

TIP: Buď pánem svého prostoru – zdarma v PDF

Programy musíte instalovat v klasickém prostředí Androidu prostřednictvím Google Play. Do toho se z EKids logicky nedostanete. Utilitu musíte opustit zmáčknutím tlačítka v pravém dolním rohu a zadáním pinu. EKids je ale houževnatý a opakovaně doslova naskakuje zpět na obrazovku ve chvílích, kdy vypnete jiný program. Nelze jej ani snadno odinstalovat, když byste ho tam už nechtěli. Ovládání tabletu tak bude od rodičů vyžadovat jistou míru počítačové gramotnosti.

 

Dvojitý agent vyspěl a mlží

Přívlastku Dual v názvu při případném nákupu věnujte patřičnou pozornost, odlišuje první generaci (se slabším procesorem, starším operačním systémem a bez čelní webové kamery, čtečky karet, HDMI) od novějšího, lepšího modelu.

Co neuznávám, je hra na 16GB tablet. Mnou testovaný kus měl sice k dispozici 16 GB úložného prostoru, ale pouze s přispěním 8GB mikro SDHC karty ve čtečce. Samotný tablet indikuje 5,75 GB interní paměti. K tomu přičtěme něco pro systém a jeho instalační soubory pro obnovu (což je běžné u každého tabletu) a rozhodně se nedopočítáme 16 GB. Férové označení by tak bylo: 8 GB + 8GB micro SDHC.

USB konektor zvládá zařízení nabíjet, takže máte na výběr mezi adaptérem a USB napájením z PC či nabíječky v autě. To je dobré, nezůstáváte odkázáni na 220 V (jako u nejlevnějších tabletů).

Zbylá hardwarová konfigurace odpovídá ceně: 1,2GHz dvoujádrový procesor, 1 GB RAM, Wi-Fi bez Bluetooth, přední i zadní kamera s nízkým rozlišením. 3G či GPS by v této cenové kategorii hledal jen absolutní idealista.

K TÉMATU  Sony DVP-NS38: Absolutní minimalista

Sencor Element 8 4Kids Dual
LCD 8 palců (1 024 × 768), IPS
Procesor Rockchip RK3168 (Cortex A9)
dvě jádra, 312 MHz – 1,2 GHz
Grafické jádro PowerVR SGX 540
RAM 1 GB
Interní paměť 8 GB + 8GB mikro SDHD karta
Čtečka paměťových karet micro SDHC (až 32 GB)
Konektivita 802.11 b/g/n
Zvuk stereo reproduktory (vzadu)
Porty mini USB (OTG), napájecí konektor, sluchátka, mini HDMI
Kamery čelní 0,3 Mpix, zadní 2 Mpix
Akumulátor 4 000 mAh Li-Pol
Hmotnost tabletu 430 g
Hmotnost adaptéru 92 g
OS Android 4.2.2 („Jelly Bean“)
Doporučená cena (s DPH) N/A
Záruka 2 roky

 

Běžec na dlouhé tratě

Zkušené oko po přeletu tabulky odhalí, že nejde o herní tablet. Různé „plošinovky“ typu Angry Birds (všech možných edicí), Cut the Rope nebudou problémem, máte je již předinstalovány. Co ale 3D hry? Angry Birds Go! běží – v nevalné kvalitě se sporadickým trhnutím obrazu, ale fungují. Real Racing 3 udělá parády méně, pokud přečkáte zdlouhavou dobu načítání, zahrajete si, ale chce to trpělivost.

Výsledky testů Sencor Element 8 4Kids Dual Sencor Element 7D002 Srovnání Pipo U2 Srovnání
3DMark
Ice Storm 2 848 2 017 141% 3038 94%
Ice Storm Extreme 1 560 999 156% 2229 70%
PCMark for Android
Work performance 2 507  
Work battery life 4 h 31 min.
AnTuTu X Benchmark
Custom Test 14 439 10 120 143% 15129 95%
OpenGL ES 2.0 2 306 1 658 139% 2889 80%
GFXBench 3.0
T-Rex 261 214 122%  
ALU 223 551 40%
Ostatní benchmarky
NenaMark 2.0 / 2.4 48,7 FPS 53,0 FPS 92%  
Výdrž akumulátorů
Běžné užívání (Wi-Fi, internet, filmy, hry) 5 h 40 min. 4 h 17 min.   4 h 43 min.  
Sledování HD filmů (1080p; bez Wi-Fi) přes 7 h 4 h 58 min. 4 h 46 min.

Taktéž reproduktory nepatří k nejhlasitějším, i když jsou dva. Fotoaparát nehýří megapixely, ostrostí snímků či podáním barev. Obojí je průměrné, nečekejte zázraky. Můj první digitální fotoaparát na tom nebyl do moc lépe, a když se na pořízené fotografie koukám znovu s přihlédnutím ke světelným podmínkám, výsledek považuji za akceptovatelný, resp. ne tak špatný. Posuďte sami.

Anebo to řeknu lidově. Na židli se z nich určitě neposadíte, ale měl jsem v rukách horší tablety. A když fotku zmenšíte a doostříte softwarově, dá se použít na ledasco. A kolik takových fotek asi dítě udělá za den? To je další výhoda, 2Mpixelové fotografie moc místa na disku nezaberou.

V čem tablet exceluje, je výdrž baterie! 7 hodin přehrávání 1080p HD filmu představuje dostatečně impozantní výsledek. Při běžném užívání věřím v podobný čas. Mnou naměřený zkrátilo focení a natáčení, protože jsem tablet neuspával při přecházení, takže procesor jistě při neustálém vykreslování doslova makal na plno. A to se na spotřebě projevilo, jak je vidět i na prvním grafu spotřeby.

Záznamy spotřeby při běžném používání (Wi-Fi, kamera, fotky, hry) a sledování HD filmu.

 

K TÉMATU  Plazmová evoluce podle Panasonicu

Fotogalerie

Během testování jsem dokázal poztrácet hned tři ze čtyř bílých nožiček vzadu.

 

Čím tablet nezaujal?

Zmínit musím pozorovací úhly displeje. Ten je dle údajů výrobce typu IPS, ale pozorovací úhly tomu dle mého subjektivního názoru neodpovídají. Pohled zleva a shora je horší (zkreslení barev) než u mého starého notebooku s TN maticí, což by se moderním displejům stát nemělo.

Pamatujme, pohybujeme se v cenové kategorii pod 2 000 Kč a ani u konkurence bych nečekal víc. Tuto skutečnost neuvádím v tabulce nedostatků, protože z ničeho zkrátka bič neupletete a kvalitní displej stojí peníze. Zbývající dva pozorovací úhly (zprava, zdola) podobné zkreslení nevykazují a vůči jasu též výhrady nemám, použitelný je i na minimu. (Ano, máte pravdu, říká se to s tím bičem trochu jinak, uvádí se i přesně z čeho se neuplete, ale sprostá slova do médií může říkat pouze opilý prezident.)

 


Autor: Stuart Miles, www.freedigitalphotos.netIPS (In-Plane Switching) je technologie pro displeje z tekutých krystalů (LCD). Řeší hlavní nedostatky a omezení TN (Twisted Nematic) v struktuře LCD, včetně vysoké odezvy, malý pozorovací úhel a nekvalitní reprodukci barev. IPS upravil uspořádání a přepínání orientace molekul ve vrstvě tekutých krystalů (LC) mezi skleněnými destičkami, která je v podstatě rovnoběžná s těmito deskami. Patří mezi aktivní TFT. (Zdroj: Wikipedie)


 

Delší dobu zabere start systému a čekání nezkrátí ani usmívající se „cool“ zvířátko na displeji. Po startu automaticky vyskočí aplikace EKids, která opakovaně usurpuje obrazovku i po té, kdy z ní vyskočíte do Androidu a v něm např. přepínáte mezi aplikacemi.

TIP: Recenze Sencor Element P430 – jedním slovem tank

Menší výkon procesoru i reproduktorů bych Sencoru, pro jeho hravost, odpustil. „Hru s čísly“ u prezentování kapacity tabletu bez skřípění zubů akceptovat nehodlám. Tablet nemá 16 GB interní paměti! Té má pouze 8 GB, dalších 8 GB dostáváte na micro SD kartě.  Slovy klasika: „Tento způsob léta, zdá se mi poněkud nešťastný…“ Férovější by bylo plně odkrýt karty.

 

Čím tablet zaujal?

Výdrží akumulátoru. Nejde o ojedinělé výsledky, zvládal to opakovaně. Plus, přidejme možnost nabíjet jej jak přes adaptér, tak prostřednictvím USB portu a dostáváme zdařilou kombinaci.

Není to jen levný tablet, byl uzpůsoben dětem po stránce designu, včetně volby barev i materiálů, softwaru EKids i výbavy. Má vše důležité: dostatek úložného prostoru, přístup na internet, foťák s kamerou, dokonce i počet reproduktorů naznačuje empatii a snahu o kvalitnější zvuk.

Ve srovnání s předchozí generací přibylo jedno výpočetní jádro, čtečka karet i HDMI port, který může dětem pomoci ukázat rodičům fotky, videa a jiné produkty práce s tabletem přímo na velké televizi v obývacím pokoji. Proč se má rodina krčit u malého displeje? Nejde o špatný výrobek, má své klady a mínusy.

 

Aktuální cena Sencor Element 8 4 Kids v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Zápory Klady
– Horší pozorovací úhly displeje + Výdrž akumulátoru
– Tiché reproduktory + Přizpůsoben dětem
– Pouze 8 GB interní paměti + 8 GB mikro SDHC (Výrobce mluví o 16 GB interní paměti.) + Cena za rok znatelně klesla

Za zapůjčení tabletu děkujeme panu Liboru Hladíkovi, FAST ČR

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Nabídka Umaxu v posledních týdnech zažívala změny – a sice ve složení procesorů, kdy mělo býti více modelů s „Gemini Lake“, ale nestane se tak v brzké době. Intel nestíhá, takže pokud jste čekali na novou generaci úsporných mobilních procesorů, jiná možnost než 14Wg Plus nezůstává. Což nevadí, on se totiž notebook povedl, opět je o něco lepší.
Jednou za čas mě přepadne touha hledat nejlepší příslušenství pro notebooky. Reproduktorů jsme již měli v redakci mraky, podobné množství akčních kamer či powerbank. Delší dobu mě mysl nutila uvažovat nad chladicími podložkami. Yenkee se neosvědčila zcela, podobně Trust GXT 220 (bez recenze), takže se vtírala myšlenka zkusit osvědčenou firmu, která má s chlazením bohaté zkušenosti, Cooler Master.

Firma Lamax je nám sympatická tím, že je původem česká, sídlící v Praze. Své produkty navrhuje a vymýšlí u nás v Česku, výroba probíhá (ostatně jako u spousty dalších výrobců) v Asii. A protože fandíme těm, kteří dokáží se ctí konkurovat velkým a zavedeným značkám, pojďme se dnes podívat na další kus z dílen Lamaxu, tentokrát na bezdrátová sluchátka Elite E-1 a zkusme se zaposlouchat do „beatů“.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek