Neděle , 03. 12. 2023

Svatoslav

Eltrinex SportCam HD: Mini kamera, která odolá i adrenalinu

27. 05. 2011

27. 05. 2011

Zaznamenat své zážitky i v prostředí a situacích, které běžně technice nepřejí, jistě napadlo mnohé. A mnozí zde též riskují s běžnými kamerami. SportCam HD je ale specialistou na záznam dění při sportu nebo v extrémních situacích. Zaujme všemožné závodníky, cyklisty, motorkáře, horolezce, lyžaře, rybáře nebo třeba potápěče?

 

Kamera šitá pro sport

SportCam HD je velmi malá kamera, pro kterou je v prvé řadě charakteristická odolnost. Je to kamera pro outdoorový sport, k čemuž jí pomáhá vodotěsná a prachotěsná konstrukce. Jednoduché provedení stojí za tím, že přístroj vydrží dosti hrubé zacházení. Masivní plast, který tvoří tělo kamery, sice není gumový, jak by se mohlo zdát, ale i tak je dost pevný.

Na těle je pouze jedno tlačítko, kterým se spouští nebo zastavuje záznam, potažmo celé zařízení. Pak už tu je pouze jedna miniaturní dioda, která signalizuje stav zařízení – záznam, připojení k PC, vypnuto. Pod šroubovací krytkou v zadní části najdete slot pro microSD paměťovou kartu, resetovací zapuštěné tlačítko a mikrofon. Krytku jistí gumové těsnění, které při dostatečném utažení krytu zaručí vodotěsnost do 10 metrů hloubky. Mikrofon pod utaženým závěrem zaznamenává spíše jen šum, při povolené nebo sundané krytce je to lepší.

Nabíjení probíhá přes USB kabel. Kromě odolnosti disponuje kamera slušnou výdrží. Tomu opět napomáhá její jednoduchá konstrukce bez zbytečných „spotřebičů“ energie.

 

eltrinex

Pod vodotěsnou krytkou najdeme slot pro microSD kartu, mikrofon a resetovací tlačítko. Vně kamery už je potom jenom jedno ovládací tlačítko a špatně čitelná stavová dioda

 

Jednoduchost kamenem úrazu?

U zařízení tohoto typu musíme počítat s kompromisy. Zde jsou dány již zmiňovanou miniaturností, odolností a nízkou spotřebou. Bohužel jakkoli je SportCam HD dobrým nápadem a mnoho uživatelů by po něm rádo sáhlo, musíme zde zmínit několik nedostatků.

Dioda signalizující stav kamery je velmi špatně „čitelná“. Venku si budete muset hodně stínit, abyste věděli, zda „nahráváte“ či ne. Zvuková signalizace zapnutí a vypnutí by zde značně pomohla. 

K TÉMATU  Stavíme HTPC: díl čtvrtý

Ke kameře je přibaleno několik prvků pro její upevnění. Dvě různá pouzdra se suchými zipy, čelenka na hlavu, dvě objímky na řídítka, samolepky a nalepovací suché zipy (např. do auta na palubní desku). Potěší i náhradní zadní krytka a několik těsnění.

sportcam

Výbava pro uchycení kamery na různá místa je dostatečně bohatá. Škoda jen, že trefit samotnou kamerou správný úhel je tak těžké

Robocop se nekoná

Jakkoli je ale připevňovací výbava bohatá, tak je s ní největší potíž. Na řídítka nebo do auta ještě kameru umístíte relativně správně. Stejně tak není problém se záznamem z ruky. Ale nejvíce lákavá možnost, kterou je záznam „z vlastní perspektivy“, je velmi obtížně realizovatelná. Upevnit si na hlavu kameru doutníkového tvaru tak, aby se držela horizontu, je těžké. Ještě těžší je trefit úhel pohledu. Možná získá majitel po delším zkoušení potřebnou praxi, ale nám se tak při několika pokusech nepodařilo. Možná by pomohl laser dostupný na stisk tlačítka, čímž by bylo možné ověřovat směr snímání a kalibrovat uchycení na hlavě. Případně existuje i verze  SportCam W-HD se snímaným úhlem 135°. Ta by mohla vyřešit určité potíže se směrovostí při záznamu „vlastníma očima“. Nicméně obraz zde již nepůsobí přirozeně.

Na video se můžete podívat i na našem YouTube kanálu. Pro detailnější představu o obrazu si přepněte na vyšší rozlišení videa

Využití by se našlo, ale zatím ne pro všechny

Miniaturní snímač (optika opravdu asi není to správné slovo) je na své rozměry docela schopný. Zaznamenává nativně bez dopočtu v 720p rozlišení (1280 x 720; 30fps). Nelze zde čekat žádné zázraky, detaily chybí, barvy občas ujedou, ostření a expozice nejsou vždy ideální, ale ve výsledku je to použitelné (roli hraje zejména dostatek světla). Obzvláště pokud budete výsledné video sledovat na televizoru a případně je proženete softwarovou stabilizací (vyhlazením otřesů). Zatím jsem mluvil o záznamu na souši, protože pod vodou se SportCam HD příliš nechytá – jedině snad ve velmi prosluněných a čistých vodách Rudého moře, protože v řece a v akváriu to bylo marné.

K TÉMATU  Recenze LG Optimus 4X HD: Proti konkurenci hlavně cenou

Srovnáte-li SportCam HD např. s kamerami GoPro, které míří do stejného segmentu, ale cenově jsou 3 až 4krát draší, tak zjistíte, že obrazová kvalita Eltrinexu je vlastně vzhledem k ceně vskutku dobrá. 

Záznam probíhá ve formátu AVC (h.264) u videa, zvuk je ukládán jako PCM (32 kHz / 16 bitů, mono). Toť schováno v kontejneru MOV. Jakkoli je formát videa zvolen dobře, zvuku již hůře, tak kontejner MOV je celkem nevhodný, nepřející chybám záznamu a přenosu a ani střihu. Ale překousnout či konvertovat se to naštěstí dá.

Kategorie sportovních kamer není zatím nijak bohatá, takže někteří možná raději počkají na širší nabídku trhu a nové verze stávajících produktů (zvážit můžete například vodotěsný kompaktní fotoaparát, který jsme testovali loni). Zájem i prostor pro zlepšování zde určitě jsou. Chcete-li zaznamenávat sportovní či jiné outdoorové události hned a chcete-li si se SportCam HD pohrát a naučit se s ní pracovat, může být. Ideálně asi při záznamu jízdy autem, na motocyklu či na kole. Eventuelně při jiných příležitostech, kdy se nechcete strachovat o poškození běžné kamery. Záznam z pozice hlavy však zatím považujeme za spíše problematický, než použitelný. 

 

plusy mínusy
+ miniaturní rozměry – nedostatečná signalizace chodu
+ odolnost – problematická kalibrace pro správný úhel záznamu
+ výdrž  
   

Produkt zapůjčila společnost EMPEI

 

Snímač 3 Mpx
Rozlišení 1280×720
Formát videa H.264 / 30fps
Úhel záběru 63°
Paměťový slot MicroSD (max 32 GB)
Kapacita 3 GB / 1 hodina záznamu
Baterie 500 mAh
Výdrž baterie 3 hodiny
USB 2.0
Rozměry průměr 22 mm, délka 78 mm
Hmotnost 32,5g
Cena 2490 Kč vč. DPH

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Spolu s novým laptopem VisionBook 14Wa s volným slotem pro 2,5palcový disk jsme se rozhodli otestovat jeho možnosti i pomocí SSD disku Transcend SSD230S. S kapacitou 512 GB zaplatíte sice jen o tisícovku méně než za notebook, přesto ale zkusme ilustrovat možný přínos pro slabší stroje.
VisionBook 11Wa v nás vzbudil nemalá očekávání, jak si Umax zvládne poradit nejen s výkonnějším a také energeticky náročnějším Celeronem (oproti Atomu) v šasi tabletu, kde ještě udělal místo na M.2 disk a zadní kameru. Jak to celé ladí, když přidali i operační paměť? Odpovězme v recenzi.
Druhá, resp. třetí, herní sluchátka od polské značky Genesis, udělají pod stromečkem radost. Už jenom ta velikost krabice… Dítě pak místo bot vybalí sluchátka a to jej jistě potěší. Znalci komedie Pelíšky si jistě vzpomenou na obdobnou scénu. Nicméně nic zde není samoúčelné, krabice skrývá haldu příslušenství a Neon 750 působí opravdu monstrózním dojmem.
V brněnském sídle společnosti Zoner se v pondělí 4. 9. 2017 uskutečnila tisková konference, která představila poslední aktualizace ZPS X a byla i oslavou prvního roku prodeje programu formou předplatného. Nejvýznamnější novinky uvádíme v článku.

Kdo hledá úložný prostor s větším objemem, než mají běžné flash disky, netouží jej mít připnutý na klíčích a přesto kompaktní, aby se vešel pohodlně do kapsy (nemluvě o kapacitě versus cena), pro toho může být tento „portable“ externí disk to pravé. Může mít i ještě s větší kapacitou, ale to už musí počítat s vyšší cenou a silnější krabičkou, než u tohoto 1 TB obsahem velkého 2,5palcového disku.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek