Středa , 19. 06. 2024

Leoš

Recenze Xtreamer mxV – TV box plný překvapení

Před nějakým časem jsme měli v rukou MXQPiPO TV a Remix Mini, čili zařízení, která činí televizor „chytřejší“. Nyní jsem dostal k dispozici další mini PC - model Xtreamer mxV v České republice distribuovaný firmou Umax. Dle samotného vyjádření výrobce je jejich cílem vytvářet cenově dostupná zařízení pro pohodlné přehrávání multimédií. Ve svém portfoliu nabízí spoustu modelů, jen sám model mxV, který je předmětem této recenze, má hned další dvě verze – Plus a Pro.

15. 12. 2016

15. 12. 2016

Před nějakým časem jsme měli v rukou MXQPiPO TV a Remix Mini, čili zařízení, která činí televizor „chytřejší“. Nyní jsem dostal k dispozici další mini PC – model Xtreamer mxV v České republice distribuovaný firmou Umax. Dle samotného vyjádření výrobce je jejich cílem vytvářet cenově dostupná zařízení pro pohodlné přehrávání multimédií. Ve svém portfoliu nabízí spoustu modelů, jen sám model mxV, který je předmětem této recenze, má hned další dvě verze – Plus a Pro.

TIP: MXQ Pro – Levný Android s KODI nejen ke 4K televizi, Remix Mini – hardware není vše

 

Jak na něj?

Hned po otevření balení vás velmi mile překvapí dodávaný dálkový ovladač. V tu chvíli jsem ještě úplně nevěděl, jaký význam pro mxV má. Vybalil jsem tedy i ostatní kompnenty (HDMI kabel, napájecí kabel a samotné zařízení), připojil jsem ze zvyku klávesnici a myš a to celé připojil k televizi. Naskočila úvodní obrazovka, která dává uživateli na výběr, pomocí kterého operačního systému chce zařízení používat. Vybírat můžeme z prostředí Androidu 5.1 (Android TV) a KODI 16 (Linux openELEC). Nicméně již při této úvodní obrazovce mi bylo jemně naznačeno, že klávesnice a myš nebudou s mxV nejlepšími kamarády. Vše jsem tedy odpojil a začal používat dálkové ovládání. Opět jsem byl mile překvapen, jak snadno a intuitivně to jde. Čili to bylo pro mne překvapení číslo 2.

Xtreamer mxV
Procesor Amlogic S905
Cortex A53 Quad-Core, 2.0 GHz
Grafické jádro Mali 450, Penta Core
RAM 1 GB
Interní paměť 8 GB eMMC
Konektivita WiFi 802.11 b/g/n, AirPlay, Miracast, DLNA
Porty Card Slot, HDMI 2.0, Optický port, AV, USB 2.0 4x Ethernet LAN, externí 2.4 G wifi
Video kodeky HD MPEG1/2/4, RM/RMVB(8/9/10), H.264, H.265,HD AVC/VC-1,
Xvid/DivX3/4/5/6, Divx HD, Divx Plus HD, RealVideo8/9/10
Další výbava HDMI kabel, dálkové ovládání, adaptér
Napájení DC 12V/1A
Hmotnost telefonu 290 g
OS Android 5.1 („Lollipop“) + Linux openELEC (KODI 16)
Doporučená cena (s DPH) 1 490 Kč
Záruka 2 roky
K TÉMATU  Recenze Sencor Element P430 – jedním slovem tank

Jinak k samotnému zpracování vnějšího obalu, zapínacího tlačítka, Wi-Fi antény a podobně připomínky nemám. Odpovídá to ceně, za níž lze mxV koupit a zároveň jsem nenabyl dojmu, že by se to mělo rozpadnout, nebo přestat plnit svou funkci. Nikde nic nevrzalo, nevyčuhovalo.

Velkým plusem mxV je dodstatek USB portů. Jsou si ve verzi 2.0, ale jsou čtyři, takže i když jsem připojil onu klávesnici a myš, pořád mi 2 porty zbývaly (např. pro připojení flashy nebo externího HDD). Pak na zařízení, hned vedle USB portů, sídlí vstup pro TF (Trans Flash) kartu. Není potřeba se lekat, pokud zrovna nedisponujete kartou s tímto označením, mně to přelouskalo i micro SD.

 

Pět jader grafických

Testovaný Xtreamer pohání čtyřjádrový 64bitový procesor, vypomáhá mu 1 GB operační paměti a lze si uložit soubory na interním úložišti o velikosti 8 GB. Velmi zvědavý jsem byl na pětijádrový grafický procesor Mali 450 (překvapení číslo 3), který má za úkol zobrazovat až do rozlišení 4K (pokud to monitor/TV umožní). Toliko k deklarovaným hodnotám.

Výsledky testů Remix MINI Xtreamer mxV Srovnání
3DMark
Ice Storm Extreme 2225 4265 192 %
AnTuTu X Benchmark
Custom Test 24480 N/A N/A
PC Mark for Android
PC Mark for Android 3179 N/A N/A
GFXBench 3.0
T-Rex 452,3 N/A N/A
ALU 512,8 497,1 97 %
1080p Driver Overhead 1256 1049 84 %

Faktem je, že práce v Android systému je neskutečně zdlouhavá. Ať už se jedná o spouštění aplikací, hledání na internetu nebo v Google Obchodě. Často jsem čekal i 10 vteřin a více od spuštění, než se začalo něco dít. Zároveň (nevím přesně proč) byla spousta, na Androidu běžně fungujících, aplikací k nenalezení (např. Antutu bench, CPU-Z apod.). To vysvětluje, proč jsem byl schopen v rámci testování udělat pouze 3D Mark a GFX Bench.

K TÉMATU  Recenze Pipo M8 HD – tablet par excellence

Velký podíl na tomto mém zklamání má pravděpodobně nedostatek operační paměti nebo špatná optimalizace. Dokonce ani vyspělejší verze mxV (Plus a Pro) nemají hodnotu operační paměti vyšší. Stálo by za to zjistit, zda se potýkají se stejnými problémy.

Systém KODI fungoval o poznání plynuleji, až bych skoro řekl, že plynule. To si zdůvodňuji zejména tím, že KODI jako takové příliš moc funkcí nenabízí, je to vlastně takový vychytaný přehrávač než operační systém. Množství nastavení videa a zvuku bylo velmi rozmanité a rozhodně se osobně pokusím najít open source verzi tohoto systému.

 

Fotogalerie

 

Co s tím?

Při hodnocení Xtreameru mi hlavou vířilo několik protichůdných myšlenek. Určitě pozitivně vnímám nápad s ovládáním pomocí dálkového ovladače. Je to příjemnější a pohodlnější než mít standardní klávesnici a myš, což zabírá zbytečně mnoho místa. To se mi líbí hodně. Líbí se mi také cena. Na druhou stranu nevím, zda překousnout tu zpomalenost v případech, kdy chci dělat něco jiného, než přehrávat filmy, hudbu nebo obrázky.

 

Aktuální cena Umax Xtreamer mxV v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Zápory Klady
– Pomalý a “osekaný” Android + Cena
– Málo RAM + Dálkové ovládání
  + Konektivita
  + 5jádrové GPU

Za zapůjčení Xtreameru mxV děkujeme společnosti

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Již číslo v názvu napovídá, že tato kamera se bude v portfoliu Lamaxu řadit na jeho začátek, stává se nejlevnější modelem. Co to v praxi znamená pro zákazníka? Papírově se prakticky shoduje (popisky s piktogramy na produktových stránkách jsou prostě totožné) s dražším modelem Lamax X7.1 Naos, což vypadá lákavě.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek