Úterý , 28. 05. 2024

Vilém

Stativ a monopod Benro set s videohlavou v testu

24. 06. 2016

24. 06. 2016

Dostal jsem nabídku vyzkoušet si něco z produkce čínské firmy Benro, která se zaobírá mj. výrobou stativů pro fotografy i kameramany. Přiznávám, že zprvu jsem byl trochu nedůvěřivý, ale jen do chvíle, než jsem obdržel od Benro zastoupení pro ČR produkty, dle vlastního volného výběru.

Zleva: Stativ Benro A2573FS6 a monopod Benro A48FDS4.

 


Video stativ Benro A2573FS6

Při vybalování video stativu jsem ihned nabyl přesvědčení, že mám v rukou výrobek, který stojí za to. Vše poctivě zabaleno v ochranných igelitových obalech, přenosná brašna ihned kupujícího přesvědčí, že se koupě vydařila. Utvrdí nás i samotný stativ, který je poctivě dílensky zpracován a jeho dizajn se musí na první pohled zalíbit. Nepoznáme to z fotografií na webových stránkách, i když i ty sami již mnoho napoví. Když ale stativ vyndáme z vkusné brašny, máme v rukou výrobek, ze kterého se rozechvěje radosti srdeční sval. Alespoň já ihned pocítil neviditelné spojení, které se s první sestavení stativu Benro jen dále utvrzovalo. Vše elegantní a zároveň nadmíru praktické.

Benro A2573FS6 je stativ s jednoduchými nohami s hliníkových trubek, skládajících se z tří sekcí s aretací svorkami. Uprostřed s výsuvným sloupkem a nivelační základnou, na které je umístěna hlava s vlastní vodováhou, určená až pro šestikilovou videokameru. Maximální pracovní výška je 178,5 cm, hmotnost 3,2 Kg.

 

Video hlava S6 s hladkým chodem

 • Nosnost 6 kg
 • Systém protiváhy v krocích 0 až 3 (0 až 6 kg)
 • Nastavitelná kontrola naklápění
 • Samostatné zámky panorama a naklápění
 • Rychloupínací destička kompatibilní s 501PL
 • Bezpečnostní zámek rychloupínací destičky
 • Osvětlená libela
 • Pravo a levo ruká montáž vodící rukojeti
 • 70 mm plochá základna s 3/8″ závitem

 

Brzda a vyvážení

Hlava má posuvnou destičku QR6 s pojistkou proti vyklouznutí ze sáněk hlavy. Její předností je plynulé nastavení tuhosti naklápění (obr. vlevo) a vyvážením podle hmotnosti přístroje na ní umístěném.

 

Destička – ne vždy vyhoví potřebám

Destička dodávaná společně se stativovou hlavou nemusí vždy vyhovovat. Když má kamera stativové uchycení silně mimo těžiště, konkrétně u mě vepředu pod objektivem (Sony FDR-AX33 a 53), kamera díky nemožnosti posunout destičku více dopředu, přepadá dozadu. Naštěstí je možno v takovém případě dokoupit destičku delší Benro QR 13, která je ale zbytečným výdajem navíc. Škoda, že si člověk nemůže vybrat druh destičky již před nákupem.

 

Vestavěná nivelační základna

Ta je na tomto stativu velmi užitečná a podstatně rozšiřuje možnosti vyvážení hlavy do potřebné polohy, zpravidla vodorovné.

V praxi je vhodná např. ve chvíli, kdy máte natáčet nějakou scénu přes nízkou zídku. Protože je ale střed stativu normálně daleko od hrany zídky, tak nám tato situace brání v širším výhledu za zídku. Nivelační základna nám umožní stativ vyosit a jeho nohy vysunout tak, aby byla hlava stativu co nejblíže u zídky. Potom je snadné již nemít zídku v záběru. Velmi šikovná a praktická věc.

Vestavěná nivelační základna (modrá), pod ní motýlková matice na aretaci výsuvného středového sloupku, zámky polohy nohou (s nápisem Benro).

 

Středový sloupek  a středový háček

Středový sloupek je opatřen háčkem. Nosnost háčku je dostatečná, klidně zvládne až 10Kg zátěže. Je ale třeba vzít v potaz i nosnost celého stativu, takže je dobré nepřemáhat stativ větší hmotností, než je přístroj na hlavě a závaží na háčku dohromady.

Účinnost zátěže, která má pomoci ještě více zpevnit stativ, je dobré umístit do spodní poloviny stativu. Když je zavěšeno závaží hned u háčku, závaží nemá skoro smysl. V takovém případě je chvění stativu skoro shodné, jako bez dodatečné zátěže.

 

Vodováha

Na testovaném stativu najdeme vodováhy hned dvě. Na prstenci, ze kterého jsou vyvedeny nohy stativu a druhá významnější, přímo na základně hlavy, která je navíc pro lepší viditelnost, podsvícená. Nepostradatelná za použití výše zmiňované nivelační základny.

 

Teleskopická rukojeť BS04

Délka páky je v rozmezí 320 mm – 500 mm. Při jejím maximálním vysunutí se především otáčení stává velmi pohodlným a navíc přesnějším. Tvrdou plastovou rukojeť bych osobně vyměnil za pěnovou. U té se nepotí tolik dlaň a úchop je pohodlnější.

K TÉMATU  Tato přestavbová sada promění vaše kolo na elektrokolo za 30 sekund

 

Zámky nohou Flip kontra Twist

Firma Benro nabízí trubkové stativy v hliníkové a uhlíkové variantě nohou. Jejich posun a zajištění existuje ve dvou variantách Flip – svorka a Twist – objímka.

Osobně upřednostňuji flip, protože je práce s ním pohotovější. Ve chvíli, kdy je třeba mít stativ (anebo především monopod rychle připraven k práci, je zacvaknutí svorky mnohem rychlejší, než povolování a utahování objímky. Ohledně možného poškození neopatrným zacházením, vítězí naopak zajištění objímkou. Tam se nic snadno neodlomí, když třeba stativ nešikovně upadne na tvrdou zem.

Zakončení nohou je dvojího typu. Hroty do měkkého podkladu, pryžové zakončení na podklad, který nechceme stojanem poškodit.

Bohužel je výměna koncovek nohou dosti pracná (nutnost použít přibalené nářadí) a hlavně bere člověku čas. Vhodnější variantou je kombinovaná koncovka, kde je hrot opatřen závitem, na kterém je pryžový prstenec, který v případě potřeby hrot odkryje či schová.

Takovou patku má např. firemní kolega, stativ Benro KH25.

 

Video stativ Benro A2573FS6:

 • Maximální výška: 178,5 cm
 • Maximální pracovní výška bez sloupku: 160,5 cm
 • Maximální pracovní výška: 178,5 cm
 • Transportní délka: 80,5 cm
 • Hlava S6: max. 6Kg
 • Osvětlená libela: Ano
 • Náklon hlavy: +90 / -75°
 • Panorámování: 360°
 • Počet sekcí nohou: 3
 • Nezávislé polohování nohou: 3 polohy
 • Uzávěr: Flip/páčka
 • Rychloupínací destička: QR6 1/4″-20 a 3/8″
 • Závit hlavy: 1/4″-20 a 3/8″-16
 • Nosnost: 6 Kg
 • Hmotnost: 3,2 Kg
 • Materiál: Hliníková slitina

 

Aktuální cena Benro A2573FS6 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Zápory Klady
– Krátká upínací destička + Poctivé dílenské zpracování
– Tvrdá rukojeť švenk páky + Osvětlená libela na hlavě S6
  + Pevný, neskřípe
  + Záruka 5 let

 


Monopod Benro A48FDS4 set s videohlavou

Monopod, tedy po našem jednonohý stativ, je jako podpěra vhodný všude tam, kde se klasický trojnohý stativ nevejde, či je jeho vláčení náročné na prostor a váhu. Monopod Benro zde popisovaný, je hmotností opravdový cvalík a nosit jej celý den, není vůbec jednoduché. Jeho hlavními devízami je malá rozklápěcí trojnožka a velmi slušná video hlava. Nelze ovšem opomenout ani velmi bytelnou teleskopickou nohu. Její nejsilnější část je obalena pěnovou hmotou, která by měla být i na konci rukojeti hlavy S4. Aretační svorky jsou mohutné a jejich jištění je pohotové a jisté. Když se náhodou matky svorek povolí, snadno je dotáhneme plastovým klíčem, obepínajícím nejsilnější segment stojanu.

 

Video hlava S4

 • Nosnost 4 kg
 • Fluidní hlava s protiváhou
 • Samostatné zámky panorama a klopení
 • Kompatibilní s rychloupínací destičkou 501PL
 • Bezpečnostní pojistka rychloupínací destičky
 • Integrovaná libela
 • Pravo a levo ruká montáž vodící rukojeti
 • 60 mm plochá základna s 3/8″ závitem

Hlava Benro S4 je, jak už označení napovídá, pro přístroje do 4 Kg zátěže. To v pohodě obsáhne velkou většinu videokamer či fotoaparátů, schopných natáčet kvalitní FHD či 4K video. Hlava S4 jednodušší variantou sestry určené pro vyšší zátěž, která běžného fanouška videa nezklame. Její hlavní ovládací prvek, tedy brzda a jištění v jednom splňují požadavky pro běžnou práci s ní. Na menší přístroje je vhodnější svou kompaktností a univerzalitou jejího snadného ovládání. I jí by slušela osvětlená libela, jako má S6. U S4 je na můj vkus příliš krátká rukojeť. Tvrdý plast na jejím konci je dle mého soudu nepohodlný. Měkký pěnový materiál, který je ostatně na některých obrázcích na webu u hlavy S4 vidět, je dle mého soudu praktičtější a pohodlnější. Dle dodavatele je ale k mání již jen tvrdá varianta rukojeti.

S4 má ve výbavě stejnou upínací destičku jako S6, proto může nastat i stejný problém u některých přístrojů, které nemají, (pro mne s nepochopitelných důvodů) stativovou matici v těžišti přístroje nebo alespoň v její blízkosti. Pak i zde přijde na řadu nutnost dokoupit destičku Benro QR 13.

Náhradní delší upínací destička Benro QR13.

 

K TÉMATU  Xavian Joy versus Wharfedale Diamond 225: Drzé srovnání

Vodováha

Na monopodu se mi zdá vodováha až zbytečná. Proč? Na rovném povrchu je zbytečná. I když se Vám povede monopod podle vodováhy vycentrovat, zkuste to tak rukou volně delší dobu udržet. Je ale součástí video hlavy, která se hodí i na stativy, takže není co řešit.

 

Trojnožka – šikovná pomůcka, nikoli spása

Tato pomůcka je nejen u tohoto monopodu velmi užitečná. Je odnímatelná, ale proč se zbavovat jedné z priorit, která mnohokrát usnadní práci s monopodem jako takovým. Může být využita jako pevný základ. Když nefouká vítr, udrží jednonožku ve vzpřímeném stavu i s přístrojem, který moc nevyčnívá od středu hlavy (těžiště). Když chceme mít možnost vyklápět při práci nohu do stran, jde to v omezeném výkyvu také. Jsou situace, kdy tuto možnost přivítáme, většinou ale budeme vděční za to, že nám noha podstavce drží hezky vzpřímeně. Trojnožka je odnímatelná a dá se nahradit gumovou tupou špičkou, která je přibalena.

Testovaný monopod je kvalitní výrobek, (za který tedy člověk musí sáhnout do peněženky hlouběji) a je určen lidem, kteří jej dokonale využijí. Když se s ním sžijete, udělá pro vás ohromný kus práce. Tedy ve smyslu, že Vám ulehčí při natáčení ve specifických podmínkách. Klasická trojnohý stativ není schopen nahradit bezezbytku, ale v situacích, kdy chceme mít po ruce něco více flexibilního, co dokáže stativ do jisté míry nahradit, je tento monopod tím vhodným pro tento účel.

Poznámka: Určitě se shodneme na tom, že monopod více využijí fotografové než kameramani. Ustálit jím přístroj ve chvíli pořízení snímku je mnohem jednodušší, než při delším natáčení.

 

Monopod Benro A48FDS4 – praktické využití

Jeho výhodou je hmotnost ve chvílích, kdy může do určité míry posloužit i jako vhodný stabilizátor obrazu. Tím myslím, že, i když jej budete držet v ruce složený ve vzduchu s video přístrojem, bude jeho těžiště stabilizovat obraz, který by byl, držen pouze v rukou více nestabilní. Nevýhodou je jeho hmotnost, máme-li se s ním vláčet dlouhé hodiny terénem.

Záruka 5 let na stativy a monopody Benro napovídá, že si je výrobce vědom, že prodává kvalitní výrobky, které něco snesou a vydrží i v náročných pracovních podmínkách. S tím, jak jsem se setkal s pomocníky Benro já, se domnívám, že potřeba záruky nebude až na výjimky nutná. Je ale faktem i to, že pouhé krátkodobé otestování nemůže stativ ani monopod prověřit, jak se bude chovat po dlouhých letech jeho používání.
Při testování obou produktů jsem určitě nevyčerpal všechny možnosti. Ovšem při úkonech, které jsem zkoušel, jsem byl velmi spokojen se stativem i monopodem. Stativ je ze své podstaty předurčen více k zajištění jeho hlavního úkolu – ustálit snímací přístroj tak, aby byl obraz klidný. To ve většině běžných případů splnil. Na práci pří velké transfokaci, ale z podstaty nestačí. Tam je zapotřebí volit stativ robustnější s nohami skládajících se z více trubek. I ty Benro nabízí. Takže si vybere určitě téměř každý. Monopod je velmi specifické zařízení. Práce s ním je více specializovaná. Trojnohý stativ dokáže nehradit jen omezeně, ovšem své místo na trhu má, protože jsou chvíle, kdy jej dokážeme bezezbytku využít. Mě osobně oba produkty potěšili a nemít již doma stativ i monopod z dřívějška, s velkou pravděpodobností bych do nich šel.

 

Benro A48FDS4 hliníkový set video monopodu s hlavou S4:

 • Maximální zatížení: 4kg
 • Maximální výška: 174,1 cm
 • Transportní/minimální výška: 66,1
 • Počet sekcí nohou: 4
 • Uzávěr: Flip/páčka
 • Hlava S4: max. 4Kg
 • Náklon hlavy: +90 / -75°
 • Panorámování: 360°
 • Oddělený zámek panorámování: Ano
 • Rychloupínací destička: QR6 1/4″-20 a 3/8″
 • Závit hlavy: 1/4″-20 a 3/8″-16
 • Hmotnost: 2 Kg

 

Aktuální cena Benro A48TDS4 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Zápory Klady
– Tvrdá rukojeť švenk páky + Poctivé dílenské zpracování
  + Záruka 5 let
  + Pevný, neskřípe

 

Za zapůjčení děkujeme společnosti

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

O bitcoinu a dalších kryptoměnách se dnes mluví skoro všude. Pořád ještě není pozdě se o tuto oblast začít zajímat. Vysvětlíme si, co to kryptoměny jsou a poradíme, jak si koupit bitcoin, litecoin nebo třeba ethereum. A zkusit s námi můžete i vlastní těžbu na svém počítači.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek