Čtvrtek , 28. 03. 2024

Soňa

Jaký blu-ray přehrávač? Anebo raději MMC či HTPC?

13. 11. 2011

13. 11. 2011

Dnešní značkové blu-ray přehrávače, potažmo rekordéry, jsou natolik vyspělé, že začínají silně konkurovat síťovým multimediálním centrům. A pro labužníky tu stále zůstává segment HTPC. Co tyto zkratky vlastně znamenají a který produkt může být právě pro vás ten pravý?

Pamatujete DVD přehrávač? Nejspíše doma ještě nějaký máte. Kdysi jsme u nich řešili, zda kromě klasického DVD-Videa a CD přehrají i něco dalšího, a jak si poradí s titulky u filmů stažených z Internetu a vypálených na DVD. Po těchto přehrávačích se vývoj rozdělil na 2 větve: Víceméně značkové a jednodušší blu-ray přehrávače a víceméně neznačková a funkčně bohatší MMC, neboli síťová multimediální centra.

 

MMC – co to umí?

MMC (multimediální centrum) bylo a je výborné zařízení, které přehraje téměř cokoli, i ve vysokém rozlišení, včetně bezproblémových titulků. A přehraje to odkudkoli – z integrovaného pevného disku (kam to musíte nejdříve nakopírovat), z připojeného USB FLASH disku, ze síťového disku, nebo třeba z Internetu. A to vše za cenu okolo 2 tisíc korun. Dražší generace MMC pak podporuje i 3D video a USB 3.0, což ne každý potřebuje. 

MMC věhlasných značek mnoho není, jde spíše o v jedné čínské továrně vyrobené přístroje, na které si kdekdo nalepí svou značku. Existuje ale i pár specialistů, kteří doplňují určitou přidanou hodnotu. V hardwaru tedy najdeme většinou jen menší rozdíly, kdežto to důležité je řídící software neboli firmware. Ten určuje použitelnost, komfort a funkčnost produktu. A nejlepší firmware má většinou produkt s největším zázemím a komunitou jeho vlastníků.

Přesto, že MMC jsou většinou především přehrávači, najdeme na trhu i takové přístroje, které disponují DVB-t přijímačem a umožňují i záznam vysílání. MMC se satelitním tunerem v těchto vodách ale hned tak nenajdeme. Naopak existují satelitní přijímače s funkcemi blízkými MMC. 

 

Blu-ray přehrávač či rekordér

Klasické firmy z oboru spotřební elektroniky se vydaly spíše rozvojem původních DVD přehrávačů. Nejprve je nahradily blu-ray přehrávači. A do těch začaly následně přidávat funkce známé z MMC přístrojů.

Takže dnešní blu-ray přehrávače nepřehrávají pouze klasické DVD či blu-ray filmy v HD či 3D, ale mají i síťové rozhraní a USB porty. Přehrají tak obsah z USB disků, ze sítě nebo z Internetu. S podporou široké škály formátů a funkcí to není tak dokonalé, jako u MMC, ale pro běžné potřeby to stačí. Cena je přitom stejná, jako za MMC, přičemž dostáváme navíc klasický blu-ray přehrávač (a zpětně i DVD přehrávač).

Také blu-ray přehrávače nemusí být už jenom přehrávači, ale mohou mít i tuner a pevný disk pro záznam DVB-t anebo DVB-s. Se záznamem na blu-ray disk to příliš slavné není, takový produkt nejspíše ani nekoupíte. Tedy ne u nás. Ale to snad ani nevadí, HDD je stejně nejlepší médium pro data.

HTPC – drahá volnost

HTPC (Home Theathre PC) je počítač speciálně uzpůsobený pro použití v obývacím pokoji. Takové zařízení si většinou postaví někdo, kdo se orientuje v technologiích a současně potřebuje maximální míru přizpůsobitelnosti.

HTPC dnes může být malé, tiché, úsporné, ale ne tak úplně levné. Ale každý má možnost vyladit si jej ke svým potřebám. Přehraje cokoli a odkudkoli, nabídne aplikace, hry a možnosti komunikace. Chcete-li nahrávat ze satelitu, prostě přidáte DVB-s tuner za tisícovku…

Nejslabším místem HTPC je jeho systém. Ten musíte umět nainstalovat a spravovat. Také celková cena HTPC není nejnižší. Spotřeba může být podobná, jako u pokročilých blu-ray přehrávačů s tunerem, ale skoro nikdy tak nízká, jako u MMC. Výkon si můžete zvolit dle svých potřeb, ale platí, že univerzální přístroj nebude nikdy tak efektivní, jako přístroj specializovaný. Ale opravdu někoho trápí rozdíl 20 W při přehrávání filmu?

 

V současné době navíc vstupují do hry takové počítače, které mohou mít minimální spotřebu v řádech jednotek wattů i minimalistické rozměry, třeba Raspberry Pi a mnohé další podobné. I z těch je již možné začít stavět HTPC. I když vzhledem k odlišné platformě (např. x86 u klasických počítačů versus ARM u těchto úsporných minipočítačů) jsou rozšiřitelnost a také výběr systémů o něco menší. 

 

Co je vhodné pro koho?

Pokud sami nestahujete multimedia z internetu, nebo vám je někdo nedodává, je to celkem jasné. Kupte si základní blu-ray přehrávač. Za 2 tisíce budete mít jednodušší přístroj, na kterém si přehrajete svou sbírku DVD, budete-li chtít, tak i blu-ray v HD, stejně tak i hudební CD. K tomu klidně i fotky z USB flash disku, nebo MP3ky. A i celkem dost dalšího, třeba i včetně záznamů z rodinné videokamery.

Dnešní blu-ray přehrávač ale uspokojí i náročnější uživatele, tedy pokud si dobře vyberou. Najdou tu připojení k síti a Internetu, někdy též přístup k některým internetovým službám (YouTube a spol.). U dražších modelů třeba i záznam vysílání na pevný disk. Doporučujeme dívat se ve vodách firem Samsung a LG, které nabízejí dobrý poměr cena/výkon. Chybu ale samozřejmě ale neuděláte ani třeba s Panasonicem a dalšími značkami. 

MMC nabídne o něco širší podporu různých formátů audia a videa, většinou i více možností ovlivnění zobrazení titulků a podobně. O něco propracovanější bývají internetové funkce, někdy včetně přístupu do archivů českých televizí. Pro plné využití těchto krabiček je ale vhodné disponovat alespoň základními znalostmi multimédií či sítí, protože do nich prostě jednoduše nevložíte placku a nehrajete. Obsah si musíte umět uložit na HDD, USB FLASH nebo na síť. Vybírejte u značek jako Xtreamer, Dune, Popcorn Hour, eGreat, Noontec nebo třeba Evolve.

Pro největší „fajnšmekry“ je tu kategorie HTPC. Tady už nestačí jen povědomí, ale chce to mírně pokročilé znalosti počítačů. Ideálně, když si HTPC zvládnete postavit dle svých představ sami. Budete ale odměněni nejširší paletou funkcí a největším výkonem.


TIP: Nahlédněte do našich sekcí o HTPC, MMC a přehrávačích a zjistěte, jak fungují konkrétní produkty! 


A co nejbližší budoucnost nebo již skoro současnot? Všechny zmiňované prvky pravděpodobně čím dál častěji najdeme rovnou v televizoru. Televizory budou chytré – tedy budou mít potřebné tunery, budou z nich umět nahrávat, budou schopny připojit se na Internet a přehrávat odtud obsah, stejně jako ze sítě nebo z USB. Stejně tak nám umožní videohovory a další komunikaci. Budou do toho promlouvat i firmy jako Apple nebo Google či Amazon, které opět tuto oblast o kousek posunou. Ale tato éra teprve přichází. Do té doby si jistě vystačíme s blu-ray přehrávači, MMC nebo HTPC…

 

Srovnání produktů
 

základní blu-ray přehrávač
od 1 500 Kč

           
pokročilejší blu-ray přehr.
od 2 200 Kč 
     
základní MMC
od 1 600 Kč
       
nové 3D MMC
od 3 500 Kč
   
HTPC
od 5 000 Kč
široké možnosti rozšiřování a konfigurovatelnost  

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pro mnoho lidí neexistuje nic horšího, než když musí trávit nekonečné chvíle čekáním až skončí reklamy na YouTube. Když se poprvé objevila možnost předplatného bez reklam, pro řadu lidí to byla spása. Je ale neuvěřitelné, kolik lidé je ochotných platit za to, aby se nemuseli s reklamami trápit. YouTube dosáhl tento měsíc důležitého milníku pro své úrovně placené hudby a videa, když celosvětově překonal hranici 100 milionů odběratelů.

Firma Lamax je nám sympatická tím, že je původem česká, sídlící v Praze. Své produkty navrhuje a vymýšlí u nás v Česku, výroba probíhá (ostatně jako u spousty dalších výrobců) v Asii. A protože fandíme těm, kteří dokáží se ctí konkurovat velkým a zavedeným značkám, pojďme se dnes podívat na další kus z dílen Lamaxu, tentokrát na bezdrátová sluchátka Elite E-1 a zkusme se zaposlouchat do „beatů“.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek