Pondělí , 25. 09. 2023

Zlata

Recenze NiceBoy VEGA 6 – zdolejte nový vrchol 4K

Na tuto kameru jsme se po NiceBoy VEGA 6 star těšili hodně. Dokázal výrobce vyladit nedostatky u své vlajkové lodi s cenovkou, která již nepromíjí chyby? Stabilizace obrazu u 4K rozlišení, schopnost natáčet 1 440p při 60 FPS, kompresní formát H.265, zcela nový design a stylové dálkové ovládání a jiné vlastnosti zní výmluvně.

20. 11. 2018

20. 11. 2018

Na tuto kameru jsme se po NiceBoy VEGA 6 star těšili hodně. Dokázal výrobce vyladit nedostatky u své vlajkové lodi s cenovkou, která již nepromíjí chyby? Stabilizace obrazu u 4K rozlišení, schopnost natáčet 1 440p při 60 FPS, kompresní formát H.265, zcela nový design a stylové dálkové ovládání a jiné vlastnosti zní výmluvně.

TIP: Lamax X8.1 Sirius – hvězda, která obstála v tropech

Kamera nás zaujala kromě papírových vlastností již na první pohled vzhledem. Konečně inovace okoukaných forem. Oblé tvary a celkově velmi elegantní vzhled působí vyzrále. A tak tomu i je. Nic nevrže, tlačítka kladou adekvátní odpor a nic vám nechybí.

Vše, co chcete?

Balení není chudé ani přehnaně bohaté, je standardní. Naleznete tu vše, co u jiné akční kamery, která nepatří k nejlevnějším. Navíc zde najdete nabíječku 2 A, naopak oproti Veze 6 star třeba postrádáme druhá dvířka (s průduchy pro lepší zachycení zvuku), ani druhý akumulátor nehledejte. Škoda, že chybí silikonová krytka objektivu a závit na stativ přímo na těle kamery jako u VEGA 5 Pop pro použití bez obalu. Jistě by se tímto detailem přiblížila bezvadnému blíže.

Hodinky nabíjené přes USB se nám líbí již od příchodu „popky“, vypnou mimo jiné také displej.

Vodotěsné pouzdro má na zavíracím klipu zámek, abyste předešli náhodnému otevření například pod vodou. Už jsem to u kamer viděl a vždy to kvituji jako praktickou věc. Kamerka z něj pouze hůře šla vyndavat, musíte s ní silněji klepnout např. do dlaně, aby se vysunula a šla vyjmout.

Profík plný funkcí

A pro dálkové ovládaní lze samozřejmě využít i aplikaci YUTUPro. V telefonu zabere kolem 20 MB, nastavování kamery i videa, prohlížení fotek a stahování proběhlo bez problémů. Aplikace se jeví stabilní, což potěší. Pouze občas působí při nastavování nepřehledně, protože dané parametry nezobrazuje čitelně (viz obrázky).

K TÉMATU  Nebojme se vypalování plazmy více

Ze specifikací kamery zmiňme kromě 4K při 30 FPS i schopnost natáčet video 1 440p při 60 snímcích za sekundu, což předčí jiné kamery, které zvládají zpravidla většinou max. Full HD při této rychlosti. Podobně vyspěle působí stabilizace obrazu, kterou jsem nevypínal. Popravdě jsem moc neřešil výdrž akumulátoru, ale užíval si, jak dobře funguje.

Hmotnost v obalu 155 g, bez něj 76 g.

Při pořizování videí si můžete vybrat kodek H.264 nebo H.265, hardware bude opravdu moderní. Ke kvalitě fotek i videí se vrátíme.

Na jeden problémek jsme při testování přeci jen narazili. Kamera se při natáčení zasekla. Stále na displeji zobrazovala jen to, co se děje před ní a nereagovala na spoušť a nijak nešlo měnit nastavení apod. Hodně jsem ji zapínal, vypínal, přepínal nastavení apod. Prostě jsem ji zkoušel.

TIP: Rollei ActionCam 430 – 4K bez větší akce

Bylo třeba ji vypnout a zapnout a vše fungovalo dále. Technická podpora poradila kromě toho, že mám mít rychlou micro SD kartu (UHS-I, U3), kterou mám, ať ji také naformátuji na FAT 32. Tak jsem ji přeformátoval v kameře a zkoušel dál. Po té jsem již podobné problémy nezaznamenal, při dalších třech natáčeních.

Nedostatkem je to, že VEGA 6 netřídí nijak fotografie ani videa, vše je v jednom adresáři vč. jiných souborů pořizovaných s videi. Vega 6 star vytvoří adresáře Photo a Video.

Fotografie

Fotografie pořízené za denního světla mě ohromily kvalitou a barevností. Při nastavení měřítka 1:1 jsou sice stále trošku neostré, ale oproti jiným kamerám vidím krok kupředu.

Fotografie v plném rozlišení stahujte zde.

Také šero výsledné fotografie nijak nehyzdí, kamera si s ním poradí. V místnosti za tmy již zrnitost vzroste znatelně.

K TÉMATU  Externí disk s rámečkem levnější, než samotný HDD: Ušetřete při nákupu pevného disku!

Videa

Kvalitu videa posuďte sami. Osobně se mi líbí, že opravdu zvládá rozlišení 1 440p při 60 FPS bez trhání. Videa jsou ostrá a vůbec kvalitní.

Zvládl jsem ji i trošku ponořit, nikoliv pak do hloubky, která by testovala těsnost podvodního pouzdra.

Niceboy VEGA 6 přišla coby nová vlajková loď značky a tuto roli plní bezezbytku perfektně – funkcemi, schopnostmi, kvalitou videa i cenou. Fotografie i videa jsou bez debat jedny z nejlepších, jaké jsme kamerou tohoto druhu pořídili.

V balení bychom (klidně místo nabíječky) ocenili druhý akumulátor, klidně místo nabíječky, a rozhodně druhá dvířka jako u VEGA 6 star s průduchy pro lepší nahrávání zvuku, když ji používáte řekněme méně akčně a nemusíte se bát například prachu či vody. To je ale jen menší rezerva v jinak povedené kameře. Ta se jistě vyrovná podobně drahým konkurentům.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Těsně před Vánoci přinášíme srovnávací test čtyř malých bezdrátových reproduktorů, které se jistě ocitnou v hledáčku nejednoho „ježíška”: novinku Energy Music Box 1+ Pear, léty ověřený Lamax Sphere SP-1, nedávno zlevněný Niceboy Raze Mini a základní model Sony SRS-XB01. Který bychom doporučili?
Niceboy nás zahrnul novinkami na léto, které jistě byly možnými kandidáty na dárky za vysvědčení. Do této doby byla řada RAZE hlavně odolnými reproduktory bez dalšího pozlátka (levný RAZE mini nepočítejme) v podobě rádia apod. Právě ego to mění a přináší věci, které z něj činí plnohodnotný přehrávač hudby.
Jednou za čas mě přepadne touha hledat nejlepší příslušenství pro notebooky. Reproduktorů jsme již měli v redakci mraky, podobné množství akčních kamer či powerbank. Delší dobu mě mysl nutila uvažovat nad chladicími podložkami. Yenkee se neosvědčila zcela, podobně Trust GXT 220 (bez recenze), takže se vtírala myšlenka zkusit osvědčenou firmu, která má s chlazením bohaté zkušenosti, Cooler Master.
Není to až tak dávno, co jsem považoval pořízení notebooku za luxusní věc. Naštěstí vývoj v této oblasti je velmi rychlý a nyní se dají bez problému pořídit kvalitní stroje za velmi slušné ceny. Tuto strategii volí i výrobce Umax se svými notebooky, u nichž se nezaměřuje na ohromující výkony, ale spíše na praktičnost, mobilitu a v případě celokovového 13Wa Pro i odolnost a životnost.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek