Sobota , 22. 06. 2024

Pavla

Recenze Niceboy RAZE 2 ego – má svůj styl

Niceboy nás zahrnul novinkami na léto, které jistě byly možnými kandidáty na dárky za vysvědčení. Do této doby byla řada RAZE hlavně odolnými reproduktory bez dalšího pozlátka (levný RAZE mini nepočítejme) v podobě rádia apod. Právě ego to mění a přináší věci, které z něj činí plnohodnotný přehrávač hudby.

03. 07. 2019

03. 07. 2019

Niceboy nás zahrnuje novinkami na léto. Do této doby byla řada RAZE hlavně odolnými reproduktory bez dalšího pozlátka (levný RAZE mini nepočítejme) v podobě rádia apod. Právě ego to mění a přináší věci, které z něj činí plnohodnotný přehrávač hudby.

TIP: NICEBOY RAZE 2 VERTIGO – VÝKON A BASY S SEBOU

Netradičně je navržen celý reproduktor, protože na rozdíl od svých brášků leží a má konický tvar (jako sud) – nejde tedy o stojící válec. Konec konců proč ne, alespoň není žádný basový reproduktor utlumen podložkou. Také nečekejte žádný stupeň krytí proti vodě a prachu.

Na zadní straně otevřete gumová dvířka, která chrání mikro USB (pro nabíjení), USB A konektor pro flash disk, audio vstup 3,5 mm a slot na micro SD kartu. Gumové protiskluzové nožičky opravdu fungují, reproduktor drží na místě.

Snaží se

Minimalistické balení obsahuje klasickou „nálož“ výbavy v podobě USB a audio kabelu (ten nyní najde využití coby anténa pro FM rádio). Rovnou si řekněme, že krátký audio kabel hůře chytá FM signál (80 cm). Místo něj výrazně lépe posloužil při testu model ze sluchátek HIVE XL. Delší a celkově kvalitnější produkt s pozlacenými konektory splnil roli antény mnohem lépe s daleko kvalitnějším příjmem analogového signálu.

TIP: TEST „KAPESNÍCH” REPRODUKTORŮ – ČTYŘI DO MARIÁŠE

Sice jde o drobnost, ale potěší poutko, které lze protáhnout masivním očkem. Oproti RAZE 2 vertigo s jeho tkaničkami to vnímáme coby výrazně praktičtější řešení. Máte totiž na výběr.

Přehrávání z micro SD karty jsme zkoušeli s 64GB SDXC kartou s mnoha vloženými adresáři nejen s hudbou (také s filmy, dokumenty) a po chvíli (několika sekundách) začal reproduktor přehrávat bez chyby. Pamatoval si také poslední přehrávanou skladbu. Podobně zvládl 32GB flash disk prohledat a přehrát hudební soubory.

K TÉMATU  Xtreamer eTrayz: levné dvoudiskové úložiště nabité funkcemi

Vystačit si musíte jen s funkcemi play/pause, regulací hlasitosti a přeskakováním skladeb dopředu či dozadu (po jedné) pomocí stejných tlačítek se symboly + nebo –. Prostě srovnatelně s jinými podobnými reproduktory. Takže pokud budete mít na kartě 1 000 a více písniček, přejeme hodně štěstí při hledání té konkrétní. Zde poslouží váš oblíbený audio software v počítači či mobilním telefonu jistě mnohem lépe.

Nedokonalé ego

Zvuk celkově hodnotíme coby (na tuto třídu reproduktorů) spíše plochý, orientovaný na výšky, s mnohem méně výraznými basy oproti dražšímu RAZE 2 vertigo. Postřehnete to při přehrávání z micro SD karty, pokud jej napojíte přes Bluetooth či audio kabel, lze to do omezené míry kompenzovat nastavením equalizéru v počítači. Ale pokud si potrpíte na plné a výrazné basy, volte raději RAZE 2 vertigo bez dalších okolků.

Druhou iritující vlastností je opět velmi hlasitý a výrazný uvítací tón. Ve dne někde na hřišti či ve třídě, hlučnějším open space vám to ani nepřijde. Zkuste si jej zapnout doma ve 3 ráno (jako já), kdy je venku ticho jak v márnici. To pochopíte, co znamená příslovečné, že by probudil i mrtvého. Toho možná ne, ale pokud vám za zády spí pes či partnerka, neocení to. 

Bohužel také startuje na vysoké intenzitě hlasitosti přehrávání či rádio (na to jej používám nejvíce), takže musíte ze startu vztekle ťukat na snižování hlasitosti (pokud byste to jenom drželi přeskočíte na jinou stanici či píseň). To se opakuje po vypnutí či dokonce přepnutí do jiného módu a vrácení se zpět. Tohle se nepovedlo bohužel.

Naopak velmi dobré chování prokázal při nabíjení, které neruší signál rádia a reproduktor nijak nešumí, nehrčí, zvuk zůstává nezkreslený a čistý. Za to získává velké plus, protože mi doma mohl hrát prakticky nepřetržitě, stačilo připojit powerbanku či kabel z nabíječky, notebooku a bylo. To při tom nemá vůbec malou výdrž, tu jsme sice neměřili přesně, ale o „šťávu“ si RAZE 2 ego pravidelně říkal až pozdě v noci.

K TÉMATU  Stativ a monopod Benro set s videohlavou v testu

Něco na tom „egoušovi“ rozhodně bude, prostě se nám zalíbil, i když, ruku na srdce, nechcete-li rádio či vyloženě mobilní přehrávač hudby, racionálně doporučujeme RAZE 2 vertigo. Pokud by mělo jít o dárek pro ratolesti za vysvědčení, ty venku ocení větší výkon a krytí IPx6, které ego postrádá. Pokud máte hlouběji do kapsy i starší RAZE s nižší cenou poslouží dobře. A to píši s vědomím, že jsem sám zvolil domů RAZE 2 ego, protože převážily iracionální sympatie a rádio (cena roli nehrála), které nějakou dobu doma postrádám. Je příjemné ráno zapnout reproduktor místo bootování celého notebooku a slyšet hned hlasy… 🙂

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Nejsem fanoušek sluchátek v uších, nerad ztrácím kontrolu, přijít o sluch například na ulici vidím jako nechtěnou věc. Jako fanouška nových technologií mě naopak lákalo vyzkoušet sluchátka HIVE pods, přinášející budoucnost do současnosti. Čítají dva špunty s vlastní baterií a příjmem, dokonce nepotřebují kabel ani pro komunikaci mezi sebou.
Telefony značky myPhone nejsou pro naše čtenáře novinkou, volili jsme levnější modely, které se neobešly bez kompromisů. Hammer Blade 2 Pro se nezdráháme naopak označit za vlajkovou loď tohoto polského výrobce. Do odolného těla vměstnal i výkonný hardware jako 8jádrový procesor, 6 GB RAM či 128GB úložiště s 16Mpix fotoaparátem. Podařilo se?
Na myšlenku vyzkoušet si výkonnou víceportovou USB nabíječku mě přivedly dvě skutečnosti, na stole se i začaly množit věci, čekající na nabití, a koupě hybridního tabletu s Atomem, který je nabíjen prostřednictvím USB. Hledal jsem alternativu k přehřívající se 2A nabíječce dodané s počítačem.

Akční kamery nejsou novinkou, stejně tak model 420 od německého výrobce Rollei již na českém trhu nahradil novější 425, který se však liší jen několika parametry. Pro většinu lidí jde spíše jen o hračku pro teenagery, bližší zkušenost však prokáže, že toho umí mnohem víc. Nabízí dost i dospělým.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek