Neděle , 23. 06. 2024

Zdeňka

Google právě spustil novou AI a už přiznal, že minimálně jedno demo nebylo skutečné

09. 12. 2023

09. 12. 2023

Google právě oznámil Gemini, svou dosud nejvýkonnější sadu modelů AI, a společnost již byla obviněna, že lže o svém výkonu. Op-ed z americké společnosti Bloomberg tvrdí, že Google v nedávném videu zkreslil sílu Gemini. Google během svého oznámení začátkem tohoto týdne odvysílal působivé praktické video „what the quack“ a komentátor Parmy Olson říká, že ve videu vypadalo pozoruhodně schopné, možná až příliš schopné.

Demonstrace schopností Gemini

Šestiminutové video ukazuje multimodální schopnosti Gemini (například mluvené konverzační výzvy kombinované s rozpoznáváním obrazu). Gemini zdánlivě rychle rozpoznává obrázky – dokonce i pro spojované obrázky, reaguje během několika sekund a sleduje chomáč papíru v hrníčku a míčové hře v reálném čase. Jistě, lidé to všechno dokážou, ale toto je umělá inteligence schopná rozpoznat a předvídat, co se stane dál. Ale když kliknete na popis videa na YouTube nebo Google, tak má důležité vyloučení odpovědnosti:

“Pro účely této ukázky byla snížena latence a výstupy Gemini byly zkráceny pro stručnost.”

To je to, nad čím se Olson rozčiluje. Podle svého článku na Bloomberg Google připustil, že demo video neprobíhalo v reálném čase s mluvenými výzvami, ale místo toho použilo statické snímky z nezpracovaných záběrů a poté napsalo textové výzvy, na které Gemini odpovědělo. “To je zcela odlišné od toho, co se zdálo , že naznačoval Google: že člověk může mít plynulou hlasovou konverzaci s Gemini, když sleduje a odpovídá v reálném čase na okolní svět,” píše Olson.

Dokáže Gemini od Googlu konkurovat GPT od OpenAI?

Abychom byli vůči Googlu spravedliví, společnosti často upravují ukázková videa, zejména proto, že se mnozí chtějí vyhnout technickým zádrhelům, které živé ukázky přinášejí. Je běžné věci trochu upravit. Google má ale za sebou historii diskutabilních videoukázek. Lidé se ptali, zda ukázka Duplex od Googlu byla skutečná, protože na ní byl zřetelný nedostatek okolního hluku a příliš ochotní zaměstnanci. A předem nahraná videa modelů umělé inteligence vyvolávají v lidech ještě větší podezření. V situaci, jako je tato, Olson říká, že se Google „předvádí“, aby vyvedl lidi z omylu ze skutečnosti, že Gemini stále zaostává za GPT OpenAI.

K TÉMATU  Vyhledávání v Google Chrome se právě zlepšilo

Google nesouhlasí. Když byl dotázán na platnost dema, upozornil portál The Verge na příspěvek od Oriola Vinyals viceprezidenta pro výzkum a hluboké učení ve společnosti Google DeepMind (také spoluvedoucí pro Gemini), který vysvětluje, jak tým vytvořil video.

„Všechny uživatelské výzvy a výstupy ve videu jsou skutečné, kvůli stručnosti zkrácené,“ říká Vinyals. „Video ilustruje, jak by mohly vypadat uživatelské zkušenosti s více režimy vytvořené pomocí Gemini. Udělali jsme to, abychom inspirovali vývojáře.“

Dodal, že tým dal Gemini obrázky a texty a požádal je, aby odpověděli předpovědí, co přijde dál.

To je jistě jeden ze způsobů, jak se k této situaci postavit, ale nemusí to být ten správný pro Google, který se již zdá, alespoň veřejnosti, že byl letos zaskočen obrovským úspěchem OpenAI. Pokud chce inspirovat vývojáře, není to prostřednictvím pečlivě upravených navijáků, které pravděpodobně zkreslují schopnosti AI. Je to prostřednictvím umožnění novinářům a vývojářům skutečně zažít produkt.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Na novinku v portfoliu Verbatim jsme vás upozornili, nehonosí se žádnými armádními standardy, díky kompozitnímu matriálu KyronMAX má vydržet opravdu hodně drsné zacházení a ochránit data na flash disku. Je tomu tak? Pojďme na to.
Na myšlenku vyzkoušet si výkonnou víceportovou USB nabíječku mě přivedly dvě skutečnosti, na stole se i začaly množit věci, čekající na nabití, a koupě hybridního tabletu s Atomem, který je nabíjen prostřednictvím USB. Hledal jsem alternativu k přehřívající se 2A nabíječce dodané s počítačem.

Osobně jsem podlehl kouzlu malých 10 až 12palcových notebooků či hybridních tabletů s klávesnicí. Jsou však lidé, kterým na velikosti záleží, i když výkon moderních 4jádrových Atomů by jim zcela stačil i s 2 GB RAM. Pro ty nabízí Umax řešení v podobě ultra-levného 14palcového notebooku…

Na trhu s příslušenstvím pro videokamery a fotoaparáty Sony, se objevil kabelový ovladač od čínské firmy JJC, která má ve svém portfoliu velké množství příslušenství v oboru pořizování záběrů, ať již statických či pohyblivých.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek