Středa , 19. 06. 2024

Leoš

Čína potopila v moři 1400tunové datové centrum s výkonem 6 milionů počítačů

11. 12. 2023

11. 12. 2023

V dalším globálním prvenství se Čína stala první zemí na světě, která nasadila komerční datové centrum pod vodou. Asijská země začala s montáží takového zařízení u pobřeží města Sanya na jihu ostrova Hainan. V dnešní době internetu a umělé inteligence se každý den generuje obrovské množství dat. Zatímco všechna tato data jsou metaforicky uložena v cloudu, existují skutečná datová centra, která umožňují přístup k těmto datům.

Techničtí giganti jako Google, Microsoft, Amazon, Meta a mnoho dalších vlastní a hostí tato datová centra, která každý rok zabírají obrovské množství půdy a spotřebovávají velké množství elektřiny. Přestože bylo vynaloženo úsilí na přechod na udržitelnější zdroje elektřiny, zřízení a provoz datového centra je operace náročná na zdroje, která potřebuje lepší alternativy.

Cesta pod vodu

Čínské pokusy o zřízení komerčního datového centra pod vodou jsou výsledkem veřejno-soukromého podniku zahrnujícího China Offshore Oil Engineering Co. (COOEC) a Highlander, společnost soukromého datového centra. Přestože podrobnosti o výpočetním hardwaru nebyly sdíleny, Highlander tvrdil, že každý z jeho podvodních modulů je schopen zpracovat více než čtyři miliony snímků ve vysokém rozlišení (HD) za pouhých 30 sekund. Výpočetní hardware je zabalen uvnitř vodotěsného úložného modulu a dohromady váží 1300 tun. Modul je ponořen asi 35 m pod vodu, proces trval asi tři hodiny.

Výhody podvodních datových center

Přestože práce na instalaci prvního modulu již začaly, Highlander má ambiciózní plány nainstalovat na místě 100 takových modulů a vybudovat kapacitu téměř šesti milionů počítačů pracujících najednou.

Takový ohromující počet počítačů bude také generovat velké množství tepla, které bude přirozeně ochlazováno okolní mořskou vodou. Očekává se, že to samo o sobě ušetří 122 milionů kilowatthodin elektřiny, která by jinak byla vynaložena na chlazení, pokud by se zařízení nacházelo na souši.

K TÉMATU  DVD přehrávač Yamaha DVD-S661: Hrajeme si na Hi-Fi

Kromě toho zařízení, které by mělo být uvedeno do provozu do roku 2025, také ušetří 68 000 metrů čtverečních pozemské půdy, kterou lze využít pro jiné účely, a 105 000 tun sladké vody, která by se použila na chlazení.

Moduly byly postaveny tak, aby vydržely 25 let, ale zůstává mnoho neznámého o tom, jak bude stavba ovlivněna korozivní mořskou vodou a podmořskými ekosystémy. Zkušenosti společnosti Highlander se zakládáním těchto center jsou poměrně omezené na testy, které provedl v lednu 2021 v přístavu Guangdong v Zhuhai.

Kromě Highlanderu také Microsoft v roce 2015 testoval podvodní datové centrum v rámci svého projektu Natick u pobřeží Tichého oceánu a poté provedl v roce 2020 dvouleté testy u pobřeží Orknejí ve Skotsku. Od té doby s novějšími projekty v tomto směru nepokračuje.

Foto: China Daily

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Spolu s novým laptopem VisionBook 14Wa s volným slotem pro 2,5palcový disk jsme se rozhodli otestovat jeho možnosti i pomocí SSD disku Transcend SSD230S. S kapacitou 512 GB zaplatíte sice jen o tisícovku méně než za notebook, přesto ale zkusme ilustrovat možný přínos pro slabší stroje.
Jako má Renault svoji Dacii, podobně má Lamax značku BML (sdílí stejného majitele) - tedy produkt, který vždy bude o něco levnější za cenu kompromisů. U akčních kamer to dříve fungovalo, i když BML již dlouho nevyrukovalo s ničím novým. Proč by tomu mělo být jinak u reproduktorů? Říkám si. Rovnou kupuji nový reproduktor BML S6, nechce se mi totiž čekat. A lidi na srovnávači cen jej chválí...
Je tomu několik let, co jsem si kupoval auto a napadlo mě, jak by mělo být možnostech dnešních technologií jednoduché vlastnit věcičku, která by mi auto lokalizovala a dala vědět, kde se zrovna nachází. Profesionální monitorovací systémy byly nad moje (a obecně hodně předražené) možnosti. A nyní přichází Lamax s touto myšlenkou. Uchopili tento nápad za správný konec? Co vše vlastně za své peníze dostaneme?
Když se řekne pojem „domácí tiskárna“, většina z nás si představí kompaktní inkoustovou tiskárnu. Ty jsou totiž, na rozdíl od laserových tiskáren, univerzálnější a v domácnosti využitelnější – vytisknete s nimi jak texty, tak i vysoce kvalitní obrázky a fotografie. U českých spotřebitelů jsou pak nejpopulárnější inkoustové tiskárny značek Canon, Epson a HP. V tomto článku vám nabízíme srovnání nákladů na tisk vybraných TOP modelů tiskáren od zmíněných výrobců.

Nepřehlédněte

Nabíječky pro USB jsou nedílnou a nepostradatelnou součástí běžného dne. Kdo už někdy nezatoužil po nahrazení těch nevýkonných běžně dodávaných s mobily, lampičkami či kamerkami? Pojďme se kouknout na dvě rozdílná řešení tohoto dilematu.
Na tento článek mě přivedla reportáž na ČT1 v Reportérech ČT, která informuje o zcela bezprecedentním jednání ze strany MPSV vůči soc. firmě Amerfo, zaměstnávající 80 handicapovaných lidí. Dává jim práci, což je skvělé. Například v historické budově, kterou můžete vidět ve 3D online či se tam ubytovat. Prohlédnout si lze i další brněnské památky...

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek