Pátek , 08. 12. 2023

Květoslava

Android definitivně míří pod televizory: Evolve Solaris a Google TV Box

23. 06. 2011

23. 06. 2011

O Androidu se mluví v souvislosti s videopřehrávačem Xtreamer Prodigy, ale ten hned tak na trhu nebude. Mezitím se na něm ovšem objeví Google TV Box a Evolve Solaris. Možná budoucnost multimediálních přehrávačů tak získává konkrétní a hlavně reálnou podobu.

Dobrý multimediální síťový přehrávač, je výborný typ přístroje, který ale roste a padá s firmwarem a komunitou, jež jej opečovává. Ostatně bez komunity bychom si na nich jen těžko nyní pouštěli online české televize a archivy vysílání.

Firmwary, spojte síly!

Firmware je ale věc, na kterou se většinou pořád jen sáhodlouze čeká a čeká… vylepšuje se, opravují se chyby, něco řešit lze, něco zase ne. Základní firmware dodává výrobce procesoru (Realtek, Sigma), nadstavby či úpravy si pak řeší distributoři konkrétních přístrojů.

Záměny firmwaru mezi přístroji podobné HW konfigurace sice možné jsou, ale opravdu jen sporadicky. Dochází tak k značnému roztříštění sil na vývoj systémů. Ale co kdyby tu byl jeden universální systém?

Tím systémem by mohl být Android od Googlu. Ten se mimořádně osvědčil na chytrých mobilních telefonech, pomalu míří na tablety a netbooky a stojí na počátku cesty na MMC. Na Android existují již tisíce aplikací a je tu široká základna vývojářů. Mohl by značně obohatit možnosti MMC (zkr. pro multimediální centrum).

Pravdou je, že už nyní je minimálně polovina MMC přehrávačů či rekordérů spíše pomalejších (mají pomalejší grafické rozhraní, což se projevuje na nižším komfortu obsluhy). Android na nich jistě rychlejší nebude. Ale jedním dechem dodejme, že na trh míří nová generace MMC, která má výkonnější procesor i více RAM. Nová generace bude jistě rychlejší s nativním firmwarem, ale měla by zvládnout i Android.

Android testuje na svých čipech Realtek a předběžně jej slibuje Xtreamer na své chystané vlajkové lodi – Prodigy. Ta má být ale k dispozici až v září, přičemž nejspíše nikoli rovnou s Androidem.

K TÉMATU  Nákup televize v roce 2010: nejen 3D útočí

FV-1 Google TV Box a Evolve Solaris

Mezitím ale na trhu již je FV-1 Google TV Box. Nejde o čistokrevné MMC, protože jeho primárním určením je rozšíření funkcí televizoru o internetové funkce, jako YouTube, ICQ, Skype, prohlížeč a podobně. Nicméně zvládá i přehrávání hudby a videa v HD. FV-1 Google TV Box pohání 1GHz procesor Cortex a sekunduje mu 512 MB RAM.

google-tv-box

 

FV-1 Google TV box je specialistou na internetové fukce, ale jako “bokovku” umí i multimedia. Stojí zhruba 3 500 korun

Dost možná, že prvním čistokrevným MMC s Androidem na našem trhu ale bude Evolve Solaris. Ten má přijít na trh do konce července, bude mít gigabitovou síť, USB 3.0 a prostor pro 3,5“ pevný disk. Další HW specifikace jsou ale zatím tajné.

evolve solaris

Evolve je zkušený producent MMC přístrojů, dost možná stihne být na českém trhu s Androidem v Evolve Solaris první. Cenou 2 500 korun přitom nebude vyčnívat nad běžnými přehrávači

Asi nemůžeme očekávat, že Android ovládne MMC hned a bez problémů. Ale šance, že tomu tak do roka a do dne opravdu bude, jsou značné.

 


TIP: Recenze FV-1 Google TV box je k přečtení zde. Mohli by vás též zaujmout novinky o dalších Android MMC


 

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Telefony značky myPhone nejsou pro naše čtenáře novinkou, volili jsme levnější modely, které se neobešly bez kompromisů. Hammer Blade 2 Pro se nezdráháme naopak označit za vlajkovou loď tohoto polského výrobce. Do odolného těla vměstnal i výkonný hardware jako 8jádrový procesor, 6 GB RAM či 128GB úložiště s 16Mpix fotoaparátem. Podařilo se?
Tato věc patří do trochu jiného soudku, než běžně testujeme. Značka TrueLife patří do portfolia české společnosti elem6, které čítá také značku Lamax. Zaměřuje se na elektroniku určenou k péči o zdraví či tělo jako elektrické kartáčky, chytré váhy či teploměry, tlakoměry. S jednou takovou novinkou vás zkusíme v rychlosti seznámit.
Spolu s Halloweenem (resp. v USA po Dni díkůvzdání) nás již několik dní prodejci atakují nabídkami na tzv. Black Friday, prodejní akci importovanou s již zmíněným svátkem z USA. Každý někdy podlehne a koupí věc, kterou nepotřebuje. Zalíbila ss Ferrari PowerBank Soft Rubber 5000 mAh Black. Záložní kapesní baterie jako každá jiná, pouze vybavená logem Ferrari. Za cenu prý o 40 % nižší, nekupte to. :o)
Sluchátka Niceboy HIVE bones využívají technologii vedení zvuku přes lícní kosti. Váš zvukovod zůstává stále otevřený, takže slyšíte zvuky okolí. Pro mne je toto nesporná výhoda, například při jízdě na kole nebo při běhání. Ten, kdo se naopak chce od okolních zvuků oprostit, tomu bychom je nedoporučovali.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek