Čtvrtek , 08. 06. 2023

Medard

Android definitivně míří pod televizory: Evolve Solaris a Google TV Box

23. 06. 2011

23. 06. 2011

O Androidu se mluví v souvislosti s videopřehrávačem Xtreamer Prodigy, ale ten hned tak na trhu nebude. Mezitím se na něm ovšem objeví Google TV Box a Evolve Solaris. Možná budoucnost multimediálních přehrávačů tak získává konkrétní a hlavně reálnou podobu.

Dobrý multimediální síťový přehrávač, je výborný typ přístroje, který ale roste a padá s firmwarem a komunitou, jež jej opečovává. Ostatně bez komunity bychom si na nich jen těžko nyní pouštěli online české televize a archivy vysílání.

Firmwary, spojte síly!

Firmware je ale věc, na kterou se většinou pořád jen sáhodlouze čeká a čeká… vylepšuje se, opravují se chyby, něco řešit lze, něco zase ne. Základní firmware dodává výrobce procesoru (Realtek, Sigma), nadstavby či úpravy si pak řeší distributoři konkrétních přístrojů.

Záměny firmwaru mezi přístroji podobné HW konfigurace sice možné jsou, ale opravdu jen sporadicky. Dochází tak k značnému roztříštění sil na vývoj systémů. Ale co kdyby tu byl jeden universální systém?

Tím systémem by mohl být Android od Googlu. Ten se mimořádně osvědčil na chytrých mobilních telefonech, pomalu míří na tablety a netbooky a stojí na počátku cesty na MMC. Na Android existují již tisíce aplikací a je tu široká základna vývojářů. Mohl by značně obohatit možnosti MMC (zkr. pro multimediální centrum).

Pravdou je, že už nyní je minimálně polovina MMC přehrávačů či rekordérů spíše pomalejších (mají pomalejší grafické rozhraní, což se projevuje na nižším komfortu obsluhy). Android na nich jistě rychlejší nebude. Ale jedním dechem dodejme, že na trh míří nová generace MMC, která má výkonnější procesor i více RAM. Nová generace bude jistě rychlejší s nativním firmwarem, ale měla by zvládnout i Android.

Android testuje na svých čipech Realtek a předběžně jej slibuje Xtreamer na své chystané vlajkové lodi – Prodigy. Ta má být ale k dispozici až v září, přičemž nejspíše nikoli rovnou s Androidem.

K TÉMATU  OpenMTK: jak dostat ze svého DivX přehrávače maximum

FV-1 Google TV Box a Evolve Solaris

Mezitím ale na trhu již je FV-1 Google TV Box. Nejde o čistokrevné MMC, protože jeho primárním určením je rozšíření funkcí televizoru o internetové funkce, jako YouTube, ICQ, Skype, prohlížeč a podobně. Nicméně zvládá i přehrávání hudby a videa v HD. FV-1 Google TV Box pohání 1GHz procesor Cortex a sekunduje mu 512 MB RAM.

google-tv-box

 

FV-1 Google TV box je specialistou na internetové fukce, ale jako “bokovku” umí i multimedia. Stojí zhruba 3 500 korun

Dost možná, že prvním čistokrevným MMC s Androidem na našem trhu ale bude Evolve Solaris. Ten má přijít na trh do konce července, bude mít gigabitovou síť, USB 3.0 a prostor pro 3,5“ pevný disk. Další HW specifikace jsou ale zatím tajné.

evolve solaris

Evolve je zkušený producent MMC přístrojů, dost možná stihne být na českém trhu s Androidem v Evolve Solaris první. Cenou 2 500 korun přitom nebude vyčnívat nad běžnými přehrávači

Asi nemůžeme očekávat, že Android ovládne MMC hned a bez problémů. Ale šance, že tomu tak do roka a do dne opravdu bude, jsou značné.

 


TIP: Recenze FV-1 Google TV box je k přečtení zde. Mohli by vás též zaujmout novinky o dalších Android MMC


 

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Vzpomínáte na večerníček o včelích medvídcích, kde byl brouk kvapník, který stále chvátal a neměl chvíli čas? Pokud patříte k obdobné sortě pracantů, může vám pomoci SSD přenosný disk Adata, je opravdu rychlý. Podobně jako onen brouček vás moc nezdrží a přežije i pád (například do louže).

Naos znamená posvátnou schránu pro sochy bohů. Co tím chce asi Lamax říci? Má přidomek evokovat nečekané schopnosti novinky? Modelové číslo X7.1 naopak naznačuje dílčí evoluci předchozí X7 Mira. Jak zní tedy odpověď? Nepůjde jen o evoluci, zjistíte záhy, protože přibylo nejen funkcí, ale též vybavení včetně dálkového ovladače a mnoho dalšího. Čekejme více, než byste tipovali, není to jen o dálkovém ovladači.

Kdo hledá úložný prostor s větším objemem, než mají běžné flash disky, netouží jej mít připnutý na klíčích a přesto kompaktní, aby se vešel pohodlně do kapsy (nemluvě o kapacitě versus cena), pro toho může být tento „portable“ externí disk to pravé. Může mít i ještě s větší kapacitou, ale to už musí počítat s vyšší cenou a silnější krabičkou, než u tohoto 1 TB obsahem velkého 2,5palcového disku.

Na jaře jsem si vyzkoušel první sluchátka od firmy Lamax, jednalo se konkrétně o model Elite E-1. A byl jsem velmi mile překvapen. Na podzim jsem dostal k dispozici sluchátka Blaze B-1, která se v portfoliu firmy Lamax nachází ve spektru levnějších modelů (cena 1 190 Kč). Otázka tedy je, zda milé překvapení z Elite E-1 přetrvalo.

Nepřehlédněte

Polská značka nás nedávno vcelku překvapila sluchátky Argon 600, a proto jsme se již bez větších předsudků pustili i do testování herní myši Krypton 550. Produktoví specialisté si evidentně libují v chemických názvech vzácných plynů, nemyslíte? Jak tedy zvládají navrhnout herní myš?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek