Úterý , 28. 05. 2024

Vilém

Android definitivně míří pod televizory: Evolve Solaris a Google TV Box

23. 06. 2011

23. 06. 2011

O Androidu se mluví v souvislosti s videopřehrávačem Xtreamer Prodigy, ale ten hned tak na trhu nebude. Mezitím se na něm ovšem objeví Google TV Box a Evolve Solaris. Možná budoucnost multimediálních přehrávačů tak získává konkrétní a hlavně reálnou podobu.

Dobrý multimediální síťový přehrávač, je výborný typ přístroje, který ale roste a padá s firmwarem a komunitou, jež jej opečovává. Ostatně bez komunity bychom si na nich jen těžko nyní pouštěli online české televize a archivy vysílání.

Firmwary, spojte síly!

Firmware je ale věc, na kterou se většinou pořád jen sáhodlouze čeká a čeká… vylepšuje se, opravují se chyby, něco řešit lze, něco zase ne. Základní firmware dodává výrobce procesoru (Realtek, Sigma), nadstavby či úpravy si pak řeší distributoři konkrétních přístrojů.

Záměny firmwaru mezi přístroji podobné HW konfigurace sice možné jsou, ale opravdu jen sporadicky. Dochází tak k značnému roztříštění sil na vývoj systémů. Ale co kdyby tu byl jeden universální systém?

Tím systémem by mohl být Android od Googlu. Ten se mimořádně osvědčil na chytrých mobilních telefonech, pomalu míří na tablety a netbooky a stojí na počátku cesty na MMC. Na Android existují již tisíce aplikací a je tu široká základna vývojářů. Mohl by značně obohatit možnosti MMC (zkr. pro multimediální centrum).

Pravdou je, že už nyní je minimálně polovina MMC přehrávačů či rekordérů spíše pomalejších (mají pomalejší grafické rozhraní, což se projevuje na nižším komfortu obsluhy). Android na nich jistě rychlejší nebude. Ale jedním dechem dodejme, že na trh míří nová generace MMC, která má výkonnější procesor i více RAM. Nová generace bude jistě rychlejší s nativním firmwarem, ale měla by zvládnout i Android.

Android testuje na svých čipech Realtek a předběžně jej slibuje Xtreamer na své chystané vlajkové lodi – Prodigy. Ta má být ale k dispozici až v září, přičemž nejspíše nikoli rovnou s Androidem.

K TÉMATU  Je lepší klávesnice s numerickými klávesami nebo bez nich?

FV-1 Google TV Box a Evolve Solaris

Mezitím ale na trhu již je FV-1 Google TV Box. Nejde o čistokrevné MMC, protože jeho primárním určením je rozšíření funkcí televizoru o internetové funkce, jako YouTube, ICQ, Skype, prohlížeč a podobně. Nicméně zvládá i přehrávání hudby a videa v HD. FV-1 Google TV Box pohání 1GHz procesor Cortex a sekunduje mu 512 MB RAM.

google-tv-box

 

FV-1 Google TV box je specialistou na internetové fukce, ale jako “bokovku” umí i multimedia. Stojí zhruba 3 500 korun

Dost možná, že prvním čistokrevným MMC s Androidem na našem trhu ale bude Evolve Solaris. Ten má přijít na trh do konce července, bude mít gigabitovou síť, USB 3.0 a prostor pro 3,5“ pevný disk. Další HW specifikace jsou ale zatím tajné.

evolve solaris

Evolve je zkušený producent MMC přístrojů, dost možná stihne být na českém trhu s Androidem v Evolve Solaris první. Cenou 2 500 korun přitom nebude vyčnívat nad běžnými přehrávači

Asi nemůžeme očekávat, že Android ovládne MMC hned a bez problémů. Ale šance, že tomu tak do roka a do dne opravdu bude, jsou značné.

 


TIP: Recenze FV-1 Google TV box je k přečtení zde. Mohli by vás též zaujmout novinky o dalších Android MMC


 

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Hledáte videokameru téměř bez kompromisů a jste ochotni za ni zaplatit vyšší částku, pak zbystřete, protože společnost Canon dodala již na podzim roku 2017 trh model Legria GX10. Konstruktérům se vše povedlo implementovat do stále ještě poměrně kompaktního těla, které padne do ruky přímo dokonale a vy s ním ihned po prvním uchopení jakoby srostete v jeden celek. Jsem si vědom toho, že úvod článku může někomu připadat spíše jako reklamní sdělení. Nejde to však popsat jinak nežli v superlativech, a to téměř bez výhrad. Jednu tu ale pro vás přece mám. Je to můj náhled na dle mého přemrštěnou cenu. O tom ale až později.
Niceboy RAZE 2 twins se nebojí originality a inovativního přístupu. Navíc opět nabízí ochranu proti vodě IPx7. RAZE 2 twins tvoří dva menší reproduktory s možností pevného fyzického spojení a ještě překrytí ochrannou gumou, která dodá potřebný styl a základní odolnost při pádu. Každý nabízí výkon 12 W, propojeny jsou navzájem technologií True Wireless a k počítači či mobilu se připojí prostřednictvím Bluetooth 4.2.
V moderním světě, kde první dojem může hrát velkou roli, má tisk kvalitních etiket zásadní význam. Etikety nesou nejen informace, ale i identitu vaší značky. A aby byla tato identita zachycena co nejpřesněji a nejvýrazněji, je potřebná tiskárna štítků, která spojuje technickou preciznost s kreativním potenciálem.
Lamax poměrně dynamicky rozšiřuje svou nabídku. Zatímco ještě před několika málo lety jsme jej mohli znát coby českého producenta sluchátek a reproduktorů, již nějaký čas trh obohacuje akčními kamerami, autokamerami a dokonce navigací. Kamera do auta s označením C9 byla předmětem našeho testu a není třeba dodávat, že moje zvědavost byla velká.
Umax 12Wg Tab zasvěceným více či méně připomene zařízení od Microsoftu, tedy 2 v 1 jménem Surface. Tedy tablet spolupracující s klávesnicí, se kterou není vyloženě napevno spojen kloubem, proto potřebuje svůj stojánek...

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek