Sobota , 02. 03. 2024

Anežka

Dálkové ovladače – revoluce, o které se nemluví

17. 12. 2012

17. 12. 2012

Televizory si postupně prošly různými revolucemi, v poslední době to byla jejich placatost a velké rozměry, potom HDTV a nakonec třetí rozměr. Nesmíme zapomenout ani na víceúčelovost a integraci více zařízení do jednoho, alias chytré televize. Ale jedno podstatné v tom trochu zapadlo. Ovládání tohoto možná nejpopulárnějšího přístroje na světě. Jenže ono je natolik podstatné, že to v případě ignorace dokáže jiné vlastnosti spolehlivé zabít. A nejen u televizorů.

Revoluce je mnohdy silné slovo, spíše je to marketingové označení pro evoluci. V každém případě jak pro základní, tak i pro rozšířené funkce televizí a jiných přístrojů je naprosto klíčové to, jak se ovládají. Skoro stejnou měrou, jako je u televizního přístroje podstatný obraz, je to i dálkové ovládání a vůbec způsob práce s ní. Ano, s ovladačem v ruce trávíme až nepěkně mnoho času.

Moderní televize potřebují nový způsob ovládání. Ale to, které drží sličná korejka, to zrovna není…

 

V jednoduchosti je síla

Staré známé hranaté ovladače plné tlačítek. Tak o těch už snad brzy ani neuslyšíme. Jsou k ničemu, jsou zbytné! Má-li přístroj dobře navržené ovládací menu (chcete-li GUI či OSD), bohatě si vystačíme se směrovými šipkami a několika málo tlačítky. Ideální pak je, pokud dálkové ovládání reaguje na pohyb.

Tak takto opravdu ne! Kdy si výrobci uvědomí, že komfort ovládání je jedním z nejdůležitějších prvků současné elektroniky?

 

Kdo jiný, než Apple, už v roce 2007 přišel se svou Apple TV, která měla mimořádně jednoduchý ovladač. V mezičase (2008) vznikaly snahy o pohybové ovládání méně známých průkopníků, ale spíše šlo o přidávání pohybu klasickým mnohatlačítkovým univerzálním ovladačům. V roce 2010 přichází společnost LG se svým jednoduchým pohybovým ovladačem Magic Motion Remote Control. A zde nastává opravdová revoluce. Protože v ergonomicky velmi příjemném a jednoduchém ovladači je obrovská síla. Televize se s ním ovládá skvěle. Kdo nevyzkoušel, neuvěří. 

K TÉMATU  Modrá je... srolovatelná??: REDSTAR RS-KB-FLEX

Magic Motion od LG (vlevo) se povedlo a navíc je dostupné. Apple už v roce 2007 věděl, že ovládání musí být jednoduché a účelné (vpravo)

 

Dotykové neznamená pohybové

O to, co nakonec uvedlo ve skutečnost LG, se snažili a snaží i mnozí jiní. Většinou jde o univerzální ovladače. Ty čínské pohybové ovladače ale tradičně neví nic moc o ergonomii. LG zabodovalo totiž i dostupnou cenou a možností použít Magic Motion i u svých běžných modelů. A co další renomovaní výrobci televizorů? Samsung, Sony, Panasonic, Philips? Nic moc! Snad jen u nejvyšších modelů najdeme nějakou tu snahu o moderní ovládání. Například Sony i Panasonic se snažilo využít pro pohyb kurzoru přes dálkové ovládání touchpad známý z notebooků. Ale dost možná to byla slepá ulička. Philips zase letos ukázal pohybové oboustranné ovládání, které vypadá velmi nadějně. Ale dostupné je zřejmě jen pro jeho nejvyšší modely televizorů.

Panasonic (a podobně Sony) vzal touchpad z notebooku a jeho vize nového dálkového ovládání byla hotova. Philips zase zkouší prosadit oboustranné ovládání s klávesnicí a pohybovým senzorem

 

Hlas a gesta

A co dále? LG zdokonaluje Magic Motion a letos mu přidalo hlasové ovládání. Jiní výrobci zase zkoušejí pohybové ovládání (Samsung), ale tentokrát nikoli pomocí ovladače, ale rovnou tělem diváka (gesty snímané kamerou). Jenže zatímco jednoduché pohybové ovladače můžeme směle doporučit již dnes jako zvládnuté a užitečné, zmiňované nové technologie typu hlas a gesta musí nejspíše ještě chvíli zrát…

 

 

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Niceboy RAZE 2 twins se nebojí originality a inovativního přístupu. Navíc opět nabízí ochranu proti vodě IPx7. RAZE 2 twins tvoří dva menší reproduktory s možností pevného fyzického spojení a ještě překrytí ochrannou gumou, která dodá potřebný styl a základní odolnost při pádu. Každý nabízí výkon 12 W, propojeny jsou navzájem technologií True Wireless a k počítači či mobilu se připojí prostřednictvím Bluetooth 4.2.
Záludná otázka – víte, kdy vznikl první chytrý telefon? Applu je z velké části přisuzováno to, že v roce 2007 zahájil boom chytrých telefonů s původním iPhonem. Samozřejmě, že iPhone nebyl první smartphone – ten přišel o mnoho let dříve a překvapivě nenesl jméno BlackBerry nebo Nokia. Pojďme se trochu vzdělat v historii smartphonů.

Tradiční americká firma Motorola se v roce 2011 rozdělila na dvě části. Divizi, která má na starost vývoj a výrobu mobilních zařízení (Motorola Mobility) v roce 2014 koupila firma Lenovo. Nyní, po cca 2 letech reorganizace, přichází na český trh značka Moto.

V brněnském sídle společnosti Zoner se v pondělí 4. 9. 2017 uskutečnila tisková konference, která představila poslední aktualizace ZPS X a byla i oslavou prvního roku prodeje programu formou předplatného. Nejvýznamnější novinky uvádíme v článku.
Niceboy RAZE 2 twins se nebojí originality a inovativního přístupu. Navíc opět nabízí ochranu proti vodě IPx7. RAZE 2 twins tvoří dva menší reproduktory s možností pevného fyzického spojení a ještě překrytí ochrannou gumou, která dodá potřebný styl a základní odolnost při pádu. Každý nabízí výkon 12 W, propojeny jsou navzájem technologií True Wireless a k počítači či mobilu se připojí prostřednictvím Bluetooth 4.2.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek