Pátek , 14. 06. 2024

Roland

Recenze chladící podložky Genesis Oxid 450 – vzduch, barvy a hliník

Chladícím podložkám jsme se párkrát věnovali. Šlo o levnější modely a jejich přínos vnímáme spíše jako diskutabilní. Nyní tu máme o poznání luxusnější provedení. To mě donutilo se zamyslet více nad tím, k čemu může být taková věc užitečná...

20. 04. 2021

20. 04. 2021

Chladícím podložkám jsme se párkrát věnovali. Šlo o levnější modely a jejich přínos vnímáme s velkým otazníkem. Nyní tu máme o poznání luxusnější provedení. To mě donutilo se zamyslet více nad tím, k čemu může být taková věc užitečná…

Model s příznačným názvem Oxid 450 výrobce vybavil pěti ventilátory, dvěma stupni výkonu, USB rozbočovačem, možností nastavení úhlu černé hliníkové podložky a samozřejmě, u značky Genesis nepostradatelnými, barevnými efekty. A ještě tu máme zajímavou, vcelku důvtipnou, drobnost – držák mobilního telefonu. Jak to tedy vše dohromady zapadá?

TIP: YENKEE YSN 120 – MODRÉ TORNÁDO

Rozbaleno jest, s kým máme tu čest?

V prvé řadě hned s 5 ventilátory, které se umí točit ve dvou stupních výkonu (1 100 a 2 400 ot./min.). Centrální vrtule disponuje průměrem 14 cm, okolní čtyři pak 6 cm. To není málo a patřičně o sobě dají vědět hlukem, který nepřeslechnete.

Sledování filmu, nízká zátěž (zleva: bez chlazení, 1. stupeň a 2. stupeň chlazení)

Cinebench R23, vysoká zátěž (zleva: bez chlazení, 1. stupeň a 2. stupeň chlazení)

Pro můj plastový notebook bez ventilátorů Lenovo 100e s úsporným procesorem Intel Celeron N3450 (SDP 4 W a TDP 6 W) se vcelku rychle ukázal vhodným asi jako obří zadní spojler pro Octávii „benzinkového tunera“ se základním motorem o výkonu 100 koní. Znalí pochopili, jde o eufemismus pro slovo zbytečný. Ty 2 oC, o které byl notebook průměrně chladnější při max. výkonu ventilátorů a max. zatížení procesoru s integrovanou grafikou, mi za to nestojí. Prostě nestojí… Na rozdíl od reklam na prášky doporučované Radimem Uzlem a jeho pohlednou sestřičkou to však není špatně. Při běžném zatížení činil pokles kolem 5 oC. Ticho však léčí… Co tu máme dále?

Ano, výrobce mluví o USB hubu a vzadu opravdu najdete dva USB A porty. Bohužel jeden nutně potřebujete pro napájení těch pěti vrtulek. Zbude tedy druhý, ten alespoň nahradí USB zabrané napájecím kabel přimo na notebooku. Takže nic navíc. Velká škoda! Proč nepřidali alespoň dva volné pro klávesnici a myš? Nedej bože víc. Zde by hned začala podložka dávat větší smysl jako alternativní „dokovací“ stanice, nebo odkládací stojan na notebook pro práci.

K TÉMATU  Patriot Box Office a Iomega ScreenPlay TV Link aneb Xtreamer cenově překonán

Pak tu máme podsvícení. To, bůh ví proč, u výrobců léta platí za věc nutnou k hernímu hardwaru. Genesis jde vlastní cestou, neosvětluje ventilátory, nainstaloval světelný panel na spodní hranu podložky. Režim ovětlení nelze korigovat, lišta svítí duhovými barvami. Ve tmě spíše rušivé, ale lze vypnout.

Jak je to s ergonomií?

Podložka má velké zarážky, takže mi u mého notebooku vysloveně bránily si dobře položit ruce při psaní. U vyššího notebooku by asi nevadily. Díky možnostem nastavení sklonu mě až teď napadlo, že jsem o podložkách uvažoval velmi jednostranně. Oxid 450 umí měnit sklon podložky a tím nastavit notebook, hlavně jeho displej, výše do polohy ergonomičtější pro dlouhodobou práci, když využijete externí klávesnici a myš. A hned to celé dává smysl, nemyslíte?

A právě proto bychom ocenili více USB portů, kdy by do notebooku stačilo zasunout pouze jedno USB a hned byste měli k dispozici klávesnici a myš. Zejména u těch herních věcí lze očekávat více kabelů než Bluetooth připojení. Bylo by to velmi pohodlné. Po jiných funkcích dokovací stanice profesionálních notebooků bychom nežehrali. Pár USB portů navíc přímo na podložce by stačilo. Nemluvě o USB C, to bychom tleskali. Principiálně by nevadilo, že umí pouze USB 2.0 standard.

Místo nich se musíte spokojit s držákem na mobil, který lze umístit hned na 4 místa po bocích podložky. Siply clever, jako u Škody. Do držáku se vejde i můj odolný mobil, což nebývá pravidlem.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Oblékněte své vánoční dárky do technologického šarmu! Naše recenze a doporučení pro letošní vánoční sezónu vám přináší špičkové tipy na technologické dárky, které rozjásají oči všech milovníků inovací. Od chytrých zařízení až po high-tech zážitky – darujte svým blízkým něco výjimečného, co nejen potěší, ale také jim přinese radost a moderní pohled na svět v jednom.
Po takřka nezničitelné AData D16750 se dnes podívejme na méně odolný a levnější model powerbanky od stejného výrobce, který nabídne krytí „pouze“ IP54 a kapacitu 8 000 mAh. Čím naopak vyčnívá, je 18 diod se čtyřmi módy svícení. Na táboření tak může být velmi užitečným pomocníkem.
Jak oznámila firma Dolby Laboratories, budou první evropské stanice s HDTV používat Dolby Digital. Ten bude integrován přímo do set top boxů.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek