Sobota , 02. 03. 2024

Anežka

Recenze chladící podložky Genesis Oxid 450 – vzduch, barvy a hliník

Chladícím podložkám jsme se párkrát věnovali. Šlo o levnější modely a jejich přínos vnímáme spíše jako diskutabilní. Nyní tu máme o poznání luxusnější provedení. To mě donutilo se zamyslet více nad tím, k čemu může být taková věc užitečná...

20. 04. 2021

20. 04. 2021

Chladícím podložkám jsme se párkrát věnovali. Šlo o levnější modely a jejich přínos vnímáme s velkým otazníkem. Nyní tu máme o poznání luxusnější provedení. To mě donutilo se zamyslet více nad tím, k čemu může být taková věc užitečná…

Model s příznačným názvem Oxid 450 výrobce vybavil pěti ventilátory, dvěma stupni výkonu, USB rozbočovačem, možností nastavení úhlu černé hliníkové podložky a samozřejmě, u značky Genesis nepostradatelnými, barevnými efekty. A ještě tu máme zajímavou, vcelku důvtipnou, drobnost – držák mobilního telefonu. Jak to tedy vše dohromady zapadá?

TIP: YENKEE YSN 120 – MODRÉ TORNÁDO

Rozbaleno jest, s kým máme tu čest?

V prvé řadě hned s 5 ventilátory, které se umí točit ve dvou stupních výkonu (1 100 a 2 400 ot./min.). Centrální vrtule disponuje průměrem 14 cm, okolní čtyři pak 6 cm. To není málo a patřičně o sobě dají vědět hlukem, který nepřeslechnete.

Sledování filmu, nízká zátěž (zleva: bez chlazení, 1. stupeň a 2. stupeň chlazení)

Cinebench R23, vysoká zátěž (zleva: bez chlazení, 1. stupeň a 2. stupeň chlazení)

Pro můj plastový notebook bez ventilátorů Lenovo 100e s úsporným procesorem Intel Celeron N3450 (SDP 4 W a TDP 6 W) se vcelku rychle ukázal vhodným asi jako obří zadní spojler pro Octávii „benzinkového tunera“ se základním motorem o výkonu 100 koní. Znalí pochopili, jde o eufemismus pro slovo zbytečný. Ty 2 oC, o které byl notebook průměrně chladnější při max. výkonu ventilátorů a max. zatížení procesoru s integrovanou grafikou, mi za to nestojí. Prostě nestojí… Na rozdíl od reklam na prášky doporučované Radimem Uzlem a jeho pohlednou sestřičkou to však není špatně. Při běžném zatížení činil pokles kolem 5 oC. Ticho však léčí… Co tu máme dále?

Ano, výrobce mluví o USB hubu a vzadu opravdu najdete dva USB A porty. Bohužel jeden nutně potřebujete pro napájení těch pěti vrtulek. Zbude tedy druhý, ten alespoň nahradí USB zabrané napájecím kabel přimo na notebooku. Takže nic navíc. Velká škoda! Proč nepřidali alespoň dva volné pro klávesnici a myš? Nedej bože víc. Zde by hned začala podložka dávat větší smysl jako alternativní „dokovací“ stanice, nebo odkládací stojan na notebook pro práci.

K TÉMATU  Vyhrajte Zoner Photo Studio 16 ZDARMA - známe vítěze

Pak tu máme podsvícení. To, bůh ví proč, u výrobců léta platí za věc nutnou k hernímu hardwaru. Genesis jde vlastní cestou, neosvětluje ventilátory, nainstaloval světelný panel na spodní hranu podložky. Režim ovětlení nelze korigovat, lišta svítí duhovými barvami. Ve tmě spíše rušivé, ale lze vypnout.

Jak je to s ergonomií?

Podložka má velké zarážky, takže mi u mého notebooku vysloveně bránily si dobře položit ruce při psaní. U vyššího notebooku by asi nevadily. Díky možnostem nastavení sklonu mě až teď napadlo, že jsem o podložkách uvažoval velmi jednostranně. Oxid 450 umí měnit sklon podložky a tím nastavit notebook, hlavně jeho displej, výše do polohy ergonomičtější pro dlouhodobou práci, když využijete externí klávesnici a myš. A hned to celé dává smysl, nemyslíte?

A právě proto bychom ocenili více USB portů, kdy by do notebooku stačilo zasunout pouze jedno USB a hned byste měli k dispozici klávesnici a myš. Zejména u těch herních věcí lze očekávat více kabelů než Bluetooth připojení. Bylo by to velmi pohodlné. Po jiných funkcích dokovací stanice profesionálních notebooků bychom nežehrali. Pár USB portů navíc přímo na podložce by stačilo. Nemluvě o USB C, to bychom tleskali. Principiálně by nevadilo, že umí pouze USB 2.0 standard.

Místo nich se musíte spokojit s držákem na mobil, který lze umístit hned na 4 místa po bocích podložky. Siply clever, jako u Škody. Do držáku se vejde i můj odolný mobil, což nebývá pravidlem.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Po odolném reproduktoru, který jsem pořádně potrápil, si dnes představíme další kousek, který sice autem přejíždět nehodláme, ale pod vodu se koukne – nabízí krytí IPx7. Zaujmout chce jinými zbraněmi – kvalitním prostorovým zvukem, dobrými basy, výkonem 12 W a výdrží akumulátoru přes 7 hodin.
Poměrně dlouhou dobu jsem neměl možnost vzít do rukou telefon z jiné země původu, než asijské. Až nyní jsem dostal možnost podívat se na smartphone od polského výrobce myPhone. Ten zatím zcela neprorazil (alespoň na tuzemském trhu), nicméně vyrazil do boje s nejlevnějším smartphonem na trhu – myPhone 6 FUN Lite. Telefon se dá pořídit za doporučených 1 490 Kč, nebo levněji. Otázka zní, co za oněch 15 stovek dostaneme?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek