Sobota , 13. 07. 2024

Markéta

CD nebo VHS: Co je více sběratelské?

04. 07. 2024

04. 07. 2024

LaserDisc nebo VHS: Co je více sběratelské?

Jak nám dochází, že internet není věčný a vy nemáte kontrolu nad svými digitálními médii, stává se populárnější sbírat fyzická média. Zatímco DVD a Blu-ray média nejsou problém, co starší formáty jako LaserDisc a VHS? Měl by to někdo sbírat? Pokud ano, který z nich dává největší smysl?

Rozdíly v kvalitě a formátu

LaserDisc je kvalitnější formát než VHS, tečka. LaserDisc nabízel téměř dvakrát více horizontálních linií detailů než VHS, takže se opravdu nedá srovnávat. S LaserDisc však budete muset během většiny filmů převrátit disk. Pravděpodobně máte růžové vzpomínky na to, jak VHS vypadalo, ale pokud zamíříte na YouTube a podíváte se na digitalizované nahrávky VHS, brzy si uvědomíte, že jsme sotva viděli, co se děje. Zatímco u LD je kvalita DVD stále nedostatečná, na správném vybavení může stále vypadat skvěle.

Dlouhá životnost a odolnost

VHS kazety nejsou skvělé z hlediska životnosti a odolnosti. Pokaždé, když přehráváte kazetu VHS, trochu se opotřebuje. Nemluvě o tom, že páska sama o sobě časem degraduje a je citlivá na magnety. LaserDisky, na druhé straně, mohou být také analogové povahy, ale protože je disk čten pomocí laseru, nedochází k opotřebení a kvalita by se běžným používáním neměla zhoršovat. Tyto disky jsou však náchylné ke své vlastní formě „hniloby disku“. Není zcela jasné, proč některé LD hnijí, ale je dostatečným problémem, že nadšenci udržují seznam problematických titulů.

Jedna věc, které se lze obávat, je životnost skutečných přehrávačů, protože LD se nakonec porouchají, když lasery přestanou fungovat, a VHS přehrávače jsou mechanicky složité a byly nespolehlivé, i když byly nové. Zda bude za desítky let existovat nějaký způsob, jak tato média hrát, je diskutabilní.

K TÉMATU  Vyhrajte Zoner Photo Studio 16 ZDARMA - známe vítěze

Vzácnost a dostupnost

LaserDisc byl v nejlepších dobách relativně vzácný formát. Jedním z hlavních důvodů, proč se VHS stalo tak populární, byla cenová dostupnost a obrovské množství vydaných VHS titulů. Takže nalezení VHS z konce 90. let a dále by mělo být stále relativně snadné. To znamená, že na webech, jako je Ebay, najdete spoustu výpisů LaserDisc. Ne tolik jako tituly VHS.

Balení a umělecká díla

Pravda o vinylových deskách je, že vnímaná výhoda „kvality“, kterou má oproti digitální hudbě, nemá oporu ve skutečnosti. Tvar a velikost vinylových desek se ale hodí k úžasným obalům a uměleckým dílům. Stejně tak neexistuje srovnání s tím, jak krásné mohou být LD jako objekty, i když je nikdy nehrajete. Z tohoto pohledu jsou vysoce sběratelské. VHS kazety jsou naopak ošklivé a spartánské, ale záleží na individuálním názoru.

Náklady

Co se týče cen médií, LD se zdají o dost dražší. Nicméně pokud je LD v dobrém stavu, pravděpodobně to stojí za další požadovanou cenu.

Kulturně historický význam

Buďme upřímní, pokud je jakýkoli film nebo pořad, který existuje na LaserDisc nebo VHS, dostupný na DVD nebo Blu-ray, budete mnohem lepší, když si pořídíte tyto modernější formáty. Pokud něco existuje pouze na LD nebo VHS, pak se LD jeví jako lepší volba a VHS by pak měla být až poslední možností.

U VHS však existuje faktor nostalgie a v případě LD mohou mít některé z nich historickou hodnotu. Koneckonců, širokoúhlé laserové disky původní trilogie Star Wars byly po dlouhou dobu jedinou nedotčenou verzí původních divadelních úprav těchto filmů, nedotčenou „vylepšením“ George Lucase. Není zde žádný vítěz, kromě toho, že LD je lepší volbou pro uchování, pokud neexistují novější média tohoto obsahu.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Těsně před Vánoci přinášíme srovnávací test čtyř malých bezdrátových reproduktorů, které se jistě ocitnou v hledáčku nejednoho „ježíška”: novinku Energy Music Box 1+ Pear, léty ověřený Lamax Sphere SP-1, nedávno zlevněný Niceboy Raze Mini a základní model Sony SRS-XB01. Který bychom doporučili?
Dlouho jsem u svých notebooků hluk a aktivní chlazení neřešil. Prostě ho prostě neměly, díky Atomu či Celeronu N si vystačili s pasivním chlazením. Zatoužil jsem však po výkonu Intel Core i5 procesoru, více RAM (2 ani 4 GB už mi nestačí) a plnohodnotném SSD disku, což s sebou nese opět aktivní chlazení a hluk ventilátoru...

Akční kamery nejsou novinkou, stejně tak model 420 od německého výrobce Rollei již na českém trhu nahradil novější 425, který se však liší jen několika parametry. Pro většinu lidí jde spíše jen o hračku pro teenagery, bližší zkušenost však prokáže, že toho umí mnohem víc. Nabízí dost i dospělým.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek