Sobota , 10. 06. 2023

Gita

Recenze kamery Lamax X3.1 Atlas – důstojný základ pro akci

Již číslo v názvu napovídá, že tato kamera se bude v portfoliu Lamaxu řadit na jeho začátek, stává se nejlevnější modelem. Co to v praxi znamená pro zákazníka? Papírově se prakticky shoduje (popisky s piktogramy na produktových stránkách jsou prostě totožné) s dražším modelem Lamax X7.1 Naos, což vypadá lákavě.

22. 07. 2018

22. 07. 2018

Již číslo v názvu napovídá, že tato kamera se bude v portfoliu Lamaxu řadit na jeho začátek, stává se nejlevnější modelem. Co to v praxi znamená pro zákazníka? Papírově se prakticky shoduje (popisky s piktogramy na produktových stránkách jsou prostě stejné) s dražším modelem Lamax X7.1 Naos, což vypadá lákavě.

TIP: NICEBOY VEGA 5 FUN – ZÁBAVA I NA DÁLKU

O parametrech a vzhledu není třeba se dlouze rozepisovat, koukněme se na tabulku a vidíme, že maximálním rozlišením videa pro realné používání bude 2,7K, 4K je interpolované. Chybí tu stabilizace, což není v této cenové kategorii nedostatkem, ale vlastností.

TIP: BML CSHOT1 – UMÍ LEVNĚ

Hodinky v ceně

Nepostrádá klasicky bohaté možnosti dálkového ovládání známé od dražších modelů – od telefonu po pohledné hodinky. Ty se vzhledově Lamaxu povedly a navíc umí vypínat displej (nikoliv celou kameru), což ta, řekněme, druhá častá verze ovladačů pro akční kamery prostě neumí – ta se dvěma barevnými tlačítky (červené, šedé) a bez náramku, připomínající spíše hračku.

Aplikaci má Lamax vlastní ve verzi 5.0. Snaží se být uživatelsky přívětivější než starší verze, což se daří. Od podobných současných aplikací se moc neliší – umí to samé v bledě modrém, takže zde také bez problémů. V diskusi jeden čtenář psal, že při připojení na mobil jiná kamera Lamax nereaguje na vlastní tlačítka, což je špatně. My bychom to tak dramaticky nesoudili, protože v současné verzi jsme nenašli nic, co by nešlo nastavit před aplikaci v mobilu. To dříve nebývalo standardem. A otázkou je, proč ťukat na kameru, když máte vše v mobilu?

Jako vejce vejci – skoro…

Už jsme to nakousli v úvodu, tak pojďme rovnou k věci a neboje se srovnání parametrů s dražším modelem (byť o pár stokorun). Atlas nabízí nativně 2,7K rozlišení (má stejná další rozlišení videí i fotek), stejné dálkové ovládání i připojení přes Wi-Fi, stejnou hmotnost, dokonce i čočka vypadá dle webu stejně (reálné výsledky nechme na později) – A+++ HD širokoúhlá čočka.

K TÉMATU  DVB-T přijímač Evolve DT-0202-HD: s HDMI a za tisícovku

Čím se tedy liší? Vezměme to přehledně:

  • Lamax X7.1 – úhel záběru 170o, akumulátor 900 mAh, více příslušenství (celkem 23 ks, ale bez druhého akumulátoru, naopak s plovákem a čelenkou na hlavu, náhradními dvířky apod.);
  • Lamax X3.1 – úhel záběru 160o, akumulátor 1 050 mAh, chudší příslušenství (např. bez mikrovláknové utěrky na čočku, náhradních dvířek a několika různých klipů).

Stejně řešené u obou kamer je menu i logika pohybu v něm, podobně jako možnosti nastavení. Celkově menu hodnotíme jako povedené. Škoda, že kamery se vždy zapnou na natáčení videa a nejde to (stále) nikde změnit, např. na fotografování.

Zatím mně osobně vyznívá lépe levnější model – základní příslušenství tu je, stále je ho dost a akumulátor má vyšší kapacitu. Stabilizaci nemá ani jedna z kamer.

Fotografie – méně pixelů je lépe

Fotografie vnímám na akční kameru jako ostré v šeru v místnostech i venku, pouze se světlem kamera pracuje hůře. Hlavně ve slunečném dni nezvládá nadbytek světla – fotky jsou místy přesvětlené. Je třeba hlídat si, kde je slunce.

Fotografie v plném rozlišení si můžete stáhnout zde.

Fotoaparát nabízí až 16 Mpix (4 600 × 3 456), to vnímáme jako zcela zbytečné. Osobně jsem fotografoval hlavně s rozlišením 8 Mpix (3 264 × 2 448, obrázky se vejdou v budoucnu na 4K displeje) a s fotografiemi jsem spokojený. A upřímně, pokud nepotřebujete tisknout plakáty, leckomu stačí klidně dle mého názoru i 5 Mpixelů (2 592 × 1 944). Nicméně na internetu se dočtete, že na fotografii velikosti A4 potřebujete 8 MPix, což asi hovoří za vše. Displej s rozlišením 1 920 × 1 080 (tedy Full HD) znamená pouhé 2 Mpixely. 

Videa – různá místa i nastavení

U videí je vidět opět již 100× omílaná skutečnost, že na reálné 4K (v pohybu) tyto kamerky zatím nemají – záznam je trhaný. I proto se mi líbí, že výrobce to již nekomunikuje tak hlasitě, jako třeba u značky BML, místo toho mluví o nativním 2,7K / 30 FPS, které se zdá býti použitelné na klidnější videa i v pohybu. U mě ale stále vede Full HD / 60 FPS, kde nemám výhrad. Dokonce ani noční natáčení nepůsobí zle.

K TÉMATU  Soutěž s Check Pointem o antivir ZDARMA - známe vítěze

Srovnání 720p (slow motion), 1 080p / 60 FPS, 2,7K a 4K

 

Další videa

Vraťme se k úvodní polemice, zda se vyplatí vybrat levnější Atlas nebo dražší Naos, když schopnosti mají kamery stejné. My osobně máme jasno, Lamax X3.1 se nám líbí hlavně pro dobrý poměr ceny a výkonu. A pokud vyloženě netoužíte po nějakém kusu vybavení nebo nevyužijete rozličné klipsy a držáky, není důvod platit více. Na druhou stranu, pokud byste je měli dokupovat později, pak asi budete smutní z cen samostatného příslušenství jako náhradní dvířka.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Dnešní test se zaměří na dvě akční kamery Lamax a BML od českých značek, které své produkty navrhují samy s výrobou v Číně. Pokud jde o parametry, výbavu i samotný hardware, vcelku se podobají. Proto jsme je postavili tak říkajíc do ringu v jednom článku. Kdo si vedl lépe?
Je pozdě, ale pokud byste chtěli ještě pořídit pár užitečných věcí na poslední chvíli (nebo na další pandemii). Věcí, které se v dnešní době pandemické mohou hodit a jsou současně výhodnou koupí.

Nepřehlédněte

Nabízí parametry spíše průměrné jako plné HD při 60 FPS, nechybí Wi-Fi či dálkové ovládání, vlastnosti dnes již nižší střední třídy akčních kamer. Sem i cenou bez koruny 2 000 Kč zapadá. Neztratí se v konkurenci? Niceboy Vega je hodně levná, Vega 5 Pop má dotykový displej, ale proč recenzujeme kameru, která není úplnou novinkou a ničím nevyčnívá? Proč ne.
Jako má Renault svoji Dacii, podobně má Lamax značku BML (sdílí stejného majitele) - tedy produkt, který vždy bude o něco levnější za cenu kompromisů. U akčních kamer to dříve fungovalo, i když BML již dlouho nevyrukovalo s ničím novým. Proč by tomu mělo být jinak u reproduktorů? Říkám si. Rovnou kupuji nový reproduktor BML S6, nechce se mi totiž čekat. A lidi na srovnávači cen jej chválí...

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek