Sobota , 20. 04. 2024

Marcela

Recenze kamery Lamax X3.1 Atlas – důstojný základ pro akci

Již číslo v názvu napovídá, že tato kamera se bude v portfoliu Lamaxu řadit na jeho začátek, stává se nejlevnější modelem. Co to v praxi znamená pro zákazníka? Papírově se prakticky shoduje (popisky s piktogramy na produktových stránkách jsou prostě totožné) s dražším modelem Lamax X7.1 Naos, což vypadá lákavě.

22. 07. 2018

22. 07. 2018

Již číslo v názvu napovídá, že tato kamera se bude v portfoliu Lamaxu řadit na jeho začátek, stává se nejlevnější modelem. Co to v praxi znamená pro zákazníka? Papírově se prakticky shoduje (popisky s piktogramy na produktových stránkách jsou prostě stejné) s dražším modelem Lamax X7.1 Naos, což vypadá lákavě.

TIP: NICEBOY VEGA 5 FUN – ZÁBAVA I NA DÁLKU

O parametrech a vzhledu není třeba se dlouze rozepisovat, koukněme se na tabulku a vidíme, že maximálním rozlišením videa pro realné používání bude 2,7K, 4K je interpolované. Chybí tu stabilizace, což není v této cenové kategorii nedostatkem, ale vlastností.

TIP: BML CSHOT1 – UMÍ LEVNĚ

Hodinky v ceně

Nepostrádá klasicky bohaté možnosti dálkového ovládání známé od dražších modelů – od telefonu po pohledné hodinky. Ty se vzhledově Lamaxu povedly a navíc umí vypínat displej (nikoliv celou kameru), což ta, řekněme, druhá častá verze ovladačů pro akční kamery prostě neumí – ta se dvěma barevnými tlačítky (červené, šedé) a bez náramku, připomínající spíše hračku.

Aplikaci má Lamax vlastní ve verzi 5.0. Snaží se být uživatelsky přívětivější než starší verze, což se daří. Od podobných současných aplikací se moc neliší – umí to samé v bledě modrém, takže zde také bez problémů. V diskusi jeden čtenář psal, že při připojení na mobil jiná kamera Lamax nereaguje na vlastní tlačítka, což je špatně. My bychom to tak dramaticky nesoudili, protože v současné verzi jsme nenašli nic, co by nešlo nastavit před aplikaci v mobilu. To dříve nebývalo standardem. A otázkou je, proč ťukat na kameru, když máte vše v mobilu?

Jako vejce vejci – skoro…

Už jsme to nakousli v úvodu, tak pojďme rovnou k věci a neboje se srovnání parametrů s dražším modelem (byť o pár stokorun). Atlas nabízí nativně 2,7K rozlišení (má stejná další rozlišení videí i fotek), stejné dálkové ovládání i připojení přes Wi-Fi, stejnou hmotnost, dokonce i čočka vypadá dle webu stejně (reálné výsledky nechme na později) – A+++ HD širokoúhlá čočka.

K TÉMATU  Samsung LE32A756: FullHD mazel od SAMSUNGU

Čím se tedy liší? Vezměme to přehledně:

  • Lamax X7.1 – úhel záběru 170o, akumulátor 900 mAh, více příslušenství (celkem 23 ks, ale bez druhého akumulátoru, naopak s plovákem a čelenkou na hlavu, náhradními dvířky apod.);
  • Lamax X3.1 – úhel záběru 160o, akumulátor 1 050 mAh, chudší příslušenství (např. bez mikrovláknové utěrky na čočku, náhradních dvířek a několika různých klipů).

Stejně řešené u obou kamer je menu i logika pohybu v něm, podobně jako možnosti nastavení. Celkově menu hodnotíme jako povedené. Škoda, že kamery se vždy zapnou na natáčení videa a nejde to (stále) nikde změnit, např. na fotografování.

Zatím mně osobně vyznívá lépe levnější model – základní příslušenství tu je, stále je ho dost a akumulátor má vyšší kapacitu. Stabilizaci nemá ani jedna z kamer.

Fotografie – méně pixelů je lépe

Fotografie vnímám na akční kameru jako ostré v šeru v místnostech i venku, pouze se světlem kamera pracuje hůře. Hlavně ve slunečném dni nezvládá nadbytek světla – fotky jsou místy přesvětlené. Je třeba hlídat si, kde je slunce.

Fotografie v plném rozlišení si můžete stáhnout zde.

Fotoaparát nabízí až 16 Mpix (4 600 × 3 456), to vnímáme jako zcela zbytečné. Osobně jsem fotografoval hlavně s rozlišením 8 Mpix (3 264 × 2 448, obrázky se vejdou v budoucnu na 4K displeje) a s fotografiemi jsem spokojený. A upřímně, pokud nepotřebujete tisknout plakáty, leckomu stačí klidně dle mého názoru i 5 Mpixelů (2 592 × 1 944). Nicméně na internetu se dočtete, že na fotografii velikosti A4 potřebujete 8 MPix, což asi hovoří za vše. Displej s rozlišením 1 920 × 1 080 (tedy Full HD) znamená pouhé 2 Mpixely. 

Videa – různá místa i nastavení

U videí je vidět opět již 100× omílaná skutečnost, že na reálné 4K (v pohybu) tyto kamerky zatím nemají – záznam je trhaný. I proto se mi líbí, že výrobce to již nekomunikuje tak hlasitě, jako třeba u značky BML, místo toho mluví o nativním 2,7K / 30 FPS, které se zdá býti použitelné na klidnější videa i v pohybu. U mě ale stále vede Full HD / 60 FPS, kde nemám výhrad. Dokonce ani noční natáčení nepůsobí zle.

K TÉMATU  Jak na výběr DVD/DivX přehrávače

Srovnání 720p (slow motion), 1 080p / 60 FPS, 2,7K a 4K

 

Další videa

Vraťme se k úvodní polemice, zda se vyplatí vybrat levnější Atlas nebo dražší Naos, když schopnosti mají kamery stejné. My osobně máme jasno, Lamax X3.1 se nám líbí hlavně pro dobrý poměr ceny a výkonu. A pokud vyloženě netoužíte po nějakém kusu vybavení nebo nevyužijete rozličné klipsy a držáky, není důvod platit více. Na druhou stranu, pokud byste je měli dokupovat později, pak asi budete smutní z cen samostatného příslušenství jako náhradní dvířka.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Dalším zástupcem herních periferií značky Genesis, kterého vám představíme, je vrcholný model sluchátek Neon 750 RGB. Ty mají tradičně velmi bohatou výbavu včetně obalu pro přenos. Zaujmout chtějí mimo jiné aktivním osvětlením, které je přímo nabíjeno USB portem.
Není lepší věci pro zrychlení počítače nebo notebooku, než přechod z klasického plotnového disku na SSD. Ať už v podobě SATA SSD, nebo lépe NVME M.2. Nástrojů na migraci dat ze starého disku na nový zdarma je ale docela málo.
Digitální bezpečnost není vázaná jen na období Vánoc, ale je aktuální po celý rok. V našem článku se zaměříme na to, jak efektivně chránit sebe a své blízké před online hrozbami. Od tipů na bezpečná hesla až po prevenci phishingu - získáte praktické rady a informace, které vám pomohou udržet digitální bezpečnost v každodenním životě.

AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.

Nepřehlédněte

Pro dnešní recenzi, či spíše preview, jsme konkrétně zvolili prostřední variantu powerbanky značky Lamax s kapacitou 15 000 mAh (existují ještě 10 000 mAh a 20 000 mAh). Prostě zlatou střední cestu jako optimální volbu pro náročnějšího kupce, který nechce neustále řešit dobíjení záložního zdroje pro svůj mobilní telefon a popř. jej využije pro tablet i úsporný notebook s USB-C napájením.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek