Středa , 11. 09. 2024

Denisa

Recenze Epson L3060: Tiskárna, kterou levně dotankujete

Tisk na barevných inkoustových tiskárnách už dávno nemusí patřit k těm nejdražším. Naopak, díky nádržím na inkoust, který se jednou za čas jednoduše dotankuje, jde o tisk velmi levný. Srovnatelný s tiskem laserovým. Jak si vedla v našem testu tiskárna Epson L3060? A zmíníme se i o konkurenční rivalce Brother DCP-T500W.

21. 02. 2021

Tisk na barevných inkoustových tiskárnách už dávno nemusí patřit k těm nejdražším. Naopak, díky nádržím na inkoust, který se jednou za čas jednoduše dotankuje, jde o tisk velmi levný. Srovnatelný s tiskem laserovým. Jak si vedla v našem testu tiskárna Epson L3060? A zmíníme se i o konkurenční rivalce Brother DCP-T500W.

V dobách nedávných patřily náplně (cartridge) do inkoustových tiskáren k drahému zboží. A barevný výtisk na inkoustové tiskárně byl finančně náročný. V cartridgích je nemnoho inkoustu (v řádu jednotek nebo malých desítek mililitrů), současně sebou nesou spoustu plastu a dalších prvků, které výrobu prodražují. U některých modelů (zejména HP) pak dokonce některé catridge obsahují i tiskové hlavy, čímž jde cena ještě dále.

Ano, lze pořizovat levnější náplně neoriginální, nebo catridge různě otvírat a inkoust dolívat. Obdobným směrem, ale oficiálním a podporovaným, jdou nové typy tiskáren s inkoustovými nádržemi. Nádrže pojmou mnoho desítek mililitrů inkoustu s nízkými cenami samotných inkoustů, i těch originálních.

Pro srovnání – podle tohoto článku na blogu PREMO lze u klasické inkoustové tiskárny očekávat cenu 1,10 Kč – 1,60 Kč za stránku černobílého a 2 Kč za stránku barevného tisku. U tankových tiskáren se však cena za černobílý tisk pohybuje již kolem 0,05 Kč za stránku a 0,10 Kč za stránku barevného tisku. Rozdíl v ceně za stránku je tedy znatelný.

Samozřejmě si nový přístup výrobci kompenzují cenou tiskárny, protože se již nespoléhají na to, že sedřou zákazníka z kůže na náplních. I tak ale ceny „tankovacích“ tiskáren nejsou přehnané. Tedy v rozměru A4. Větší formáty tankových tiskáren jsou stále dost drahé. Podstatné také je, že cena výtisků s nimi již směle konkuruje tisku laserovému. Přičemž na fotografie je inkoust lepší technologií, než tonerový prášek v laserových tiskárnách.

Proč právě Epson L3060?

Nejprve jsem vyzkoušel starší a dobře hodnocenou tiskárnu Brother DCP-T500W. Mám dobré zkušenosti s jejich laserovkami, zejména těmi černobílými. Ale T500W se podle mne nepovedla. Zejména s ohledem na podavač papíru, který je sice kompaktně schován uvnitř tiskárny, ale nabraný papír se musí značně ohnout, než projde pod tiskovou hlavu. A tiskárna nebyla schopna nabrat 120gramový papír. Ani další vícegramové fotopapíry. Jediné, co zvládla, byl 100gramový papír a 160gramový oboustranně lesklý papír (protože spodní lesklá strana dobře chytla na podávací kolečka). I z důvodu hrošího základního podavače zde chybí také ruční průchozí podavač na jeden papír. Jinak T500W není zlá tiskárna, kvalita tisku fotografie byla dobrá, byť pomalá a docela hlučná.

Čím tedy zaujala L3060 od Epsonu? Podavač papíru je nahoře a tudíž se papír nemusí tolik ohýbat. Je zde i skener (samozřejmě i s funkcí kopírky). Kromě USB připojení nechybí Wi-Fi. To je velmi užitečné nejen doma, ale hlavně v kancelářích. Protože tisknout můžete skoro z jakéhokoli zařízení v síti. Pozor však na to, že někteří prodejci uvádí, že L3060 má i LAN port. Nemá a je to škoda. Je to spolehlivější a jednodušší způsob připojení k síti. Ještě zmiňme, že L3060 se od L3050 liší pouze funkcí Wi-Fi Direct, tedy že lze tisknout rovnou například z mobilu bez zapojení obou zařízení do jedné sítě (zařízení se místo toho spojí přímo).

K TÉMATU  Využívejte program Defender ve Windows 8.1 naplno

Co L3060 umí

Cílem bylo pořídit multifunkční barevnou tiskárnu. Na běžný tisk dokumentů, ale i propagačních materiálů, grafiky a fotografií. K tomu s funkcí skeneru a kopírky.

Nutností je dnes připojení do sítě, protože USB je značně limitující. Skener sice nemá automatický podavač papíru, ale to patří k nižší ceně produktu (lze si připlatit u vyšších modelů). Není zde ani fax, ale ten je již dávno celkem k ničemu.

Tiskárna využívá klasickou technologii čtyř barev, tedy CMYK. Objem nádrží a také náplní je 70 ml pro každou barvu. Udávaná výtěžnost je 4500 stránek s černým inkoustem a 7500 stránek ze všech tři barevných inkoustů dohromady.

Tiskové rozlišení je 5760 x 1440 dpi a rychlost tisku dle výrobce 33/15 str. za minutu (černobíle/barevně). Rychlost tisku dle ISO normy pak činí 10/5 stran za minutu.

Rozlišení pro skenování 1200 dpi x 2400 dp. Rychlost jednostranného skenování (A4 černobíle) je udávána při 300 dpi 2,4 ms/řádek a při 600 dpi 7,2 ms/řádek. Rychlost jednostranného skenování (A4 barevně) pak při 300 dpi 9,5 ms/řádek a při 600 dpi 14,3 ms/řádek. Technologie skeneru je CIS.

To jsou však vše údaje dosti sterilní a ne vždy odrážející realitu. Pojďme na reálné zkušenosti z provozu tiskárny a skeneru.

Plníme tanky

Po vybalení tiskárny a odstranění přepravních bezpečnostních vložek a lepicích pásek je třeba naplnit nádrže inkousty. Lahvičky s inkoustem jsou docela robustní. Je však třeba strhnout/odlepit přelepku hrdla. Zde hrozí mírné zašpinění. A pozor, inkousty barví a drží opravdu dobře! Při nalévání do nádrží také nehrozí zásadní ušpinění.

Co je však dosti zarážející? Po naplnění musíte nechat tiskárnu alespoň 20 minut pracovat. Proč to trvá tak dlouho? Netuším. U Brothera došlo k nasátí inkoustu během chvilky.

Jak se to ovládá

Obslužná aplikace je v češtině. Nevybočuje z klasického technicistního provedení. Nejde o nic mimořádně přehledného nebo jednoduchého, ale účel je plněn. Stav inkoustu elektronicky nezjistíte, jste odkázáni na vizuální kontrolu. Nádrže jsou ale na boku, takže nikoli přímo na očích. A stejně je inkoust za matným plastem, takže nějak extra vidět hladina není. Brother má nádrže viditelné zepředu, což je lepší. Ale ani Brother nemá nádrže příliš průhledné.

Samotná tiskárna pak na sobě nese jen pár tlačítek a diod. Dedikovaná tlačítka považuji za lepší variantu, než různé dotykové displeje. Ani by mi nevadilo, že jich zde není mnoho. Ale, proč chybí tlačítko pro skenování? To nepochopím. Brother jej má (a má i displej). Skenovat tedy musíte z obslužné aplikace na počítači. To je na zabití, protože musíte vložit dokument, jít k PC, spustit sken, jít zase zpátky k tiskárně. Velká hloupost ze strany návrhářů Epsonu. A obslužná skenovací aplikace je taky jedna hrůza (například skenování dokumentu s více stranami je jako drbat se levou rukou za pravým uchem).

K TÉMATU  Průzkum: televize v roce 2010

Podavač podává

Na rozdíl od v této oblasti kritizovaného Brothera podavač Epsonky dělá svou práci dobře. Sice není elegantně skrytý, ale o to je funkčnější. Kapacita vstupního podavače je maximálně 100 listů 80gramového kancelářského papíru. Výstupní zásobník pak pojme maximálně 30 listů. V obou případech spíše méně. Ale podstatné je, že tiskárna si vzala a tiskla na téměř jakýkoli papír. 100 gramů, 120 gramů, 160 gramů i 260 gramů. Tisknout se dá i na obálky nebo menší formáty, než A4.

Kvalita tisku

Epson L3060 zvládla bez potíží bezokrajový tisk. A to bez výhrad až do kraje. Naopak Brother DCP-T500W tisknout zcela do krajů nezvládla (o cca 2 milimetry). Tisk na Epsonce byl subjektivně kultivovanější a rychlejší. Fotografie zvládají obě tiskárny dostatečně dobře. Klidně si je dáte za rámeček. Míra detailů je srovnatelná. Ale musím říci, že ve výchozím stavu se mi jeví barvy z Brothera přirozenější, než s Epsonky. Totožný výtisk fotografie na tiskárně Epson byl posunut mírně do červena. Stalo se nám (zatím) v jednom případě i to, že Epson na fotografii vyprodukovala černý flek (překryv barevného tisku černým inkoustem).

Peripetie s technickou podporou Epson

Byl jsem poněkud zaskočen tím, že tiskárna nechtěla po prvním naplnění inkoustu naběhnout. Ovládací software hlásil rozporuplné informace, základní manuál nepomáhal a o 20 minutách čekání nic neříkal (je to až v detailnějším manuálu). Dával jsem tiskárně několikrát subjektivně hodně času na „rozjetí“, ale prostě nechtěla fungovat. Nakonec po dlouhé době začala hlásit, že je připravena tisknout.

Mezitím jsem se snažil kontaktovat podporu výrobce. Na českém webu je české kontaktní telefonní číslo. Zavoláte tam, osoba s východním přízvukem vás vyslechne a sdělí vám naučenou frázi, že zrovna nikdo nemá čas a okamžitě zavěsí. Pak to zkusíte další den, jste připraveni a při totožném scénáři nenecháte podporu zavěsit bez rozloučení. Zanecháte tedy číslo, na které se vám ozvou, až budou mít čas. Neozvou se nikdy. Alespoň, že v případě reklamace se lze obrátit na partnerskou organizaci VSP Data, která celkem funguje.

Epson L3060 nebo Brother DCP-T500W – obě ano, ale s výhradami

Ano, cena tisku s inkousty může být s těmito tiskárnami velmi levná. I když nakolik mohou inkousty zasychat, prozatím nemůžeme hodnotit. Nicméně pro sporadický tisk je větší jistotou tisk laserový. Kvalita tisku je dobrá i u těchto levnějších tankových tiskáren. Není třeba se bát tisknout i fotky.

Obě ze zmiňovaných tiskáren ale mají své mouchy. Brother má velmi špatný podavač papíru, ale do kanceláře má mnohem lepší ovládání. Epson má mnohem lepší podávání papíru, díky čemuž lze tisknout na široké portfolio gramáží papíru. Ale má horší ovládání pro kancelářské využití (zejména velmi hloupé funkce skenování). A pokud vás Epson L3060 zaujala, tak si s klidem kupte L3050, protože připlácet za Wi-Fi direkt bude pro většinu zbytečné.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Polská značka nás nedávno vcelku překvapila sluchátky Argon 600, a proto jsme se již bez větších předsudků pustili i do testování herní myši Krypton 550. Produktoví specialisté si evidentně libují v chemických názvech vzácných plynů, nemyslíte? Jak tedy zvládají navrhnout herní myš?
Testovanou kameru nekoupíte s hromadou více či méně zbytečného příslušenství, to si musíte dokoupit později. Dostáváte pouze kameru s USB kabelem a akumulátorem, což nebývá v tomto segmentu časté. Pro někoho klad, jinému to vadit může. Je Mi Action Camera 4K čistokrevným lovcem adrenalinu či spíše zmenšeným digitálním fotoaparátem pro náročnějšího uživatele?
Doplněno o fotky a postřehy: Vega 6 star obohatila flotilu produktů značky Niceboy nedávno jako poslední ze dvou. Kromě nativního 2K videa se snaží zaujmout schopnostmi běžného fotoaparátu v nastavení parametrů včetně aktivní stabilizace obrazu. Samozřejmě čekejte dostatek (možná až nadbytek) příslušenství v luxusním balení. Stačí to na přesvědčení zákazníků, aby kameru koupili?
Pro mnoho lidí neexistuje nic horšího, než když musí trávit nekonečné chvíle čekáním až skončí reklamy na YouTube. Když se poprvé objevila možnost předplatného bez reklam, pro řadu lidí to byla spása. Je ale neuvěřitelné, kolik lidé je ochotných platit za to, aby se nemuseli s reklamami trápit. YouTube dosáhl tento měsíc důležitého milníku pro své úrovně placené hudby a videa, když celosvětově překonal hranici 100 milionů odběratelů.
Německý výrobce Rollei se primárně zaměřuje produkci akčních kamer, stativů a vybavení pro fotografy. My jsme měli možnost otestovat jednu ze tří nabízených autokamer, a sice model DVR-318, kterou pořídíte ve značkovém eshopu za 3 490 Kč, čímž se stává vlajkovou lodí (do auta) firmy v této kategorii.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek