Pátek , 14. 06. 2024

Roland

Eden pro “DivXáře“: Recenze DVD Ferguson D-770HX

30. 04. 2007

DivX a Xvid podporují lépe čí hůře už i ty nejlevnější DVD, ale lidé očekávající možnosti přehrávání porovnatelné s počítačem, bývají zpravidla zklamáni. Ferguson D-770HX jde na trh s jasným cílem být v tomto nejlepší, navíc s digitálním obrazem přes HDMI, a tak si ho pořádně prověříme.

I když by bylo logické, že nízkokapacitním formátům videa pšenka s rostoucí dostupností velkých úložných kapacit optických disků už nepokvete, jsou stále velmi populární. Zásluhu na tom přirozeně má hlavně sdílení filmů přes již dost potírané P2P sítě. Nemá smysl se zde zamýšlet nad morálností či legálností těchto sítí, prostě tu jsou. I když už se díky rostoucím přenosovým rychlostem masivně sdílí i celá DVD nebo dokonce HD videa, “protlačit“ přes internet DivX je stále nejpřijatelnější.

Nejlepší je Ferda!

Nežli se však pustíme do AVI videí, podíváme se blíže na celkovou koncepci přístroje. Na první pohled by se Ferguson ztratil v záplavě desítek podobných přehrávačů čínské provenience (u nás nepříliš známá značka Ferguson pochází z Polska, ale fyzicky se samozřejmě “rodí“ na dalekém Východě). Design je podle mě dosti tuctový, vše je v provedení slim, jak velí móda. Slim case, slim DVD mechanika bez možnosti bočního výběru média (byť její chod je rychlý a kultivovaný), slim základní tlačítka.

Design nijak urážlivý, ale ani extra povedený

Zrcadlový přední panel už poněkud z módy vyšel, dioda přijímače je zcela obnažena za jakýmsi okénkem a působí jako lodní maják (zde funkce vítězí nad formou, viz dále). USB port na čelním panelu není také nijak kryt. Zelený displej je velký a dobře čitelný, mnoho informací ale neposkytuje. Marně byste hledali dnes čím dál obvyklejší čtečky na paměťové karty, nicméně USB dobře podporuje mass storage a pokud je k dispozici USB čtečka externí, není problém ji použít.

Ferguson konektory příliš neplýtvá, ale ty nejdůležitější jsou přítomny

Zadní panel působí poněkud nezvykle a chaoticky. Výrobce již zcela vynechal S-Video výstup, zřejmě jako přežitek, s čímž lze souhlasit. Zbývá tedy kompozitní, YUV a SCART analogový výstup. Nejvíce Fergusonu ale sluší propojení přes integrované HDMI (maximálně 1080i). 5.1 zvukový analogový výstup je nezvykle rozhozen a přeťat SCARTem. Signálem ho zato živí oba dekodéry prostorového zvuku, jak Dolby Digital, tak DTS. Rýpalům by mohl chybět VGA výstup, ale když ho bude někdo chtít, sáhne holt po jiném přístroji, třeba po Xoru HSD 8410. Drobný mínus bod zaslouží i absence naprosto běžného optického výstupu a nezbývá než využít pro propojení s případným A/V receiverem pouze koax.

Celkově vypadá tenký stříbrný přehrávač nenápadně, design neurazí, ale na vrchol své HiFi sestavy domácího kina by si ho každý asi nepostavil. Je třeba si však uvědomit jeho cenovou kategorii a v ní se vzhledem řadí k lepšímu průměru. Stand-by signalizuje jen decentní červená dioda, škoda jen, že zcela chybí síťový vypínač, takže je Ferda pořád pod proudem.

Dálkový ovladač jedním slovem výtečný

Čím vybočuje z šedého čínského průměru, je nadmíru (funkčně) povedený dálkový ovladač. Působí hodnotným dojmem a nebýt nápisu výrobce by mohl být snadno zaměněn za ovladač značkového přístroje. Zde nese ono kýžené ovoce na pohled ošklivé odkrytí přijímače IR signálu na přehrávači a citlivost i směrovost ovladače je na tento segment nezvykle dobrá. Po jeho uchopení jsou v dosahu palce pohodlně dostupná tlačítka nejčastějších funkcí. Jejich barevné odlišení by nebylo ale od věci.

K TÉMATU  Recenze Sony RX 10 III - pokročilý „vše v jednom“ 4K kompakt (1. část)

Starý známý zase blíže dokonalosti

Pokud náš web čtete už delší dobu, není vám jistě nutno dlouze představovat řídící čip přehrávače. Ano, jedná se opět a zas o starý známý Mediatek 1389. Jeho popularita je stále veliká, i když jeho první revize se objevila již před řadou let. Základní vlastností tohoto procesoru je, že se správným firmware se z něj dají vytěžit skvělé věci a na tom právě Ferguson staví. Pokud vás zajímají možnosti přehrávání klasických DVD, přečtěte si recenzi jakéhokoliv jiného přehrávače na stejném čipu. Zde se Ferda liší snad jen zajímavou funkcí DVD Q-play, která při spuštění disku přeskáče všechny ty otravné reklamy a výhružky FBI o nelegálnosti kopírování atd. a začne rovnou přehrávat samotný film. Velmi užitečné.

Nastavení, nastavení, nastavení…

To, čím se liší od všech podobných DVD přehrávačů, je jasné na první pohled po vstupu do českého OSD menu. Milovníci nastavování všeho možného rázem dosáhnou Nirvány. Nastavit lze opravdu vše na co si jen vzpomenete. Od podrobného nastavení obrazu i zvuku (například jednoduše a přesně nastavit hlasitost každého kanálu zvlášť!), přes délku prodlevy mezi fotografiemi ve slideshow až po vyčerpávající nastavení HDMI a HD režimu. Podporováno je přitom i zobrazení prohlížených fotografií v HD rozlišení, což by kvalitě na LCD nebo plazmě značně přidalo. Ten podmiňovací způsob není zvolen náhodně. Bohužel jsem zde narazil na chybku v aktuální verzi firmware, kdy se přes HDMI fotografie při zapnutém režimu HD pro JPEG zobrazují velmi prapodivně (po vypnutí této funkce je vše v pořádku). Celý obraz zfialoví a je vykreslen jen v odstínech fialové. Stejně tak se chyba projevuje v nefunkčnosti lupy v tomto módu, respektive se začne zvětšená část snímku zobrazovat v oříznutém okně v levém horním rohu. Předpokládám, že se jedná jen o problém, který snad odstraní další revize firmware.

Bonusové menu od českého distributora

Samotnou kapitolu si zaslouží část menu nazvaná Acomp bonus menu (pokud si přístroj koupíte v zahraničí, budete tam toto menu hledat marně). Zde jsou soustředěny volby pro prakticky neomezené nastavení parametrů DivX titulků. Nastavit lze takřka jakoukoliv základní barvu titulků, jejich podkresu i orámování, nastavit za ně pozadí opět libovolné barvy, vybrat si ze tří velikostí fontu a tak dále. Změnit lze pozici titulků na obrazovce i jejich zarovnání a formátování. Dokonce je možné určit, jaký stupeň shody má být mezi názvem souboru videa a titulků. Hodně z těchto funkcí znají majitelé Yamady DVD 6600, 6700 a 6800 s výbornými neoficiálními firmware. Zde jsou tyto funkce konečně oficiální přímo od distributora.

Video s ukázkou prostředí přehrávače

Mediatek je v přehrávání různých formátů silný v kramflecích a zvládne toho opravdu hodně, záleží vždy víceméně jen na firmware. Z tabulky můžete vyčíst, že Fergusonu nesedí pouze Xvid s GMC (i když ho přehraje a je to obecný problém všech MTK přehrávačů), algoritmy dekódování jsou dobré a obraz se rozpadá či fragmentuje jen výjimečně (záleží spíš na kvalitě DivXu).

DivX titulky…
…mohou po nastavení v menu…
… vypadat prakticky jakkoliv

Co říci k DivX titulkům? Jak již bylo napsáno, vizuálně mohou vypadat prakticky jakkoliv dle vašeho přání a hodně se tím už blíží možnostem počítačových přehrávačů videa. Česká znaková sada (a nejen česká) je samozřejmostí jak v titulcích, tak v názvech souborů ve filebrowseru. Titulky SUB, SRT a TXT lze přímo vybrat, nemusí se tedy jmenovat stejně. Pokud žádné nezvolíte, najde si je přehrávač sám (podle zmíněné shody).

Skin filebrowseru by snesl zásah i veselejšího grafika

Filebrowseru je naprosto jedno, jak složitou máte adresářovou strukturu CD nebo DVD, vždy zobrazí věrně všechny složky i podložky a zobrazí všechny podporované soubory. Jeho skin byl poněkud fádní, ale je dobře čitelný. Zobrazeno je až čtyřicet znaků z názvu souboru. Místo se našlo i pro náhledové okénko obrázků JPEG (i větší se načítají svižně jak z disku, tak USB) a místo pro id3 tagy MP3. Ty zvládá všechny běžné, standardem je také podpora WMA, bohužel k dokonalosti výčtu chybí podpora minoritního Ogg Vorbis. Zato je implementován i kodek pro Nero Digital video do velikosti rozlišení PAL (Standard Profile). Zatím nepříliš běžná je i podora DivX Ultra, který stejně jako Nero umožňuje zakódovat video, kapitoly, titulky a menu titulu do jednoho souboru.

K TÉMATU  Windows 7: první zkušenosti s Media Center

Zas o kus dál

Dalo by se říct, že DVD přehrávače na Mediatek čipsetu zrají jako víno a je velmi podstatné, od kterého vinaře si tu nejlahodnější sklenku necháte natočit. Kupříkladu nedávno testovaný NextWave 3255 je až na detaily obdařený stejnou technikou, ale díky firmware je Ferguson funkčně zcela někde jinde. Acomp si na něm dal záležet a vymačkal z Mediateku zas o kousek víc, i když k jeho technickým hranicím ještě určitě nedosáhl. Bezmezná programovatelnost tohoto čipu si však vybírá daň v podobě drobných chybek (hlavně zobrazení JPEG přes HDMI), které je třeba odstraňovat nahráváním novější “záplatované“ verze…a spoléhat na to, že se oprava opravdu někdy objeví.

Na začátku se zdálo, že pořádně nefunguje nic, protože se přehrávač choval dosti podivně i při běžných funkcích, ale po resetu provedeném dle rady dovozce všechna nestabilita zmizela. Konektorovou ani doplňkovou výbavou nepatří k těm nejuniverzálnějším, ale díky software se řadí k tomu lepšímu, co si lze nejen pro přehrávání DivX v dané ceně pořídit. Obrazově přitom nepobouří majitele CRT ani plochého televizoru. Zvláště pokud si každý může obrazový výstup “dokořenit“ podle svého gusta. V konečném důsledku mi nesedl prakticky jen levně vyhlížející design, ale to je jen a jen můj osobní náhled. Ferda se objevil jako blesk z čistého nebe a předpokládám že si v dané skupině přístrojů kolem dvou tisíc korun ukousne nemalou část ze sladkého koláče trhu. Ale co na to Brouk Pytlík??:)

 

Plusy a mínusy
+ odladěný český firmware se spoustou nastavení – jednoduchý displej
+ libovolné titulky k DivX – absence síťového vypínače
+ HDMI a USB – nefunkční režim HD JPEG přes HDMI (snad dočasné mínus)
+ dálkový ovladač – nejde propojit HDMI -> DVI
+ DivX Ultra a Nero Digital  
Podpora MPEG 4
divx3_fast_motion_mp3_cbr_29fps_640x432 ano
divx3_low_motion_mp3_25fps_688x416 ano
divx3_low_motion_mp3_VBR_25fps_640x336 ano
divx651_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ano
divx651_hometheatreprofile_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ano
divx651_qpel_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ano
divx651_qpel_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ano
xvid_ac3_23976fps_640x272 ano
xvid_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano
xvid_bvop_nvop_ac3_29fps_672x288 ano
xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps_576x304 ano
xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps_608x336 ano
xvid_gmc_ac3_23976fps_640x272 ne
xvid_gmc_ac3_bvop_23976fps_640x272 ne
xvid_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 ne
xvid_gmc_qpel_ac3_23976fps_640x272 ne
xvid_PB_ac3__bvop_23976fps_640x272 ne
xvid_qpel_ac3_23976ps_640x272 ano
xvid_qpel_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano
xvid_qpel_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 ne
xvid_qpel_mp3_vbr_25fps_672x272 ano
xvid_qpel_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Spolu s novým laptopem VisionBook 14Wa s volným slotem pro 2,5palcový disk jsme se rozhodli otestovat jeho možnosti i pomocí SSD disku Transcend SSD230S. S kapacitou 512 GB zaplatíte sice jen o tisícovku méně než za notebook, přesto ale zkusme ilustrovat možný přínos pro slabší stroje.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek