Úterý , 16. 07. 2024

Luboš

Vědcům se podařilo dosáhnout nejvyšší rychlosti přenosu dat na světě pomocí fotoniky

Bezdrátová komunikace je výsadou našeho propojeného světa, od útulných koutů sousedských knihoven, kde studenti připojují své notebooky k síti Wi-Fi, až po vzdálené základny v Antarktidě, kde vědci monitorují počasí. Zatímco žasneme nad rychlostí našich současných sítí, výzkumní pracovníci po celém světě se již dívají za hranice 5G, aby utvářeli budoucnost komunikace v sítích 6G. Dokážete si představit svět, kde okamžitá komunikace pohání zážitky z virtuální reality nebo umožňuje chirurgům ovládat roboty na míle daleko?
Přenos
Vědcům se podařilo dosáhnout nejvyšší rychlosti přenosu dat na světě pomocí fotoniky

16. 02. 2024

16. 02. 2024

Přenosu dat dochází za pomoci laserů

Aby se tyto sny proměnily ve skutečnost, výzkumníci potřebují bezdrátové kanály s ultravysokými datovými rychlostmi a nedávná studie publikovaná v IEICE Electronics Express odhaluje slibný průlom pomocí laserů k dosažení právě tohoto. Tým výzkumníků z Ósacké univerzity a IMRA AMERICA překonal rekordy tím, že využil výkon laserů ke zvýšení rychlosti přenosu dat. Trik spočívá ve snížení systémového šumu, což je výkon dosažený využitím fotoniky v sub-terahertzovém pásmu v rozsahu od 100 GHz do 300 GHz.

Víceúrovňová modulace signálu

Aby sítě 6G poskytovaly téměř okamžitou komunikaci, spoléhají vědci na sofistikovanou techniku známou jako „víceúrovňová modulace signálu“. Tato metoda umožňuje nacpat velké objemy dat do sub-terahertzového pásma při zachování rychlé odezvy.

Provoz na horních patrech těchto vysokých frekvencí však představuje výzvu. Víceúrovňová modulace signálu je vysoce citlivá na šum, zejména při práci s přesnými referenčními signály. Tým vedený Keisukem Maekawou našel řešení tohoto úzkého hrdla využitím generátoru signálu založeného na fotonickém zařízení.

Keisuke Maekawa, hlavní autor studie, vysvětluje: “Tento problém dosud omezoval 300GHz komunikaci. Zjistili jsme však, že při vysokých frekvencích měl generátor signálu založený na fotonickém zařízení mnohem menší fázový šum než konvenční elektrický generátor signálu.”

Výzkumníci použili stimulovaný Brillouinův rozptylový laser, který využívá interakce mezi zvukovými a světelnými vlnami, aby vytvořil neuvěřitelně přesný signál. Implementací tohoto laserového generátoru signálu do vysílače i přijímače bezdrátového komunikačního systému v pásmu 300 GHz dosáhli jednokanálové přenosové rychlosti ohromujících 240 gigabitů za sekundu.

Tadao Nagatsuma, hlavní řešitel projektu, poznamenává, že tento úspěch představuje nejvyšší přenosovou rychlost, která byla kdy celosvětově zaznamenána pomocí online digitálního zpracování signálu (DSP).

Zatímco svět pokračuje v přijímání technologie 5G, výzkumníci pilně pokládají základy pro 6G. Výsledky této studie znamenají významný skok směrem k realizaci bezdrátové komunikace v pásmu 300 GHz. Vědci předpokládají, že s použitím technik multiplexování a rozvojem citlivějších přijímačů by rychlost přenosu dat mohla vystřelit až na 1 terabit za sekundu. Tento úspěch by zahájil novou éru téměř okamžité globální komunikace, která by změnila způsob, jakým se globálně propojujeme a interagujeme.

K TÉMATU  Co je teorie mrtvého internetu?

MOHLO BY SE VÁM HODIT

Vysokorychlostní signálový procesor dokáže analyzovat 400 000 snímků současně

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Firma Lamax je nám sympatická tím, že je původem česká, sídlící v Praze. Své produkty navrhuje a vymýšlí u nás v Česku, výroba probíhá (ostatně jako u spousty dalších výrobců) v Asii. A protože fandíme těm, kteří dokáží se ctí konkurovat velkým a zavedeným značkám, pojďme se dnes podívat na další kus z dílen Lamaxu, tentokrát na bezdrátová sluchátka Elite E-1 a zkusme se zaposlouchat do „beatů“.

Je tomu několik let, co jsem si kupoval auto a napadlo mě, jak by mělo být možnostech dnešních technologií jednoduché vlastnit věcičku, která by mi auto lokalizovala a dala vědět, kde se zrovna nachází. Profesionální monitorovací systémy byly nad moje (a obecně hodně předražené) možnosti. A nyní přichází Lamax s touto myšlenkou. Uchopili tento nápad za správný konec? Co vše vlastně za své peníze dostaneme?
Notebook HP nám do redakce zavítal po dlouhé době, což kvitujeme s radostí. Nečekejte herní stroj, takové nás nezajímají, spíše oceňujeme něco univerzálnějšího jako testovaný model. Vůbec ale netvrdíme, že půjde o slaboučkého rachitika. Kupujete řádně vybavený stroj pro plnohodnotné domácí použití.

Nepřehlédněte

Čína plánuje do roku 2025 velký technologický krok ke konkurenčnímu Neuralinku Elona Muska Čínské ministerstvo průmyslu a informačních technologií (MIIT) představilo své ambiciózní plány na vývoj mozko-počítačových produktů do roku 2025. MIIT nedávno zveřejnilo komplexní politický dokument, v němž nastiňuje svůj závazek učinit převratné kroky v oblasti špičkových technologií.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek