Úterý , 03. 10. 2023

Bohumil

Last.fm: roztančí váš zkostnatělý hudební vkus

22. 02. 2009

 

Stěžujete si, že nemáte co poslouchat? Pláčete, že ta hudba už není, co bývala a nic nenahradí vaše oblíbence, ale přitom opravdu nezkoušíte poslouchat nic nového? Není divu. Přijít nějak na hudební skupinu, kterou doposud neznáte a jež by vyhovovala vašemu vkusu, je věc pekelně obtížná. Přitom technologický pokrok dokáže pomoci i s tímto kokosovým ořechem.

Věnujeme se tu přístrojům, které mnohdy zprostředkovávají právě hudební zážitek. Ale k čemu je to dobré, když by nebylo co si na nich pouštět. Last.fm není nová věc, přesto ji mnoho lidí zatím nezná, nebo ji dopředu odmítá, aniž by ji zkusili. Díky ní jsem objevil spoustu nového hudebního materiálu, který sedl mému vkusu. Zkuste ji také!

Základní určení Last.fm jste asi už odtušili. Na základě analýzy vašeho hudebního vkusu vám nabídne další věci, jež by se vám mohly také líbit. Tím to ale nekončí. Umožňuje vám sdílet svůj hudební vkus s jinými lidmi, s přáteli i neznámými spolumilovníky rytmu či kakofonie (dle libosti každého). Ač se to tak nemusí zdát, právě „šmírování“ ostatních vám může přinést další porci nové a dobré muziky, snad i neméně velkou, jako automatická snaha Last.fm.

V TOP 8 mám po půl roce používání Last.fm dobrou polovinu interpretů, které jsem předtím neposlouchal a neznal.

Aby nastíněný princip šlapal co nejlépe, je třeba se na webu registrovat a nainstalovat si na počítači klienta, který bude spolupracovat s vaším oblíbeným MP3/hudebním přehrávačem (Winamp, WMP, Foobar…). To, co posloucháte, se zaznamenává na serveru a vytvářejí se statistiky, doporučení… prostě digitální otisk vašeho hudebního vkusu.

Vnímavější zde asi narazí na dvě ALE. Není to zásah do soukromí? Je, ale také je jen na vás, kolik osobních informací o sobě sdělíte. Druhý zádrhel je v tom, že pro důkladný otisk hudební identity je potřeba hudbu poslouchat na počítači (byť pár hardwarových výjimek se najde).

K TÉMATU  DVD přehrávač JVC XV-N452SEZ: nic nedělat, nic nezkazit

Máte oblíbenou skupinu, která dlouho nic nevydala a není co poslouchat? Zkuste rádio dané kapely, kde uslyšíte jí podobné interprety.  

Provázanost s nainstalovaným klientem je ovšem volitelná. Na samotném Last.fm najdete dost hudby, kterou můžete poslouchat přímo na webu. Nejlepších výsledků pro objevování nových věcí jsou asi rádia – najdete si stránku s oblíbeným interpretem a Last.fm pustí „radio stanici“ s podobnými umělci. A zde je pravděpodobnost, že vás něco zaujme, hodně vysoká.

Nejvíce možností získáte s napojením svého přehrávače na počítači s klientem Last.fm.

Kromě „rádií“ podle interpretů a podle doporučení Last.fm je tu i rádio podle vašeho okolí, tzn. podle toho, co poslouchají lidé nejbližší vašemu hudebnímu vkusu. A tím možnosti Last.fm zdaleka nekončí.

Snad jsem ty, kterým přijde podobná služba vhod, dostatečně navnadil, aby ji zkusili. Podrobnosti používání rozepisovat nebudu, už to dávno učinili jiní. Těším se na setkávání u nových hudebních proudů přinášejících trochu života do našich zdánlivě zatuchlých hudebních sbírek.

AKTUALIZACE: Bohužel služba rádií last.fm již byla zpoplatněna.

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Na tuto kameru jsme se po NiceBoy VEGA 6 star těšili hodně. Dokázal výrobce vyladit nedostatky u své vlajkové lodi s cenovkou, která již nepromíjí chyby? Stabilizace obrazu u 4K rozlišení, schopnost natáčet 1 440p při 60 FPS, kompresní formát H.265, zcela nový design a stylové dálkové ovládání a jiné vlastnosti zní výmluvně.

Tradiční americká firma Motorola se v roce 2011 rozdělila na dvě části. Divizi, která má na starost vývoj a výrobu mobilních zařízení (Motorola Mobility) v roce 2014 koupila firma Lenovo. Nyní, po cca 2 letech reorganizace, přichází na český trh značka Moto.

Každému z nás se jistě stalo, že jsme omylem smazali soubor, zavadili o Delete, anebo se k němu chtěli později vrátit. První možností je Koš ve Windows již od pradávna. Co dělat, když jste jej vysypali (často automaticky), anebo jste tak učinili např. na paměťové kartě či flash disku, kde koš není nastaven? Zde přichází ke slovu různé utility, které data dokáží „vytáhnou ze záhrobí“. Jako dnes testovaný program EaseUS Data Recovery Wizard.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek