Sobota , 22. 06. 2024

Pavla

Last.fm: roztančí váš zkostnatělý hudební vkus

22. 02. 2009

 

Stěžujete si, že nemáte co poslouchat? Pláčete, že ta hudba už není, co bývala a nic nenahradí vaše oblíbence, ale přitom opravdu nezkoušíte poslouchat nic nového? Není divu. Přijít nějak na hudební skupinu, kterou doposud neznáte a jež by vyhovovala vašemu vkusu, je věc pekelně obtížná. Přitom technologický pokrok dokáže pomoci i s tímto kokosovým ořechem.

Věnujeme se tu přístrojům, které mnohdy zprostředkovávají právě hudební zážitek. Ale k čemu je to dobré, když by nebylo co si na nich pouštět. Last.fm není nová věc, přesto ji mnoho lidí zatím nezná, nebo ji dopředu odmítá, aniž by ji zkusili. Díky ní jsem objevil spoustu nového hudebního materiálu, který sedl mému vkusu. Zkuste ji také!

Základní určení Last.fm jste asi už odtušili. Na základě analýzy vašeho hudebního vkusu vám nabídne další věci, jež by se vám mohly také líbit. Tím to ale nekončí. Umožňuje vám sdílet svůj hudební vkus s jinými lidmi, s přáteli i neznámými spolumilovníky rytmu či kakofonie (dle libosti každého). Ač se to tak nemusí zdát, právě „šmírování“ ostatních vám může přinést další porci nové a dobré muziky, snad i neméně velkou, jako automatická snaha Last.fm.

V TOP 8 mám po půl roce používání Last.fm dobrou polovinu interpretů, které jsem předtím neposlouchal a neznal.

Aby nastíněný princip šlapal co nejlépe, je třeba se na webu registrovat a nainstalovat si na počítači klienta, který bude spolupracovat s vaším oblíbeným MP3/hudebním přehrávačem (Winamp, WMP, Foobar…). To, co posloucháte, se zaznamenává na serveru a vytvářejí se statistiky, doporučení… prostě digitální otisk vašeho hudebního vkusu.

Vnímavější zde asi narazí na dvě ALE. Není to zásah do soukromí? Je, ale také je jen na vás, kolik osobních informací o sobě sdělíte. Druhý zádrhel je v tom, že pro důkladný otisk hudební identity je potřeba hudbu poslouchat na počítači (byť pár hardwarových výjimek se najde).

K TÉMATU  Tiskárny a etikety: Přesnost a kreativita v jednom

Máte oblíbenou skupinu, která dlouho nic nevydala a není co poslouchat? Zkuste rádio dané kapely, kde uslyšíte jí podobné interprety.  

Provázanost s nainstalovaným klientem je ovšem volitelná. Na samotném Last.fm najdete dost hudby, kterou můžete poslouchat přímo na webu. Nejlepších výsledků pro objevování nových věcí jsou asi rádia – najdete si stránku s oblíbeným interpretem a Last.fm pustí „radio stanici“ s podobnými umělci. A zde je pravděpodobnost, že vás něco zaujme, hodně vysoká.

Nejvíce možností získáte s napojením svého přehrávače na počítači s klientem Last.fm.

Kromě „rádií“ podle interpretů a podle doporučení Last.fm je tu i rádio podle vašeho okolí, tzn. podle toho, co poslouchají lidé nejbližší vašemu hudebnímu vkusu. A tím možnosti Last.fm zdaleka nekončí.

Snad jsem ty, kterým přijde podobná služba vhod, dostatečně navnadil, aby ji zkusili. Podrobnosti používání rozepisovat nebudu, už to dávno učinili jiní. Těším se na setkávání u nových hudebních proudů přinášejících trochu života do našich zdánlivě zatuchlých hudebních sbírek.

AKTUALIZACE: Bohužel služba rádií last.fm již byla zpoplatněna.

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Na tento článek mě přivedla reportáž na ČT1 v Reportérech ČT, která informuje o zcela bezprecedentním jednání ze strany MPSV vůči soc. firmě Amerfo, zaměstnávající 80 handicapovaných lidí. Dává jim práci, což je skvělé. Například v historické budově, kterou můžete vidět ve 3D online či se tam ubytovat. Prohlédnout si lze i další brněnské památky...
Německý výrobce Rollei se primárně zaměřuje produkci akčních kamer, stativů a vybavení pro fotografy. My jsme měli možnost otestovat jednu ze tří nabízených autokamer, a sice model DVR-318, kterou pořídíte ve značkovém eshopu za 3 490 Kč, čímž se stává vlajkovou lodí (do auta) firmy v této kategorii.

Nepřehlédněte

Nejsem fandou „špuntových“ sluchátek, raději mám na hlavě něco jako Otík z filmu Vesničko má středisková a podobně jako on bez drátů, HIVE 2 joy mi plně vyhovují. Přesto chápu, že vy můžete mít preference zcela jiné. Na velikosti jednoduše záleží. Pins jsou pravým opakem, subtilní True Wireless řešení zdaleka nesází pouze na velikost, tedy malost…

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek