Sobota , 02. 03. 2024

Anežka

Stavíme HTPC: Díl první

19. 06. 2007


Problematiku HTPC jsme už probrali na našem webu více než dostatečně. Je tedy nejvyšší čas přejít od teorie k praxi a pustit se do stavby reálného “prototypu“ HTPC sestavy. V několika dílech projdeme celý proces od výběru komponent, přes sestavování až po samotné zprovoznění a následné testy. Máte se tedy na co těšit!

Priority

Zprvu krátce o tom, jakou HTPC sestavu chceme vlastně postavit. Hlavní důraz bude kladen na rozumný výkon, dostačující pro přehrávání všech audiovizuálních souborů včetně náročného HD videa ve vysokém rozlišení. Naopak nechceme s touto sestavou lézt do zelí herním konzolím a nebudeme integrovat žádný extrémně výkonný a energeticky náročný grafický subsystém nutný pro hraní nových her v plném rozlišení. Na druhou stranu nechceme možnost takového rozšíření zcela vyloučit a podle toho vybereme i vhodnou základní desku.

Protože se nám jedná o sestavu do obýváku pod televizi (nejlépe LCD nebo plazmovou), bude hrát hlavní slovo také design case, extrémně minimalizovaná hlučnost a co nejnižší spotřeba energie.

Původně jsme měli v plánu postavit extrémně lacinou sestavu do 15 000Kč a k tomuto nápadu se určitě ještě vrátíme (koneckonců i modifikacemi této sestavy). Momentálně se nám ale naskytla jedinečná příležitost účastnit se a sledovat krok za krokem vývoj sestavy pro komerční nasazení. To vše ve spolupráci se společností Ycnega technologies s.r.o., která se mimo jiné zabývá stavbou značkových PC sestav Power a provozuje taktéž síť internetových obchodů. Cílem je vyvinout odladěné HTPC, které se bude masově prodávat s koncovou cenou do cca 25 000Kč s DPH.

Komponenty

Protože jsme na samém začátku, uvedeme zde jen výčet předpokládaných komponent. Je pravděpodobné, že během vývoje bude docházet ke změnám a každé komponentě zvlášť se budeme věnovat detailně až ve chvíli, kdy přijde její čas při sestavování.

Základní deska: ASUS M2A-VM HDMI
Procesor: AMD Athlon 64 X2 4200+ EE
Paměť RAM: DDR2 1024MB PC-800MHz Kingmax
Pevný disk: Western Digital 250GB WD2500KS 16MB SATA
DVD-RW: Asus DRW-1814BLT SATA
TV tuner: Pinnacle PCTV 310i combo PCI
OS: Microsoft Windows XP MCE 2005
Chladič CPU: Arctic Cooling Freezer 64 Pro
Zdroj ATX: Fortron FSP-350-60THN-P 350W
Case: SilverStone LC16MR s DO a VFD
K TÉMATU  Síťový hudební přehrávač Logitech Squeezebox Boom

Právě začínáme!

V dnešním prvním díle si nejdříve podrobně představíme použitý case a ATX zdroj. Desktopový case SilverStone LC16MR je bytelným kusem kovu. Přední panel z leštěného hliníku vzhledem i rozměry připomíná A/V receiver.


Masivní čelo z leštěného hliníku, Silverstone dělá jak stříbrnou, tak černou verzi

Obecně case SilverStone jsou pověstné svým výborným dílenským zpracováním a LC16 nebude dělat ostudu v žádném HiFi obýváku. Použitá verze má přitom nejvyšší výbavu, je osazena bodovým velkým VFD displejem, pod ním je skrytá čtečka na všechny typy karet plus port USB a FireWire. Na předním panelu nesmí chybět ani výstup na sluchátka a linkový vstup. K case je dodáván dálkový ovladač iMON.


Dálkový ovladač od iMonu má o dost více funkcí než konkurent od Microsoftu

Rozměry, hlavně výškou, patří k tomu mohutnějšímu, co se dá dnes pořídit. Case z osmimilimetrového plechu je plnohodnotným desktopem, což může být pro někoho estetická nevýhoda, když chce slim řešení, ale jinak převládají výhody. V case je dostatek (až přebytek) prostoru a vejde se tam i full ATX deska. Díky výšce 170mm je zajištěn dostatečný prostor pro rozšiřující karty, které se nemusí instalovat naplacato přes redukci, jak je tomu u tenkých case. Hlavní a převládající výhodou je samotný fakt výborného odvětrávání. Tomu mají napomoci také dva instalované 80mm ventilátory s 2050 rpm a hlukem 21dBA. Zda je vůbec budeme zapojovat se rozhodne podle potřeby později. Zřejmě to ale bude nutné, protože ventilátor ATX zdroje bude příliš daleko do procesoru.


Zadní panel se od běžného desktopu liší především šachtou pro zdroj na druhé straně a přídavnými ventilátory

Poněkud hůře je na tom tento case s cenou. Ta není nikterak lidová, ale vzhledem ke své “HiFi“ kvalitě a výbavě je do jisté míry ospravedlnitelná. Činí cca 6500Kč bez DPH.


Uvnitř je dost místa pro další rozšiřování i výbornou cirkulaci vzduchu

K TÉMATU  Recenze Niceboy RAZE 2 ego – má svůj styl

Pořádný zdroj je základ

SilverStone nedodává svoje case se zdrojem a proto musíme vhodný přikoupit. Zde se nevyplatí nějak extrémně šetřit, protože jednak větrák zdroje bude tvořit významnou část celkové hlučnosti a jednak jen stabilní, kvalitní zdroj může zaručit dlouhodobou stabilitu systému.


Na první pohled obyčejný zdroj, jeho osazení však narozdíl od normálního zdroje není odfláknuté

Výběr padl na zdroj od Fortronu. Ten je totiž pověstný vynikajícím technickým řešením svých zdrojů, za které však nechce nikterak přemrštěné peníze, jak tomu je u konkurence. Vybraný model FSP350-60THN-P má pro naše účely naddimenzovaný výkon 350W (maximální zátěž 335W).


Že není nic ošizeno naznačuje už potěžkání zdroje a srovnání hmotnosti s levným “papundeklovým” kolegou

Je vybaven několika stupni ochrany, především přepěťovou, omezením maximálního proudu a ochranu proti zkratu. Díky výborné filtraci si poradí i s nestabilní elektrickou sítí. Dokáže vykrývat výpadky proudu až do 12ms. Přítomna je také funkce Remote Control umožňující vypínat některé okruhy jednotlivých úrovní napětí pro šetření energií.


12cm ventilátor bez otřepů zaručuje dlouhou životnost a tichý chod

Nás samozřejmě nejvíc zajímá hlučnost. Ta je díky výbornému tvaru lopatek 12cm ventilátoru bez otřepů na vynikající úrovni pouhých 19.5dB. Životnost zaručená výrobcem je přitom 100 000 hodin, což představuje jedenáct a půl roku nepřetržitého provozu:) Jak vidno, svými parametry i rozumnou cenou cca 800Kč bez DPH se do naší sestavy výborně hodí.

V příštím díle uvidíte…

Nebo vlastně přečtete. Budeme osazovat základní desku s procesorem a chladičem. U základní desky s novým čipsetem AMD 690G nás zřejmě čeká boj s ovladači a biosem, které ještě nedávno nebyly tak odladěné, jak bychom si představovali. Pokud vše půjde hladce, dokončíme kompletní montáž hardware. Takže “to be continue“…

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

VisionBook 11Wa v nás vzbudil nemalá očekávání, jak si Umax zvládne poradit nejen s výkonnějším a také energeticky náročnějším Celeronem (oproti Atomu) v šasi tabletu, kde ještě udělal místo na M.2 disk a zadní kameru. Jak to celé ladí, když přidali i operační paměť? Odpovězme v recenzi.
Notebook Umax 13Wa Plus se musel spojit s Celeronem „Apollo Lake“, protože novější Gemini prý u Intelu není k mání. To nevadí. Za velmi sympatickou cenu, která vykazuje navíc tendence klesat, dostanete slušné 4 GB RAM, hlavně slot pro SATA SSD disk a Full HD displej s maticí IPS. Pokud by vám to nestačilo, nálepka Intel Celeron inside jistě misky vah převáží ve svůj prospěch. Neberte to. :o)
Po odolném reproduktoru, který jsem pořádně potrápil, si dnes představíme další kousek, který sice autem přejíždět nehodláme, ale pod vodu se koukne – nabízí krytí IPx7. Zaujmout chce jinými zbraněmi – kvalitním prostorovým zvukem, dobrými basy, výkonem 12 W a výdrží akumulátoru přes 7 hodin.
Není lepší věci pro zrychlení počítače nebo notebooku, než přechod z klasického plotnového disku na SSD. Ať už v podobě SATA SSD, nebo lépe NVME M.2. Nástrojů na migraci dat ze starého disku na nový zdarma je ale docela málo.
Budoucnost technologií přináší nekonečné možnosti a inovace, a rok 2024 slibuje být naplněný revolučními změnami. V našem článku se podíváme na Top 10 trendů, které budou formovat technologickou krajinu. Od umělé inteligence až po pokročilé ekologické technologie – představíme vám klíčové směry, které definují budoucnost a ovlivní způsob, jakým interagujeme s technologiemi ve světě, který se neustále vyvíjí
Je tomu několik let, co jsem si kupoval auto a napadlo mě, jak by mělo být možnostech dnešních technologií jednoduché vlastnit věcičku, která by mi auto lokalizovala a dala vědět, kde se zrovna nachází. Profesionální monitorovací systémy byly nad moje (a obecně hodně předražené) možnosti. A nyní přichází Lamax s touto myšlenkou. Uchopili tento nápad za správný konec? Co vše vlastně za své peníze dostaneme?

Nepřehlédněte

Jednou za čas mě přepadne touha hledat nejlepší příslušenství pro notebooky. Reproduktorů jsme již měli v redakci mraky, podobné množství akčních kamer či powerbank. Delší dobu mě mysl nutila uvažovat nad chladicími podložkami. Yenkee se neosvědčila zcela, podobně Trust GXT 220 (bez recenze), takže se vtírala myšlenka zkusit osvědčenou firmu, která má s chlazením bohaté zkušenosti, Cooler Master.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek