Sobota , 20. 04. 2024

Marcela

Larmor ochrání displeje digitálních fotoaparátů – domácí úpravy nedoporučuji

02. 04. 2015

02. 04. 2015

Jsem docela perfekcionista a mám rád všechno tak akorát. Proto jsem se dnes rozhodl se s vámi podělit o zkušenost s montáží i předcházející úpravou v domácích podmínkách tohoto jinak velmi kvalitního produktu.

Lze jej pořídit k několika značkám (např. Canon, Nikon, Sony) na několik typových řad. K mému smutku se na kompaktní fotoaparát Sony DSC-WX350 přímo nevyrábí. Vyhlédl jsem si tedy dle mého úsudku sklo tvarem a velikostí, co nejblíže k tomu mnou požadovanému –  Sony RX100/II/III.

Zakoupil jsem si jej v e-shopu a nechal dovézt na pobočku ve městě. K mému nemilému zjištění jsem po jeho rozbalení zjistil, že obrázky na internetových stránkách prodejce jsou skutečně pouze ilustrativní. Je tomu tak i u mnoha ostatních prodejců u nás, což zákazníkovi výběr vskutku neulehčí.

 

Rizika svépomocné práce – chce to trpělivost

Autor obrázku: digitalart, FreeDigitalPhotos.netZjistil jsem tedy, že mnou zakoupené plastové sklíčko je na jedné straně delší, a rozhodl se ho svépomocí upravit. O této úpravě nemá cenu se šířeji rozepisovat. Hned zmíním, že celá operace nedopadla dle mých představ. Sklíčko jsem zafixoval pomocí svorek ke stolu s pravítkem a jal se odstranit přebývající část na pravé straně, kde byl černý rámeček širší a zakrýval ikony ovládacích prvků. Vzal jsem na to ostrý lámací nůž a zakrojil. Ale ouha, až teď mi došlo, že ochranné sklo má na sobě mj. tvrzenou vrstvu. Inkriminované místo se po zatlačení kovovým hrotem, roztrhalo v okolí řezu asi 3 mm do stran v podobě tenkého žilkování.

Co teď s tím? Dílo zkázy je tedy třeba, když už nejde vzít operaci zpět, dokonat. Několika dalšími tahy jsem přebývající část odpreparoval a lehce začistil. Rozhodnut, že i takto může ještě ochranné sklíčko splnit svou funkci uspokojivě, jsem se připravil na jeho instalaci na LCD displej přístroje, který si tuto ochrannou pomůcku dozajista zaslouží, protože cena krytu (kolem 350 Kč) je pořád levnější, než výměna poškozeného displeje fotoaparátu.

K TÉMATU  Účinná sluneční clona pro kameru Sony FDR-AX53 svépomocí

Podle návodu v anglickém jazyce jsem vyčistil displej vlhčenou papírovou utěrkou přibalenou k výrobku. Pak ještě použil foukací balónek se zpětným ventilem, sundal krycí folii a sklíčko dle návodu aplikoval na povrch displeje. Sklíčko přilnulo na první pokus dokonale.

Já ale nevyšel s čistým štítem, protože sklíčko nebylo položeno přesně. V návodu je naštěstí pamatováno i na tuto variantu. Podle ní jsem tedy ochranu opatrně sejmul. Opět displej očistil a znovu sklíčko přiložil. Po jeho přitlačení jsem zjistil, že na spodní straně ochranného skla se usadila malinká nečistota a kolem ní k mému zděšení se udělala vzduchová bublina velikosti cca mince 1Kč.

Zde vypadá míra poškození krycího skla snad hůř, než ve skutečnosti.

Opět jsem tedy snímací postup zopakoval, ale ouha! Namáhání sklíčka při snímání se šeredně vymstilo. V místech popraskání při řezání, se objevil v pravém horním rohu lom od pravého kraje k okraji hornímu. Věděl jsem, že to co jsem způsobil domácím kutilstvím „na koleně“, se mi už úplně vymklo z rukou. Ale mému očistci ještě neměl být konec.

Ale mému očistci ještě neměl být konec. Zase bylo ochranné sklíčko trochu „šejdrem“. Při dalším sejmutí praskl pro změnu ještě pravý spodní roh. I tak jsem se rozhodl, že plastový obdélník na displej nasadím, protože jeho ochranná funkce zůstane i přes šrámy mnou způsobenými víceméně zachována.

Druhý obrázek ukazuje, že je i tak tato ochrana funkční.

Vzhled tedy nic moc. Nikomu kromě vás tady se s tím moc chlubit nebudu. Pyšný na sebe nejsem, ale beru to jako zkušenost, která možná pomůže v budoucnu někomu jinému, kdo by měl stejnou chuť, podobně jako já, ochranná skla Larmor podomácku upravovat.

K TÉMATU  Univerzální dálkový ovladač z Lidlu? Proč ne!

 

Specifikace a uzávěr

  • Chrání povrch LCD displeje před poškozením a poškrábáním.
  • Vysoce transparentní ultratenké japonské optické sklo silné 0,3 mm.
  • Propustnost světla přesahující 95 %.
  • 6 vrstev včetně nano vrstvy.
  • Absorpční výkon: 130 g / cm2.
  • Odolnost tlaku 12 kg / cm2.

Když si tedy nepoškodíte tento užitečný výrobek vlastní vinou, bude vám určitě dlouho sloužit k velké spokojenosti. Moje zkušenost je i přes jeho mnou zaviněnou „poruchu“ je taková, že obraz displeje se zjasní, omezí se reflexe způsobené světelnými paprsky a co je nejdůležitější, bude velmi dobře chránit displej pod ním.

Aktuální cena Larmor ochranné sklo na displej pro Sony RX100/II/III v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pro mnoho lidí neexistuje nic horšího, než když musí trávit nekonečné chvíle čekáním až skončí reklamy na YouTube. Když se poprvé objevila možnost předplatného bez reklam, pro řadu lidí to byla spása. Je ale neuvěřitelné, kolik lidé je ochotných platit za to, aby se nemuseli s reklamami trápit. YouTube dosáhl tento měsíc důležitého milníku pro své úrovně placené hudby a videa, když celosvětově překonal hranici 100 milionů odběratelů.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek