Čtvrtek , 30. 11. 2023

Ondřej

Larmor ochrání displeje digitálních fotoaparátů – domácí úpravy nedoporučuji

02. 04. 2015

02. 04. 2015

Jsem docela perfekcionista a mám rád všechno tak akorát. Proto jsem se dnes rozhodl se s vámi podělit o zkušenost s montáží i předcházející úpravou v domácích podmínkách tohoto jinak velmi kvalitního produktu.

Lze jej pořídit k několika značkám (např. Canon, Nikon, Sony) na několik typových řad. K mému smutku se na kompaktní fotoaparát Sony DSC-WX350 přímo nevyrábí. Vyhlédl jsem si tedy dle mého úsudku sklo tvarem a velikostí, co nejblíže k tomu mnou požadovanému –  Sony RX100/II/III.

Zakoupil jsem si jej v e-shopu a nechal dovézt na pobočku ve městě. K mému nemilému zjištění jsem po jeho rozbalení zjistil, že obrázky na internetových stránkách prodejce jsou skutečně pouze ilustrativní. Je tomu tak i u mnoha ostatních prodejců u nás, což zákazníkovi výběr vskutku neulehčí.

 

Rizika svépomocné práce – chce to trpělivost

Autor obrázku: digitalart, FreeDigitalPhotos.netZjistil jsem tedy, že mnou zakoupené plastové sklíčko je na jedné straně delší, a rozhodl se ho svépomocí upravit. O této úpravě nemá cenu se šířeji rozepisovat. Hned zmíním, že celá operace nedopadla dle mých představ. Sklíčko jsem zafixoval pomocí svorek ke stolu s pravítkem a jal se odstranit přebývající část na pravé straně, kde byl černý rámeček širší a zakrýval ikony ovládacích prvků. Vzal jsem na to ostrý lámací nůž a zakrojil. Ale ouha, až teď mi došlo, že ochranné sklo má na sobě mj. tvrzenou vrstvu. Inkriminované místo se po zatlačení kovovým hrotem, roztrhalo v okolí řezu asi 3 mm do stran v podobě tenkého žilkování.

Co teď s tím? Dílo zkázy je tedy třeba, když už nejde vzít operaci zpět, dokonat. Několika dalšími tahy jsem přebývající část odpreparoval a lehce začistil. Rozhodnut, že i takto může ještě ochranné sklíčko splnit svou funkci uspokojivě, jsem se připravil na jeho instalaci na LCD displej přístroje, který si tuto ochrannou pomůcku dozajista zaslouží, protože cena krytu (kolem 350 Kč) je pořád levnější, než výměna poškozeného displeje fotoaparátu.

K TÉMATU  Recenze powerbanky AData P20100 - kapesní elektrárna

Podle návodu v anglickém jazyce jsem vyčistil displej vlhčenou papírovou utěrkou přibalenou k výrobku. Pak ještě použil foukací balónek se zpětným ventilem, sundal krycí folii a sklíčko dle návodu aplikoval na povrch displeje. Sklíčko přilnulo na první pokus dokonale.

Já ale nevyšel s čistým štítem, protože sklíčko nebylo položeno přesně. V návodu je naštěstí pamatováno i na tuto variantu. Podle ní jsem tedy ochranu opatrně sejmul. Opět displej očistil a znovu sklíčko přiložil. Po jeho přitlačení jsem zjistil, že na spodní straně ochranného skla se usadila malinká nečistota a kolem ní k mému zděšení se udělala vzduchová bublina velikosti cca mince 1Kč.

Zde vypadá míra poškození krycího skla snad hůř, než ve skutečnosti.

Opět jsem tedy snímací postup zopakoval, ale ouha! Namáhání sklíčka při snímání se šeredně vymstilo. V místech popraskání při řezání, se objevil v pravém horním rohu lom od pravého kraje k okraji hornímu. Věděl jsem, že to co jsem způsobil domácím kutilstvím „na koleně“, se mi už úplně vymklo z rukou. Ale mému očistci ještě neměl být konec.

Ale mému očistci ještě neměl být konec. Zase bylo ochranné sklíčko trochu „šejdrem“. Při dalším sejmutí praskl pro změnu ještě pravý spodní roh. I tak jsem se rozhodl, že plastový obdélník na displej nasadím, protože jeho ochranná funkce zůstane i přes šrámy mnou způsobenými víceméně zachována.

Druhý obrázek ukazuje, že je i tak tato ochrana funkční.

Vzhled tedy nic moc. Nikomu kromě vás tady se s tím moc chlubit nebudu. Pyšný na sebe nejsem, ale beru to jako zkušenost, která možná pomůže v budoucnu někomu jinému, kdo by měl stejnou chuť, podobně jako já, ochranná skla Larmor podomácku upravovat.

K TÉMATU  Spuštíme blogy pro každého - předejte zkušenosti, získejte až 600 korun

 

Specifikace a uzávěr

  • Chrání povrch LCD displeje před poškozením a poškrábáním.
  • Vysoce transparentní ultratenké japonské optické sklo silné 0,3 mm.
  • Propustnost světla přesahující 95 %.
  • 6 vrstev včetně nano vrstvy.
  • Absorpční výkon: 130 g / cm2.
  • Odolnost tlaku 12 kg / cm2.

Když si tedy nepoškodíte tento užitečný výrobek vlastní vinou, bude vám určitě dlouho sloužit k velké spokojenosti. Moje zkušenost je i přes jeho mnou zaviněnou „poruchu“ je taková, že obraz displeje se zjasní, omezí se reflexe způsobené světelnými paprsky a co je nejdůležitější, bude velmi dobře chránit displej pod ním.

Aktuální cena Larmor ochranné sklo na displej pro Sony RX100/II/III v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Routerů naleznete na trhu celou řadu (od levných po drahé). Archer C1200 patří k těm dražším, cenu však ospravedlňují jeho schopnosti, které jej řadí do třídy high-endu. Kromě běžných věcí umí vytvořit síťový disk z USB nebo síťovou tiskárnu ze zcela obyčejné a oddělit několik sítí – rychlou 300 Mbit/s a rychlejší 800 Mbit/s. Zde hledejme základ názvu AC1200 – v teoretické přenosové rychlosti 1200 Mbit/s.

Tradiční americká firma Motorola se v roce 2011 rozdělila na dvě části. Divizi, která má na starost vývoj a výrobu mobilních zařízení (Motorola Mobility) v roce 2014 koupila firma Lenovo. Nyní, po cca 2 letech reorganizace, přichází na český trh značka Moto.

Niceboy roste. Firma, která se v nedávné době přihlásila ke sponzoringu české fotbalové reprezentace, nemůže mít malé cíle. Již drahnou dobu Niceboy nevyhledávám jen skrze reproduktory a sluchátka, svůj nabízený sortiment značně rozšiřuje. Jako téměř nesportovec, jsem se podíval na základní fitness náramek X-fit ACTIVE. Ale až tak základní mi nepřipadá.
Je pozdě, ale pokud byste chtěli ještě pořídit pár užitečných věcí na poslední chvíli (nebo na další pandemii). Věcí, které se v dnešní době pandemické mohou hodit a jsou současně výhodnou koupí.
Po odolném reproduktoru, který jsem pořádně potrápil, si dnes představíme další kousek, který sice autem přejíždět nehodláme, ale pod vodu se koukne – nabízí krytí IPx7. Zaujmout chce jinými zbraněmi – kvalitním prostorovým zvukem, dobrými basy, výkonem 12 W a výdrží akumulátoru přes 7 hodin.

Nepřehlédněte

Akční kamery nejsou novinkou, stejně tak model 420 od německého výrobce Rollei již na českém trhu nahradil novější 425, který se však liší jen několika parametry. Pro většinu lidí jde spíše jen o hračku pro teenagery, bližší zkušenost však prokáže, že toho umí mnohem víc. Nabízí dost i dospělým.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek