Středa , 22. 05. 2024

Emil

Jak se mi natáčí na kameru Sony HDR-SR11E

24. 02. 2009

24. 02. 2009

Jsem čerstvým majitelem tohoto elektronického skvostu spotřební elektroniky. Video stříhám již léta z formátů HI8 a Digital8. Byl jsem zvyklý, na určité postupy, jak při importu videozáznamů do PC, tak při jeho pozdějším zpracovávání. Nyní je vše ale trochu jinak.

Koupil jsem si tuto kameru proto, abych mohl točit, v co nejvyšší kvalitě. Podotýkám, že kamera zaznamenává obraz primárně na HDD. Signál z kamery, se dá zaznamenat i na paměťové karty Memory Stick PRO duo. Ukládání záznamu je adresářově shodné, jako na HDD kamery. Proto jsem začal pokusně natáčet video ve formátu AVCHD 1920x1080i. V maximu obrazové kvality, jaké je tato kamera schopna.
Jako první mě překvapilo, že při každém zapnutí a vypnutí nahrávání kamerou, se uloží záznam, jako samostatný soubor. Byl jsem zvyklý z formátu Digital8, že záznam plynule navazoval a do záznamu se zaznamenával spojitě, na časovou osu a s časovým kódem. Byl jsem tedy navyklý, že každá scéna měla v sobě ukrytý čas, kdy byl snímek pořízen. Podotýkám, že mým softwarem pro střih videa, je jednoduchý a přehledný Pinnacle Video Studio. Začínal jsem, se Studiem 7. V současnosti pracuji v nejnovější verzi 12 Ultimate. Při trimování (ořezávání) jednotlivých záběrů, se objevil, jak už jsem zmínil výše čas, kdy byl videozáběr pořízen. Využíval jsem toho pro zanesení času do obrazu videa, pro snadnější orientaci, při jeho finálním promítání z DVD média. Možná existuje možnost, jak i na klipu z HDD tento čas v Pinnacle Studiu zviditelnit. Budu pro to muset kontaktovat v dohledné době technickou podporu Pinnacle, tak i Sony.  
Zkoušel jsem ve Studiu 12, dát AVCHD videoklip o délce necelých sedmi minut přepočítat do formátu MPEG 2, jak se stereo LPCM zvukem (kamera nahrává stereo 2.0 nebo 5.1 dolby digital), tak s původním 5.1 zvukem. Zvuk je na vestavěný zoomový mikrofon pro běžné domácí využití více, jak dobrý. Má dynamiku a prostor. Kanály jsou zřetelně odděleny.
Z dalších cenných postřehů zmíním ten, že přepočítávání AVCHD do MPEG 2, trvá Pinnacle mnohem déle, než klasika z DV do MPEG 2. Záleží také na síle vašich počítačových sestav. Sedm minut AVCHD videa trvalo Pinnaclu cca 15 minut. Mám procesor Intel Dual Core 3GHz a paměti RAM 4 GB. OS Microsoft Vista Ultimate x86. AVCHD signál je nenasytný. Je potřeba hodně volného místa na harddisku. Necelých sedm minut AVCHD videa, má objem přibližně 900MB. Vysoké nároky jsou kladeny i na paměť (RAM), a procesor (CPU). Proto je záhodno v případě, byť i jen jeho přehrávání (např. v VCL media playeru nebo Power DVD, mít zapnuto, co nejméně jiných aplikací a souborů.
Výsledné MPEG 2 video z AVCHD, dopadlo nadmíru dobře. Samozřejmě s ohledem na maximum kvality, které dokáže Pinnacle Studio 12 vykouzlit. Obraz je plný detailů a přirozených barev. DV video PAL standart či i širokoúhlý, se nedá s tímto původně full HD signálem vůbec srovnávat. Maximalisté zajisté zůstanou u AVCHD formátu, který se v plné kvalitě z dostupných zdrojů vejde na dvouvrstvé DVD přibližně hodina. Jsou však omezeni v přehrávání tím, že si musí ke kameře ještě pořídit Blu-ray přehrávač, který navíc tuto technologii podporuje. O vypalování výsledných video dílek na BD média, se nezmiňuji. V této chvíli je to stále dosti drahý způsob archivace, který má však pro budoucnost jistě dveře otevřené. Pro ostatní, co si kameru s full HD 1920x1080i (p) pořídí, ale nechtějí již více peněz do svého koníčku investovat, je klasický DVD MPEG2 formát, co se týče kvality obrazu, dostatečný a velmi kvalitní. Potom se vejde na jednovrstvé DVD, přibližně 60 minut videa v maximální kvalitě MPEG 2 formátu. A to je pro většinu lidí, až dost. Tato kamera mě kvalitou obrazu, ve formátu AVCHD nadchla! I jeho převedení do MPEG 2 hodně lidí maximálně uspokojí. Závěr: Nebojte se AVCHD, je skvělý.
Autor: Roman Nohejl
Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

V brněnském sídle společnosti Zoner se v pondělí 4. 9. 2017 uskutečnila tisková konference, která představila poslední aktualizace ZPS X a byla i oslavou prvního roku prodeje programu formou předplatného. Nejvýznamnější novinky uvádíme v článku.
Plánování společenských událostí, veletrhů nebo prodejních akcí může být náročný úkol. Každý organizátor hledá ten správný prvek, který udělá z události nezapomenutelný zážitek. Přenosné party stany, známé také jako reklamní nebo prodejní stánky, jsou tímto prvkem, který přidává do každé akce nádech jedinečnosti a pohodlí.

Nepřehlédněte

Routerů naleznete na trhu celou řadu (od levných po drahé). Archer C1200 patří k těm dražším, cenu však ospravedlňují jeho schopnosti, které jej řadí do třídy high-endu. Kromě běžných věcí umí vytvořit síťový disk z USB nebo síťovou tiskárnu ze zcela obyčejné a oddělit několik sítí – rychlou 300 Mbit/s a rychlejší 800 Mbit/s. Zde hledejme základ názvu AC1200 – v teoretické přenosové rychlosti 1200 Mbit/s.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek