Pátek , 12. 07. 2024

Bořek

Stavíme HTPC: Díl druhý

26. 06. 2007


V prvním článku jsme si nastínili, jaký použijeme case a zdroj. Nyní je čas něčím tu “prázdnotu“ vyplnit. Čím jiným začít “naplňovat“ náš záměr postavit pořádné HTPC, než základní deskou, procesorem a pamětí?

Základ

Při stavbě jsme se rozhodli pro platformu AM2 pro AMD, takže volba základní desky padla na nový model Asus M2A-VM HDMI s čipovou sadou 690G. Tu jsme si už krátce představovali. Pro HTPC se díky svým vlastnostem skvěle hodí svou integrací maxima toho, co potřebujeme, do jedné desky. Zvolená mutace desky je vybavena kromě VGA a DVI rozhraním přímo na sobě, ještě přídavným modulem s HDMI (podpora rozlišení 720p a 1080p), YUV a kompozitním výstupem, ale taky digitálním koaxiálním výstupem. Pro náš účel tedy ideální destička. Stěžejní je HDMI, ale v rámci zachování kompatibility se jistě hodí i nějaký ten analogový výstup.


V PCI-E slotu je vidět zapojený modul s HDMI výstupem

Pro výčet parametrů bude vhodnější přiložená tabulka, na microATX desku rozměrů 245x229mm se toho totiž vešlo opravdu hodně. Z hlediska použití v HTPC je pro nás nejdůležitější dostatečně výkonný (na HD video) integrovaný grafický čip ATI Radeon X1250. Nelze od něj čekat zázraky, pokud si budeme chtít zahrát nějakou novou hru, ale pro tento účel HTPC nestavíme a navíc vždy lze dodatečně do PCI-E slotu doinstalovat samostatnou výkonnou grafickou kartu a tím získat plnokrevnou herní mašinu.


Značnou část celé desky zabírá masivní chladič procesoru

Obraz je sice skvělý vynález, ale od dob konce éry němých filmů je třeba pamatovat i na nějaký ten zvuk. O ten se stará integrovaná šestikanálová zvukovka Realtek ALC883. V dosavadních testech různých médií potvrdila v rámci integrovaných karet výtečnou kvalitu audio výstupu. Na základní desce je i konektor pro připojení linkového vstupu a mikrofonního výstupu na předním panelu, což je u HTPC také nezbytnost. Užitečným bonusem navíc jsou dva řadiče rozhraní IEEE 1394a FireWire pro případné připojení digitální videokamery.

K TÉMATU  Jde to i bez konverze DivX: recenze Doonio Naut

Tabulka technických parametrů desky:

Čipset: AMD690G
Patice: Socket AM2
Procesory: Athlon 64 X2 / Athlon 64 FX / Athlon 64 / Sempron
FSB: 2000 / 1600 MT/s
Paměť: 4x DDRII 800/667/533 Dual channel
Kapacita paměti: 8GB
PCIe x16: 1x
PCIe x1: 1x
PCI: 2x
Grafická karta: integ. ATI Radeon X1250, sdílená paměť až 256MB
Zvuk: 5.1
Zvuková karta: ALC883 High Difinition Audio
Síťová karta: gigabit
IDE: 1x PATA/133
Serial ATA: 4x SATA/300 RAID 0, 1, 0+1
USB: 10x USB2.0
FireWire: 2x IEEE 1394a
Konektory: 4x USB, FireWire, LAN, VGA, DVI, 2x PS/2, paralelní, audio 5.1
Headery: 6x USB, FireWire, sériový, S/PDIF
Formát: mATX
Rozměry: 245 x 229 mm
Poznámka: Podpora HDMI

Schizofrenní mozek

Mohlo by se zdát zbytečné pro HTPC zvolit dvoujádrový procesor, ale nekupte to, když je to tak levné! Dvoujádra od AMD jsou cenově opravdu dostupné a přitom nám poskytnou kýženou výkonnostní rezervu. Jednak pro případné rozšíření na herní stroj a hlavně pro dekompresi HD videosignálu, a to jak při přehrávání z disku, tak v budoucnu při přijímání HDTV přímo ze satelitu nebo pozemního digitálního vysílání.


AMD Athlon 64 X2 nabízí momentálně nejlepší poměr ceny/výkonu

Procesorů AMD X2 se pro patici AM2 dělá celá výkonnostně diverzifikovaná řada. V našem případě nebudeme sahat úplně po základu a raději připlatíme nějakou tu stovku za výkonnostní rezervu modelu AMD Athlon 64 X2 4200+ s jádrem označovaným Windsor. To je sice stále vyráběno 90nm technologií SSDOI (nataženého křemíku), ale v použité verzi EE (Energy Efficient) dosahuje příkonu 65W. Dokázal bych si sice představit příkon ještě nižší, ale poměr Watt/výkon je i tak výborný. Procesor především nebude problém nehlučně uchladit. Další technologií, která nám pomůže HTPC ztišit je Cool’n’Quiet. Ta řídí frekvenci a napětí procesoru podle aktuální zátěže. Šetří tím energii a tedy i vyprodukované teplo.

Fyzicky běží každé z jader AMD X2 na taktovací frekvenci 2,2GHz a dohromady mají k dispozici 1MB L2 cache. Těžko by se dnes už obešly bez celé řady instrukčních sad, pomáhajících optimalizovat výpočetní procedury. Jsou to především již stařičká MMX, potom 3Dnow!, SSE, SSE2 a SSE3.


Výrobce kvalitních pamětí Kingmax netřeba představovat

S procesorem úzce souvisí použitá paměť, protože AMD do procesorů integruje paměťový řadič. V tomto případě zvládá paměti s taktem až 800MHz a byl by proto hřích této mezní hodnoty při jejich výběru nevyužít. Zvolili jsme osvědčený značkový modul Kingmax DDR2 800 (PC6400) s kapacitou 1024MB. Ta by měla být pro plynulý chod více než dostačující. Hlavně je dostatečná na to, aby byl celý systém nahrán v paměti a při běžném provozu tedy nebyl nutný přístup na pevný disk. Použitý modul sklidil řadu ocenění v zahraničních testech a ukázal svoji odolnost i při přetaktování (až na 956MHz). To my sice nevyužijeme, ale napovídá to hodně o spolehlivosti a stabilnosti této paměti Kingmax.

K TÉMATU  Jak hraje supermarketové DVD za osm stovek?

Chladíme

Přibalený hliníkový chladič od AMD vrátíme pěkně do sběrných surovin a raději se poohlédneme po opravdu tichém chladiči. Díky velkorysému prostoru v case SilverStone si můžeme dovolit použít opravdu masivní Arctic Cooling Freezer 64 Pro.


Prostornost case nám umožnila použít opravdu veliký chladič procesoru

Chladič obsahuje měděnou desku dosedající na procesor, ta předává teplo šesti “heatpipes“ trubičkám vedoucím skrze opravdu prostorově výrazné hliníkové žebrování (celkem 528g hliníku!). Na tom je osazen ultra tichý ventilátor průměru 107mm a pracovními otáčkami 900-2200 ot./min. V konečném důsledku bez problému tento mastodont uchladí i procesory AMD Athlon 64 5000+, takže opět máme značnou rezervu značící převládající chod ve velmi tichém pásmu nejnižších otáček.

Do třetice…

Příště nám zbývá mrknout na použitý pevný disk, optickou mechaniku a TV tuner Pinnacle. Tím bude výčet základních komponent uzavřen a plni očekávání se konečně pustíme do oživování celého HTPC.

Související články:
Stavíme HTPC: Díl první

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek