Sobota , 20. 04. 2024

Marcela

MSI E350IA-E45 v grandiózním HTPC: Bravo Brazos! Bravo Grandia!

09. 02. 2011

09. 02. 2011

Novou úspornou platformu od AMD jsme otestovali se základní deskou MSI E350IA-E45. Z názvu je patrno, že jde o nejvýkonnější dvoujádrový model E350 „Zacate“. Ten zajišťuje výbornou odezvu celého systému, zatímco jeho grafická část si poradí i s akcelerací HD videa. To vše při nízké spotřebě a velmi malém tepelném vyzařování.

Detaily o platformě Brazos jsme již publikovali. Nyní tedy jen stručně. Jde o symbiózu centrálního a grafického procesoru v jednom čipu. Platforma byla vytvořena pravděpodobně hlavně pro mobilní zařízení, jakými jsou netbooky a notebooky. Ale na trhu je i dostatek variant pro malé a úsporné stolní počítače. A ty nás zajímají s ohledem na využití v multimediálních HTPC sestavách. V těch je důležitá nízká spotřeba, nízké zahřívání a dostatek výkonu pro pohodlnou práci se systémem, pro přehrávání videa a pro jeho záznam.

 

Základ v podobě MSI E350IA-E45

Nejprve se podívejme na to hlavní, základní desku MSI E350IA-E45. Ta nám slučuje hned několik komponent, které bychom v jiných případech pořizovali zvlášť – obsahuje 2jádrový procesor AMD E350 „Zacate“ na frekvenci 1,6 GHz a grafickou část označenou jako Radeon HD 6310 (80 stream procesorů, 500 MHz). Nechybí samozřejmě integrovaný zvukový čip 7.1, který disponuje analogovým výstupem, koaxiálním i optickým digitálním výstupem a 7.1 audio je dostupné i na HDMI. Deska podporuje nejmodernější technologie, kterými jsou v současné době hlavně USB 3 a SATA 6 Gb/s. MSI E350IA-E45 má formát miniITX, a k jejímu rozvržení nemáme zásadní výtky. Najdeme na ní také 2 řízené konektory pro ventilátory a kvalitní součástky typu pevných kondenzátorů a zapouzdřených cívek. Špatná není ani cena této desky a pokud nepotřebujete USB 3.0, měla by být k dostání i o několik stokorun levnější verze pouze s USB 2.0. 

deska
Aktuální cena MSI E350IA-E45 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

 

Chladná, nepříznivým podmínkám navzdory

Náš testovací kus MSI E350-E45 nebyl z běžné prodejní sítě, takže neobsahoval finální chladič. Použity byly pouze dva malé pasivy a jeden malý ventilátor. Ten bylo možné odpojit a zjistit, jak je vlastně nutné Brazos chladit. Ukázalo se, že platforma vůbec nehřeje a velmi snadno ji uchladíme pasivně. Samozřejmě náhrada chladiče, který získáte při koupi, je vaše riziko a hrozí ztráta záruky. My jsme pouze ověřili, že systém běžel stabilně i bez ventilátoru na chladiči, pouze s průvanem ve skříni. A byly použity opravdu malé chladiče. S čímkoli alespoň trochu masivnějším to může být procházka višňovým sadem v bezvětří… Škoda, že to za nás neřeší přímo výrobce (v prodejní verzi je též ventilátor). 

 

chladice

Na desce jsme neměli prodejní verzi chladiče, nýbrž velmi drobné pasivy. A ani s nimi nebyl problém platformu uchladit

 

Trochu potíže byly s měřením teplot. SpeedFan a AMD OverDrive nebylo schopno zjistit jakékoli hodnoty (OverDrive se ani nespustil, SpeedFan shodil Windows), zřejmě kvůli přílišné „novosti“ produktu. Furmark a CoreTemp ale dokázali teploty zobrazit.

I na osahání bylo patrné, že čipset v podstatě netopí (jeho spotřeba je taky jenom cca 5 W). Procesor s udanou max. spotřebou 18 W již určité zahřívání zaznamenával, ale musíme pamatovat, že jsme na něm měli miniaturní chladič, zhruba srovnatelný s něčím, co najdete v modemu. CoreTemp ukazoval 42 stupňů bez zátěže, v BURN zátěži to rostlo na 55. Ale déle jsme jej netrápili, protože použitý chladič nebyl finální produkt. Už to, že s ním vůbec bylo možné bez potíží pracovat, je pochvalou pro tuto novou platformu AMD.

 

Paměti a disk

Jelikož nám základní deska zastane většinu práce, co ještě potřebujeme? Paměti RAM typu DDR3. Vzhledem k dnešním nízkým cenám se vyplatí koupě jednoho 4GB modulu o postačující frekvenci 1333 MHz (cena od 850 korun s daní). Kromě pamětí už nám chybí jen úložiště dat. My jsme použili levný SSD disk, ale 2,5“ harddisk na tom se spotřebou, výkonem a hlukem nebude o mnoho hůře. V každém případě, i levný SSD disk se projevil na odezvě systému více, než kladně. Pro systémová data je to ideální volba. 

3,5“ disk pro použití v obývacím pokoji příliš nedoporučujeme. Ale při vhodném zatlumení, nebo při použití méněotáčkového disku může i ten být pro někoho vhodnou volbou. Námi použitá základní deska umožňuje též osazení jedné rozšiřující pozice, PCIe x16. My jej osadili ve druhé fázi testování TV tunerem AVerTV Hybrid Speedy.

K TÉMATU  Internet v TV pod záštitou Google

 

Zdroj… potíží nebo hluku?

Velmi specifickou kapitolou je napájecí zdroj. I tuto oblast jsme tu již hodně řešili. Lehké zopakování tedy: Pro sestavy s nízkou spotřebou je vhodné použít zdroj, který není zbytečně výkonný a který má velkou účinnost. Tzn. 500 W rozhodně není dobrou volbou. U zdroje s nižším výkonem je vyšší šance, že bude mít na spodních hodnotách svého výkonu stále ještě slušnou účinnost.

picopsu

Ideálním zdrojem pro Brazos i další nízkoodběrová (HT)PC je PicoPSU. Ověřili jsme to v jedné z předchozích staveb HTPC

Pro Brazos doporučujeme speciální externí adaptér a příslušný zdroj, řekněme v rozmezí 60 – 90 W. Tam bude účinnost největší a spotřeba nejnižší. A hlavně, nebude tam ventilátor. Pokud ale chcete solidnější základ pro další rozšiřování, např. o více pevných disků, ani běžný ATX zdroj není šlápnutím vedle. Chce to ovšem šťastnou ruku při jeho výběru. Může se vám stát, že nevhodně vybraný zdroj zvýši spotřebu klidně o 10 W. My jsme použili již dříve testovaný Seasonic SS-350 ET F3 o výkonu 350 W, což je běžný, levný, ale kvalitní zdroj.

 

To pěkné plechové kolem

A nakonec musíme naše dítko umístit do nějaké pěkné krabičky. Můžete sáhnout mezi levnější skříně, například i s externím napájecím adaptérem a zdrojem. Tam ale ve většině případů budou drobné potíže s ventilací, protože jde o titěrné boxy. Dbáte-li ve svém obývacím pokoji na design, je na trhu dostatek HTPC skříní, které ctí luxusní vzhled i provedení. My jsme měli možnost zasadit naši sestavu do skříně SilverStone Grandia  GD05.

grandia

Aktuální cena Silverstone GD05 Grandia v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Grandia je prostorný, precizně provedený desktop. Pojme až mikroATX desku, takže použití miniITX v ní ponechává ještě mnohem více prostoru. Přední panel je z hliníku, střídmý a ladný design bude korespondovat s dalšími komponenty případné hi-fi sestavy. Vnitřek skříně je velmi dobře promyšlen a zpracován. Skříň má rozměry podobné například AV receiveru, není ani nijak hluboká, takže s umístěním nebudou potíže. 

 skrin

SilverStone Grandia GD05 je skvěle provedená skříň, která poskytuje dostatek prostoru a chladícího potenciálu nejen pro úsporný Brazos

 

Nikde nejsou ostré hrany, myšleno je na tlumení vibrací pevného disku (jen pro 3,5“, u 2,5“ pozic se počítá spíše s SSD, který není nutné tlumit), přibaleny jsou i tlumící „nožičky“ pro zdroj, spravovat lze i kabely pomocí běžných svazovacích pásků, pro které tu ale jsou připraveny úchyty. GD05 je nadstandardně osazená třemi tichými ventilátory s protiprachovými filtry. Takto naddimenzované chlazení ale v našem případě určitě nevyužijeme. Pomalý chod jednoho ventilátoru a správně nasměrování proudu vzduchu nám poslouží více, než dobře. Grandia je výborná skříň, která zdaleka není určena jen pro úsporný a titěrný Brazos…

 

 hotovo

Pokud chcete více rozšiřujících slotů, tak Grandia zvládne i mikroATX desku. I v této velikosti se již Brazos prodává. Zdroj nasává vzduch zespod skříně a vyfukuje ven, takže neovlivňuje teplotu uvnitř skříně. Dodávány jsou antivibrační prvky, ale 2,5″ disk je třeba v základu přišroubovat napevno. Ale i s tím si kutil poradí, případně u SSD to není žádný problém

 

Článek pokračuje na další straně…

 

{C}

Stresujeme a měříme

Nyní, když máme sestavu kompletní, můžeme se pustit do pozorování a měření. Za operační systém jsme zvolili Windows 7 Ultimate 32bit.

Použitá sestava  
Základní deska MSI E350IA-E45
Paměti 2 x 2GB DDR3, 1333 MHz, CL9
Disk SSD Patriot PS-100, 32 GB
Zdroj Seasonic SS-350 ET F3, 350 W
Skříň SilverStone Grandia GD05
 

 

Po připojení zdroje jsme zjistili, že stand-by odběr je 4-5 W. Většinu zde ale tvoří odběr samotného zdroje, takže tato hodnota ve velké míře závisí právě na použitém zdroji (u externího adaptéru by to byly odhadem tak 2-3 W). Po nastartování a ustálení systému jsme na „ploše Windows“ v IDLE naměřili 21 W. Je to sice o něco více, než u jednojádrových provedení, nebo u konkurenčního Atomu, ale je to vynahrazeno výborným výkonem. Odezva systému a práce ve Windows je velmi příjemná, E350 si vede opravdu dobře.

K TÉMATU  Koncept HTPC: Šatíme PC do svátečního
Spotřeba W
Stand-by 4,5
IDLE 21
IDLE s TV kartou 25
CPU 100 % 33
GPU 100 % 34
 

 

Při běžném provozu se spotřeba pohybuje mezi 21 a 30 W. Špičky blížící se 40 W jsme naměřili jen velmi, velmi sporadicky a samozřejmě jen při velké zátěži. Při plném zatížení jader procesoru jsme se dostali na 33 W a při zatížení grafického jádra na 34 W.

Aplikační a herní výkon bodů
3D Mark 2006 2245
PC Mark Vantage 2590
Windows Index 3,7
Windows Index – CPU 3,7
Windows Index – RAM 5,2
Windows Index – Aero GPU 4,4
Windows Index – Herní GPU 5,8
Windows Index – Disk 6,6
 

 

Akcelerace videa aneb pořád stejně tvrdohlavé DXVA

Velmi zajímavá je situace okolo přehrávání HD videa. Před lety jsme změřili poměrně významné rozdíly v tom, když je využito akcelerace přehrávání videa přes grafickou kartu, či nikoli. Samozřejmě to bylo ve prospěch grafické karty. To ale nyní v podstatě neplatí. Ať už přehráváte přes procesor, nebo grafiku, spotřeba je v podstatě stejná. Ale jistě i nadále platí to, že grafická karta přehraje video snáze, než procesor. Tzn. pokud jde o video podporované grafickým čipem, může být přehráno mnohem kvalitnější a náročnější video, než přes procesor.

oceanic

CPU na ta nejnáročnější a nestandardní HD videa nestačí

dxva

DXVA akcelerace přes GPU je o něčem jiném. Ale na spotřebu příliš vliv nemá

Bohužel, ani s nejnovějším akcelerátorem UVD 3 se v této oblasti mnoho nezměnilo – záleží na typu videa, jeho dílčích parametrech a záleží nejspíše i na přehrávači, systému, ovladači, kodeku… Prostě, i když by video mělo být bez potíží grafickým čipem přehráno, někdo to tomu čipu musí říct. A to funguje jen občas, nebo je třeba si s tím trochu hrát…

Přehrávání videa versus spotřeba a zátěž

Video DXVA Spotřeba [W] CPU load Výsledek
WMV-WMV-3-VC1-WMA3-720p ne 29 50% ok
WMV-WMV3-VC1-WMA3_1080p ne 31 55% ok
MKV-MPEG-4-AVC5_1-16ref-AC3-40mpps-1080p-SamsungOceanicLife ne 30 60% 13 fps
MKV-MPEG-4-AVC5_1-8ref-DTS-1080p ne 31 70% 13 fps
MPEG-MPEG-2-AC3-1080p ano 30 30% ok
MOV-MPEG-4-AVC4_0-2ref-AAC-1080p ano 23 25% ok
M2TS-BDAV-AVC4_1-3ref-AC3-1080p ano 33 30% ok
DivX651_qpel_gmc_bvop_nvop_ac3-576p ne 25 20% ok
Avatar youtube 1080p ne 34 85% v okně cca 23 fps, full cca 20 fps
Avatar youtube 720p ne 30 60% v okně cca 25 fps, full cca 24 fps
DVD-Video x 28 22% ok
TV vysílání v MCE x 32 25% ok
Záznam TV vysílání v MCE x 32 25% ok
Záznam TV + 1080p ano 35 28% ok
Záznam TV + 1080p (WMV) ne 36 55% ok
         
Průměrná spotřeba v zátěži   30,6    

Měřeno bez TV karty, kromě případů s TV vysíláním.

 

Chvályhodný videopracant

Naše sestava tedy zvládá jakékoli video ve standardním rozlišení a většinu HD videa, které seženete. Právě v HD videu se ale najdou výjimky, ať už náročné Oceanic demo, nebo 1080p video na YouTube. To je vesměs přehráváno plynule v okně, ale ve fullscreenu jsou patrná občasná trhnutí (akceleraci přes GPU jsme zde nezprovoznili). 720p video z Internetu je interpretováno vesměs bez problémů. Budete-li chtít na tomto HTPC provozovat více činností naráz, nezdá se to jako problém. Nahrávali jsme DVB-t vysílání v Media Center a přitom sledovali 1080p video akcelerované grafikou. A do toho by nebyl problém číst maily nebo brouzdat po Internetu.

Ať už základní desku MSI E350IA-E45 s dobrým poměrem provedení-výbava-výkon/cena osadíte kamkoli a skombinujete s jakýmikoli doplňky, chybu podle nás neuděláte. V našem případě se výborně osvědčila skříň Grandia, která vydrží jistě po několik dalších upgradů. Platforma Brazos se AMD povedla a my si díky tomu můžeme postavit malé, úsporné a výkonné kancelářské počítače, multimediální centra, HTPC či třeba domácí servery. 

 

Za zapůjčení základní desky MSI E350IA-E45 děkujeme společnosti 

msi

 

Za zapůjčení skříně SilverStone Grandia GD05 a SSD disku Patriot děkujeme společnosti 

abacus

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Na trhu s příslušenstvím pro videokamery a fotoaparáty Sony, se objevil kabelový ovladač od čínské firmy JJC, která má ve svém portfoliu velké množství příslušenství v oboru pořizování záběrů, ať již statických či pohyblivých.

Vláda v roce 2020 schválila zavedení DPH na malé zásilky ze zemí mimo Evropskou unii. Dosud byly balíčky v hodnotě do 22 eur od daně osvobozeny. Novela zákona tak zavádí do české legislativy předpis EU, který tuto výhodu od roku 2021 ukončuje. Stát si od opatření slibuje větší výběr daní a spravedlivější tržní prostředí. Odborníci očekávají zdražení zboží a snahy o obcházení nových pravidel.

Ať už budete chtít instalovat nová Windows 7 na HTPC, nebo na svůj klasický počítač, může se vám hodit následující postup. Instalace z USB je nyní mimořádně snadná.

Nepřehlédněte

Umax 12Wg Tab zasvěceným více či méně připomene zařízení od Microsoftu, tedy 2 v 1 jménem Surface. Tedy tablet spolupracující s klávesnicí, se kterou není vyloženě napevno spojen kloubem, proto potřebuje svůj stojánek...

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek